LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 30 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. lUMEMiANDSCflE BERIGTEN. LEYDEN, 29 September. Z. M. de Koning heeft bij besluit van 25 dezer goedgevonden aan C. Kla verwijden, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag te vcrleenen als Notaris te Soeterwoudcvoorts tot Notarissen te benoementer standplaats Leyden, Mr. J. L. Klaverwijdenthans Procureur bij de Arrond.-Reglbauk en Cand.-Notaris alhier; en ter standplaats SoetcrwoudeA. J. Hijshouwcr, Cand.-Notaris alhier, en aan Mr. J. L. Klaverwijden voornoemd te verleenen eervol ontslag uit zijne betrekking van Procureur bij de Arrond. Regtbank alhier; een en ander in te gaan met 15 October aanst. lieden namiddag had in het Groot Auditorium onzer lloogcschool eene treilende plcgtigheid plaats. De Hooggcl. Ileer W. II. de Vriese, op het B punt slaande den Vaderlandschen bodem te verlaten, ten einde de hem van wege de Ilooge Regering opgedragen zending naar Indie te aanvaarden, had zijne kvveekelingen uitgenoodigd zich aldaar te vereenigenom hen een laatst vaarwel toe Ie roepen. Dal liet voor zijne kvveekelingen eene be hoefte des harten was daaraan gehoor te geven bleek uil de groole schare die zich in de zaal had vereenigd waarbij zich eenige 11II. Curatoren der lloogeschoolvele ambtgenootcn en een groot aantal belangstellende vrien den van den Hoogleeraar hadden gevoegd. Met zigtbare aandoening beklom Z. II. Gel. het spreekgestoelte, «u verklaarde, na eene zeer gepaste inlei ding, dat hij in dit uur zoude spreken over zijne inzigtenzijn plan en zijne wenschen, maar dal hij daarbij niet uil het oog zoude verliezen de plaats waarop en de personen voor wie hij sprak. In den vorm eener openbare les behandelde de Hoogleeraar voorts de hooge waarde van de kruidkundige wetenschap in toepassing gebragt op bel dagelijksche leven vooral op den landbouw, en helderde dit gedurig door verrassende proeven op, ontleend uil het plantenrijk van onze Overzeesche bezittingen, dat ten allen tijde zoo zeer zijne-aandacht had getrokken. Daarna ontvouwde de spreker in eenige korte trekken den aard en hel doel zijner zending naar lndië en besloot met een bemoedigend woord aan zijne jeugdige toehoor ders, en wel mede over hunne inzigten, hun plan en hunne wenschen. Wij gelooven de waarheid hulde te doen, als wij verklaren, dat al de aanwezigen zich vereenigden in den wenscli, dal het den waardigen Hoog leeraar moge te beurt vallen, zijne taak ten nutte des vaderlands te vol brengen, en in een uur, even ple&tig als dit, zijn Hoogleeraarsambt op nieuw te aanvaarden. De Prins van Oranje is op den 21slcn dezer te Valencia scheep gegaan om zijne reize voort te zetten. Omtrent 's Prinsen reis deelt het Daglil; ran 's Grav. uit een brief o. a. het volgende mede: «Bij onze aankomst ter reede van Valencia, bevonden zich, even als overal, de stedelijke autoriteiten terstond aan boord om den Prins tc verwelkomen. Zij werden hier vergezeld door den lieer van Lansbergc, gedurende de afwezigheid van onzen Gezant te Madrid met de waarneming van zijne fuuclien belast. Aan den wal stonden rijtuigen voor Z. K. II. en zijn gevolg gereed, terwijl langs den weg troepen geschaard stonden. Te Valencia bood men weder den Prins een paleis ter bewoning aan, maar ook hier dankte hij minzaam voor die eer en nam zijnen intrek in het hotel Fondn del Cid. Den volgenden morgen bezag de Prins veel van hel merkwaardige der stad, terwijl des middags de voornaamste Auto riteiten bij Z. K. II. tc gast waren. Ook den lld™ besteedde de Prins mede het grootste gedeelte van den dagom al het bezienswaardigedat Valencia oplevert, in oogenschouvv te nemen. Des avonds deed Z. K. II. een wandelrid langs de Almeida, waar eene ontzettende menigte nieuwsgie rigen was zamengcvloeid. Den 12dc" had er des ochtends reeds vroegtijdig eene groole wapenschouwing der bezetting, ter cere van den Vorst, plaats, waarna HD. ten 4 ure 's middags aan boord terugkeerde. Den volgenden dag, Zondag, werd de Prins andermaal van boord afgehaald, om zich naar de stad te begeven. In den namiddag toerde Z. K. U. in een met vier paarden bespannen rijtuig, langs de Altneida, waar alsnu twee regemenlcn veldartillerie en verschillende regementen lansiers en infanterie geschaard stonden, te zamen niet minder dan 5400 man uilmakende, aan het hoofd van welke troepen zich de Kapitein-Generaal van bel gewest bevond. Na dat de Kapitein-Generaal en verscheidene der bevelvoerende Generaals zich met den gansehen Staf om het rijtuig van onzen Kroonprins hadden ge schaard, defileerden al deze troepen voor Z. K. H. Na afloop hiervan begaf zich de Prins naar zijn hotel alwaar hij ten 7 ure des avonds al de hooge Autoriteiten bij zich aan tafel vereenigde. Den 14dc" dezer is Z. K. II. naar Madrid vertrokken. Het is te bejam meren, dat Z. K. II. hierdoor verhinderd wordt Barcelona te bezoeken. Die stad wint het nog in vele opzigten van Madrid. Zij heeft eene bevol king van 180,000 inwoners, waaronder vele der rijksten en aanzienlijkslen van Spanje. Men had hier zeer grootc toebereidselen voor de ontvangst van den Prins gemaakt: er zouden stierengevechten, illuminalienvuurwer ken, groote concerten enz. hebben plaats gehad, terwijl een der fraaiste paleizen voor Z. K. H. in gereedheid was gebragt. De lndép. Beige had dezer dagenten gevolge van berigten uit Ham burg melding gemaakt, dat er onder de inlandsche bevolking op Java eene neiging merkbaar was om het voetspoor der Uindou's in Britsch-Indië te volgen. Wij hebben dat berigt niet overgenomendaar de laatste lijdingen uit Nederl.-lndië in dat opzigt zeer geruststellend waren. Genoemd blad komt nu zelf op die zaak terug en verklaard dal de eerstgenoemde berigten van allen grond zijn ontbloot. De redactie heeft mededeeling ontvangen van verschillende brieven uit de Nederlandsche koloniën, die allen verkla ren dat de slaat van zaken aldaar zeer gunstig is en gecne ongerustheid hoegenaamd verwekt. Uit hoofde er van 1 tol 15 Oct. proeven met geschut in de vlakte van Waalsdorp zullen genomen worden, zoo is die vlakte en aangrenzende duinen gedurende dien lijd niet veilig. Zaturdag II. is te Amsterdam de elfde Algemeene Vergadering gehou den van de lloll. Maatschappij van Landbouwonder voorzitting van den Heer Baron van Hall. Uit bet verslag bleek dat de Maatschappij thans 45 afdeelingen telt, met ruim 7000 leden. De termijn tot inzending van een antwoord op de prijsvraag: Over het blaauw worden der kaas" is verlengd lot 1 Jnlij 1858. Aan den gcmeenschappelijken maaltijd, des namiddags gehouden, hebben 130 personen deelgenomen. Bij die gelegenheid is namens de leden der Maat schappij aan Jhr. Mr.-D. R. Gevers Deynoot, een prachtig zilveren tafelstuk vereerd, als een blijk van achting en hulde, daar de genoemde Heer gedu rende het 10-jarig bestaan der Maatschappij de betrekking van Secretaris met ijver had waargenomen. Te Zicrikzee werd in de vorige week bij den kuiper Rensen een briefje bezorgd, waarin bij met brand werd bedreigd, zoo hij niet vóór midder nacht 20/gulden aan den schrijver bezorgde. Hij gaf daarvan kennis aan de justitie, die een waakzaam oog deed bonden. Tegen middernacht kwam de briefschrijver (Renscns knecht) aanzoo het schijnt om zijn plan te vol voeren, daar papier en lucifers bij hem zijn gevonden. Hij is daarop in verzekerde bewaring gebragt, doch later weder in vrijheid gesteld. Meu schrijft het voorgevallene aan dronkenschap of zinsverbijstering toe. De krijgsoefeningen nabij 's Ilerlogenbosch zijn afgeloopcn en de za- mengeslehlc brigade is ontbonden. 's GRAVEN II AGE, 29 September. Z M. heeft den Kapt.-Luit. ter Zee van de Nederl. marine A. D. S. Clarkson, Bevelhebber van het stoomschip Etna, benoemd tot Ridder der 4dc klasse van de Milit. Willemsorde, wegens het door hem gehouden gedrag bij eene ontmoeting met zeeroovers nabij liet eiland Boeroe, op 11 April jl. Volgens den Moniteur de la Moselle zon Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden Keizer Napoleon bij zijne komst te Metz begroeten. Z. K. II. zou bij deze gelegenheid vergezeld worden door den Heer Simons, Presi dent van hel Lnxemburgsche Ministerie. De Minister van Builenl. Zaken heeft ter kennis van de belanghebben den gebragt dat de gedenkpenning, bij Keizerlijk besluit van 12 Aug. 1857 ingesteld, ter eere der krijgslieden, die tusschcn 1792 en 1815 onder de Franschc vanen hebben gestreden, zoodra mogelijk zal worden uitgereikt door het Fransche Gezantschap alhier. Dien ten gevolge behooren zij, die daarop aanspraak vermeenen te kunnen makenhunne aanvragen te rigten aan 's Keizers Gezant bij het Nederl. Hof, met overlegging van de stukken en bescheidenbehelzende liet authentiek bewijs hunner vroegere krijgs diensten. Stukken in de Ilollandsche taal moeten vergezeld zijn van eene Fransche vertaling. De Ileer Mr. S. Keyzer, leeraar aan de Delfische Academie, is op eene heusche wijze uitgenoodigd, in de zaak der Maleijers als tolk te dienen. Aan die uilnoodiging zal door genoemden lieer voldaan worden. Gisteren morgen is de brigade onder een aanhoudenden regenonder het opperbevel van den Generaal-Majoor Duycker, en onder hel bevel van den Generaal-Majoor van Muiken, naar Waalsdorp gemarcheerd, om voor de laalslemaal grootc manoeuvres in het vuur uit te voeren. Het badsaisoen te Scheveningen zal met 5 Oct. aanst. gesloten zijn. Twec&c Kamer tier Sfalen-Generaal. Het in de zitting van Zaturdag 11., door de daartoe benoemde commissie, ter tafel gebragte onlwerp-adres van antwoord op de troonrede is van den volgenden inhoud Sire 1. De Staten-Gcneraal hebben bij de opening van deze hunne zitting van Uwe Majesteit mogen vernemendal het Vaderland zich in een zeer gunsti

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1