LEYDSCIIE COURANT. VRIJDAG 23 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEIVLANDSCnE BERIGTEN. LEYDEN22 October. Wij kunnen niet nalaten de aandacht onzer lezers te vestigen op de aan komst hier ter slede van den Heer Ch. Rotisselle, geboortig van Rijssel, bijgenaamd: de Alcides van het Noorden. De dagbladen der hoofdstad en der residentie, in welke plaatsen hij eenigen lijd heeft doorgehragt, hebben om strijd van zijne verbazende ligehaamskraeht gewag gemaakt. Deze be wonderenswaardige athleetdie gedurende een vijftal jaren de voornaamste sleden van Italië, Duilschland en Engeland heeft bezocht, en onlangs nog in Wurlemberg de eer genoot voor de Keizers Alexander en Napoleon III, proeven zijner kracht af le leggenheeft ook het voornemen opgevatin deze stad eene of twee voorstellingen te geven. Te oordeelcn naar de be wijsschriften waarvan hij in bezit is gesteldverzekert dit bezoek de voor standers der gymnastic en alle die in eene zeldzame ontwikkeling van naliiur- sterkte belang stellen, een rijk genot. Algemeen wordt erkend dat hij de beroemde Rappo verre overtreft. Bij beschikking van den Minister van Biiinenl. Zaken is aan den Heer F. M. Carsjens, tot wederopzegging, vergunning verleend om zijne stoom- booldicnst tusschen Amsterdam, Alphen en Oudshoorn uit le strekken tot Leyden. Hoofdingelanden van den llaarlemmcrmeerpolder hebben zich op nieuw tot de Tweede Kamer gewend niet een adres, waarin zij verklaren dat zij het van hunnen pligt achten alles aan te wenden, wat kan strekken om de heffing van hel bundcrgcld, waarmede die gemeente wordt bedreigd, lever- hinderen. Zij verzoeken mitsdien aan dc Kamer het aangeboden wetsont werp niet aan le nemenen stellen ten einde in de behoefte te voorzien op nieuw voor de overdragt der rijksgronden achter de Gruquius en in de geprojecteerde dorpen gelegen. De Gemeenteraad van den Haarlemmermeer heeft zich daarentegen mede verpligt geacht om een adres hij de Tweede Kamer in te dienen, en haar eerbiedig te verzoeken het aangeboden wetsontwerp te willen aannemen de Raad is er des te eerder toe overgegaan, na de bedenkingen, die voorname lijk door hoofdingelanden van den Haarlemmermeer,polder-en eenige voorname grondeigenaren zijn gemaakt, doch welk requaest slechts door 23 der 319 grondeigenaren is ondertcekend. Uit het adres van den Raad blijkt, dat de belasting voornamelijk zal strekken tol bijdragen in het oprigteu van scho len (om aan 1200 kinderen onderwijs le geven), lot het verkrijgen van brandspuitenmeer policie enz. Daar de gemeente Haarlemmermeer met reuzenschreden eene onverwachte ontwikkeling le gemoet gaatzou de Re gering, naar het oordeel van den Raadonverantwoordelijk handelen, indien zij de gemeente niet behulpzaam was ter voorziening in hare behoeften. Is men hierin nalatig, dan zal de gemeente Haarlemmermeer zich veeleer lot schande dan lot eer van Nederland ontwikkelen. Rij dit adres is een staat gevoegdonlangs door den Burgemeester aan Z. M. aangebodenwaaruit blijkt, dat in 1856 14,002,77 bunders aan oogst, tegen zeer matigen prijs berekend minstens opbragten meer dan twee milliocn gulden ook van 1857 kan die uitkomst over het algemeen gunstig worden genoemden met regt zou men dus onder hel wapen der gemeente Haarlemmermeer kunnen schrij ven Goud uit schuim." Maandag 11. is te Amsterdamin den ouderdom van 75 jarenoverle den dc Heer W. II. Warnsinck Bz. Een man die om zijne edele hoeda nigheden algemeen geacht, en als dichter zeer gunstig bekend was. Als een merkwaardig bewijs der vruchtbaarheid van het saizoen wordt uit Amersfoort gemelddat de gewone frambozenstruik in deze maand voor de tweede maal van hel jaar rijpe en smakelijke vruchten oplevert. Uil Zalt-Bommel wordt gemeld, dat op de rivier de Waal een schip met 140,000 ffi hooi geladen en naar Pruisscn bestemdin brand is geraakt. In weerwil van de aangewende pogingen tot blussching is de geheele lading en een gedeelte van het schip verbrand. Naar men zegt was alles tegen brandschade verzekerd. Het Gemeentebestuur van Breda heeft opgeroepen eenen ingenieur, aan wicn hel oprigtcnonder zijn opzigt, eencr gasfabriek binnen die gemeente zou kunnen worden opgedragen, om zich, onder overlegging van de noo- digc bewijzen van bekwaamheidvóór den 15dcn Nov. aanst. bij genoemd a bestuur aan te melden. In de gemeente Tilburg zijn burger-nachtwachten opgcrigt en is de brigade maréchaussee versterkt, ten einde hel veelvuldig ontslaan van brand, waarvan in de laatste dagen in die plaats zooveel voorbeelden zijn. tegen te gaan. In de Surinaamsche Cour. leest men dat op den 8sleD Sept. op de Plantaadje Gcijersvlijt, nabij Paramaribo, brand is ontslaan in een veestal, waardoor dat gebouw is vernield en 18 runderen zijn omgekomen. Aan vankelijk wilde het gerucht dat de negers aan dezen ramp niet onschuldig zouden zijn, doch bij onderzoek bleek, dal dc Directeur van het goed op den dag van het ongelukter viering van het verjaarfeest zijner echtgenoot een groot gastmaal had gehouden en des avonds vuurwerk, waaronder groote vuurpijlen, had doen afsteken. Waarschijnlijk is een van de bran dende slokken dier vuurpijlen op hel dak nedergekomen. Bij het onderzoek van Hoofdstuk VI (llerv. on andere Eerediensten) der Slaatsbegrooting voor 1858 is weder het behoud van de heide Departe menten van Eeredienst ter sprake gebragt, dat door velen overbodig werd geacht. Voorts werd door eenige leden te kennen gegevendat zij met ge noegen het voornemen gezien hebben om het lol te verbeteren van de Pre dikanten wier bezoldiging geen 800 bedraagt, en door hen tevens het vertrouwen uitgedrukt, dat de Regering, daarmede voortgaande, ook zou overgaan tol het verhoogen der tractementen daar waar het alterum tantum door onvermogende kerkelijke gemeenten niet kan worden bijgedragen. An deren hebben met leedwezen van deze nieuwe verhooging der uitgaven voor dit hoofdstuk kennis genomen. Zij meenden hier, evenzeer als bij het VUdc Hoofdstuk, het beginsel te ontdekken, dat op den Slaat de verplig- ling zou rusten om te zorgen dat de Predikanten een voldoend middel van bestaan hadden. Dit nu zouden zij èn niet overeenkomstig den aard der zaak èn in strijd met artikel 108 der Grondwet moeten achten. Het is toch de Kerk, en niet de Staat, aan wie dc zorg is opgedragen om de godsdienstige behoeften der geloovigen te bevredigenen hel zijn dus in dc eerste plaats de gemeentenaren zclvendie dc daarmede gepaard gaande kosten behooren le dragen. Tegen deze beweringen kwamen anderen op. Deze hielden nieuwe tegemoetkomingen aan de kerk voor billijk, omdat de Staat, door naasting van het grooter deel der kerkelijke goederen, deze builen de mogelijkheid gesteld heeft genot te hebben van dc waardevermeer dering dier goederen. Eu dat in dit opzigt voor de kerk winstderving be slaat wilden deze leden bewezen hebben door verwijzing naar zulke ge meenten, die in het bezit harcr kerkelijke eigendommen zijn gebleven, liet is bekend dat op sommige dier plaatsen buitengewoon liooge tractementen aan dc kerkleeraren worden uitgekeerd. Bij het onderzoek van lloofdst. VII (if. li. Eerediensthadden mede klagten over vermeerdering van uitgaven plaats, die bij dit hoofdstuk voort kwamen uit de vermeerdering van tractementen, pensioenen en subsidicn. Van eene andere zijde werd daartegen aangemerktdat deze meerdere uit-: gaven in het belang van den Staat geschieden en dat hel nieuw verleende strekken kan tot opheffing van vroegere ongelijkmatigheid. Eenige leden hadden met bevreemding gemerkt dat voor eene nieuwe kerk, die te Wijk- Maastrieht in aanbouw is, niet alleen door den Slaat en de provincie, maar ook door dc burgerlijke gemeente zware subsidien worden afgestaan. Wan neer, zoo als hier, de kerkelijke gemeente dc belangrijke som van ƒ44,000 kan bijbrengen, schijnen volgens deze leden andere subsidien minder noodig en rijst althans de vraagof met het oog op plaatsendie veel grootcrc behoefte hebben, zoo als bijv. Haarlemmermeer, de Moerdijk en andere de door het Rijk aan dit kerkgebouw geleverde bijdrage van ƒ7000 niet beter had kunnen worden besteed. Bij Hoofdstuk VIII (Marine), is bij het hoogc eindcijfer, door sommige leden de aandacht gevestigd op de resultaten die er zijn verkregen sedert zulke aanzienlijke sommen lol uitbreiding van het materieel onzer zeemagt ter beschikking der Regering zijn gesteld; men geloofde dat de uitbreiding van geene groote beteekenis was, tot welk gevoelen sommige overgelegde staten aanleiding gaven. Deze aanmerking werd echter door vele andere leden wederlegd. Men was ook van oordeel dat het behoud van vier dircc- tiön overbodig was en dat men met twee kon volstaan. Vooral werd het oog gevestigd op de kosten van hel instituut te Willemsoord. Bij de aan zienlijke vermeerdering der uitgaven in dit opzigt mogt men vragen of de uitkomsten der thans volbragte scheiding van Breda die uilgaven wettigden. Wat de kosten der genoemde instelling betreft, zoo geloofde men dat dc vcreischtc spaarzaamheid niet genoegzaam werd in acht genomen. De verla ging der voorwaarden van toelating en het geringe getal der ondcrwjjzers zou, vreesde men, nadeelig op de vorming der jongelieden werken. 'sGRAVENHAGE, 22 October. Door Z. M. is benoemd tol Raadsheer in het Prov. Gcrcgtshof in Utrecht Jhr. Mr. A. Cocncn van 'sGraveslool, thans Rcgter in de Arr.-Reglbank aldaar. Tot Notaris te Colijnsplaat, arr. Goes, is benoemd de Heer L. van der Moer, Cand.-Notaris aldaar. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is tot Officier van Gezondheid der lslc ld. benoemd die van dc 2dc kl. P. J. van der Grijp.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1