LEYDSCHE COURANT. 1857. MAANDAG 5 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Be Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 53 BINNENLAiVDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 3 October, lloewel de dag van heden, gedenkdag van Leydens Onlzet in 1574, niet op de gebruikelijke godsdienstige wijze werd gevierd, maar die viering, gelyk zulks meermalen plaats had, tot op den volgenden dag was verscho ven loonde toch het wapperen der vlaggen aandal de ingezetenen de herinnering aan die gebeurtenis op prijs stellen. En te regt, want onder de gebeurtenissen, die krachtig tol de vestiging van ons onafhankelijk volksbestaan hebben medegewerktcn tot de vernietiging van Spanje's magt hier te lande aanleiding gavenbekleedt de verdediging en het ontzet van Leydcn cer.e voorname plaats, ten volle waardig in duurzaam aandenken j te blijven, vooral ook om de treffende blijken van llooger bijstand, die onze vaderen daarbij moglen ondervinden. Van hoeveel belang het behoud der stad voor hel vaderland waskon hij het best beoordeelen die toen maals het roer van den Slaat in handen hadde schrandere Prins Willem I voor wie de volharding der uitgeputte stedelingen eene verkwikking was op j het ziekbed waaraan hij lag gekluisterd. Niet minder was zulks blijkbaar i uit de onvermoeide pogingen tot ontzet aangewend, waaraan allen, die in j den strijd voor onafhankelijkheid en godsdienstvrijheid belang stelden deel- i namen, en waarbij men voor de opoffering van tonnen schats niet terug deinsde. Maar wal hadden volharding aan de eene, en moed cn beleid aan de andere zijde uitgewerkt, indien Hij die de winden gebiedt niet lusschen beide was gelreden, en op het oogenblik dat alle menschelijkc krachten te kort schoten, redding had geschonken. Hiervan legden dan ook èn Rege ring èn Burgerij de dankbare erkentenis af, door hunnen plegtigen opgang in hetzelfde tempelgebouw, waarin nog op den dag van morgen die gebeur tenis zal herdacht worden; »daar smolten (gelijk Hooft zegt) de gemoederen in hunne eighe vurigheidt cn was de bewecghnis zoo geweldig, dat de harten van vrolijkheidde ooghen van tranen overliepenen de sleur van den zang der Psalmen dceden haaperen." Maar al ware op dat oogenblik hunne slem in tranen gesmoorddan verkreeggelijk een onzer vader- landsche dichters het zoo juist uitdrukt elk bolwerk hier een stem Dan zouden hier de steenen spreken En zenden 'tlollied op tot Hem, Tot Hem, den God der legerscharen, Die voor hun streed met wind cn baren Den Spanjaard van hun vest verjoeg; Hun vloot met donderbus en lansen Dwars, door den ringmuur van zijn schansen Als de arke langs de watren droeg. Moge de herdenking van die gebeurtenis op morgen blijken dragendal de vrome godsdienstzin die onze vaderen daarbij zoo zeer kenmerkte, even min van het nakroost is gewekenals de vruchten die er voor onze stad uit zijn voortgevloeid, door de vestiging der Hoogesehool, op welker bezit het zoo te regt roem draagt. Bij Koninklijk besluit is aan den Heer Mr. J. Bake, gewoon Hoogleeraar in de Faculteit van Bespiegelende Wijsbegeerte cn Letteren aan onze Hooge sehool, die door het bereiken van den 70 jarigen ouderdom emeritus is ge worden met het einde van hel derde quartaal van 1857 een eervol ontslag uit voormelde betrekking verleend. In de maand September zijn binnen deze Gemeente overleden 71 personen als: 10 mannen, 16 vrouwen, 18 zoons en 27 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 5. Geboren 124 kinderenals54 zoons en 70 doch ters; waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 30 huwelijken Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 99 lot 113 personen. Volgens berigtcn bij het dep. van Marine ontvangen, zou de Prins van Oranje, na te Valencia aan boord van de Groningen te zijn gegaan, naar Palma cn Port Mahon en vervolgens naar Napels reizen. Voor het Prov. Gereglshof van Noordholland is eergisteren behandeld de zaak van v. d. S. tegen de Holl. Spoorweg-maatschappij. De genoemde persoon was bij het ongeluk op 10 Aug. 1856 ernstig verwond geraakt en had de Maatschappij als civiel aansprakelijk voor de door hem geledene schade voor de Arr.-Regtbank te Amsterdam doen dagvaarden. Die Regt- bank had de Maatschappij lot schadevergoeding veroordeeld, en door het Prov. Ilof is dat vonnis thans bekrachtigd. Op Zondag 11. hebben er te Harderwijk wederom ernstige ongeregeld heden plaats gehad, ten gevolge van eenen onbeduidenden twist tusschen Zwitserschc militairen. Na veel moeite is hel gelukt de orde te herstellen, waartoe echter eene aanzienlijke militaire magt noodig was. Tc Zwolle werd Maandag II. bij eene Dame een brief bezorgd, waarin eene bedreiging van moord vervat was, indien zij niet eene zekere som gelds aan de schrijvers deed toekomen. Het is aan de policie gelukt beide personen op te sporen en aan te houden. Een hunner droeg een pistool en kruidhoren in den zak. Als te Amsterdam te huis behoorende, zijn zij derwaarts overgebragt. Dingsdag II. had er in de genoemde stad een droevig ongeluk plaats. Terwijl men bezig was een driesprong op te riglen, ten einde den mast van een te water gelaten schip op te riglenviel dit sink op een der werk lieden, ten gevolge waarvan, behalve eenige zware kneuzingen, een zijner beenen geheel verbrijzeld werd. Men vreest voor 's mans leven. Maandag 11. waren uil de kolonie Ommerschans zes kolonisten onl- vlngl, die de wijk naar de omstreken van Meppel hadden genomen. Aan een rijksveldwachter aldaar gelukte het een hunner op den straatweg naar Steenwijk aan te houden, doch terwijl de veldwachter hem wilde gevangen nemen, greep de kolonist met handigheid een groot mes uit den zak en bragt hem daarmede onverwachts een snede toe in de borst, die echter ge lukkig niet verder drong dan door de kleedercn; daarna greep hij den veldwachter in den halsdoek, om hem, zoo mogelijk, te wurgen; na eenige worsteling is de kolonist ontsnapt, en heeft hem hem nergens weder kun nen vindenondanks alle verdere nasporingen. Op het eiland Curacao heeft men in den nacht van 21 op 22 Julij, ongeveer ten half 12 ure, op verschillende plaatsen ligte schokken van aard beving gevoeld, vergezeld van een gedrnisch als dat van een onwedcr van verre. Er zijn geene ongelukken door veroorzaakt. 'sGRAVENHAGE, 3 October. Tot Regter in de Arr.-Regtb. te Amsterdam is benoemd de Heer Mr. W. If. J. Jolles, thans Substituut-Officier bij die Rcgtbank. Door Z. M. zijn bij 'slands zeemagt de volgende benoemingen gedaan; lol Kapt. ter Zee, de Kapt.-Luit. ter Zee G. van Voss; tot Kapt.-Luit. ter Zee lslc kl. J. W. de Ruyter de Wildt; en tot Luitenants ter Zee lstc ld. die van de 2de kl. A. W. Keuchenius en J. N. Slegt. Aan den Luitenant ter Zee l5le kl. W. A. Klcyne is op verzoek pensioen verleend. Voorts liceft Z. M. goedgevonden te benoemen: bij het wapen der infan terie, bij den staf, tot Kapt. 3de ld. den Ist™ Luit.-Adjudant N. van Willes, van het 3de reg. infanterie; en voor den tijd van 5 jaren te detacheren bij liet wapen der infanterie in Oost lndiëde lslc Luitenants J. J. G. llenné- quiii, van het reg. grenadiers en jagers, J. F. J. Strengnart, van het lsle reg. infanterie, F. C. A. Stoecker, van hel 2de reg., J. E. Wiederkchr en II. P. J. Hennus, beiden van hel 3d0 reg., C. L. II. von Freytag van Over stralen cn L. C. Eras, beiden van liet 4dc reg., J. G. H. Grooss, P. L. J. Bogaert, P. E. Perk en K. F. A. van Emde, van het 6dc reg., en J. II. de Fremery, van het 8st« reg.; de 2dc Luitenants A. S. J. van Kesleren, van het 4dc reg., L. W. C. Gerlach, van het 6dc reg., A. J. J. L. Prinsen, van het 85le reg., cn F. B. A. Grooss en C. J. H. van Vlierden, beiden van het koloniaal werfdepot. Bij het Dep. van Marine is bcrigt ontvangen van den Kapt.-Luit. lei- Zee Fabius, Bevelhebber van de korvet Medusa, van 8 Aug. jl.meldende dat hij van de Engelsche autoriteiten officieel verwittigd was, dat de haven en de rivier van Canton in staal van blokkade was gesteld. Woensdag aanst. zal in de Engelsche kerk alhier, door den Wel-Eerw. lleer D5. E. Brine een bid-uur gehouden worden, om 's Hemels bescherming cn zegen af te smeeken over Engelands wapenen in Britsch-Indië. Ds. Bryce, te Vreeland, voor het beroep van de Ilerv. gemeente te Scheveningen bedankt hebbende, zoo is thans aldaar beroepen Ds. Kraaijen- beltvan Overschie. Bij hel Prov. Gereglshof in Zuid-Holland is gisteren de behandeling van de zaak der Maleijers voortgezet. De door de verdediging voorgestelde exceptie van onbevoegdheid van het Hof, op grond: 1°. van schending van het uitleverings-tractaat met Portugal, en 2°. dat de feiten niet hadden plaats gehad op Nederl. grondgebied en dat de beschuldigden niet zijn Ne derlanders, is, nadat zulks in raadkamer was overwogen, door het Hof verworpendaarbij gelastende met de behandeling der zaak voort te gaan. Hoewel nog eenige getuigen afwezig waren heeft ook de Adv.-Gencraal den voortgang der zaak gerequireerd waarmede zich liet Hof heeft vereenigd. Daarop is het geluigen-verhoor begonnen. De eerste getuige was de Heer Rijk, Waterschout en Havenmeester te Rotterdam. Uit zijne verklaringen is gebleken dat de 22 man zijn aangenomen onder beding dat zijten aanzien van de voedingdezelfde behandeling zouden ondervindendie de meeste hunner hij hunnen overlogt met het schip Jannetje van Indie naar liet moederland hadden genoten. Zij werden aangemonsterd volgens den ouden monsterrol, zoodat de nieuwe niet op hen werd toegepast. Vol gens den getuige is de Kapitein in November 1856 met den Stuurman Soff

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1