BUITENLANDSCI1E BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 9 October. De Koning zai heden van zijne buitenlandsche reize alhier tcrugkeeren. Het onderwijs in het natuurlijk regt aan de Hoogeschool te Gent, is aan den Hoogleeraar Brasseur ontnomen en opgedragen aan den Heer Prosper de Hauleville. Bij de verschillende partijen hier te lande wordt thans de vraag ge opperd of de zoogenaamde kloosterwet door de Regering op nieuw bij de Kamer in behandeling zal gebragt worden. De bladen van de kerkelijke partij beantwoorden zulks bevestigend. Yoor de rust des lands is zulks echter niet te wenschen. Te Gent kwam onlangs een onzer vroegere landgenooten uit de Ver. Sta ten terug, na eene afwezigheid van 15 jaren, echter met voornemen om na eenige maanden weder derwaarts te gaan. Gedurende zijn verblijf aldaar trad hij in het huwelijk, en zijne echlgenoote zou zich met hem naar Amerika begeven, benevens eene harer vriendinnen. Op den voor het ver trek bepaalden dag waren te Antwerpen drie plaatsen op de boot naar New-York genomen, de goederen aan boord gebragt, en men wachtte in een koflijhuis naar het uur der afvaart. De man verwijdert zich voor eenige oogenblikken en blijft lang weg, waarover de beide vrouwen zich zeer ver ontrusten vreczende dat het schip zonder hen zou vertrekken. Zij doen nogmaals naar het juiste vertrek-uur onderzoek en moesten tot hunne teleur stelling vernemen dat de boot reeds vertrokken was, zoodal zij echtgenoot, geld en goed kwijt waren. Volgens een dagblad van Luik heeft nabij de gemeente Aywaille een 17-jarig meisje, een jongen van 10 jaren, die in het veld koeijen weidde, op eene gruwzame wijze vermoord. Het lijk werd deerlijk verminkt ge vonden. De aanleiding tot deze misdaad ligt nog in het duister. ENGELAK LONDEN, 8 October. Volgens de Morning Chr. zal de Koningin als Keizerin van Hindostan worden geproclameerd; de eerstvolgende brievenmaal uit Calcutta zou daar van de tijding aanbrengen. De uitgeschreven biddag is gisteren in deze stad zeer stipt gevierd. Alle regerings-inrigtingen alsmede die van particulieren en de winkels waren gesloten. De kerken waren opgepropt vol en ruime inzamelingen werden gedaan voor de slagloffers van den Indischen opstand. De Lord-Mayor, de Alderman en de Gemeenteraad hebben zich in processie te voet van Mansion- house naar de St. Paulus-kerk begeven, waar zij de dienst bijwoonden. In het glazen paleis te Sydenham is door Dr. Spurgeon eene predicatie gehou den die meer dan 20,000 personen uit deze stad derwaarts had gelokt. Onderscheidene dagbladen geven een overzigt van de op dien dag gehou den kanselredenen, ten getale van meer dan 500, waaruit blijkt dat men meer en meer tot de erkenning komt, dat eigen schuld, door onregt de inlanders in vele opzigten aangedaan, lot het gebeurde aanleiding heeft ge geven. Het is echter te betreuren dat in sommige stukken opwekkingen worden gevonden, die weinig met den geest van het Evangelie overeenstem men en niet voegen in den mond van Christelijke Leeraars. De Generaal Campbell heeft op 17 Ang. het bevel over de troepen in Indië aanvaard, en bij die gelegenheid eene proclamatie uitgevaardigd, die zich zeer door gematigdheid onderscheidt. Men vindt er niels in van dien snoevenden toon, die zulke stukken in Indië doorgaans kenmerken. De Indus heeft te Southampton een aantal vlugtelingen uil Calcutta, Madras en Bombay aangebragt. Onder hen was de Luitenant Chapman, een jong mensch van 19 jarenvan wicn een gedeelte van den mond door een kogel is weggenomen, alsmede de Kapitein Montague, die op zijne vlugt over de Ganges twee kinderen door den hongerdood heeft verloren. Deze Officier had eene maand voor den opstand nog een bal, door Nena Sahib gegeven, bijgewoond. Dc passagiers verhalen dat de Officier Brown, de eenige die aan het bloedbad van Cawnporc is ontkomen, waanzinnig is ge worden, en dat men gelooft dat Miss Goldie, eene jonge Dame, nog in leven is, als hebbende Nena Sahib haar wegens hare schoonheid, voor zijnen harem bestemd. Het volgendedoor een Officier geschrevenis een staaltje van den geest die de Engeische troepen in Indie bezieldOns volk is niet te be dwingen en zijn als losgelaten duivels. De Cipaycrs hebben allen moed verloren. De Hindoes verwijten de Muzelmannen dat zij van alles de schuld zijn. Hun leven is dan ook verlorenwant wij zullen geen enkel man sparen. Het is mogelijk dal vele onschuldigen daarbij omkomenmaar zij hebben zeiven den vloek over hun land gebragt, toen zij de kinderen voor de oogen der vaders in stukken sneden en toen zij zuigelingen in kisten stopten en levend verbrandden. Men zal kolonnes vormen om het land in alle rigtingen door te trekken en op de Cipayers jagt te maken, als op wilde dieren, enz. Gedurende de jaren 1852—1856 zijn op onze kusten cn wateren 4341 schepen verongelukt, waarbij 4348 menschen zijn omgekomen. In het ver slag daaromtrent wordt gezegd, dat het gebleken is dat de oorzaken daarvan meer toe te schrijven zijn aan zorgeloosheid cn onkunde dan aan de geva ren der zee. In den afgeloopen nacht heeft er ccnc hevige storm op de zuidelijke kusten des lands gewoed. Door het schip Glencoe zijn 917,500 ffi thee uit China aangebragt. Te Birkenhead hadden 5 personen den avond van 6 Oct. in eene her berg doorgebragt. Van daar gaande hebben zij onder weg twist gekregen naar men zegt over een godsdienstig geschil, die met eene woedende vecht partij eindigde, ten gevolge waarvan twee hunner aan zware wonden zijn bezweken. De schuldigen zijn in hechtenis genomen. De verongelukte Centraal Amerikawas binnen weinige jaren het lldc Amerikaansche stoomschip dat vergaan is. De waarde dier elf schepen kunnen op 4^ millioen dollars geschat worden. Indien men de waarde der ladingen daarbij wil rekenen, moet die som verdubbeld worden. Naar men uit Bristol (Vereenigde Staten) meldt, zou aldaar eene vrouw zich hebben laten dood hongeren. Na 32 dagen vastens was zij onder hevig lijden bezweken. FRANKRIJK. PARIJS8 October. De reis van den Keizer naar Marseille is tot het volgende voorjaar uitgesteld. De Keizerin heeft het kamp van Chalons weder verlaten en is her waarts teruggekeerd. Daarentegen is Prins Napoleon thans in het kamp aangekomen. Van wege het ongunstige weder is de groote wapenschou wing in het kamp, in plaats van Zondag, reeds heden gehouden. De Keizer zal Zaturdag alhier terug keeren en in eene dagorde zijne tevredenheid aan de troepen kenbaar maken. De Maarschalk Baraguey d'Hilliers heeft in het kamp van Chdlons een val van zijn paard gedaan. Hij is in cenen lijdenden toestand alhier ge bragt. Ook op den spoorweg van Chalons naar het kamp, heeft een onge luk plaats gehad. De reizigers zijn als door een wonder aan den dood ontkomen. Volgens het dezer dagen verschenen rapport, door Prins Napoleon op gemaakt, over de wereldtentoonstelling in 1855 alhier gehouden, heeft het aantal bezoekers ruim 5 millioen bedragenterwijl de onkosten 8£ mill. fr. hebben bedragen. Naar men zegt zou in den Ministerraadna hevige beraadslagingenbe sloten zijn om de doodstraf van Kapt. Doineau in gevangenisstraf te veranderen. Te Verderel (Oise) is op 2 dezer een woonhuis en belende schuren met graan afgebrand. De zoon van den eigenaar, die niet gunstig bekend staat en eerst onlangs uit de gevangenis was ontslagenheeft bekend er de bewerker van te zijn. Te Rouaan is de katoenspinnerij van den Heer Smith afgebrand. Men schat het verlies op 300,000 fr. 250 werklieden zijn daardoor zonder werk. Le Pays berigt dat Yehde Onderkoning van Canton, weder eene proclamatie heeft uitgevaardigd, overvloeijende van smaadredenen tegen de Europeanen. Het ware oogmerk is echter om eene nieuwe oorlogsbe lasting af te kondigen. In genoemd stuk zegt de Onderkoning, doelende op het terugzenden der troepen naar Calcutta, o. a. dat zijne militaire maatregelen en het gezigt zijner legerscharenin talrijkheid de bladeren der boomen van de wouden des rijks evenarende, aan de buitenlandsche barbaren schrik aangejaagd en hen genoopt hebben om weder naar hun land scheep te gaan. PRÜISSEN. BERLIJN, 8 October. De Koning, die voornemens was naar Primkenau te gaan, om eene doop- plegtigheid in het gezin van den Hertog van Augustenburg bij te wonen is door eene ongesteldheid daarin verhinderd. Z. M. heeft koorts gehad en gevoelt zich uitermate zwak. De Keizer van Rusland heeft tijdens zijn verblijf te Stuttgart 3000 aan de armen geschonken. Van het eerste deel van Dr. Barth's reize is reeds een herdruk nood zakelijk geworden. In Wurtemberg zal er op den 19dcn dezer in al de R. K. kerken een plegtig Tc Deum worden gehouden, wegens dc sluiting van het concordaat met Rome. Te Adenslcdt, in Hanover, beeft een blinde orgelspeler zijne vrouw, na eenen hevigen twistgeworgden bet lijk aan een balk opgehangen om daardoor aan een zelfmoord te doen gelooven. Hij is in hechtenis genomen. Het officiële dagblad der Zweedsche Regering, bevat een Kon. besluit, waarbij de inschrijving in eene geldleening voor de schatkist van 20 mil lioen rijksdaalders opengesteld wordt, zullende deze som, overeenkomstig eene onlangs door de Wetgevende Kamers aangenomene voordragt der Re gering lot het aanleggen van spoorwegen gebezigd worden. Naar men wil zouden bij de ontmoeting van de Keizers van Oosten rijk en Rusland le Weimar, de grondslagen zijn gelegd voor een handels verdrag, op gelijken voet als zulks tusschen Ruslanden Frankrijk is gesloten. RU§LAND. Het linieschip dat tusschen Reval en Kroonstad is verongelukt was Le Fort, van 84 stukken. Aan boord bevonden zich volgens latere opgave, behalve den Kapitein, 12 Officieren, 743 matrozen, 53 vrouwen en 17 kin deren, die allen bij de ramp zijn omgekomen. Door denzclfden orkaan die den ondergang van genoemd schip veroorzaakte, zijn nog vele andere sche pen verongelukt, gelijk zulks op te maken is uit de le Reval cn Libau aangespoelde lijken en stukken wrakhout. Op twee onderscheidene plaatsen des rijks moeten nog voor bet ver schijnen der laatste verordening op de lijfeigenschapoproeren onder de boeren plaats hebben gehaddie echter spoedig onderdrukt waren. Op 28 Aug. heeft te Tiflis een zwaar onweder gewoedvergezeld van een hevigen orkaan, slagregen en hagel. Verscheidene huizen werden om vergeworpen en 15 personen onder het puin bedolven. De schade wordt op 300,000 z. r. begroot. TIIRKYE. Tot den aanleg eener telegraaf-linie tusschen Konstanlinopel en den Persiscben Golf is besloten. Omer-Pacha moet de eerste werkzaamheden daarvan regelen. Aan Lord Redclifïe is het door de Porie verboden soldaten voor Indië te werven in Albanië, Syrië en Klein Azië, alleen is hem zulks vergund in het Pachalik van Bagdad.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2