LEYDSCHE COURANT. 1857. WOENSDAG 14 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zafurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers -worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCÏIE BERIGTEN. LEYDEN, 13 October. Zaterdag avond 11. hield de Ztiidhollandsche Onderwijzcrs-Zangvereeniging in de Stads-Gchoorzaal alhier eenc bijeenkomst, ter uitvoering van een aan tal Zangstukken. Deze bijeenkomst van huishoudelijken aard zijnde, zoo waren er slechts een bepaald getal nitnoodigings-kaartjes ter bijwoning af gegeven. Naar wij vernemen heeft de uitvoering de goedkeuring van al de aanwezigen ten volle weggedragen, cn is de nuttigheid van cene zoodanige verecniging daardoor op nieuw duidelijk in 't licht gesteld. Zaturdag namiddag had er in de Militaire Strafgevangenis nabij deze stad een treurig voorval plaats. Bij het verwisselen der wacht moet de lading der geweren van hen die vertrekken, afgetrokken worden, en wel, naar vastgestelde bepaling, onder loezigl van cenen korporaal cn ccncn bewaarder. Dit toezigt schijnt op dien dag niet gehouden te zijn, want een tamboer genoemd werk vcrriglende, had de onbezonnenheid het geweer, in plaats van in cene onschadelijke rigting, voor het lijf te plaatsen. Door toevallige oorzaken ging hel schol af cn trof den ongelukkige in den hals, zoodat hij dood ter aarde stortte. Het telegraaf kantoor van de IIoll. IJzeren Spoorweg-maatschappij al hier, is gedurende de winlcrdienst geopend van des morgens 8 tot des avonds half 10 ure. Volgens berigten uit Napels is de Prins van Oranje aldaar aangeko men cn door den Koning te Gaëla ontvangen. Door den Minister van Financiën is aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal ingezonden eenc nota van wijziging in de wel op de mid delen. Er wordt voorgesteld de helling der opcenten op hel gcslagt, ten getale van 38, met den lslcn Januarij 1858 te staken. Doordien de opcen ten zoowel op de hoofdsom als op het collectief zegel geheven wordenzal de vermindering ongeveer 42 ten honderd van de hoofdsom bedragen, hetgeen dus cene niet onbeduidende verligling voor de ingezetenen in hel algemeen zal te weeg brengen en tevens het bezwaar legen de verhoogde tarieven doen vervallen, welker toepassing de Regering inmiddels tot den lslcn Ja nuarij a. s.als wanneer omtrent dit voorstel zal zijn beslist, heeft geschorst. liet Ilbl. zegt vernomen te hebben, dat de Minister van Binnen!. Za ken onlangs heeft te kennen gegeven, dat de schoolopzieners, welke thans die betrekking bckleedenvoor verreweg het grootste gedeelte, indien zij althans daartoe gezind zijn, weder herbenoemd zullen worden. Tc Rotterdam had Vrijdag 11. aan de crcosoot-factorij op Fijcnoord een treurig voorval plaats. Martinus llussons, die aldaar werkzaam was, moelaan den Heer R.den hoofdopzigler, ernstige reden tol ontevredenheid hebben gegevenwaarop deze in drift een ijzeren slang opnam cn daarmede llussons een slag aan het hoofd toebragt, wat een half uur na diens over brenging in het ziekenhuis zijn dood ten gevolge had. De Heer R., die het slagloHcr in drift den noodloltigen slag toebragt, is juist toen hij zich op eenc stoomboot naar Engeland wilde begeven, in verzekerde bewaring genomen. De Heer Fop Smit, Scheepsbouwmeester te Kinderdijk, mogt op den llde" dezer zijnen 80slen verjaardag vieren. Bij die gelegenheid ontving hij liet bezoek van twee leden van de vereeniging ter bevordering van Fabriek en Hand wei k-Njjvcrheiddie hem namens den Koning het Ridderkruis van de Eikenkroon overbragtenals een blijk dat Z. M. 's mans verdiensten in de ontwikkeling onzer nijverheid op prijs weet te schatten. Door het dep. Dordrecht van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd in de vorige week, namens het hoofdbestuur, een zilveren medaille uitgereikt aan J. Hinfelaar, machinist in den stoom oliemolen van den Heer Vliegenthart te Zwijndrechtvoor de volgende lofwaardige daadToen op 23 Nov. des vorigen jaars een hevige brand in gemelde fabriek uitgebroken was en het gcheele gebouw rondom in lichte laaijc vlammen had gezet, ontstond de vrees dat de stoomketel der fabriekdie vast gesloten wasten gevolge der vreeselijke hitte uiteen springen cn onberekenbare nadcclen ver oorzaken zoude. Daar die vrees gegrond was, werd spoedig alle verdere hulp geslaakt en ook de brandspuiten met haar personeel trokken zich te rug. Op dit oogenblik aarzelde Hinfelaar niet, zich in levensgevaar te be geven en naderde alleen het brandende gebouwsloeg een glasraam aar, stukken cn klom zoo in de machine-kamer, waar hij de veiligheidsklep en de af blaaspijp van den ketel opende, zoodat men den stoom met kracht, lusschen de vlammen door, uit het brandende dak zag oprijzen, en eenige minuten daarna keerde hij langs dcnzclfden weg terug; terwijl van toen af de middelen tot blussc-hing of bewaring weder konden worden aangeweud. Te Amsterdam is Vrijdag 11. de nog jeugdige huisvrouw van eenen aldaar in de Batavierstraat woonachtigen diamantslijper, voor de vierdemaal binnen den lijd van 3j jaar van tweelingen bevallen. Uit Ouderkerk aan den Amslel wordt van 9 dezer het volgende aan het Ilbl. gemeld: Heden had alhier de pleglige ter aarde bestelling plaats van onzen algemeen beminden Pastoor, J. G. van der Aa; een man, die de deugd der Christelijke liefde en verdraagzaamheid op voorbeeldige wijze be oefende. Minzaam en nederig en nooit moede te geven, deed hij wel aan hulpbehoevenden van iedere gezindheid. Ten grave gedragen door Her vormden cn Roomschenverkondigde het gelui der klok van de Hervormde kerk, die anders alleen voor Hervormden zich doet hooren, de droefheid die allen vervulde. Te Groningen is op Vrijdag 11. de 15de algemeene vergadering gehou den van de Vereeniging tegen het Pauperisme. Aan die vergadering is mede gedeeld dat de Minister van Marine bereid is, onder zekere voorwaarden, ook in die stad eene kanonneerboot te slationnercnter opleiding van jon gens voor de scheepvaart. In den omtrek van Tilburg barstte op Vrijdag avond 11. voor de acht ste maal brand uit, binnen een tijdsverloop van G weken, en wel wederom in de wijk Hasselt, in eene schuur staande nevens de voor 10 dagen aldaar in de ascli gelegde looijerij van W. Vromans. De vlammen deelden zich dadelijk aan de verschillende aldaar met riet gedekt staande huizen mede, zoodat in 2 uren tijds G huizen werden vernield. De oorzaak is ook nu weder onbekend. Naar men verneemt waren al de gebouwen legen brand schade verzekerd. 'sGRAVENIIAGE13 October. Z. BI. heeft benoemd tol Ridders van de Militaire Willemsorde 3dc klasse den gepens. Kapitein der infanterie van hel leger in Ned. Indie J. M. Kern, thans van de kl. en den Majoor J. C. J. Smits, van het zelfde wapen, en lot Ridder van de 4Jc kl. den lstc" Luitenant T. G. J. van Deulzsch, mede van het wapen. Deze onderscheidingen zijn verleend wegens hunne vroegere krijgsverrigtingen en diensten in Ned, Indie. Z. M. heeft goedgevonden, ten gevolge van de opklimming van den Coadjutor Baron Sloet van Ilagensdorp tot Land Commandeur der Duitsche Orde, Balyc van Utrecht, te agreëren de door hel kapittel gedane keuze van den oudsten Commandeur G. D. W. 11. C. L. Graaf von der Rcckc Yolmerstein lot Coadjutor der Orde. Tot Burgemeester van de gemeente Aehlkarspelen is benoemd Jhr. V. A. 11. van Ilaersma de With. De Kapt. Luit. ter Zee 11. WipfF, is benoemd tot Kommandant van hel Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Naar men verneemt zal de Tweede Kamer, na het onderzoek der aan hangige wetsontwerpen, gedurende eenige weken uiteengaan, terwijl de verslagen der rapporteurs cn de antwoorden der Regering worden opgemaakt. De Minister van Marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Door de Synodale Commissie der Ncd. Ilerv. Kerk zal de gewone najaars-vergadering op 21 October en v. worden gehouden. Daar de herstellingen aan het Museum Meermanno-NVestreenianum zijn afgeloopenzoo is die inrigling weder tegen 15 October toegankelijk gesteld. Naar men verneemt zijn de 1111. Grevelink, Netschcr en Piersondie met cene zending naar het buitenland zijn belast geweest, tot het onderzoek van de werking der in verschillende Staten ingevoerde gevangcnisstclsels, in het vaderland teruggekeerd. Te Scheveningen is de tijding ontvangen, dat de romp van de pink de jonge Wees, recders de Ilcercn Vrolijk en van der Toorn, door de be manning verlaten, in zee drijvende is gevonden. De verslagenheid, welke dal berigt te weeg gebragt beeft, is groot. Is de bemanning verongelukt, dan zijn acht visschers in de kracht huns levens in de golven omgekomen; op e'e'n na zijn allen gehuwd, terwjjl twee vrouwen in zwangeren toestand verkeeren. Tweede Kamer der Stat en-Generaal. Zitting van Maandag 12 October. In deze zitting heeft het nieuw benoemde lid voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort, Jhr. Mr. II. A. BI. van Asch van Wijck, zitting genomen, na het onderzoek zijner geloofsbrieven en het afleggen der gevorderde ecden. Bij de Kamer zijn ingekomen: een wcls-oulwerp lot vaststelling der bc- grooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen voor 1858; en een wels-onlwcrp regelende de ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren voor 1858. Vervolgens heeft de verkiezing plaats gehad van rapporteurs over eenige wetsontwerpen die in de afdeelingen onderzocht zijn; waaronder die lot vaststelling van de Hoofdstukken VXII der Staatsbegrooling voor 1858. De Kamer heeft achtereenvolgens met algemeene (43) stemmen aangeno men de wels-ontwerpen tot wijziging van Hoofdstuk II der Staatsbegroo ling voor 185G, cn tot wijziging en verhooging van Hoofdstuk IX B der

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1