te Oudenboschdie leregt stond wegens het op verboden wijze vervaardigen van zeep, van alle regtsvervolging ontslagen. Het gemeentebestuur van Breda zal voor eigen rekening eene gazfabriek aanleggen. In betrekking met het bjj de Tweede Kamer aanbangig ontwerp van wet, tot herziening van de wet op het personeel, zijn bij de Kamer ver schillende adressen ingekomeno. a. van bestuurders van het krankzinnigen gesticht te Deventer, verzoekende dat zoodanige gestichten worden opge nomen onder de inrigtingenwaarvan geene belasting naar de huurwaarde is verschuldigd; van het bestuur van het genootschap Natura Artis Magistra, te Amsterdamdie voorziening vragen tegen de onjuiste toepassing der wet die tot hiertoe met betrekking lot liet genootschap heeft plaats gehad, en var. de voornaamste logementhouders te Rotterdam, die geheelc of gedeelte lijke vrijstelling van de personele belasting vragen, voor datgene wat voor hun beroep onontbeerlijk is, vooral omdat zij reeds hoog in het patentregt zjjn aangeslagen. In het voorloopig verslag van de afdeclingen der Tweede Kamer be trekkelijk Hoofdst. III. Buiten!Zakender Staatsbegrooting van 1858, worden bedenkingen gemaakt legen den bouw van een vasten brug over den llijn voor Keulen, want men is nog steeds beducht dat de Rijnvaart daar door lijden zal, en men vraagt of de Regering in die zaak met klem heeft gehandeld. Men verlangt ook le weten wal er bepaald is omtrent de rig- ting van den spoorweg van Zevenaar naar Reine, en ingelicht le worden omtrent de aftapping van water uit de Maas en Zuid-Willemsvaart. Ook de zaak der Kokos-eilanden is besproken. Men wenscht te vernemen, of de Regering het in bezit nemen van die eilandenniet door Engelandmaar door den Eugelschen Gouverneur van Australië, als eene afgedane zaak be schouwt waarop niet kan worden teruggekomen. Tele leden hebben hunne bevreemding te kennen gegeven, dat onze zendingen bij de kleinere Staten, in stede van te zijn ingekort, zijn vermeerderd. Bjj Hoofdstuk IV Justitiewerd in de afdeclingen de aandacht geves tigd op de verhooging der traclementen van de mindere ambtenaren. Zonder de aanspraken van die personen le betwistenbrengt men in herinnering dat er in den lande zeer velen le vinden zijn, die in even kommervolle omstandigheden verkeeren en van een karig bestaan nog eer. deel voor de schatkist moeten afzonderen. In e'e'nc afdecling werd de wensch genit naar eene uitbreiding van bel getal Notarissen, en meende men dat de uitoefe ning van bet notariaat, even als andere vakken, onder waarborgen van kunde en eerlijkheidkon vrijgelaten worden. In onderscheidene afdeelin- gen was men de meening toegedaan dat de regeling der rijkspolicie bij de wet moest plaats hebben. Vele leden verlangden van den Minister te weten of Z. Exc. lot een vast, besluit was gekomen nopens het gevangeniswezen. Men was genegen zulks aan te nemen, daar anders de Minister zulke aan zienlijke sommen niet zou hebben aangevraagd. Ecnige leden drukten de hoop uit dat het besluit des Ministers gunstig voor bet cellulaire stelsel zou zijn uitgevallen, en vestigden zijne aandacht op de invoering van het depor- tatic-stclselals daarmede in onmiddellijk verband staande. 'sGRAVENIIAGE, 20 October. Z. M. heeft benoemd tot Substituut-Officier bij de Arrond.-Regtbanlc te Maastricht, Mr. B. II. M. Hanlo, Advocaat voor den Hoogen Raad; en tot Notaris te Zuidbroek, arrond. Winschoten, Mr. E. II. Stheeman, Advocaat aldaar. Aan Mr. M. M. von Baumhauer, Referendaris bij het Ministerie van Binnenl. Zakenis vergunning verleend tot het aannemen der Ridderorde van de IJzeren Kroon 3dc kl.hem door den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. de Koning wordt aanstaanden Donderdag van hel Loo alhier terugverwacht. II. M. de Koningin-Moeder is den 15Jcn dezer te Dresden aangekomen, en zal aldaar eenige dagen vertoeven. Volgens de bij bet Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berigten van 21 Sept., blijft de gezondheidstoestand onder de bevolking aldaar vol doende, terwijl rust en orde allerwege hcerschen. In de afdcelingen der Kamer worden beden, na de openbare zitting, onderzocht de ontwerpen nopens de slavernij in W. Iudie en omtrent de geneeskunde. Naar men verneemt, heeft de groolc meerderheid der leden, die in de afdeclingen van de Tweede Kamer der Slalen-Gencraal de ontwerpen tot bevordering van den aanleg van spoorwegen hebben onderzocht, zich voor het, zoo noodig, ondersteunen op de eene of andere wijze, van sommige lijnen van Staatswege verklaard. Dit was bijzonder hel geval met de noordoostelijke spoorwegen en met dien van Vlissingen naar Venlo. Men verneemt zelfs dat de meerderheid in vier der afdcelingen het nopens die beide hoofdpunten eens was, terwijl slechts in eene der afdeelingen de meerderheid hare beslissing van nader te ontvangen inlichtingen heeft doen afhangen. Onder de geschriften en adressen van verschillenden aard, die dezer dagen aan de Stalen-Generaal zijn toegezonden, ter zake van het onderwerp der spoorwegen, behoort ook een stuk in de Fransche taal., getiteld: Cheminsde fer Neerlandais. Het is eene omvattende nota over de verschillende stelsels van aanmoediging van die wegen door den Staat te verleencn en de onderschei dene wijzen van aanleg en vergunning worden daarin naauwkcurig nagegaan. De slotsom is deze: dat, van alle stelsels onbetwistbaar de beste zijn 1°. het Nederlandsche stelsel, verbindende eene tijdelijke vaste rente met onderstand voor de groole kunstwerken; dit is het meest zekere, en doet het land len spoedigste de voordeden der spoorwegen verwervenmaar het is 't meest kostbare voor de schatkist. 2". hel Fransche stelsel van den waar borg van interestmet onderstand wanneer het noodig is. Tusschcn die twee stelsels eene keuze le doendat is het vraagstuk dat aan de orde van den dag is, en het is van zooveel gewigt dal op te lossen, dal hel nog verkieslijker zonde zijn, eene zelfs minder goede combinatie aan te nemen dan alweder eenen beslissing uit le stellenwaarop reeds zoolang ge wacht is. De Gemeenteraad alhier heeft in hare zitting van heden tot Onder- architect benoemd den Heer F. W. van Gent JGz.te Amsterdam. Gisteren zijn de 18 door het Prov. Hof vrijgesproken Maleijers in vrij heid gesteld en naar Rotterdam overgebragt. Voorloopig zullen zij daar in het Zeemanshuis worden opgenomen. Het afscheid van hunne vier lolge- nooien, die veroordeeld zijn, was zeer treffend. Als een bewijs van de ge hechtheid die er tussehen hen bestaatkan strekkendat de 18 vrijge- sprokenen Vrijdag 11. in de gevangenis teruggekeerdhun wensch hebben le kennen gegevenom de straffenwaartoe vier hunner makkers zijn ver oordeeld gezamenllijk te deelen zoodal zij dan met elkaór naar Indië kon den terugreizen. Het spreekt van zelf, dal dergelijk voorstel geen ingang heeft kunnen vinden. Men ziet daaruit tevenshoe weinig begrip de be doelde lieden van de hier bestaande strafreglspleging hebben. Bij hunne afreize van hier bleek op nieuw de sympathie der bevolking voor deze sche pelingen; trouwens in de gevangenis hadden zij daarvan reeds vele blijken ondervonden. Ruimschoots werden zij daar van versnaperingenbrood sigaren enz.voorzienook werden zij door vele aanzienlijke personen bezocht. Daaronder bevond zich ook eene dame, die vroeger in de Oost heeft gewoond. Deze heeft zich meermalen met hen onderhoudenhun mede verschillende voorwerpen ten geschenke gegevenen eergisteren eindelijk tol afscheidonder eene hartelijke toespraakelk hunner een zilveren ho- i'ologie uitgereikt. Men verwacht dat deze ontslagen schepelingen spoedig te Rotterdam zul len aangemonsterd worden om naar Indië te gaanwaartoe naar men zegt spoedig gelegenheid zal zijn. Te Scheveningen heeft zich eene commissie gevormdter inzameling van liefdegiften voor de betrekkingen van de verongelukte bemanning van de pink de Jonge Wees. Die ongelukkigen worden door de commissie aan alle weidenkenden dringend aanbevolen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Pingsdag 20 October. In deze zitting is ingekomen een ontwerp van wet tot wijziging van Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1857. Tol rapporteurs over het wets ontwerp tot zamenstelliug der reglerlijke magt enz. zijn benoemd de IIH. Sander, VVintgcns, Mackay, de Brainv en van Deinse. Aan de orde was de beraadslaging over de voordragl der huishoudelijke commissie ter benoeming van ambtenaren bij de griffie. De Heer Nohhenius beeft bij deze gelegenheid de Commissie opmerkzaam gemaakt, op de mededeclingenin de dagbladen opgenomen, van hetgeen in de secliën voorvalt en wel vóór dat de verslagen der afdeelingen zijn ge drukt. De Commissie zegt daarop dat die ontijdige mededeclingen onmoge lijk van de ambtenaren ter griffie afkomstig kunnen zijn. Daarna is de voordragt der Commissie aangenomen, ter benoeming van den Heer P. van Alphen tot Commies en van den Heer W. van Erkelens tot lstcn klerk. Vervolgens is liet ontwerp van wet tot vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangen over 1858 mede aangenomen. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIE. BRUSSEL, 19 October. De Prins van Wallis is alhier aangekomen en aan het Kon. palcis af gestapt. Hij zal zich over Ostende weder naar Engeland begeven. Donderdag 11. is eene vrouw alhier, aan eene ijlende koorts lijdende, tijdens zij ecnige oogenbllkken alleen was gelalenopgestaan en uit een raam der tweede verdieping gesprongen. Terstond naar het gasthuis ver voerd is zij spoedig overleden. Tusschcn Creil en Lianeourt (Henegouwen) zijn twee goederen-treinen die elkander opvolgden in botsing gekomen, ten gevolge van een zwaren mist. 13 rijtuigen zijn daardoor vernield, en een ambtenaar van de belas tingen die op den trein waswerd gedood. ENGEIiAV I». LONDEN, 18 October. De Koningin is nit Schotland op Windsor teruggekeerd. Volgens de Observer zal bet Parlement niet voor in Februarjj worden bijeen geroepen. De Minister van Koloniën heeft een schrijven gerigt aan al de bestu ren in de koloniënom van hen een verslag le verzoeken betreffende de verdedigingsmiddelen die zij bezitten, en hen aan le bevelen, om gedurende den vrede alle doenlijke voorzorgen le nemen voor de mogelijkheid van een oorlog, opdat de koloniën, in geval van nood, zich gedurende eenigen tjjd zonder den bijstand van het moederland, zouden kunnen staande houden. De Regering beeft besloten eene afdeeling kanonneerbooten en ligte vaartuigen naar China te zenden, om op de rivieren aldaar werkzaam te zijn. Het nut daarvan is vroeger overtuigend gebleken. Hoewel bet Fransche blad Le Pays had gemelddat de Bevelhebber onzer krijgsmagt in Indië, Sir Campbell, zijn hoofdkwartier le Allahabad bad gevestigdwordt dit door onze dagbladen tegengesproken. De genoemde Generaaldie door de koorts was aangetastis gelukkig aan bet herstellen. De Generaal Jacob, die vroeger in Afghanistan heeft geslaan, is thans met zijne troepen te Muitan, in Punjab aangekomen. Men gelooft dat zijne tegenwoordigheid aldaar gunstig zal werken. Uit Lahore wordt nog gemeld, dat de Generaal van Corllandl den oom van den nabal) van Ranech bij Sirca beeft doen gevangen nemenom- dal hij den Koning van Delhi had uilgeroepen. Hij is voor een krijgsraad gebragt, gevonnisd en opgehangen. De nabab van Ranech zelf is ook ge vangen genomen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2