ken, Nat. Schuld en Oorlog, zijn lager geraamd dan voor het tegenwoor dig dienstjaar. De voornaamste plaats wordt daarbij ingenomen door het hoofdstuk der Nat. Schuld, dat ten gevolge der voortgezette schulddelging in liet jaar 1858 tot een bedrag van ƒ482,963.18 lager kan geraamd wor den dan voor 1857 is toegestaan. Onder de 6 hoofdstukken die lot een verhoogd cijfer worden voorgedra gen komt in de eerste plaats voor dat van het Huis des Konings, daar in het volgend jaar reeds een evenredig gedeelte zal moeten uitbetaald worden van de som van ƒ100,000, bij art. 33 der Grondwet toegekend aan den Prins van Oranjezoodra hij den ouderdom van 18 jaren zal hebben ver vuld, eene gebeurtenis die het Nederlandsche volk, onder den Goddelijken zegen, den 4den September des volgenden jaars met het Vorstelijk Huis hoopt te vieren. De verhoogingen, voorgedragen voor de Dep. van Jus titie, Herv. en andere Eeredienslen en R. K. Eeredicnst worden alle in de bijgevoegde stukken breedvoerig toegelicht, terwijl de verhooging van het hoofdstuk van Finanlienvoldoende wordt geregtvaardigd door de verplig- ting waarin de Regering zich op nieuw bevindt een wets ontwerp aan te bieden tot verhooging van het IX hoofdstuk B voor 1856. De aanzienlijkste verhooging wordt u voorgedragen voor het Dep. van Marine. Zij bedraagt 683,543.53. Het wets ontwerp op de Middelen is, uit den aard der zaak, in de meeste opzigten, overeenkomende met de wet voor het loopende jaar. De raming van al de middelen en inkomsten voor het volgende jaar be reikt het cijfer van 74,144,195 69; die der uigaven, zoo als ik hierboven de eer had u mede te deelenƒ73,325,537.74; sluitende dus met een batig saldo van ƒ818,657.95. Dit batig slot, aanzienlijker dan het gewoonlijk in de laatste jaren werd voorgesteld, heeft echter reeds dadelijk zijne bestemming. Niet alleen toch zullen er waarschijnlijk in het volgende jaar verdere uitgaven gevorderd worden voor het entrepot te Rotterdam en andere onderwerpen welke nog niet in de voorgestelde begroolingen konden worden opgenomen, maar bo vendien wordt er gcene onbelangrijke vermindering van opbrengst te gemoet gegaan, indien de belasting-voorstellen in haren ganschen omvang in uil voering moglen komen. Het is u bekend dat volgens het regeringsvoorstel de personele belasting aan het Rijk ongeveer 7 tonnen gouds minder zou opbrengen, hetgeen over 8 maanden, gedurende welke de nieuwe wetge ving, zoo zij tijdig tot stand komt, slechts in 1858 kan werken aan de schatkist 4j tonnen gouds zou kosten, terwijl de meerdere opbrengst der ontworpen wet op de successie, over het eerste jaar, misschien ook niet geheel voldoende zal zijn om het verlies te dekken, dat ontstaan zal door den voorgenomen afstand der opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigendommen ten behoeve der gemeenten. 'sGRAVENHAGE, 26 September. Z. M. heeft den Russischen Graaf Stroganoff benoemd lol Commandeur van de Orde der Eikenkroon, en den Luitenant Hasberg, geattacheerd aan de dienst van H. Keiz. 11. de Grootvorstin Maria van Rusland, tot Ridder van die Orde. Heden heeft er ten Hove een groot diner plaats, waartoe de Ministers, de leden van de Eerste Kamer en anderen zijn genoodigd. Heden morgen ten 11 ure is de commissie, belast met het aanbieden aan Z. M. van heL adres der Eerste Kamer in antwoord op de troonrede, bij Z. M. toegelaten. De Heer LightenveldGezant bij het Hof van Frankrijk, is, na een geruimen tijd op zijn buitengoed te hebben doorgebragt, naar Parijs terug gekeerd. Heden maakt de brigade, onder bevel van den Generaal-Majoor van Muiken, de groote militaire wandeling, en is tot dat einde het Westland ingemarcheerd. Maandag zal de laatste groote manoeuvre te Waalsdorp plaats hebben. Hel kamp te Waalsdorp, alwaar de artillerie is gekampeerd geweest, is opgebroken. Gisteren avond is daar een vuurwerk ontstoken. Eerste Kamer der Staten-Generaal, Zitting van Vrijdag 25 September. Aan de orde was de beraadslaging over het antwoord op de troonrede. Nadat de algemeene strekking was goedgekeurd, werden ook de onder scheidene met algemeene stemmen aangenomen. Alleen op 5hande lende over spoorwegen, werden twee amendementen voorgesteld; een daarvan werd ingetrokken en het andere verworpen. De Minister van Financiën heeft bij die gelegenheid verklaard dat wetten omtrent de comptabiliteit en de gel delijke verantwoordelijkheid der Ministers bij den Raad van State in over weging zijn. Het adres van antwoord, dat zich in niets van de troonrede onderscheidt, zal door eene commissie den Koning worden aangeboden. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 25 September. De Voorzitter deelt mede dat de Commissie lot het opmaken van een ant woord op de troonrede met hare laak gereed is. Het ontwerp zal naar de Afdcelingen worden verzonden. Daarna heeft de benoeming plaats gehad van de huishoudelijke Commissie. Daartoe zijn op nieuw benoemd de HH. Winlgens en Mackay. De Com missie voor de stenographic, de 1111. Winlgens, van Bosse en de Brauw, werd mede herkozen. Daarna is de vergadering gescheiden. BU1TENLANDSCHE BKRIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 25 September. De Majoor Brialmonlbekend door zijne krijgskundige geschriften gaat lot het Britschc leger in lndië over. Hij zal als Chef van den Staf van Sir Colin Campbell fungeren en voor zijn diensttijd van 5 jaren een jaarlijksch tractement van 75,000 fr. en na afloop van dezen tijd een levens lang pensioen van 20,000 fr. genieten. Van wege de hier dikwijls voorkomende moeijelijkheden bij de begrafe nissen, heeft zich eene vereeniging gevormd, met het doel om de mede werking der geestelijkheid bij die plegligheden af te schaffen. Te Erpion (Henegouwen) zijn een 10-tal boosdoeners in de woning van 2 grijsaards binnengedrongen, en hebben hen, zelfs door pijnigingen, gedwongen hun geld aan te wijzen. Zij zijn met 30,000 fr. vertrokken. ENGELAND. LONDEN24 September. Het verzoekschrift uit Calcutta aan het Parlement gerigt, om het be stuur over lndië aan de O. I. Compagnie te ontnemen, en regtstreeks van de Koningin te doen uitgaan, alsmede tot oprigting eener Wetgevende Ver gadering, vindt hier te lande weinig bijval. Men acht het afkomstig van eene partij, die bij de bestaande moeijelijkheden nog meerdere wil voegen, en de uitvoering daarvan onmogelijk. De Sultan heeft, door tusschenkomst van zijnen Gezant alhier, 1000/8 geschonken voor de slagtoffers van den Indischen opstand. Voortdurend zijn allerlei geruchten in omloopvolgens welke Gene raal Havelock op nieuw zijnen togt naar Lucknow zou hebben geslaakt. Wat er van de zaak is, zal eerst later blijken; de berigten worden na tuurlijk met angst te gemoet gezien. Men spreekt ook van de ontdekking eener zamenzwering te Singapore. Het Ladies Neicspaper noodigt de vrouwen in den lande uit, vrijwil ligers voor lndië aan te werven. Het blad zegt, dat zich vereenigingen van vrouwen moeten vormenom de kosten voor de uitrusting van 1000 vrijwilligers bijeen te brengen. Uit Australië is weder een klomp goud aangebragtwaarvan de waarde op 2000 wordt geschat. FRANKRIJK. PARIJS, 24 September. De Keizer heeft gisteren namiddag het kamp van Chalons verlaten, en den nacht te Luneville doorgebragt. Aldaar is ter eere des Keizers een carrousel gehouden, dat door een vuurwerk werd besloten. Heden is de Keizer te Straatsburg aangekomen en aldaar met geestdrift ontvangen. Z. M. heeft eene wapenschouwing over de troepen gehouden. De Groot-Hertog van Baden heeft den Keizer aldaar verwelkomd en hem uitgenoodigd eenige oogenblikken te Baden te vertoeven. De HH. Walewski, Kisseleff en Werlher, de laatste Gezant van Wur- temberg alhier, hebben mede gisteren de reis naar Stuttgart aangenomen. De Heer Walewski reist met den Keizer. De Hertog van Cambridge is heden te Calais aangekomen, om weder naar Engeland scheep te gaan. De Courr. de Paris geeft een overzigt van de verliezen door het Brit- sche leger in Indie geleden. Daaronder komen voor 5 Generaals3 Kolo nels, 19 Luit.-Kolonels, 12 Majoors, 42 Kapiteins, 79 Luitenants, Vaandrigs en Kornetten, 14 Chirurgijns, 3 Veeartsen en verscheidene Kapellaans. Zondag II. hoorde men eene zware ontploffing in het Grand Cafe' Pa- risien. Al de daarin zijnde personen namen door de deuren en vensters de vlugt. Bij onderzoek bleek het dat eene groote hermetisch gesloten koffij- kandie op het vuur stondwas uiteen gebarsten. In den omtrek van Haguenau staan de pruimhoomen op nieuw in bloei. Te Brest hebben 5 galeiboeven door het graven van een gat middel weten te vinden om te ontsnappen. Twee anderen, die denzclfden weg als hunne makkers wilden gaan, zijn op de daad betrapt. ITALIË. Bij gelegenheid van 's Pausen terugkomst te Rome is aan verscheidene jonge dochters een bruidschat verleend. Daarenboven zijn 120,000 vleesch en 60,000 brood uitgedeeld. De Aartshertog Maximiliaan heeft op nieuw 10,000 lires aan de wel dadige inriglingen te Milaan geschonken. Op den weg lussehen Salerno en Amalfi (Napels) is de Engelsche Vice- Consul door 14 gewapende roovers aangevallen, en niet dan nadat zijne echtgenoole de gevraagde som van 25,000 fr. als losgeld had betaald ontslagen. PRII8SEN. BEBLIJN, 24 September. De Prins van Pruissen zal den Keizer van Frankrijknamens onzen Koning, te Stuttgart begroeten. Heden middag ten 4 ure is de Keizer van Rusland, vergezeld van Vorst Gortschakoff te Stuttgart aangekomenen is terstond met den Ko ning naar de villa van den Kroonprins gegaan. liet weldadigheids-congres te Frankfort is op 18 dezer gesloten. De laatste zittingen waren gewijd aan de opvoeding en het strafstelsel. Te Carlsruhe is een beambte bij het beheer der kerkelijke goederen op de vlugt gegaan. Men heeft een tekort van ƒ62,000 in zijne kas ontdekt. Uit Stokholm wordt berigt dat de vier standen van den Zweedschen Rijksdag het voorstel des Konings hebben aangenomen, ter benoeming van den Kroonprins tol Regent des Rijks, gedurende de ongesteldheid des Konings. «OITENRI.1K. WEENEN, 23 September. Naar men zegt zal onze Keizer op 1 October te Weimar eene zamen- komst hebben met den Keizer van Rusland. Deze ontmoeting wordt veel- beleekend geacht, bij de bestaande spanning tusschcn de beide Regeringen. Tot hiertoe hadden de leden van het Keiz. Russische Huis zich zelfs ge wacht om bij hunne reizen in Duitschland het Oostenrijksche grondgebied Ie betreden. In verband met de bijeenkomst te Siutlgard, is het een ver blijdend bewijs van de vredelievende gezindheden van de onderscheidene Regeringen en van de zucht om alle wantrouwen te doen ophouden. De Israëlitische gemeente alhier doet eene nieuwe synagoge bouwen, waaraan wegens de toeneming van het zielental groote behoefte bestond. Het gebouw zal 3000 personen kunnen bevatten en de kosten worden door eene vrijwillige inschrijving, die 300,000 fl. opbragt, gedekt. Er bevinden zich thans alhier 30,000 Israëlitcn. Te Salzburg zal eerstdaags de algemeene vergadering der Katholieke vereenigingen plaats hebben. Er zijn aldaar reeds een aantal hooge geeste lijken aangekomen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2