king zoodanige hoeveelheid onder het deeg gemengd werd, dat de hoogst nadeelige gevolgen daarvan voor den gebruiker van het brood niet konden achterblijven. Re gereglelijke vervolging van den bakker wordt nu voort gezet. De bij een 30-tal andere bakkers ter zelfde stede aanwezige brooden zijn almede aan een scheikundig onderzoek onderworpen, en daarbij zouden, volgens eene voorloopige opgaaf, geene bepaald vergiftige, maar wel vreemde bestanddeelen gevonden zijn. Het Pi'ov. Geregtshof in Noordbrabant heeft een Rijksontvanger der belastingen lot 3 maanden gevangenisstraf en 2 geldboeten, elk van ƒ50, veroordeeld, omdat hij een aangifte-biljet van een ingezeten zijner gemeente eigenmagtig verhoogd had. Bij het verrigten van eenige werkzaamheden in de R. K. kerk te Megen (Noordbrabant) zijn wederom 3 werklieden door het breken van den steiger naar beneden gestort. Een hunner is doodelijlc gekwetst. Uit Vlijmen (Noordbrabant) wordt gemeld dat in den tuin van A. de Vaam aldaar een appelboom staat, welke dit jaar reeds tweemaal rijpe vruchten heeft gedragen en thans voor de derde keer in bloei staat. Het tweede gewas, ofschoon goed gerijpt, is kleiner van stuk dan het eerste. De Précurseur van Antwerpen meldt dat eergisteren op den Nederl. spoorweg, het kind van een der baanwachters door den trein werd vermor zeld, onder het oog des vaders, die in de onmogelijkheid was het te redden. Het onderzoek van Hoofdstuk X Oorlogder Slaatsbcgrooting over 1858 heeft in de afdeelinger. der Tweede Kamer lot de volgende opmerkin gen aanleiding gegeven: Door vele leden werd leedwezen betuigd over het hooge eindcijfer. Die kostbare wapeningen waren, naar hunne meening, niet noodig. Groote Mogendheden verminderden hare legers, dit kon door kleine Staten wel worden nagevolgd. Ook was men van gevoelen dat de tweeledige bestemming van ons leger: kern voor de wapening in oorlogstijd en steun en aanvulling van onze koloniale krijgsmagt, nog maar ten deele bereikt werd. Anderen echter meenden, dat met het oog op de diensten van het leger de kosten niet te hoog waren. Vrij algemeen is de wenschelijk- lieid erkend, dat er tusschen het leger in Oost-Indië en dat in het vaderland meer verband mogt worden gebragt, opdat aanvulling en versterking van troepen met meer gemak mogt kunnen plaats hebben. De Heer van Bosse heeft eene nota ingeleverdwaarin hij tracht aan te toonen, dat het bestuur van het leger in Nederland, in verhouding, kost baarder is dan in België. Bij het onderzoek van Hoofdstuk XI Koloniënwerd gewezen op de drin gende noodzakelijkheid van te nemen maatregelen tegen de uitbreiding van het Chinesche element op Java, en met het oog op het votum van de Kamer, houdende, dat het drukpers-reglement voor Indiö eene herziening behoeft, verlangde men te wetenof daar gevolg aan is gegeven. Men kon zich met de verklaring van den Minister van Koloniëndat van regeringswege nooit is erkend gewordendat de Kokos-eilanden eene Neder- landsche bezitting zijn, niet verecnigcn. Men wenschte te weten op welk eene wijze de tarieven van in- en uitgaande regten zijn toegepast op de voortbrengselen der Kokos-eilanden die op Java worden ingevoerd; of deze zijn beschouwd geworden als voortbrengselen van vreemden oorsprong. Voorts vroeg men, onder welke vlag en op welken zeebrief de schepen hebben gevaren en nog varentoebehoorende aan de ingezetenen der Kokos eilanden. En eindelijk zou men gaarne weten wat er is van een besluit, dat door den Gouverneur-Generaal Merkus, onder nadere goedkeuring van het opperbestuur, zou genomen zijn, waarbij aan den Heer Ross, gevestigd op de Kokos eilanden, verlof wordt verleend om de Nederlandsche vlag al daar te hijschen, ten gevolge van welk besluit die vlag aldaar werkelijk geheschen is. 'sGRAVENIIAGE24 October. Door Z. M. is de Kapitein-Luitenant-ter-Zee M. C. van Vreeland, kom- manderende de inslruclie-brik de Zeehond, benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Bij den Minister van Finantiën is ontvangen ƒ2.47door een onbe kende onder het postmerk 's Gravenhageten behoeve van 's Rijks schat kist ingezonden. Eergisteren werden de oude mannen cn vrouwen en weezen van de Herv. gemeente alhier, op eenen keurigen maaltijd onthaald door Jhr. Mr. II. J. van der lleim, oud Regent over beide gestichten, bij gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk met freule J. M. Baronnesse van Pallandt. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN22 October. net bestuur van het fonds ten behoeve der slagtoflers van den Tndi- schen opstand heeft tol op heden daaruit 30,000 g naar Calcutta, 3000 naar Bombay cn 7000 naar Labore verzonden, en daarenboven aan de zich reeds in Engeland bevindende vlugtelingen ondersteuning doen toeko men. Tc Calcutta is ook eene aanzienlijke som bijeengebragt voor hen die van alles beroofd uit liet binnenland aldaar aankwamen. Bij de onthulling van bet gedenkteekente Sheffieldvoor de gesneu velden in de Krim heeft de Hertog van Cambridge gezegd dat de aanwer ving van vrijwilligers voor het Indische leger zeer goed voortging. In de laatste twee dagen hadden zich 800 man verbonden. Omtrent den opstand zeide de Hertog, dat hij vertrouwde dat de crisis voorbij was, en dat er geen mededoogen met de muitelingen moest plaats grijpen. Geregtigheid en wel gestrenge geregtigheid moest geoefend worden. In den schouwburg te Dublin had dezer dagen eene groote opschud ding plaats. De studenten eischlcn dat de toeschouwers een lioerah! voor de opstandelingen in Indië zouden aanheffen. Ilet is de policie met moeite gelukt de studenten aan de verontwaardiging van het publiek te onttrekken. De Morning Chron. zegt, betrekkelijk den onlangs gcpleegden moord, dat de policie reeds op het spoor van den dader is. Deze misdaad zou I alleen het gevolg wezen van staatkundigen haat. De kleeding van het slagtoffer gaf reeds te kennen dat hij een dier vreemde vlugtelingen was, die zich zoo veelvuldig in Leycester-Square vertoonen. Volgens genoemd blad zou de vermoorde betrokken zijn geweest in de eene of andere zamen- zwering, en verdacht van ontdekkingen te hebben gedaan, dooreen der eedgenooten zijn vermoord. De Morning Post deelt omtrent hetzelfde voorval nog het volgende mede: Ter kennis der policie is thans gekomen dat een schuitenvoerder te Wool wich, nu 3 weken geleden, door een vreemdeling werd aangezocht, om zijne schuit te verhuren. Hoewel eerst daartoe ongezindliet hij zich over halen, onder belofte van terugbezorging. Hij ontving eene halve kroon als huurprijs. De schuit is niet teruggebragtmaar op de kust van Kent ge vonden. Men vond er een doos in bevattende een zaag, een bajonet, een beitel en meer instrumenten die tot de volvoering van het beruchte feit kunnen gediend hebben. De schuitenvoerder zegt dat hij den huurder nog zeer goed zou herkennen. Misschien zal dit geval voor de policie nog nuttig zijn in haar onderzoek. Voor den bekenden reiziger Mungo Park zal te Selkirkshire, in Schot land, zijne geboorteplaats, een gedenkteeken worden opgerigt. Berigten uit New-York geven verslag van eene te Philadelphia gehou den openbare vergadering van leden uit de arbeidende volksklasse, om onderling over de geldcrisis, wier gevolgen ook door de laagste standen der maatschappij gevoeld worden, te beraadslagen. In deze bijeenkomst is be sloten te verklaren: »dat de tegenwoordige geldelijke ongelegenheden zich voordoen in eenen tijd waarin alle bronnen van nationalen rijkdom mildc- lijk vloeiden en schier overvloeiden, en dat zij het gevolg zijn van over dreven uitbreiding der handelszaken, van onvoorzigtige geldbeleggingen en van buitensporighedendie naar het oordeel der vergadering aangemoedigd zijn door de onbehoorlijke uitbreiding van het credietwelke een op losse grondslagen gevestigd bankwezen medebrengt. Te Troy, in den staat NewWork, heeft een fabriekant een werktuig uitgedacht, waarmede 20,000 hoefijzers per dag worden vervaardigd. FRANHKIJK. PARIJS, 22 October. Prins Napoleon zal zich niet voor Kersmis naar Egypte op reis bege ven. De Heer Mariette, Conservator van het Egyptisch Museum is echter thans reeds derwaarts vertrokken. Voor de regtbank te Colmar is dezer dagen een uitvoerig reglsgeding behandeld, betreffende de zaak van den Heer Migeon, beschuldigd van be- leediging van het openbaar gezag cn omkooping bij hel verkiezingswerk, alsmede van onbevoegdelijk het ridderkruis van hel Legioen van Eer te heb ben gedragen. De Heer J. Favre, verdediger van den beschuldigde, heeft bij die gelegenheid de Regering harde waarheden doen hooren. De regt bank heeft den Heer Migeon, betrekkelijk het laatste punt, eene maand ge vangenisstraf opgelegden wat het overige betreftzich onbevoegd verklaard. Te Marseille heeft DIngsdag 11. een hevig onweder gewoedvan eene zoo sterke waterhoos vergezelddat al de straten in bet lage gedeelte der stad als in een meer herschapen werden, dat zich met de zee verecnigde. SPANJE. MADRID, 20 October. De bijeenkomst der Cortes op 30 dezer bepaald, is thans weder tot op 31 December verschoven. Men kan dus waarschijnlijk wel op eene ontbinding van genoemd ligchaam rekenen.. Over liet algemeen is men hier met de Kabinets-verandering ingenomen en bedwingt men zich niet, om daarover vreugde aan den dag te leggen. Zoo waren op den avond van den 16dcn de bureaux der dagbladen en dc drukkerijen verlicht, maar de policie beeft maatregelen genomen om die vreugde-betooningen te sluiten. ITALIË. De Paus is te Ciüla-Vecchia door de bevolking met geestdrift ontvan gen. Bij zijne aankomst werd het geschut gelost cn dc klokken geluid, terwijl het gemeentebestuur hem de sleutels der stad aanbood. In de hoofdkerk heeft Z. H. den zegen over eene talrijke menigte uitgesproken. Daarna zijn de Geestelijken alsmede dc Pauselijke cn Fransche Officieren lot den voetkus toegelaten. Des avonds heeft dc Paus in een vaartuig de prachtige verlichting der haven bezigtigd. De Vesuvius is voortdurend aan het braken. Een nieuwe kegel heeft zich uit den krater gevormdzoodut het voorkomen van den berg geheel is veranderd. PRUIS SEN. BEU LIJN 22 October. Hoewel de Koning in beterschap blijft toenemenvalt er aan dc hervat ting van zijne werkzaamheden niet te denken. Zijne vermogens moeten zeer zwak zijn. Allerlei gissingen worden er omtrent het te voeren beleid der regeringszaken gevormd. Eenige Officieren die in 't huwelijk willen tredenalsmede twee ter dood veroordeelden verbeiden met ongeduld de eersten 's Konings goedkeuring, de anderen de bekachliging van het vonnis. De Senaat van Hamburg heeft besloten 6000 bij te dragen voor het fonds ten behoeve van de slaglofifers van den Indischen opstand. Door een aantal ingezetenen in die stad is tot gelijk doel ƒ12,500 bijeengebragt. De bekende reizigers, de gebroeders Schlaginlwcit, hebben van hunne toglen een aanzienlijk getal voorwerpen van natuurlijke historie mcdegc- bragt, die in 500 kisten zijn aangekomen. Zij hebben ook twee kameelen medegebragt, die den Koning ten geschenke zullen aangeboden worden. TURK YB. Op nieuw heeft er in het Turksche Ministerie eene aanzienlijke verande ring plaats gegrepen. Reschid-Pacha is thans weder lot Grooi-Visier be noemd en Riza-Pacha tot Minister van Oorlog. Ali-Pacha heeft hel depart, van Binnenl. Zaken behouden. Door den Divan van Wallachye zijn dezelfde hoofdbeginselen aangeno men als door die van Moldaviëvroeger reeds vermeld.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2