LEYDSCHE COURANT. 1857. VRIJDAG 16 OCTOBER. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Notnmers worden tegen 10 Ceute7i afgegeven De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINIV'ENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN15 October. Bij Kon. besluit is benoemd lot Kantonregter te Woubrugge Mr. YY. van Nauta Lemke, thans Kantonregler te Hindeloopenuit welke laatstgemclde betrekking hij tevens eervol is ontslagen. Men verneemt, dat aan den Heer E. C. van Sladen, Rijks-Veearts te 's Gravenhage, de eerste, aan den Ilcer L. Swars, Rjjks-Veearls te Baren- drecht, de tweede, en aan den Heer W. F. Sleijgerwalt, Rijks-Veearts al hier j de derde premie te beurt is gevallenvoor gedurende het jaar 1856 het grootste aantal runderen met goed gevolg tegen de longziekte te hehben ingeënt, uitgeloofd door de Prov. Commissie tot bevordering van de inenting der longziekte op het rundvee in Zuidholland, terwijl aan den veehouder J. van der Burg, te Nieuwland bij Schiedam, de eerste premie is toege kend voor, als veehouder, het grootste aantal runderen te hebben laten inenten. Een der ingezetenen van SommelsdijkDr. van Esthans 83 jaren oud, vierde op den 1 l<len dezer met zijne vrienden, den 60st™ verjaardag van den zeeslag tusschen onzen Admiraal van Winter en den Engelschcn Vlootvoogd Duncan, waarbij hij als Chirurgjjn-Majoor op hel schip Monnic- Uendam tegenwoordig was. Nabij Harderwijk had Maandag nacht een treurig voorval plaats. Van een aldaar liggend schip waren schipper en knecht overeengekomenuil- hoofde het weder zeer stil was, dal de laatstgenoemde in den voornachten de schipper in den nanacht zouden werkzaam zijn. In den voornacht viel de knecht aan het roer zittende in slaap, en kreeg door de wending daarvan zulk een slag met de giek aan het hoofd dat hij onmiddellijk dood bleef. Uit het dorp Afferden (Gelderland) is een arbeider gevankelijk naar Nijmegen overgebragt, die bij de aldaar plaats gehad hebbende kermis, in twist was geraakt met een landbouweren hem zoodanig heeft verwond dat hij aan de gevolgen is overleden. Het slagtoffer stond als zeer twist ziek bekend en was uit dien hoofde op den voor hem zoo noodlotligen avond reeds in verscheidene herbergen ter deure uitgewezen. Uit Winterswijk wordt gemeld dat aldaar de hoop meer en meer ver levendigd wordt op het vinden eener sleenkolenlaag. Uit de Pruissische stad Vreden wordt hel volgende gemeld: Zaturdag kwamen alhier 17 wagens en karren uit Winterswijk aan, welke, meest alle bestuurd door Scholle-bocren dier gemeente, 107 mudden rogge her waarts overbragtcn, als de opbrengst van eene collecte, aanstonds na den brand door eene commissie uit notabele ingezetenen bestaande aldaar gehou den, en welk koorn tot hiertoe daar was bewaard, dewijl hier de plaats ontbrak om het te ontvangen. Het Friesch Weekblad zegt uit eene goede bron te vernemendat zich thans te Parijs een raad van administratie, bestaande uit acht mannen, waaronder van den eersten rang en invloed in Frankrijk, heeft geconsti tueerd, ter voltooijing der spoorweg-zaak van Noord-Nederland. Vail de Monumens typographiques des Pays-Bas au quinzième siècle. Collection de fac-simile publiée par J. W. Holtrop, is de tweede afleve ring verschenen. De volgende facsimile komen er in voor: 1". Een blad van den tweeden (volgens Koning) Hollandschen druk van den Spicghel onser behoudenisse2°. twee bladen van pargamenldrukken van Alexandri Galli Doctrinale, met aan Haarlem toegekende letters gedrukt, 3°. en 4°. de beide zijden van het 45ste blad van Ludovici de Boma Singularia juris zijnde op de keerzijde gedrukt het begin van Pii II Tractatus Epitaphio; de lettersoorten der twee werken verschillen geheel, doch het bezigen daar van op hetzelfde blad getuigt voor beider aanwezigheid op dezelfde druk kerij met opzet zijn de facsimile, even als de originele, op e'e'n vel papier afgedrukt; 5°. drukken van een onbekenden drukker te Schiedam; 6°. druk ken van Johannes Andrieszoon te Haarlem. Behalve de Kon. Bibliotheek en het Museum Meermanno-Westreenianum hebben de verzamelingen der Heeren Mr. J. Enschede', te Haarlem, en Cohn (Ashcr en Comp.)te Ber lijn, bouwstoffen voor deze aflevering bijgedragen, waarin als bijzonder merkwaardig mag beschouwd worden het dubbele facsimile van de Ludo vici de Boma Singularia jurisover den strijd, waartoe dit werk, in betrekking met de uitvinding der boekdrukkunstaanleiding heeft gegeven vergelijke men de werken van A. A. Renouard en A. de Vries. Volgens het op den omslag medegedeelde zijn de laatstgemelde facsimile ontleend aan het exemplaar (het eenige in Nederland), in het bezit van den Heer Enschedé. AK. en L. B.) Mevr. de Wed. IK W. Storm, die eene kolonie in de Ver. Stalen van N. Amerika wenscht op te rigtenheeft eene oproeping gedaan lot plaat sing van jongelieden; op gelijke voorwaarden als er onlangs eenigen naar de Kaap de Goede Hoop zjjn vertrokken. Deze jongelieden zullen vrijen overtogt genieten tot in den Staat Tenessee, benevens eene uitrusting gelijk aan de jongelieden is verstrekt, die naar de Kaap zijn vertrokken. Zij moeten den ouderdom van 14 a 15 jaren bereikt hebben en aldaar tot hun 21stó jaar werkzaam blijven, en zullen dan ƒ250 bekomen; na verloop van dien tijd, kunnen zij naar eigen goedvinden lerugkeeren of zich vestigen waar zij dit het wenschelijkst zullen achten. De Damesvereeniging Dorcas te Delft, heeft zich bereid verklaard, om voor belanghebbenden de bezorging van een en ander op zich te nemen. Aan de Tweede Kamer is van Regeringswege op nieuw het wetsont werp tol voorziening in de linanliële belangen der gemeente Haarlemmer meer toegezondende bevoegdheid verleenende om gedurende 5 jaren eene gemeentebelasting van ƒ1.per bunder te mogen heffen van die landen, die vrijdom van gemeentebelasting genieten. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden, om in de be hoeften te voorzien door den afstand van wege hel rijk aan de gemeente van de onverkochte dorpsgronden en van het grootste gedeelte der gronden aan den Cruquius, op eene waarde van ƒ36,000 geschat, onvoldoende is bevonden. De toestand van de gemeente vordert inlusscheu dringend voor ziening. Gedep. Stalen weigeren dc goedkeuring der begrooling, zoolang de middelen lot dekking der uitgaven niet zijn aangewezen, en hebben slechts magtiging verleend om tot de helft der aangevraagde sommen uilga ven te doen uil die posten der begrooting, waarlegen bij hen geene beden king bestaat. Het gevolg hiervan is dat sedert 1 Juhj geene betalingen meer kunnen geschieden en dat jaarwedden van Veldwachters, Onderwijzers enz. onvoldaan moeten blijven. In ons vorig nommer hebben wij de wijziging medegedeeld, door den Minister van Finanticn in de wet op de middelen voor 1858 aan de Tweede Kamer voorgesteld. In de daarbij gevoegde Nota leest men ter toelichting het volgende: Volgens de bestaande wettelijke verordeningen, regelende den accijns op het geslagt, wordt deze belasting geheven in verhouding van de waarde van het vee op het tijdstip der aangifte tot slagting. Die waarde wordt door den aangever zeiven opgegeven, en de ambtenaren van 'sRijks belastingen hebben de bevoegdheid om, bij te lage aangifte, het vee tegen uitkcering der opgegeven waarde, verhoogd met 7 ten honderd, tot zich te nemen. Op dezen algemeenen regel beslaat eene uitzondering, door namelijk in zoo danige steden en plaatsen alwaar het noodig wordt geacht, den accijns tc doen heffen bij het stuk, soort en gewigt van het slagtvee, in verband met zijne waarde volgens een daartoe uit te vaardigen tarief, zoodanig ingerigl, dal hetzelve gegrond zij op den plaatselijken loopenden prijs van het slagt vee. Deze uitzondering is in verschillende steden ingevoerd, zoodat thans tariven bestaan in ée'ne stad in Gelderland, in 13 steden in Zuidholland, in 11 in Noordholland, in 5 in Zeeland, en in de provinciën Utrecht, Groningen en Limburg ieder in e'éue stad. Nagenoeg al deze tariven dag- leekenen van de jaren 1843, 1845 en 1847 en zijn dus geschoeid naar de prijzen, die het vee in gezegde jaren had. Het behoeft naauwelijks gezegd te worden dat, vooral in de laatste jaren, die prijzen zeer aanmerkelijk zijn gestegen, waarvan liet gevolg is, dat daar waar tariven bestaan, de belas ting reeds sinds geruimen lijd naar een aanzienijk lager cijfer wordt ge heven dan volgens de wet geschieden moest. Daarover zijn herhaaldelijk klagten bij het bestuur ingekomen uit die strekenwaar de belasting vol gens eigen aangifte wordt gehevenen alwaar men derhalve met opzigt lot het op te brengen cijfer van belasting in eene ongunstige verhouding ver keert tegenover hendie volgens tarief veraccijnsen. Nu de ervaring had geleerd, dat de hoogc stand der vceprijzen niet van voorbijgaanden aard is, meende de Regering die klagten niet langer buiten gevolg te mogen laten en diensvolgens werden voor de meeste gemeenten nieuwe tariven gearres teerd. De nieuwe tariven zouden meerendeels met den lste" October jl. in werking tredendoch naauwelijks waren zij ter kennisse van de betrokken ingezetenen gebragl, of er kwamen adressen en verloogen tegen in, de strekking hebbende dat de oude tariven moglen blijven gehandhaafd. De aanleiding daartoe werd hoofdzakelijk gevonden in het bezwaar dat de vleeschprijzcn wederom zouden moeten worden verhoogd en het zich ver schaffen van dat zoo nuttige voedsel voor den middenstand meer en meer bezwarend zoude worden. Hoezeer de Regering dit bezwaar beaamde, kon zij echter, aan het geuite verlangen niet toegeven, daar de herziening een maatregel van billijkheid was tegenover andere belastingschuldigen. Zij kon echter ook niet onverschillig blijven omtrent het met zoo veel kracht voor opgezette bezwaar omtrent de hoogte der vleeschprijzenen zij heeft alzoo in opzettelijke overweging genomenof en in hoe verre daaraan op eene wettige wijze zoude kunnen worden te gemoet gekomen. Het spreekt van I zelf dat hel hier eene vermindering van de belasting moest geldenwer-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1