hield daarbij eene gepaste rede, waarin hij het hooge belang van cene zoo danige inrigting aantoonde. Na hem voerden nog het woord de Burge meester en de Heer Mr. Teding van Berkhoutnamens Curatoren der Doorluchtige School. Door den Gemeenteraad is het plan van den Heer Galman, tot den aanleg van een brug over het IJverworpen. Hier ter slede is in de vorige week weder eene vergadering gehouden van het Comité der houders van Spaansehe 3 pCt. uitgestelde schuld van 1831. Op die vergadering was tegenwoordig Baron Sirtema de Grovestins, Gezant onzer Regering bij het Spaansehe Hof, die gewigtige mcdedeelingen deed. Het Comité heeft besloten op nieuw bij de Spaansehe Regering aan te dringen op de nakoming harer beloftenen voorts elke nieuwe Spaansehe leening tot zoo lang van de beurs te weren. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELCIE. BRUSSEL26 October. In 1855 werd van Regeringswege eene prijsvraag uilgeschreven, ter ver krijging van eene grondstof, om de voedselinhoudende zelfstandigheden in de fabrieken gebruikt, te vervangen. De uitgeloofde prijs bestond in 10,000 fr. ren tegen het herhalen van misdrijven. Zoodra de kleinere gevangenissen meer algemeen voor afgezonderde opsluiting zullen zijn ingerigt, geeft hij in bedenking om de gevangenenvoor meer dan 3 jaren veroordeeldnaar groote centrale gestichten te doen overbrengendie hij echter voor niet meer dan 100 of 120 gevangenen zoude willen inrigten, ten einde de per sonen, die aan het hoofd derzelve zijn geplaatst, de middelen te verzeke ren om den goeden gang der zaken na te gaanen zich te overtuigen dat al de beambtenook wat betreft de zedelijke verbetering der gevan genen, hunnen pligt betrachten en aan hunne roeping voldoen. Overigens is de Inspecteur van gevoelendat doeltreffend volksonderwijs en het wegnemen van bezwarende bepalingen ten aanzien der nijverheid, kunnen strekken tot vermindering van het aantal der gevangenen. Het onderzoek van Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) der Staatsbegroo- ting voor 1858 heeft in de afdeelingen der Tweede Kamer tot de volgende bedenkingen aanleiding gegeven. Vrij algemeen werd er geklaagd dat de Memorie van Toelichting slechts eenige vlugtige opmerkingen mededeelde, zonder te treden in de ontwikkeling der onderwerpenwaarvan de Rege ring weet dat de Kamer gaarne geheel en al op de hoogte der zaak wordt gehoudenvoornamelijk kwamen hierbij in aanmerking de inzigten der Re gering omtrent de Delftsche Academie, en de zaken van de Maatschappij van Weldadigheid. Wat betreft het eindcijfer werd aangemerkt, dat zulks slechts in schijn minder dan vroeger is, vermits er thans niets is uitge trokken voor even genoemde maatschappij. Ook hier vond de voorgenomene verbetering van de bezoldiging der ambtenaren nog al tegenstand. De meer derheid der leden toonde zich huiverig aan den uitgetrokken, geheel nieu wen post van 5000voor de instelling eener algemeene statistische com missie, haren bijval te schenken. Men is er verre af het nut van statistische nasporingen te miskennenmaar die onderzoekingen behooren loeh voor een goed deel meer tol het gebied der wetenschap dan lot den werkkring van het bestuur. Nopens de som voor het eiland Schokland bestemd, heeft men gevraagd, wat er zij van het verspreide gerucht omtrent een plan lot liet geheel verlaten van dat eiland door de bevolking. Had dit gerucht werkelijk ecnigen grond, dan zou het de vraag zijn, of de belangen van onzen handel en scheepvaart door zulk een stap niet zouden worden ge krenkt. Men kon zich dit echter niet voorstellendaar het anders eenigzins vreemd zou klinkendat de Regering niet slechts over 1858 onderstand aan de burgerlijke gemeente Schokland wit verleenenmaar ookblijkens het aangevraagde bij dit hoofdstuk, eene aanzienlijke som voor de zee- en ha venwerken van hel eiland bestemt, net verleenen eener bijdrage uit 's Rijks kas tot het in goeden staat brengen van wegen in den Haarlemmermeer- polder kannaar het vrij algemeen gevoelenalleen te pas komen voor zoover het daarbij hoofdwegen geldt, die de nieuwe gemeente met andere aangrenzende gemeenten in verband brengt. Naar aanleiding van de uitge trokken som voor het Academisch gasthuis te Leydcn heeft men gevraagd, wat er is van de stichting van een Nosocomium of groot ziekenhuis aldaar. De wet tot goedkeuring der lusschen den Staat en de stad Leyden gesloten overeenkomst, die ook door den afstand van domeinen deze stichting be- j vorderen moest, dagteekent reeds van den 7de" September 1853. Het blijkt niet, dat in de sedert verloopen 4 jaren iets is gedaan om het doel van het sluiten der overeenkomst te bereiken. Voorts hebben onderscheidene leden hun genoegen betuigd over het voornemen der Regering tot verbouwing van het locaal, waarin de archaeologische verzameling te Leydcn is geplaatst. Die verzameling behoorde tot nu toe tot de zoodanige, welker plaatsing zeer veel te wenschen overlaat. Bij Hoofdstuk IX B (Financiën) is opgemerkt, dat de vcrdeeling van geldstukken beneden de waarde van ƒ2.50 niet overal evenredig is aan de behoeften, en dat op vele plaatsen bepaaldelijk aan stukken van één gulden groote schaarschte hecrscht. Men wenschle de aandacht der Regering daar op te vestigen. Men heeft ook gevraagd of de Regering spoedig gevolg zou geven aan hare toezegging wegens het plaatsen van bussen aan de spoor wegstations in de steden, tol opname van brieven om met den eerstvertrek- kenden trein te worden medegenomen. Onderscheidene leden hebben ook aangedrongen op verbetering van de postdienst ten platte lande, waaraan op vele plaatsen dringend behoefte was. Ook drong men aan op het nemen van maatregelen om het gebruik van de postzegels te bevorderen. De post van onvoorziene uitgaven bij dit Hoofdstuk beschouwde men als niet genoeg zaam geregtvaardigd. 's GRAVENHAGE27 October. Bij de geneeskundige dienst der landmagt is tot eersten Officier van Gezondheid 2de kl. benoemd de Officier van Gezondheid lstc kl. G. A. Baum. De Luit.-ter-Zee l5tc kl. G. Tichelman is door Z. M. op pensioen ge steld, maar tevens benoemd tol Havenmeester aan het Groot Noordhollandsch kanaal te Nieuwe Diep. De Hertog Bernard van Saksen-Weimar-Eisenach die een geruimen lijd in Duilschland heeft doorgebragtis thans alhier teruggekeerd. De Heer Murphy, Minister-Resident van de Vcreenigde Stalen, en Ba ron von Doblhoff, Gezant van den Keizer van Oostenrijk, zijn in de residentie teruggekeerd. De Minister van Marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De Minister van Oorlog heeft belanghebbenden opmerkzaam gemaakt, dat volgens liet onlangs herziene Reglement voor de Kon. Militaire Acade mie, bij het examen van de adspiranten welke voor de koloniale dienst zijn bestemdthans ook de Engeisehe taal wordt gevorderden dat het hand- teekenen tot eene aanbeveling zal strekken. Ingevolge art. 04 der prov. wet zullen de Stalen der onderscheidene provinciënop üingsdag 3 November aanst. in de hoofdplaatsen bijeenkomen tot het houden hunner najaars-vergadering. AMSTERDAM, 2G October. lieden werd alhier liet nieuwe Laboratorium voor het onderwijs in de Scheikunde op eene pleglige wijze geopend. De llooglecraar von Baumhaucr 138 antwoorden zijn op die vraag ingekomenmaar de beoordeelaars zijn tot het besluit gekomen dat aan niet één de prijs kon worden toegekend. Eenige der inzenders zijn echter loffelijk vermeld. De Hooglecraar Serrnre te Gent heeft dezer dagen een geschenk uit Rusland ontvangen van wege de Prinses-weduwe Kotschonbey. Het is een prachtwerk van zeer groote waarde over de oudheden van den Kimrischen Bosporus (de Krim), hetwelk niet in den handel is, maar waarvan slechts een bepaald getal exemplaren vervaardigd is, om uitgedeeld te worden aan de bijzondere vrienden van den overledenen Prins en aan de verdienste lijkste geleerden van Europa. Het Journal de Charleroi deelt het volgende voorval van roekeloos heid medeEen jong gezel haddes avonds in een herberg gezetengewed dat hij des nachts den haan van den in aanbouw zijnden kerktoren zou af halen. Nadat hij vertrokken was dacht niemand er meer aan, want men beschouwde het ais een bluf. Vroeg in den morgen vonden echter eenige werklieden bij de kerk een levenloos mensch liggen. Het was onze wedder, die opgewekt door den drank, zijn besluit had willen volbrengen, en daarbij den dood had gevonden. EXGKLAN». LONDEN25 October. Men verneemt dat de Regering de maatregelen van Sir Campbellbetrek kelijk het in beleg stellen van sommige districten in Bengalenen waarover hij in oneenigheid was met Lord Canninggoedgekeurd heeft. Aan den Hertog van Cambridge zal een eeresabel, benevens het cere- burgcrschap der stad worden aangeboden, ter erkenning zijner verdiensten in den Russischen oorlog. Van wege hel bestuur der O. I. Compagnie zal eerstdaags 200,000 in specie, ten behoeve der Regering, naar Calcutta worden gezonden. Met de Ripon zijn, onder meer andere passagiers, uil Indië aangeko men Mevrouw Brooks en hare dochter en Miss Cloetewelk 3-tal te paard uit Mhow ontvlugt is en eenige mijlen ver zonder ophouden doordraafde, om het leven te redden. Na eindelijk eene wijkplaats in een fort gevonden te hebbenmoesten zij zich met het vleesch der paarden op welke zij gc- vlugt waren voeden. Ook Mevrouw Graham was aan boord van dat schip. Na met haren echtgenoot uit Salkole gevlugt te zijnwerd deze laatste in het rijtuig waarin zij zaten, doodgeschoten, waarna zij de teugels vatte en ontkwam. In een brief uit Arrah worden de verdiensten van den Heer Vicars J Boyle, Burgerlijk Ingenieur uit Ierland, ten hoogste geprezen. Door zijne bekwame versterking der kleine vesting met de 16 Europeanenwelke hij bij zich had, kon hij gedurende 7 dagen aan een vijandelijk corps van 2500 man weerstand bicden, tot dat de Majoor Vincent Eyre de muiters op de vlugt joeg. Men is hier ijverig in de weer met het reinigen der woningen van den geringen stand, het weren van schadelijke uitwasemingen enz., als voorbehoedmiddelen tegen de choleravan welke ziekte men weet dat eenige gevallen hebben plaats gehad. Tc Huil is de Directeur eener maatschappij in hechtenis genomen, be schuldigd van verduistering van gelden, ten bedrage van 101,400 Te Liverpool is de ketel in eene meelfabriek gesprongen. Hel gebouw werd daardoor vernield de machinist gedood en een der werklieden zwaar gebrand. Ook 3 voorbijgangers werden ligt gekwetst. Te Grimsby is door visschers een Hollandsch schip binnengebragt, dat zij verlaten hadden gevonden. Het was geladen met graan en in het ruim stond 5 voet water, terwijl het wand nog zeer weinig had geleden. De Kapitein en de bemanning is later mede in de genoemde plaats aangekomen zij verklaren het schip verlaten te hebben, in de mcening dal het weldra zou zinken. Over het graafschap Essex heeft Donderdag II. een geweldig onweder gewoed, vergezeld van zoodanige regenbnijen. dat de rivieren builen hare oevers traden en groote verwoestingen daardoor werden aangerigt. Een persoon heeft daarbij zelfs het leven verloren. Te Oldham overleed dezer dagen een persoondie in den slag van Waterloo een kogel in de linkerzijde ontving. Hoewel van zijne wonde her steld, werd de kogel er nooit uitgehaald. Thans is zulks bewerkstelligd, en de kogel werd uit de longen gehaald, alwaar hij dus 42 jaren was verbleven. Het schip Ontario is niet verre van Norwich verongelukt. Van de be manning is slechts een persoon gered. Ook moet nog een ander schip in die wateren met man en muis zijn vergaan.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2