De Moniteur deelt titans uitvoerige berigten mede omlrent de stort- regens en de daarop gevolgde overslroomingop den 10den dezer in het. dep. del'Ardèche voorgevallen. De rivieren stegen 5 el ltooger dan bij den vloed van 1787. Bruggen er. dammen werden vernietigd, boomen ontworteld, velden verwoest en de wegen onbegaanbaar. Geheele dorpen zijn vernield en aanzienlijke fabriekenwaarin meer dan 600 arbeiders gebezigd werden zijn als door een tooverslag verdwenen. Vele menschen zijn omgekomen. De Keizer zond 20,000 fr. om in den eersten nood te voorzien. De schade wordt op 8 a 10 mill. fr. begroot. Le Pays deelt nog het volgende mede omtrent de zaken in Britsch- Indië, voor de echtheid waarvan wordt ingestaan: Nena Sahib is aan bet hoofd van 14 a 15,000 muitelingen naar Lucknow opgetrokken. Hij heeft vier dagen op Generaal Havelock voorzoodat bet als zeker kan worden beschouwd, dat hij zich, vóór de aankomst van den Engelschen Generaal, met de opstandelingen van Oude zal hebben vereenigd. De stad Lucknow is in de magt der muitelingen; het kleine leger, dat die stad verdedigde, is overgegaan in de in 1755 gebouwde en onlangs vernieuwde citadelwelke voor onneembaar gehouden wordt. Die citadel is voor 6 maanden van voorraad voorzien en aan water ontbreekt bet de bezetting niet. Door bet geheele rijk is eene inleekening opengesteld voor de slagt offere var. den opstand in Britsch-lndië. 17 aanzienlijke handelshuizen le Bordeaux hebben zich met een adres tot de Kamer van Koophandel aldaar gewendmet verzoek dal zij de Re gering aanspore, om onverwijld maatregelen le nemen lot bescherming onzer Indische bezittingen, namelijk Chandernagor, Pondichery, Karikal en Mahé, het overschot onzer voormalige magt in Indië. Aangezien deze streken volgens de bestaande tractaten onder Engelsche bescherming staan, en dit land thans handen vol werks heeft om voor zijne eigene belangen te zor gen zoo achten de adressanten het dringend noodzakelijk dat de Regering dit punt in overweging neme. Naar men verneemt heeft ook reeds de Gou verneur onzer bezittingen in Indië, den Bevelhebber van de Fransche zee- magt in de Chinesehe wateren verzocht, eenige schepen tot bescherming der bevolking van Pondichery af le zenden. De akte van beschuldiging in de beruchte zaak van Carpentier, Grel- let, Parot en Guerin, wegens diefstal van aandeelcn in de Noorder Spoor weg-Maatschappij, is dezer dagen openbaar gemaakt. Dit stuk is natuurlijk zeer uitvoerig, en beval belangrijke bijzonderheden. Men ziet daaruit dat het bedrag van het onlvreemde tusschen de 5 en 6 millioen fr. bedraagt. Carpentier en Grellet waren cassier en onder-cassier van de maatschappij en genoten het volle vertrouwen van hunne principalen. Zij hadden zich in 1852 aan beurs-speculatiën gewaagd, en volgens hun voorgeven altijd daarbij verloren. Om die verliezen te dekken, alsmede om aan hunne speelwoede en uitspattingen te voldoen, (de eerstgenoemde onderhield eene minnares, die hij 1000 fr. 's maands gaf,) hadden zij uit de kisten, waarin 30,000 aandeelen van Baron Rothschild lageneen groot aantal zich toegeëigend er. aan de Beurs verkocht. Hierin werden zij bijgestaan door hunnen vriend Parot, een voormalig Student in de Geneeskunde en hande laar in paarden. Toen Baron Rothschild zijn voornemen te kennen gaf om zijne aandeelen terug le nemenwaren zij in het naauw gebraglmaar wisten toen, op eene stoutmoedige wijze en zelfs onder hel oog van den administrateur, zich van andere aandeelen meester te maken, waarmede zij het aantal aandeelen van Baron Rothschild voltallig maakten. Bij die gele genheid merkten zij dat er builen hen omnog meer aandeelen waren ont vreemd, en hielden zich overtuigd dat Guerin die des nachts het kantoor bewaakte, daarvan de dader was, vooral omdat hij vroeger getracht had hen tot de ontvreemding over te halen. Aan het deksel der kist kon men ook duidelijk de sporen van braak zien. Om hunnen misdaad geheim te houden waren zij verpligt deze ontdekking te verzwijgen, en op die wijze stapelde zich te kort op te kort en de eene ontvreemding volgde op de an dere, waardoor zij tevens tot aanzienlijke vcrvalschingen in de boeken ge noodzaakt werden. Toen de zaken eindelijk openbaar zouden worden namen zij de vlugt naar Amerika en de wijze hunner aanhouding is bekend. Guerin had reeds in 1855 zijn ontslag van de maatschappij verkregen, en had se dert dien tijd zich in allerlei groole ondernemingen gesloken. Van al de onlvreemde waarden zal niet ten volle een millioen teregt komen, waartoe de eigendommen van Guerin nog de grootste bijdrage zullen leveren. Op heden is de zaak voor de regtbank aangevangen. De vier beschul digden hebben reeds een verhoor ondergaan. Ook eenige der getuigen waaronder Baron Rothschild, zijn gehoord. De bekende Manin, in 1848 Voorzitter van de Venetiaansche republiek is alhier overleden. Te Chcrburg heeft men onlangs een stuk geschut aangebragtdat uit zee was opgehaald, en afkomstig van een der schepen van het eskader van Tourville, die na den zeeslag in 1692 werden verbrand. Het stuk was geladen en even als de kogel nog in eenen goeden slaat. Aan de kardoes was nog eene kruidlucht, maar het kruid had alle kracht verloren. De Abt Labarre is te Agen door den bliksem doodelijk getroffen. De straal ging den mond in en vond een uitgang door den ruggegraad. De eigenaar van het Café d'Orient, te Marseille, heeft de onvoor- zigtigheid gehad met een licht bij een vat met voorloop te komenom te zien of hel gevuld was. Terstond had eene ontploffing plaats en in weinige oogenblikken stond een groot gedeelte van het huis in den brand. De eigenaar van het koffijhuis was zoo deerlijk gebrand, dat hij bij hel overbrengen naar het gasthuis bezweek. ITALIË. Volgens berigten uit Rome schijnt het Ministerie van Kardinaal Anlonelli zeer wankelende le zijn. De Paus moet na zijne terugkomst onderscheidene hooge staatsambtenaren met zeer veel koelheid bejegenen. i Op den 8slen dezer heeft de plegtige inwijding plaats gehad van de zuil, opgerigt ter gedachtenis van de afkondiging van het leerstuk der Onbevl. Ontvangenis. Meer dan 50,000 menschen waren uit den omtrek toege stroomd. De Paus begaf zich met het Collegie van Kardinalen te voet in processie naar de zuil en sprak den zegen uit, onder het gelui van al de klokken. De Fransche en Romeinsche troepen hielden bij die gelegenheid eene parade. De groote eereboog, bij den intogl van den Paus te Rome opgerigt, moet allerprachtigst zijn geweest. Hij was voorzien van zinnebeeldige voor stellingen betrekking hebbende op de vier voornaamste gebeurtenissen welke het pontificaat van Pius IX hebben opgeluisterdte wetenhet Ooslenrijksche concordaat; de afkondiging van het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis; de inwijding der kerk van S'. Paulus, en de ontdekkingen op het gebied van de gewijde archaeologie. Ook de graanhandelaars hadden een boog opgerigt, die door het volk spottenderwijs asco della fame, d. i. honger- boog, werd genoemd, omdat men vermeende dat zij dien hadden opgerigt, om de Regering over te halen hun uit dankbaarheid hel graanmonopolie niet le betwisten. Op 1 October zal de spoorweg tusschen Milaan en Venelie voor het publiek opengesteld worden. PRUISSE1V. BERLIJN, 22 September. De Koning en de Koningin zijn heden van hier naar Muskau in Silcsie vertrokken. Hel handelshuis Stalin en C°.te Mannheim, dat op Nederland een aanzienlijken houthandel drijft, heeft een stoomsleepschip doen bouwen, om de houtvlotten te slepen. Dit is het eerste stoomschip, dat onder een Wurtembergschen naam, langs den Rijn tot aan zee vaart. Uit Stuttgart wordt gemeld dai de Keizer van Rusland Donderdag avond en Keizer Napoleon Vrijdag morgen aldaar zullen aankomen. Op dien dag zal er groot diner bij den Koning en eene soire'e bij den Kroon prins plaats hebben. Het vertrek der Keizers is bepaald op Maandag morgen. In genoemde stad wemelt het van vreemdelingenom tijdens de zamen- komst der Keizers van Rusland en Frankrijk aldaar te vertoeven. De on derscheidene hólels kunnen aan de talrijke aanvragen niet voldoen. Ook is er reeds een aantal Fransche policie-agenlen aangekomen. Op de algemeene vergadering van natuuronderzoekers le Bonn is be sloten in 1858 de vergadering le Karlsruhe te houden. Naar men verneemt is het voorstel om aan den Kroonprins van Zwe den gedurende de ziekte des Koningshet beleid der regeringszaken op te dragendoor de Noorweegsche Storthing aangenomen met algemeene stem menen door de commissie van den Zweedschen Rijksdag met 18 tegen 5 stemmen. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 September. Naar men verneemt hebben de plannen van Baron von Brucktot her stelling onzer geschokte flnantiën, de goedkeuring van den Rijksraad niet kunnen verwerven. Eene bedevaartsplaats nabij Arad in Hongarije is op den 13dtD dezer door een wolkbreuk geteisterd. Het water verkreeg aldaar eene hoogte van 2 voet, en een aantal menschen zijn daarbij omgekomen. Reeds zijn 17 lijken gevonden. Tc Nagyvecsnoy, mede in Hongarije, zijn 74 huizenalsmede de Hervormde en R. Katholieke kerkenverbrand. RUSLAND. De Commissie, welke, op last der Regering, de zaak der emancipatie van de lijfeigenen onderzoekt, heeft voorgesteld de uitvaardiging van een Keizerlijk besluit, waarbij de eigenaren zullen worden uitgenoodigd om zich met hunne landlieden over de emancipatie le verstaanonder voorbe houddat het grondgebied, 't welk tegen huur, die moet worden voorge schoten, aan eiken landman zal worden afgestaan, voldoende zal zijn voor diens onderhouddat de landlieden zich zullen verbinden om voor het tegenwoordige ten minste de grondendoor hen bewoondniet te verla ten dat het contract of de overeenkomst, de voldoening der gelden, welke aan den Staat als belasting worden betaald, zal waarborgen. Op den Mithridates-berg, nabij Kerlsch, zal eene vesting van den eersten rang gebouwd worden. Zij is bestemdom de invaart van Jeni- Kale' naar de zee van Azof te beschermen. De kosten worden op 12 mil lioen z. roebels of 30 millioen gulden berekend. De Ingenieurs zijn reeds van Petersburg daar ter plaatse aangekomen, om het plan ten uitvoer te brengen. TURKTE, Men heeft thans gegronde hoop dat het plan lot doorgraving van de landengte van Suez door den Sultan, in weerwil van den tegenstand van Engeland, zal worden goedgekeurd. Naar men zegt zou de Fransche Gezant te Konslantinopel aan de Porte het bepaalde voorstel gedaan hebben, om de regeling van al de aange legenheden der Vorstendommen aan eene nieuwe te Parijs bijeen te roepen conferentie op te dragen. De geldelijke verlegenheid der Regering is weder bijzonder groot. Men is thans bekend met den uilslag der verkiezingen in Moldavië. Van de 90 personen, die gekozen moesten worden, zijn cr 87 benoemd, waarvan er 66 voor en 6 tegen de vereeniging der Vorstendommmen zijn gestemd, terwijl van 15 het gevoelen nog in het duister ligt. Uit Tanger verneemt men dat de Keizer van Marocco, wegens ziekte, de troonsopvolging heeft geregeld en daartoe een zijner zonen thans Gou verneur van Tafïlet, heeft aangewezen. Dit besluit is ter kennis gebragt van al de gouverneurs der provinciën.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3