De Sindianeen Indisch blad, meld! dat te Jondporc hel kruidma- gazijn door den bliksem is getroffen. DiL magazijn was in een fort, loc- behoorcnde aan den rajah, geplaatst, en lag op eene boogie. Niet alleen het fort, maar ook een tempel en 590 buizen zijn daardoor vernield. Meer dan 1000 lijken waren onder de puinhoopen weggehaald. SLeenen van het fort zijn op 4 mijlen afstands gevonden, en een granietblok werd 6 mijlen ver geslingerd en viel op een huis dat instorttewaarbij nog 3 menschen omkwamen. Zes mijlen in den omtrek stonden de huizen te schudden. Te Manchester is voor de slagtoffere van den Indischen opstand 15,081 bijecngehragt. Gisteren nacht is er in de zeep-fabriek van den lieer Scott in White Cross street een hevige brand uitgebarsten, die eerst met groolc inspanning legen den middag was gcbluscht. Volgens de Medical-Times hebben zich alhier in de laatste dagen een 12-lal cholera-gevallcn voorgedaan, waarvan 6 doodelijk afliepen. Dit China zijn weder 460,000 16 thee aangebragt. Te Dublin is het standbeeld van Thomas Moore plcgtig onthuld. Bij Woodford is dezer dagen de zoogenaamde Koningin der Ilcidcns overleden, in den ouderdom van 103 jaren. Zij genoot in den laalsten tijd de ondersteuning van onderscheidene menschenvricndcn. FRANKRIJK. PARIJS 18 October. De Keizer en de Keizerin zijn naar Compiègne vertrokken. IIII. J1M. worden door vier der Ministers vergezeld. De Moniteur maakt thans mede eene bijzondere lijding uit Bombay openbaar, en wel van 15 Sept. In genoemd presidentschap waren er geene daden van oproerigheid onder de inlandsche troepen voorgevallenmaar hunne gezindheid was niet te vertrouwen en men maakte spoed met de ontwapening. De provincie Madras was rustig, maar men vreesde voor het j behoud van den vrede in de staten van Nizam. De O. 1. Compagnie heeft den aankoop bevolen van 17,000 kameelen en 9000 olifanten, waaruit blijkt dat men zich eenen Iangdurigen vcldlogt voorstelt. De ultramontaanschc partij had hel voornemen opgevat om alhier eene kolom op te rigtenter herinnering van de afkondiging der Onbcvl. Ontvangenis, in navolging van Rome; later had men dit plan echter gewij zigd en tot de oprigling eener gedachtenis-kerk besloten. De plannen wa ren reeds ontworpen, toen men begreep de toestemming van den Aartsbis schop van Parijs noodig te hebben. Toen men het plan aan dien prelaat mededeelde, was het antwoord daarop: »dat men mij nooit weder over deze zaak spreke." Men verneemt dat de Koningin van Madagaskar al de Franschen en Engelschen uit haar land heeft gebannen tevens hunne goederen verbeurd verklarende. De reden hiervan zou zijn dat cen Franschman Lambert ge naamd H. M. had willen onttroonen. De Siècle heeft een artikel gewijd aan het meermalen besproken plan, lot het aanleggen van een tunnel lusschen Frankrijk en Engeland. Dit plan, van dclt Ingenieur Thome de Gamond afkomstig, wordt door onder- j scheidene kundige mannen niet voor hersenschimmig gebonden. De kosten worden op 200 mill. fr. geschat en het werk zou in C jaren tot stand kun nen komen. Op den spoorweg lusschen Orleans en Tourshebben in de vorige weck twee botsingen van treinen plaats gehad, waarbij eenige personen werden gekwetst. In de gemeente Verzcnay is cen Tc Dcum gezongen voor den geluk kigen afloop van den wjjnoogst. Aldaar had die oogst 2j mill. fr. opgebragl. SPANJE. MADRID, 16 October. Na de weigering van den Heer Bravo Murillo, om zich met de vorming van een Kabinet te belasten, is die laak aan den Admiraal Armero opge dragen door de Koningin benoemd lot Voorzitter van den Ministerraad. Hij zal zich echter met gccne andere personen in betrekking stellen voor de aankomst van den lieer Mon uit Rome, maar zelf de portefeuille van Oor log en ad interim die van Binnenl. Zaken aanvaarden. De Heer Armero moet aan de Koningin verklaard hebben dat de Constitutie van 1845, ge wijzigd door vrijzinnige organieke wellende grondslag van zijn ministerie zullen uitmaken. Volgens berigt uit Lissabon blijft de koortsziekte aldaar voortwoeden. In de beide laatste dagen hadden er op 84 en 54 gevallen34 en 24 sterf gevallen plaats. Uet huwelijk van den Konir.g van Portugal zal in Mei aanst. worden voltrokken. Iff A LIE. Naar men uit Livorno meldt, zou de Engelsche Regering bij die van Piemont aanzoek hebben gedaan om den afstand van eenigen grond op den zuidelijken uithoek van hel eiland Sardinië, als aanleg- en opslagplaats voor het verkeer lusschen Engeland en Indië. Uit Palermo verneemt men, dat er in die stréken een geweldig on- weder heeft gewoed. In de genoemde stad sloeg de bliksem in eene kazerne en doodde 2 soldaten, terwijl nog 23, die zich in hetzelfde vertrek bevon den bewusteloos nedervielen. ris li ss ex. BERLIJN, 18 October. De Koning neemt voortdurend in beterschap toe, maar hij is nog uiterst zwak. Men houdt het voor zeker dat Z. M. spoedig aan den Prins van Pruissen de noodige volmagten zal verstrekken, om als Regent het beleid der regeringszaken op zich te nemen. Men schrijft uit Conslantz: De Prins van Wallis, vergezeld van Gene raal Codringtonheeft alhier vertoefd en de merkwaardigheden dezer stad in oogensehouw genomen. Vooral trok datgene zijne aandacht, wat be trekking heeft op Jan IIuss, alsmede het graf van den Engelschen Aartsbis schop van Salisbury, Robert Hallum, die fe Goltlicbcn gedurende het eon cilie overleden en hier in de hoofdkerk is begraven. Van hier is de Prins naar Schafhausen en Frijburg vertrokken. Op voorstel van onze Regering zullen in November onderscheidene Stalen van het Tolverbond eene conferentie houdenom den loop der bank- billellen in het Tolverbond te regelen. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 October. Onder de bescherming der Onbevlekte II. Maagd is alhier eene vcr- eeniging lot stand gekomen ter ondersteuning der Katholieken in het Oosten. De Keizer heeft het houden van inzamelingen tot dat einde toegestaan. De finantiële toestand alhier is bedroevend. De faillissementen zijn aan de orde van den dag, en nog niemand weet van waar de redding in die omstandigheden zal opdagen. Te Abrudbanya in Zevenbergen heeft onlangs cen arbeider een goud- houdende ader gevonden die in eene week 9100 dukaten aan goud ople verde. Deze ontdekking heeft dadelijk lol nieuwe nasporingen in die streek aanleiding gegeven. Te Frankfort heeft er in den nacht van 14 op 15 dezer eene hevige ontploffing plaats gehad hij den vuurwerkmaker Schunk, in cen der sterkst bevolkte wijken der stad. In een oogwenk stond hel geheele huis in vlam, en spoedig daarop was het een puinhoop. Genoemd huis werd bewoond door 22 personen, waaronder 14 arbeiders; sleehls weinige hunner bleven ongedeerd, 11 zijn zwaar gewond naar het gasthuis gebragt, maar men hoopt er eenigen in het leven te zullen behouden. De lijken van 7 personen zijn onder de puinhoopen gevonden; dat van Schunk, van drie zijner kinderen en van twee werklieden. De vrouw van Schunk en zijne oudste dochter warenterwijl hunne klecderen in vlam stondennog ontkomenmaar de dochter zal waarschijnlijk aan hare wonden bezwijken. Bij de blussching had er nog eene tweede ontploffing plaats, maar gelukkig heeft daardoor niemand letsel gekregen. RITS DAN». Te Petersburg doel zich de koude reeds goed gevoelen. Ook is er reeds sneeuw gevallen. Eene scheepsafdccling, onder bevel van Kapt. Ktilnclzoff, beslaande uit 3 korvetten en 3 stoomklippcrschepen, heeft de recde van Kroonstad verlaten, met bestemming naar de Chinesche zee. Die vaartuigen voeren 48 stukken en 800 koppen. Het fregat Askold, van 46 stukken met 475 koppen zal spoedig volgen. Volgens le Nord zijn die schepen niet bestemd ter versterking maar ter aflossing der scheepsmagt in de Chinesche wateren. TURKTE. Te Tripoli hebben ongeregeldheden plaats gehad. De Pacha heeft terstond maatregelen genomen om die te onderdrukken, maar een groot deel der om streken van de stad is uitgeplunderd. De Bcy van Tunis gaat voort met de verwezentlijking der noodzake lijkste hervormingen. Zoo is thans aan de Israëliten voorgeschreven hunne eigenaardige ldeederdragtwaardoor het verschil van afkomst en godsdienst als aanschouwelijk gemaakt werd, af te leggen. Ook zal er eerlang een officieel dagblad worden opgerigt, waardoor de Regering hare handelingen en besluiten ter kennis der ingezetenen wil brengen. ê>rB'AÏ5§ RERSCJTEX. VERGADERING van den Gemeenteraad van Lcydcn, Donderdag den 22slen October 1857, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1». Kohier van de belasting op de honden, over 1857. 2°. Staten van af- en overschrijving en suppleloire begrootingen van Regen ten der R. C. Armen en Wcezen, over 1856. 3°. Adres van de Hcyder C°.lol het leggen van een bak onder de straal. 4". Adres van S. Meerburg Jz.tot het leggen van een stoep. 5°. Voorwaarden wegens de levering van licht- en brandstollen. 6°. Voordragt tot het voeren van een rcglsgeding legen de Commissie van droogmaking der Huiszitlen- en Meeslouwe polders. 7°. Adressen omtrent de teruggave van betaalde plaatselijke belasting. 8°. Verordening regelende de peilrekening van het levend rundveeter ver zekering van de invordering der belasting op het geslagt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen le weten, dat ingevolge Art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad N°. 142) op den 25stcn November aanslaande, 's middags ten 12 ure, op het Raadhuis eene vergadering van Kiesgeregligden zal worden gehoudenom de plaatsen aan le vullen van de Heeren DOMINICUS ANTONIUS SCIIRETLEN, JOHANNES ANDREAS de FREMERY en ADRIANUS CORNEL1S LEEMBRUGGEN, die met het einde dezes jaars als leden der Kamer van Koophandel moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van bovengemeld besluit op nieuw benoem baar zijn; dal de lijst der Kiesgeregligden, waarlegen bezwaren gedurende de eerstkomende acht dagen bij liet Gemeentebestuur kunnen worden inge leverd, ter inzage ligt op de Secretarie dezer Gemeente, en dat de inleve ring der stembriefjes op bovengcmelden dag geschiedt van 12 tot 2 ure, waarna de bus geledigd wordt en de slemopneming plaats heeft. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Levden, 20 October 1857. van LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Plaatselijk Bestuur le Lcyden doet te weten, dat op heden is ontvangen en aan den Ontvanger der directe belastingen ter hand gesteld, cen op den ÏS^" dezer maand invorderbaar verklaard voljaarsch Kohier voor de belasting op het Personeel, dienstjaar 1857 en 1858bevallende herzieningenbevolenc en gevraagde schattingen enz. enz., terwijl ieder verpligl is zijnen aanslag op den bij de wel bepaal den voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Levden, 19 October 1857. van LIMBURG STIRUM.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3