Staatsbcgrooling voor 1856. Over liet eerste voerde het woord de Minister van Finanlienover het laatste de Heer van Bosse en de Minister van Finantien. De leden hebben zich daarna naar hunne afdeelingen begeven lot onder zoek van het wets-onlwerp op de nationale militie en schutterijen. AMSTERDAM, 13 October. De letterkundige afdecling der Kon. Akademie van Wetenschappen hield heden cene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de HII. van Hall, Koenen, Janssen, Sloet, Leemans, Delprat, Moll, de Wal, Nyhoff, Dirks, Scholten, Roorda, Bakhuyzen van den Brink, Boot, Hulleman, Hoffmann, Opzoomer en Millies. Van de natuurkundige afdeeling de HII. Stamkart en W. Vrolik. De 1111. Karslen, van Lennep, M. de Vries en G. de Vries In de presidentschappen Madras en Bombay, alsmede in de landstreek Punjaub, in Middcn-Indic en in Bundelkund bleef het rustig. De viering van den Mohurrumeen der hooge feesten van de Mohammedaansche gods dienst, was overal zonder rustverstoring afgeloopen. Twee ambtenaren van de O. I. Compagnie zijn na Alexandria vertrok ken, om de noodige schikkingen te maken voor de troepen die over de landengte van Suez naar Indie zullen gezonden worden. Algemeen is men van gevoelen dat nu de regering door den drang der omstandigheden daar toe genoodzaakt is gewordenzij zich moeijelijk langer tegen de doorgra ving dier landengte zal kunnen verzetten, Bij de godsdienstoefening die Woensdag 11. in het glazen paleis door Dp. Spurgeon is gehouden, werd ten behoeve van de slagtoffers van den Indischen opstand 476 ingezameld. Het bestuur van het gebouw, dat 1 sh. entre'e had geeischt, voegde daarbij nog 200 Ook heeft Vorst Vogo- rides 300 tol dat einde gezonden. Te Dublin is reeds 3000 bijeengebragt. Veel opzien verwekt een herderlijk schrijven uit Rome, van den Katho lieken Aartsbisschop van Ierland, waarin Z. H. Eerw. zegt, dat daar de Katholieken tot hiertoe in de beslaande weldadigheids-inriglingen hun aan deel niel hebben kunnen verkrijgeneven min als uit het hulp-fonds voor de slagtoffers van den Russischen oorlog, hij zich zal wachten om aan de geestelijkheid in Ierland maatregelen aan te bevelen ter gunste van het In dische ondersteuningsfonds, zoolang niet het collegie van Wellington, de militaire scholen enz. enz. op betere grondslagen zijn gevestigd. Dit schrij ven wordt door den Times en andere bladen zeer scherp gelaakt. De Mom. Post zegt daaromtrent: liet is een ernstig feit, dat zulk een stuk is uitge gaan vatj een mandie in een der afdeelingen van hel Christendom een zoo groot gezag beziten dat op het oogenblik dat de woeste en beschaafde bergbewoners van Nepaul ons manschappen leverenen de opvolger der Kalifen ons geld zendt, er niemand is behalve de barbaarsche en dui velachtige bevolking die Bengalen verwoest die ons sympathie weigert en de hand der liefdadigheid gesloten houdtuitgenomen een Christelijk kerk voogd, die dus beschaamd gemaakt wordt door Heidenen en Mahomedanen! Het genoemde blad brengt in herinnering wat er in 1792 hier te lande gedaan is, toen 8000 priesters, 2000 leekebroeders en 600 geestelijke zus ters herwaarts kwamen, om een schuilplaats tegen de Fransehe revolutie woede te zoeken. De Koning en de Adel begunstigden onderscheidene inza melingen ten hunne behoeve, die door John Wilmot, een Protestant, wer den geleid, en die meer dan 75,000 opbragten. Ook het Parlement stond hun jaarlijks aanzienlijke sommen toe, die in 1806 reeds te zamen 1,864,825 bedroegen, zonder nog de gebouwen te rekenen die men hun afstond. Ilel blad drukt den wensch uit dat de Katholieken hier te lande zullen protesteren tegen deze houding van de hooge geestelijkheid der Roomsche kerk in Ierland. Te Liverpool wordt thans ten tooncelc gevoerdNona Sahib of de duivel uit de hel. Het escompto is door de Bank reeds op 7 pCt. gebragt. Twee jongelieden die Vrijdag morgen in een bootje op de Teems voeren, hebben ter hoogte van de Waterloo-brug een reiszak gevonden, die bij het openen het lijk bevatte van een mannelijk wezenhet hoofdde armen en de voeten waren afgehouwen. De policie heeft dadelijk een ge neeskundig onderzoek bevolenwaaruit bleek dat de moord reeds eenige dagen geleden moet hebben plaats gehad, en dat men door het doen van zout in den zak getracht had het lijk voor bederf en alzoo voor het afge ven van stank te vrijwaren. Deze zaak is alhier het onderwerp van aller gesprek en geeft tot vele gissingen aanleiding, liet eenigste wat men vernomen heeft is dat op Donderdag eene bejaarde vrouweene zak dra gende op den weg naar de rivier tol heeft betaald en ook nog aan den oever is gezienmet een pak dat waarschijnlijk de overige deelcn van het lijk inhield. liet dagblad the Sun zegt, dat men bij later onderzoek tot het gevoelen overhelt, dat men hier slechts te doen heeft met een lijk dat door eenige studenten in de geneeskunde bij hunne oefeningen is gebruikt. Gelijk te verwachten was zijn de berigten uit onderscheidene haven steden des rijks allertreurigst. Op de kust van Kent zijn twee Fransehe schepen vergaan; de bemanningen zijn gered, een persoon slechts uitge zonderd. Nabij Brighton is een schip met kolen geladen mede vergaan, maar de manschap gered. Van een ander kolenschip, nabij Hastings, dat naar Plymouth bestemd wasis bij de schipbreuk de bemanning omgeko men. In bet gezigt van Deal is het fraarje Amerikaansche schip Kimball verongelukt. Nabij Cowes is eene Portugesche bark vergaan, waarbij de Kapitein, de lstc Stuurman en de kok verdronken. Aldaar heeft ook eene Spaansche brik hetzelfde lot ondergaan. Te Carmarthen is een Fransch vaartuig met man en muis vergaan. Al de berigten komen daarin overeen, dat de storm allervreeselijkst is geweest. Onlangs werd een telegraafpaal in het legerkamp van Aldershott door den bliksem getroffen, die langs den draad tot in het bureau doordrong, den persoon, die een naar Londen bestemd berigt gereed maakte, tegen den grond wierp en den gcheelen toestel vernielde. Volgens de Advertiser zijn 4 geestelijken van de Staatskerk tot het Calholicismus overgegaan en zullen nog 6 andere dit voorbeeld volgen. Alle 10 behooren tot de aanzienlijkste theologen, waren te Oxford opgeleid en de Puseystische rigting toegedaan. Door hel schip Queen of May is weder 346,400 ffi thee aangebragt. De katoen-oogst in de Vereenigde Staten bedroeg in het met 30 Junij geeindigde jaar 303,149.216 ffi minder dan in het vorige jaar, maar hij ging dezen in waarde 36,396,608 dollars te boven. In Californie en Australië zijn verschillende maatregelen genomen om den grootcn toevloed van Chinesche landverhuizers tegen te gaan. Te St. Francisco moet ieder Chinees bij zijne aankomst 50 dollars betalen, en voorts maandelijks 6 dollars. Te Victoria wordt met ieder aldaar aanko mend schip slechts een bepaald getal Chinezen toegelaten. hadden zich verontschuldigd wegens het niet bijwonen der vergadering. Door den Secretaris werd een antwoord van den Minister var. Binnenl. Zaken voorgelezenbetreffende het voorstel van den Heer Bakelot het doen van nasporingen in de bibliotheken van Spanje. De Minister verlangt over die zaak nadere inlichting. Na eenige beraadslaging, waarbij de Heer Opzoomer zich ongunstig over het voorstel uitliet, is besloten het bureau te magligen om des Ministers schrijven te beantwoorden, na alvorens het advies van den Heer Bake over de gemaakte bedenkingen nogmaals te hebben in gewonnen. Ingekomen een brief van den Heer M. de Vries, ten geleide van de prospectus van eene nieuwe vereeniging voor oude Nederlandsche letter kunde, tot het uitgeven van belangrijke middeneeuwsche handschriften. Dit berigt is met belangstelling ontvangen en besloten het bestuur te magtigeu om op de uitgave in te teekenen. Daarna heeft de Heer Dirks zijn voorstel uitgebragl, om de door de 2dekl. van het voormalig Instituut begonnen voortzetting der Beschrijving van Nederl. Historiepenningen, door Mr. G. van Loon, op nieuw te vervolgen. Na het wisselen van eenige beschouwingen, waarbij de aandacht gevestigd werd op de moeijelijkheid der zaak, zoowel als op het financieel bezwaar, is beslo ten dit voorstel in handen eencr commissie te stellen, om daaromtrent ver slag uit te brengen. Tot leden dier commissie zijn benoemd de IIII. van den BerghLeemans en van Lennep. De Heer Bakhuyzen van den Brink deelde de door hem gedane ontdekking mede ecner rekening van landhuur van het klooster Egmontvan heL jaar 1267. Tot dusver was de oudst bekende Hollandsche rekening eene in het rijks-archief aanwezige van het jaar 1316. Dit stuk is in handen gesteld van de IIH. de VriesDelprat en Nyhoff. De Heer Janssen bood een werk aan voor de bibliotheek der akademie. De lieer Leemans kondigde aan, dat hij later eene mededeeling zal doen omtrent een in Noordbrabant gevonden steen met een opschrift aan Hercules Maxasanus, die vroeger te Deventer, doch thans in het museum van oud heden te Leyden aanwezig is. De Heer Janssen deelde eenige bijzonderheden mede omtrent dezen steen. De lieer Dirks hield nog cene bijdrage over 11 penningen en munten, betrekking hebbende lot de geschiedenis van Frieslanden de Heer Sloet deed eene mededeeling over de Geldersche Icenen en wel over den hof van Voorst. Daarna is de vergadering gescheiden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELG1E. BRUSSEL, 12 October. Zalurdag morgen kwam alhier een Fransch reiziger, de Heer Girand, met den spoortrein aan, en ontdekte dat hij zijne portefeuille verloren had, waarin cene waarde was van 51,000 fr. aan bankbillctlen. Zich herinnerende dat hij alleen te Quiëvrain uitgestapt wasbegaf hij zich onmiddellijk weer daarheen en deed er aangifte van het gebeurde aan de policie. Toen deze hierop nasporingen deed, vond men de portefeuille op den openbaren weg op 500 ellen afslands van het spoorwegstation maar ledig. De Kamer van Koophandel te Antwerpen heeft besloten de beurs al daar met fresco schilderstukken le versieren, en die taak opgedragen aan een jong kunstenaar, den Heer Guffens, die zijne studiën eerst hier en later in Beijercn en Italië heeft volbragt. De katoen-fabriekanten te Gent hebben besloten het loon der wevers weder met 10 a 12 pCt. te verhoogen. Gevoegd bjj dc vroegere verhooging maakt dit reeds 20 a 22 pCt. uit. ENC1ELAAD. LONDEN, 11 October. Men zegt dat de Regering Lord Canning heeft uitgenoodigd zjjn ontslag te nemen als Gouverneur-Generaal van Indie. Van regeringswege zijn weder berigten uit Indie openbaar gemaakt, en wel uit Bombay, van 17 Sept. Zij luiden over het algemeen niet on gunstig. Generaal Havelock heeft de muitelingen nabij Bilhoor op nieuw geslagen, maar was toch genoodzaakt te Cawnpore te blijven. Niet voor hel ontvangen van versterking kon hij naar Lucknow optrekken. De be zetting van de laatstgenoemde stad hield zich staande en weerde moedig den vijand af. Generaal Oulram was met zijne troepen reeds te Allahabad aangekomen en hoopte op den 9dcn Cawnpore le bereiken. Ook Generaal Eyre had de muiters bij Dinapore geslagen. Voor Delhi werden de opcra- tiën onvermoeid voortgezet. Generaal Nicholson had met zijne troepen de omstreek dier vesting bereikt; den 26slen Augustus had hij eene afdeeling van de muiters bij Nujufgur ontmoet en geslagen, en hunne legerplaats be nevens 13 stukken geschut vermceslerd. Delhi zou bestormd worden zoo dra men zwaar geschut ontvangen had. Er waren nog drie regemenlen in- landsch krijgsvolk in openbaren opstand gekomennamelijk een regement infanterie te Ferozepore en te Peshawur, en een regement cavalerie van het leger van Bombay; dit laatste regement was echter ontwapend. Hel eerste van de twee uit de Kaapkolonie overgezonden regementen, het 89stc, had Bombay bereikt; hel 95s,c werd er spoedig verwacht.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2