i door diens tusschenkomsl is hem zulks toegestaan, en zijn zoon kan, na zich van de dienst afgekocht te hebben, in het land blijven. Be Koning van Sardinië heeft het besluit lot ontbinding der Kamers gclcekcnd, maar dit besluit zal eerst later openbaar worden. De verkie zingen zullen op 15 Nov. plaats hebben, indien de overstroomingen waar door Piemont thans geteisterd wordt niet een uitstel daarvan noodzake lijk maken. De schade door het water op verschillende plaatsen veroor zaakt, wordt op verscheidene milliocnen geschat. PRUISSEN. BERLIJN, 25 October. De Koning is in staal geweest een kabinets orde te teekenen, waarbij hij het beleid der regeringzaken gedurende 3 maanden aan den Prins van Pruissen overdraagt. Dit stuk luidt als volgt: Daar ik, naar de voor schriften der Geneesheerenmij, ten minste gedurende 3 maanden, van alle regeringszaken moet onthouden, zoo wil ik, gedurende deze 3 maan den, zoo mijne gezondheid niet inmiddels zal hersteld zijn, als mijnen plaatsvervanger, de leiding der staatszaken overdragen. Uwe K. II. en ge liefde broeder verzoek ik derhalve, het noodige daaromtrent te verordenen. De Prins heeft dit besluit ter kennis van de Vertegenwoordigers gebragt, en gezegd dat hij die taak op zich nam en dat de loop der zaken dezelfde zou blijven. liet laatste bulletin omtrent 'sKonings toestand luidt zeer gunstig. De Secretaris van het Kabinet des Konings, v. Niebuhr, is te Potsdam overleden. Op de sterrewacht te Dusseldorp heeft Dr. Lulhcr den 19Jcn dezer weder eenc lot hiertoe onbekende planeet van de tiende grootte ontdekt die de 58slc nu bekende planeet is en het aantal der planeten lusschcn Mars en Jupiter op 50 brengt. De vader van Dr. Vogel, te Leipzig, heeft een berigt ontvangen van den Engelschen Consul te Tripoli, waarin gezegd wordt dat de lijding om trent den dood zijns zoons, nog door niets is bevestigd. Er waren op nieuw pogingen in het werk gesteld om zich zekerheid omtrent hel lot van den reiziger te verschaffen. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 October. De Keizer wordt eerstdaags hier verwacht om doortastende maatregelen voor de finanliën te nemen. Er is slechts een middel, om lot een goeden uitslag te geraken, en dat is de vermindering van het leger, waartoe men dan ook zou overgaan wat betreft de infanterie en de artillerie. Eenc ver mindering van de ruiterij ontmoet zwarigheden. RUSLAND. De Keizer heeft op voorstel van den Grootvorst Constanlijn het besluit uitgevaardigd, dat voortaan het verblijf te Sebastopol weder aan vreemde lingen is toegestaan. De Keizer en de Keizerin worden den 25ste" Oct. in de hoofdstad verwacht. Prins Gorlsehakoff heeft de leiding der buitenl. aangelegenheden reeds weder aanvaard. Naar men wil zou de Keizer aan den Shach van Perzic eene afdeeling van het leger uit den Kaukasus hebben aangeboden, om de onlusten in de provincie Khorassan te dempen. Op nieuw zijn een tweetal nuttige hervormingen ingevoerdaan de Israëlitcn is vergunning verleend zich in de militaire koloniën te vestigen dat niet dan gunstig op de algemeenc welvaart kan werken, en de lande lijke polieiewaarbij vele misbruiken waren ingeslopenheeft eene reorga nisatie ondergaan. STADS KERICTËN. liet Parlement van de Kaapkolonie heeft de Regering aldaar gemagtigd om aan eene maatschappij vergunning te verleenen tot den aanleg van een spoorweg lusschcn de Kaapstad en Wellington. De Regering zal 6 pCt. rente waarborgenmaar de helft erlangen van hetgeen de opbrengst meer dan 8 pCt. zal bedragen. De weg moet in 5 jaren gereed zijn. De ge schillen tusschen de Transvaalschc Republiek en den Oranje-Staat zijn vereffend. De handelsberiglen uit de Verccnigdc Stalen luiden nog zeer treurig. Al de banken van New-York hebben hunne betalingen geslaakt. 50,000 personen zijn zonder bestaan en aller gemoederen zijn met angst vervuld. Echter zijn thans de fondsen een weinig gerezen. Ook te Boston hadden de besturen der banken eene vergadering gehouden en besloten de betalingen te slaken. FRANKRIJK. PARIJS 25 October. Algemeen verwacht men dat de conferentieter behandeling van de zaken der Vorstendommen in het midden der volgende maand zal worden gehouden. De zoo stellig uitgedrukte wensch van de Divans tot eene ver- eeniging onder een Koninklijk hoofd, baart niet weinig zorg, vooral daar Turkye al het mogelijke zal doen om zulks te beletten. De Heer Haussmann, Prefect van de Seine, heeft van den Shach van Perzie het Grootkruis van de Orde van den Leeuw en de Zon ontvangen. Voor de Russische kerk die alhier gebouwd zal wordenis de grond reeds aangekocht. De kosten zullen 1 millioen bedragen. De Keizer van Rusland heeft voor 200,000 fr. ingetcckend, de Keizerin-Moeder voor 100,000 fr. en de Synode voor 200,000 fr.de geloovigen zullen het overige bijeenbrengen. Het tarief voor de rijtuigen alhier zal weder op den ouden voet her steld worden. Deze verandering is reeds aan de goedkeuring van den Mi nister van Binnenl. Zaken onderworpen. Te Marseille is een vuurwerkmaker deerlijk gebrandten gevolge zijner onvoorzigligheid. Aan den arbeid zijnde had hij lucifers om zich leggen; een daarvan ontbrandde en slak hel stuk aan dat hij bewerkte. Zijne oogen en de borst hebben vrecscljjk geleden en er beslaat weinig hoop op zijn behoud. Te Seclin heeft dezer dagen een belangrijke brand gewoed, waarbij vele veldvruchten werden vernield. Het is later gebleken dat een kind van 10 jaren dien brand had geslicht, ten einde, zoo als hij zich uitdrukte, een mooi vuurtje te zien. Op den spoorweg van Mans zijn balken over de rails gelegd met het doel om ongelukken te veroorzaken. Gelukkiglijk hebben die niet plaats gehad. De schuldige is gevangen genomen. De dagbladen van Moulins, Orleans en Tours zijn opgevuld met berig- tcn van overstroomingendoor het wassen der rivieren. Daar in den be ginne de oeverbewoners waren gerustgesteld door de daling van het water, zoo hebben zij aanzienlijke verliezen geledendaar alle voorwerpendie ge borgen hadden kunnen worden, weggespoeld zijn. Te Monlroud heeft de oogst veel geleden. De Allicr is zoodanig gewassen dat men voor het be houd van den spoorwegbrug bevreesd is en de treinen niet meer daarover laat gaan. SPANJE. MADRID, 23 October. In de provinciën is de aftreding van het Kabinet mede met vreugde ver nomen, vooral wal betreft den Heer Nocedal. Met de zamenstelling van het nieuwe Ministerie is men nog niet gevorderd, daar de lieer Mon elk oogen- blik hier verwacht wordt. Tot op dit oogenblik heeft Narvaez deze stad nog niet verlaten. Waarschijnlijk zal hij zich weder naar Parijs begeven, alwaar sommige lieden hem weder als Gezant van Spanje willen zien optreden. Omtrent den staat van zaken te Lissabon leest men in een brief van daar het volgende: De epidemie is thans algemeen in de stad en omstreken verspreid. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de treurigheid der bevolking en van de weinige bedrijvigheid die in deze ongelukkige stad heerscht. Verbeeldt u eene stadwaarin gedut'iglijk de draagbaren naar de gasthuizen gaan en de rouwkoetsen naar de kerkhoven; voeg daarbij eene menigte rijtuigen met goederen beladen van hen die de stad verlatende straten zonder beweging, de winkels gesloten, de wandelingen verlaten, en gij zult een begrip hebben van Lissabon. De handel slaat stil; de beurs is wel open, maar slechts voor den vorm. De geneesheeren bestrijden thans de ziekte met meer vrucht dan in den beginne, omdat zij die leeren ken nen van daar dat er thans 1 van de 5 aangetasten herstellendat vroeger slechts 1 van de 3 was. Twee geneesheeren en twee apothekers zijn aan de ziekte bezweken. Van den apotheker der armenwiens overlijden vroe ger gemeld is, zijn ook de vrouw, de dochter en de dienstbode bezweken. Geheele gezinnen zijn uitgestorven. Wij staan hier te Lissabon gelijk een soldaat op de bres, dagelijks onze beurt verwachtende, en dankbaar voor icderen dag dat wij leven. De processien gaan door de stralen en de geestelijken werpen wijwater op de huizen der dooden. In den avond van den 13jc0 waren er in 24 uren 236 personen aange tast en 76 overleden. ITA LIE. Volgens berigt uit llome heeft de Paus zich niet gunstig uitgelaten over het mandement, waarbij de Aartsbisschop van Dublin onlangs de staat kunde, door Engeland in Indië gevolgdheeft afgekeurd. Het kerkelijke opperhoofd heeft voorts gelast, dat in het officiële blad de Britsche belan gen zooveel mogelijk zullen worden voorgestaan. De Aartshertog Maximiliaan heeft weder een blijk van welwillendheid gegeven. Een oud ambtenaar in Lombardye die wegens deelneming aan de gebeurtenissen in 1848 zijn post had verloren, lag op sterven. Hij ver langde dat zijn oudste zoon, die om zich aan de krijgsdienst te onttrekken in Piemont was gevlugt, mogt overkomen, om de belangen van het gezin te behartigen, llij vervoegde zich met dat verzoek tot den Aartshertog en VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 29stï° October 1857, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Rekening der Israëlitische Armen, over 1856. 2°. Adres van Prof. J. Geel, om ontslag als Curator van T Gymnasium. 3°. Adres van Docenten aan het Gymnasiumom voortdurende vrijstelling van het minerval voor de kinderen der Docenten. 4°. Voordragt van Curatoren, omtrent de gratificatie aan den Claviger. 5°. Verzoek van den Conservator aan 's Rijks Herbarium11. van Hall, om gratis gebruik van een lokaal bij Slads-Gehoorzaal. 6°. Voordragt tot opheffing van de Vleeschhal. 7°. Request van J. Hopman, tot het plaatsen van een spoelingbak, het leggen van duikers enz. 8°. Request van W. Bonten, tot het leggen van duikers. 9°. Request van D. Francken, tot het leggen van een duiker. 10°. Request van J. Parmentier, tot het trekken van water uiteen regenbak. 11°. Request van J. Zandvliet, houdende bezwaar tegen de belasting voor een riool. 12°. Request van adsistenten Commiesen-porliers om verhooging van jaarwedde. 13°. Adres van oude klap- en brandwakers, om eene herhaalde gratificatie. KERKNIEUWS. 'sGRAVENHAGE 26 October. Gisteren werd bij de Waalsch-Herv. Ge meente alhier als Herder en Leeraar bevestigd, Ds. E. A.Zubli, door zijnen ambtgenoot D®. P. Boucher, die daarbij eene rede hield over Jes. XLIII: 10a. Des avonds deed de bevestigde zijne intrede, sprekende naar aanleiding van Deut. V: 27. DELFT 26 Oct. Ter vervulling der vacature bij de Waalsche gemeente alhier, is door den Kerkeraad het navolgende 3-tal gemaakt: Laatsman Candidaat te Maastricht, van Hamel, Predikant te Groningen, en Pe'tavcl, Evangeliedienaar in Zwitserland.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3