LEYDSCIIE COURANT. 1857. VRIJDAG 30 OCTOBER. De Courant wordt Maandag r Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond,. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BUVNENLANDSCnE BERIGTEN. LEYDEN, 29 October. Door Z. M. is het bij Kon. besluit van 5 Dec. 1851 ingestelde eereteeken, tot belooning van eervolle en langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen, o. a. toegestaan aan: J. L. A. Desertine, Officier van Gezondheid 2dc UI., 11. Jasperse, muziekant, en H. Smit, tamboer, allen van de dienstdoende schutterij alhier. De Natuurkundige Afdeeling der Kon. Akadcmie van Wetenschappen, zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Bij de Tweede Kamer komen voortdurend adressen in, met bezwaren tegen het ontwerp eener nieuwe wet op het personeel. Zoo hebben zich dezer dagen de Heeren van Gend en Loos mede lot de Kamer gewend, met verzoek om de lasten hunner nijverheid, die thans door den aanleg van spoorwegen voor de ondernemers in zulke ongunstige omstandigheden verkeertniet te verhoogenen mitsdien goedkeuring te onthouden aan de in art. 18 §a van het ontwerp voorgestelde verhooging wegens de paarden 4||C k!.; tevens aandringende op ontheffing of verligting van de thans van kracht zijnde bepalingen. Ook hel bestuur der algemeene verceniging tegen het pauperisme bij de arbeidende klasse van den minvermogenden stand heeft zich bij adres tot den Minister van Rinnenl. Zaken gewend, teil opzigtc van dc thans aan hangige geneeskundige wetten. Genoemd bestuur verwacht van de aanstel ling van tweeerlei commissiën, geneeskundige commissiën en gezondheids- eommissiën, om verschillende redenen, weinig goeds. De Heer F. J. van Vree, Bisschop van Haarlem, heeft, onder dag- leekening van 19 dezer, uit Sassenheiui, bij pastoralen brief aan de Gees telijkheid en de geloovigen in zijn bisdom kennis gegeven van zijn besluit om eene reis naar Rome te ondernemen. Bij zijne wijding heeft de Prelaat beloofd om de 4 jaren aan den Paus verslag te doen van den staat des hisdoms, en verlangt hij ditmaal het kerkelijke opperhoofd in persoon dit verslag te gaan aanbieden. De Bisschop heeft tot zijnen algemeenen Vicaris aangesteld den lieer E. S. van der llaagen, geheim Kamerheer van den Paus, Deken en Pastoor te Socterwoude. (fl. C.) Uier te lande bevindt zich thans Mgr. Gregorius Ata, Aartsbisschop van Horns en llama, in Syrië, voor de Katholieken van den Grieksch- vercenigden ritus, ten einde de liefdadigheid der Nederlandsche R. K. in te roepen, ten behoeve van zijn bisdom, waar alles ontbreekt, daar kerk, school en huis door de vjjandschap der afgescheurde Griekendikwerf in verstandhouding met de bekende vernielingszucht der Turken, verwoest is. Door den Gemeenteraad van Groningen is besloten de aangevraagde subsidie van ƒ300,000, tot verbetering der kanalen itt de provincie, toe te staan. Te Breda zal de nieuw te bouwen gaz-fabriek op een der lunetten worden opgerigt; de noodige grond is door de genie tegen eenen zeer hoogen huurprijs afgestaan, echter onder voorwaarde van slooping of ver plaatsing der fabriekingeval van oorlog. Blijkens de beriglen uit Batavia, van 10 September jl.bleef op het eiland Java, even als in de overige Nederlandsche bezittingen in Oost-Indië, eene ongestoorde rust voortduren. Ons blijft nog over een overzigt te geven van de verslagen der rap porteurs van dc afdeelingen der Tweede Kamer over sommige hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1858. Hoofdst. 1. Huis des Konings) bevat hoofdzakelijk de slotsom der al gemeene beschouwingen over de geheele begrooling. In twee der afdeelin gen is op nieuw de staatkundige gedragslijn van het Ministerie besproken, liet bewind was met eene bepaalde roeping opgetredenen door de zamen- slclling der wet op het lager onderwijs kon die roeping geacht worden te zijn geëindigd. Daaruit vloeide voort dat omtrent hel staatkundig stelsel van het Ministerie twijfel en onzekerheid bestaat. Men meende er daarop te moeten aandringendat voor het in beraadslaging brengen der tegen woordige begrooting, van de zijde der Ministers onbewimpeld verklaard wierd, welke staatkundige beginselen zij zich voorstellen bij het beheer van de zaken des lands te volgen. Dc voorgedragene bcgroolingswelten hebben bij vele leden een ongunstigen indruk gemaakt, omdat zij bewijzen dat de kosten van de huishouding van den staat hoe langer hoe meer toenemen. Andere leden, hoewel die vermeerdering erkennende, waren van oordeel dat de drang der omstandigheden zulks vorderde, liet verhoogen der trae tementen van de mindere ambtenaren vond vele voorstanders maar ook niet minder vele tegenstanders. Bij lloofdst. 11. Ilooge Collcgicn en Kabinet des Konings) werd aan gedrongen op eenige vvenschclijkc verbetering in het materieel der lands drukkerijen op eene verplaatsing der bureaux van den Raad van State, om daardoor aan de localcn der Tweede Kamer meer uitbreiding te kunnen geven. Bij lloofdst. IX A. {Nat. Schuld) hebben sommige leden op nieuw be denkingen opgeworpen tegen de naar hun gevoelen willekeurige bereke ning, waarbij een bedrag wordt aangewezen van ƒ626,362, als de verpligte amortisatie volgens de wet van 1841. lloofdst. XII. Onvoorziene uitgaven) gaf aan verscheidene leden reden om de Regering hun genoegen te betuigendat zij eene specifieke opgave heeft gedaan van het gebruik van diezelfde som over 1856. Maar vele leden hebben met leedwezen daaruit gezien dal op die lijst vele posten voorkomen die slechts als liefdegiften te beschouwen zijn, waarmede de Regering zich niet moet inlaten. Voorts was de som van ƒ14,388 voor geheime uitgaven nog te hoog. Ook meende men dat de rijksbijdrage van ƒ5800 in de kos ten lot oprigling van het gedenktccken op den Dam te Amsterdam, op dc gewone begrooling had moeten voorkomenen dat er bij dc opening van den Rijnspoorweg van Amsterdam naar Keulen geen feest van rijkswege was gegeven, dat dc uitgave van 4936.91 J kon ten gevolge hebben. Niels was billijker dan dat de kosten daarvan door belanghebbenden wer den bestreden. De overweging van de Wet op de Middelen gaf aanleiding tot de opmer king dat de raming van de opbrengst van 's Rijks gewone middelen te laag was, hetgeen door vele leden werd tegengesproken. Dc voorgestelde af schaffing der 38 opcenten van het geslagl kon de goedkeuring der meer derheid niet wegdragen. Men zag in het gebeurde met den accijns op het geslagt een gemis van een vast stelsel en drong aan dat de Minister dc zaak nog eens in overweging zou nemen. Eene verhooging der tarieven zou, in weerwil der afschaffing van dc opcenten, den accijns nog meer als te voren doen werken als premie van uitvoer. Eenige leden hebben ge vraagd of de herziene patentwet eerstdaags zou ingediend worden. Omtrent de koloniale baten zag men met genoegendat de Regering de berekening daarvan voor 1858 op juister gegevens heeft gegrond dan vroeger. 'sGRAVENHAGE, 29 October. Tot Burgemeester van de gemeente Broek in Waterland is benoemd dc lieer B. Koker. Z. K. II. Prins Frederik zal dit jaar het gewone St. IIubertsleest niet kunnen bijwonen. 7,. K. H. heeft echter goedgevonden te bepalen, dal dit jaarlijksche feest toch zal voortgaan, en wel onder hel opzigt van iemand, daartoe door hem benoemd. Alhier is het berigt ontvangendat de Ridder LomonosofF, buitenge woon Gezant en Gevolmagiigd Minister van Z. M. den Keizer aller Russen bij heL Ned. Hof, na eene langdurige ongesteldheid te San Donato (Italië) is overleden. Door den Minister van Binnenl. Zaken zijn 10 leerlingen tot telegra fisten der 3dc klasse benoemd. Men verneemt dat eergisteren hel handelslractaat lusschen Nederland en Belgie is geslotenzoodat de daarover gevoerde onderhandelingen lot een goed einde hebben geleid. De Inde'p. Beige zegt omtrent dit tractaat o. a. het volgende: België ver zekert aan Nederland de instandhouding der bepalingen van de wet van 19 Junij 1856. Nederland neemt op zich, binnen een kort tijdsbestek, het verhoogde regt op de koloniale producten, niet naar het moederland bestemd, bij den uitvoer van Java op te hclfen. De handelsvoordeclcn aan andere Staten in de koloniën toegestaan, zijn ook aan België verleend. Er moeten ook bepalingen gemaakt zijn omtrent de linnens aan de eene, en omtrent den visch aan de andere zijde. Omtrent rivieren en kanalen moeten voor scheepvaart en nijverheid gunstige bepalingen zijn vastgesteld. Wat betreft de spoorwegen, zou men overeengekomen zijn de kosten en formaliteiten aan de grenskantoren te vereenvoudigen. De hoofdzaak in het gesloten verdrag is echter dat het de terugkeer lot het stelsel van differentiële reglcn afsnijdt, en dit is iels waarover wij ons niet zullen beklagen. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. BELGIE. BRUSSEL, 28 October. De uilslag der gemeentelijke verkiezingen, die zoozeer dc gemoederen in beweging hebben gezet, is in vrijzinnigen geest geweest. Ilier ter stede zijn de Candidaten van de vrijzinnige vereeniging allen gekozen. Uit de onderscheidene sleden des lands verneemt men een gelijkluidend berigt. Op enkele plaatsen is het aan de kerkelijke partij slechts gelukt een of twee harer Candidaten tc doen verkiezen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1