GSeKLAKD. LONDEN, 27 October. De berigtcn uit Bombay te Marseille ontvangen melden omtrent de inneming van Delhi het volgende: De storm is den 14Jcn begonnen en van weêrszijde werd er hevig kanonvuur onderhouden. De stad werd eerst den 20stcn bemagtigd, maar de Koning, de meeste inwoners en het grootste deel van de legermagt der opstandelingen zijn ontkomen. De Koning van Delhi is op 5 mijlen afstands van de stad gelegerd. De Generaal Wilson is thans in de stad aan zich zeiven overgelaten, want de tegenwoordigheid van Ge neraal llavelock bij de bestorming heeft zich niet bevestigd. Deze laatste is over den Ganges getrokken, zich op weg naar Lueknow begevende, er op rekenende later met versterking naar Delhi te marcheren, zoo de gewa pende magt in het rijk van Oude hem zulks niet verhinderde. Te Kuvvaehee is het 21slc reg. van Bombay ontwapend, omdat men eene zamenzwering had ontdekt; 18 soldalen zijn met den dood gestraft en de overigen gebannen. Punjab is rustig maar de provincie Behar geheel in wanorde. Gipa is uit geplunderd en Sir Campbell heeft 5000 man derwaarts gezonden. Van de inneming der stad kan men nog geene groote gevolgen verwach ten, maar zulks zal eenen grooien zedelijken invloed op onze troepen uit oefenen. De staat van zaken is weinig veranderd en de muitelingen hebben na den val der heilige stadde residentie van den Grooien Mogolden moed nog niet verloren. Alleen de aankomst onzer troepen kan een merkbaar gewigt in de schaal leggen. De rcgcringsberigtcn maken geen melding van den neteligen toestand der overwinnaars van Delhimaar spreken zulks ook niet tegen. Daar de mui- lelingen niet verre van de stad staan, is het wel denkbaar dat zij alle ge meenschap zullen beletten. Omtrent den onlangs vermelden moord is nog niets uitgelekt. Het geneeskundig onderzoek alleen heeft nog het volgende aan het licht gebragt. De vermoorde behoorde tot het mannelijk geslacht, en schijnt door ée'n persoon vermoord te zijn. De gevonden stukken van het lijk23 in getal wegen zooveel als 1/8 van een volwassen ligchaam. Het squelet duidt een man aan van 30 a 40 jaren. De stukken waren blijkbaar gekookt en daarna met zout bedekt, natuurlijk om het bederf en den daaruit voortko menden stank tegen te gaan. Op den 2<len November zal de Great Eastern te water worden gelaten. De afloop van dit schip, dat 12 a 15000 passagiers kan bevatten, zal met veel plegtigheid plaats hebben. Men spreekt zelfs van een bijzonderen trein, welke van Parijs naar Londen zal vertrekken, om de personen over te brengenwelke uitgenoodigd zijn dit feest op de Theems bij te wonen. Inmiddels is alles in de weer om de Great Eastern te bezoeken. Daar de Directeur overstroomd wordt met aanvragen om binnen de schutting te worden toegelaten, is men op het denkbeeld gekomen om de bezoekers tegen eene halve kroon (75 cents) toe te laten. De ontvangst van den eersten dag is voldoende geweest om de duizende werklieden, die aan het schip arbeidengedurende eene week hun loon te betalen. Zulks is eene niet onaardige tegemoetkoming voor de eigenaars van het schip, wegens de onvoorziene uilgavenwaarmede de onderneming in de laatste dagen is be last, daar het werk is legen gevallen, en de maatschappij thans dagelijks ƒ2000 huur moet betalen voor het gebruik der scheepshelling. De Heer Brunei, die met het toczigt over den bouw van het schip is be last geweest, heeft aan de Maatschappij verzocht om het te water brengen nog eene maand uit te stellen. Ten gevolge van een ingesteld onderzoek naar de oorzaken der veel vuldige aanzeilingen van schepen op zee, heeft het bestuur onzer zeemagt dezer dagen eenige maatregelen vastgesteldmet hel doel om die ongeluk ken te verhoeden. Deze besluiten zijn aan de Begeringen der zeevarende natiën medegedeeld, met uitnoodiging om zich onderling zooveel mogelijk te ver slaan, ten einde dit gewiglige punt der zeepolicie door eenparige en alge meen geldige bepalingen geregeld worde. De Morning Post komt bij herhaling terug op de schandelijke behan deling die een aantal meisjes, uit verschillende gestichten als landverhuizers naar Australië gaande, aan boord der schepen moeten verduren, zoo wel van den kant der Bevelhebbers, als van dien der matrozen. Genoemd blad hoopt dal de mcdcdeeling der feilen genoegzaam zal zijn, om aan de han delingen van deze monsiers in menschelijke gedaante die Nena-Sahib evenaren, zoo niet overtreffen, een einde te maken. Te Richmond hebben dieven in den nacht van den 12dc" dezer bet tolkantoor opengebrokendoor middel van buskruid de ijzeren brandkast doen springen en 150,000 dollars in goud medegenomendoch 4G,000 dollars achtergelaten. Te Belfast in Ierland is onlangs eene belangrijke ontduiking van 's lands reglen ontdekt. Een koopmanwiens woning van achter uitkwam op eene binnenplaats, waar ook een entrepot-pakhuis uitgang had, beeft gedurende meer dan een jaar lang, door middel van een valschen sleutel, eene me nigte kisten thee uil dat pakhuis gehaald en tol zijn voordeel verkocht. Men berekent daf de door de schatkist geleden schade 10 a 12,000 bedraagt. Het dagblad the Sun deelt het volgende mede: De Chincsclie brieven maal van Hong-Kong, van 13 Augustus, bcrigt dat de Gouverneur Yell naar de hoofdstad ontboden was, om aldaar onderscheidene blijken van Keizcrljjke gunst te ontvangen. Voorts zegt een bijzonder schrijven uit Amoy, dat Peh Kwei, de nieuwe Gouverneur van Canton, zijn verblijf in de stad Chan-chou in Po-Kien gevestigd bad, na aldaar van eene reis naar Peking, die 4 maanden geduurd bad, te zijn aangekomen. Ofschoon ernstig krank, hield hij zich ijverig met bet inzamelen van alle berigten wegens de bewegingen der Europcsche barbaren bezig, alvorens Yeh te Caaiton te gaan vervangen. Om zich een denkbeeld te vormen van den flnantiëlen toestand in de Vcreenigde Stalenkan dienen dat het passief der bekende faillieten op den 14don dezer, te New-York niet minder dan ongeveer 20 milliocn guld. be liep, terwjjl het bedrag der geschorste betalingen, gedurende de laatste week, op ruim 200 millioen guld. geraamd werd. FRANKRIJK. PARIJS, 27 October. De Keizer zou alhier gaarne de oprigting zien van eene groote Engel- sche bierbrouwerij. De Engelsche bierbrouwer Bass is daarom dezer dagen alhier geweest, om onderzoek naar de plaatselijke gesteldheid te doen. De uitslag daarvan moet gunstig zijn. Hij heeft echter eene zekere hoeveelheid water uit de Seine medegenomenom daarmede te Londen proeven te nemen. Van dit onderzoek zal de oprigting afhangen. De Regering heeft een oorlogschip naar het eiland Sl. Domingo gezon den, om de Europesche bevolking aldaar hulp cn bijstand te vcrleenen. De nieuw benoemde Gezant te Rome, de Hertog de Grammont, is naar zijne bestemming vertrokken. Voor de militaire geneeskundige dienst doen zich voortdurend zeer weinig kweekelingen op. Die betrekking schijnt niet voordeelig genoeg te zijn om jonge lieden tot zich te trekken. De Minister van Oorlog heeft dientengevolge beslotenom nieuwe opofferingen te doen en aanzienlijke voor- regten toe te kennen aan hen die genoemde loopbaan willen betreden. Men heeft dezer dagen alhier de hulpmarkten voor groenten, gevogelte enz. naar de nieuwe daarvoor ingerigte gebouwen overgebragt, cn de hou ten loodsen weggebroken. Dit laatste gaf tot koddige tooneelen aanleiding, want een 1000-laI ratten had zich daaronder genesteld. De straatjongens en een aantal honden waren dadelijk gereed om de vluglelingen te achter volgen, waarvan menigeen zich op de voorbijgangers wierp; o. a. sprong er een in den hals van een jong meisje, die daardoor in zwijm viel. Onderscheidene speculantenzoo hier als te Londenmaken zich ge reed om naar Amerika te vertrekkenten einde gebruik te maken van de aldaar bestaande geldverlegenheid, om voor een spotprijs inkoopen te doen en die hier en elders met eene goede winst af te zetten. De Heer Lucas, een scheikundige te Lyon heeft eene slof uitgevon den, die op vele landen de guano als mest kan vervangen cn daarbij uiterst goedkoop is. Naar men zegt zouden de landen daarmede bemest, een meer dan dubbelen oogst opleveren. Men houdt zich onledig daarmede proeven te nemen. In de departementen du Var en de la Gironde, vormen zich vereenl- gingen van onderling hulpbetoonter bevordering van hel huwelijk. Te Lyon is eene zoodanige vereeniging reeds gedurende 4 jaren werkzaam. Zij bestaat uit 200 jongelieden die jaarlijks 10 fr. storten. Deze som gevoegd bij de opbrengst van twee loterijen door de vereeniging gehoudenwordt aan twee of drie jonge dochters als bruidschat geschonken. Zoo die jonge meisjes dan binnen het jaar niet in bet huwelijk tredenkeert de som tot de kas terug. Na hun huwelijk moeten zij gedurende 10 jaren den gewonen inleg blijven storten. Brieven uit Algerie vermelden dat aldaar een neger van de stam der Niam-Niam is aangekomen, die weldra naar Parijs zal vertrekken. Ieder een zal zich dan kunnen overtuigen van het beslaan van een menschenras met staarten, door de wetenschap lot hiertoe tegengesproken. Volgens de verklaring van den Heer Ducourret, in de Academie gedaan, is die gehecle stamzoo mannen als vrouwendaarvan voorzien. SPANJE. MADRID, 25 October. Nadat de Heer Mon alhier was aangekomenis de zamenslelling van het Kabinet volgenderwijze tot stand gekomen: Armero, Minister van Oorlog en Voorzitter van het Kabinet; Martinez-de-la-Rosa, Minister van Builen!. Zaken; Joseph Casans, Minister van Justitie; Mon, Minister van Financiën; Bnstillos, Minister van Marine; Bermudez de Castro, Minister van Binncnl. Zaken en Sallaverria, Minister van Openbare Werken. De mecslen der genoemde personen zijn van vroeger bekend en behooren lot de behoudende, maar toch grondwetliggezinde partij. Te bezien zal liet zijn of zij zullen opgewassen zijn tegen de kerkelijke partijdie wel teleurgesteldmaar niet uit bet veld is geslagen. Aan Le Droit wordt van bier het volgende geschrevenOnlangs vol- bragt een Bisschop de dienst te Corogna. Een oud soldaat van het leger herkende hem voor een zijner vroegere makkers, die niet zeer gunstig bij het regement bekend stond. Toen zulks ruchtbaar werd begon men wan trouwen te koesteren, en men besloot de zaak te onderzoeken. Daaruit bleek, dat de Priester, Jan Jozef Pereira genaamd, een voormalig militair en zelfs een deserteur was, die zich in Portugal, voor een verbannen Pries ter had uitgegeven. Aldaar had hij door zijne welsprekendheid veel opgang gemaakt en werd zelfs een gunsteling van den Bisschop van Lissabon. In 1854 kwam hij als Bisschop le Madrid, en wekte ook daar door zijne taal ieders bewondering op. Hij stond op het punt naar de overzcesche bezit tingen le gaantoen hij zoo ter kwader uur ontdekt werden ten gevolge zijner handelingen is hij nu lot 18 jaren dwangarbeid veroordeeld. PBSDI8SEN. BERLIJN, 27 October. Naar men zegt zal de Koning zich eerstdaags tot herstel zijner gezond heid naar het slot Slolzenfels bij Coblenlz begeven. De toestand van Z. M. is thans zoodanig dat er geene bulletins meer worden openbaar gemaakt. De Regering heeft thans haren Gezant bij de Bondsvergadering gelast om onverwijld de tusschenkomst van den Bond in de aangelegenheden van de Hertogdommen llolstein cn Lauenburg in te roepen. Men meent dat de medewerking van Oostenrijk in deze zaak zeker is. Ook heeft de Regering over genoemd ontwerp eene circulaire aan de onderscheidene Duitsehe Ho ven gerigt. Ilct plan, tot versterking dezer stad, is voorloopig opgegeven; daaren tegen zal Spandau lot de voornaamste wapenplaats worden ingcrigt; cr zal

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2