uur, liet hij zijn mededinger 25 minuten achter. Onmiddellijk zond Z. M. een zijner Officieren naar onzen Consul-Generaal, met verzoek op nieuw, in dezelfde fabriekte doen vervaardigen twee sleepsloomvaartuigen ieder van 180 paardenkrachten. Omtrent het vergaan van het Nederl. schip Koning Willem 11, aan de kust van Australië, is ons het volgende bcrigt toegezonden, dat door een ooggetuige is opgesteld: Robe Town (Guichen Baai), 2 Julij. Op den 25ste» der vorige maand kwam het Nederl. barkschip Koning Willem 11, Kapitein Giezen met Chiuesche landverhuizers van Hongkong in deze haven aan; dit volk werd kort daarna ontscheept, doch het schip werd verhinderd de reis voort te zetten, door slecht weder, dat van lieverlede lot op den 29s,en aanwies lot een geweldigen storm uit het zuidwesten. In weerwil dat de Kapt. alle mogelijke voorzorgen had genomen, bleef het schip naar lager wal drijven, doordien de ankers niet wilden houden, waarop hij op den middag van 30 Junij besloot het schip op strand te zetten. Alras stootte hel, op ongeveer 3 mijlen ten oosten van Robe Town, en was door de vreeselijke branding weldra geheel ontredderd. Zoodra de nood der ongelukkigen van den wal was bespeurd, werden allerlei middelen, doch te vergeefs, door verschil lende autoriteiten in het werk gesteld, om de schipbreukelingen van het wrak te halen. Kort na het slootcn van het schip, werd eene boot van het wrak te water gelaten, waarin de Opperstuurman met de rest der bemanning zich begaf, behalve de Kapt., die door het breken van de vanglijn der boot op het wrak bleef. De boot had slechts een korte afstand afgelegd, toen zij door gebrek aan riemen kantelde, vol liep, en de levende lading in de golven wierpvan de 25 personendie het schip verlieten, waren er slechts 9, waaronder de Opperstuurman, die meest bewusteloos den wal bereikten. Deze zijn allen met groot levensge vaar gered, waartoe de Heeren Evans, Fielt en Mac Donald, het meest hebben bijgedragen. Aller oogen waren nu op den Kapt. gerigt, die zich nog steeds aan een gedeelte van het achterschip vastgeklemd hielddat zoo nabij wal was ge drevendat ieder teeken van hem opgemerkt en zijn hulpgeschrei boven het geloei van den storm kan worden gehoord door een 100-tal menschen welke zonder hem eenige hulp te kunnen toebrengen, aan strand stonden. De ongelukkige wees op de bootenwelke op het strand lagendoch allen waren door den storm onbruikbaar; in de daad indien zij ter zeebe bouwing geschikt waren geweest, was het evenwel eene dwaasheid geweest, daarmede de branding te trolseren. De zon was ondergegaan, de nacht brak aan, en de verzamelde menigte ging met gebroken hart naar huis, hoewel verschillende premien voor de redding waren uitgeloofd. Later, terwijl men nog met plannen maken bezig was, ontving men het berigt, dat de Kapt. ten 10 ure behouden aan land was gekomen, en dat hij da delijk naar Robe Town was vertrokken. Het bleek, dat de wind was veranderd en een vat aan land was gespoeld, waaraan de Kapt. eene lijn had bevestigd, met welke de menigte had getracht hem door de branding te halen en zulks was gelukt. Tot nog toe is geen der lijken der verdron ken manschappen aangespoeld. 'sGRAVENlIAGE24 September. Bij Kon. besluit is benoemd tot bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Breda, de Heer W. J. Langeveld, thans in die betrekking te Alkmaar, en tol Ontvanger der registratie en domeinen te Bergen op Zoom de Heer L. A. Aider, thans in die betrekking te Helmond. Z. M. de Koning heeft eergisteren in een afscheidsgehoor ontvangen den Heer de Belmont, afgetreden Minister-Resident van de Ver. Staten van Noord-Amerika bij ons Hof, alsmede in een bijzonder gehoor toegelaten den Heer Henri C. Murphy, die den genoemde vervangt en aan Z. M. zijne ge loofsbrieven heeft overhandigd. De commissie van de Tweede Kamer, belast met het aanbieden aan den Koning van eene lijst van drie candidaten voor het Voorzitterschap dier Kamer, gedurende de tegenwoordige zitting, is gisteren namiddag ten 6 ure bij den Koning toegelaten, om zich van hare laak te kwijten. Z. M. heeft tot Voorzitter van de Tweede Kamer gedurende dit zit tingjaar benoemd Jlir. Mr. J. K. Baron van Goltstein. Het bouwen van een huis enz. in het Lange Voorhout alhier, voor Baron van Brienen van de Groote Lindtdat voorloopig voor 144,300 was gegund, is alsnu, na eenige gemaakte veranderingen in het bestek, bepaal delijk gegund aan de Heeren P. Smit en Zoon alhier, die naar men zegt voor ƒ0000 meer hadden ingeschreven. De voorstelling eergisteren avond in den Kon. lloll. Schouwburg alhier gegeventen voordeele van de weduwe van den machinist van Hees en den anderen werkman onlangs gekwetst, heeft opgebragt de aanzienlijke som van ƒ437.01. Eerste Kamer tier Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 23 September. In deze zitting heeft de commissie van redactie voor het adres van ant woord, bestaande uit de Heeren van Meeuwen, van Nispen van Pannerden, van Eysinga en 't Hooft van Benthuizen, haar ontwerp ter tafel gebragt, dat naar de afdeclingen is gezondenom aldaar te worden onderzocht. De Kamer heeft voorts de leden der commissie voor de huishoudelijke ver ordeningen en der commissie voor de stenographie benoemd. Zitting van Donderdag 24 September. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissie tot opstelling van een adres van antwoord op de Troonrede gereed is met hel onlwerp-adres. De be raadslaging daarover wordt bepaald op morgen ochtend ten 12 ure. Daarna wordt de vergadering gescheiden. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 24 September. De Heer van Goltstein door Z. M. op nieuw lot Voorzitter benoemd zijnde, zoo legt de Heer Anemaet zijne betrekking neder, waarop de Heer van Goltstein die met het houden ecner rede aanvaard. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen Koninklijke boodschappen, ten geleide van een aantal wels-ontwerpenmeerendeels in de vorige zit ting onafgedaan gebleven. Hij stelt voor die in behandeling te nemen. Na het trekken der afdeelingen heeft de Voorzitter, na eene korte pauze medegedeeld, dat door de afdeelingen gekozen zijn: tot Voorzitters, de Heeren Dullerl, Wintgens, Hugenholtz, Baud en de Kempenaer; tot Onder voorzitters, de Heeren Bosscha, Dclprat, van Akerlaken, Meeussen en Ge vers Deynoot; tot leden der Commissie tot hel ontwerpen van een adres en antwoord op de Troonrede, de Heeren Bosscha, Wintgens, Mackay, de Brauw en Storm van 's Gravesande, en tot leden van de Commissie tot de verzoekschriften, de Heeren van Dcinse, Schimmelpenninck, Hengst, Beens en van Wintershoven. Toen werd het woord verleend aan den Minister van Financiën die bij eene aanspraak heeft aangeboden de ontwerpen der Staatsbegrooting voor den jare 1858. Die aanspraak met de daartoe behoorende stukken zullen worden gedrukt en aan de afdeelingen verzonden. Daarna is de vergadering gescheiden, zijnde na afloop der zitting de Commissie voor het adres nog vergaderd. Door den Times wordt een adres medegedeeld van de ingezetenen van Calcuttawaarbij zij het Parlement verzoeken dat de Regering van Britsch- Indië aan de Oost-Indische Compagnie worde ontnomen en overgebragt onder het regtstreeksche beheer van de Koningin, en dat eene openbare Britsch-Indische wetgevende vergadering worde ingevoerd. In genoemd adres worden de onheilen, die thans over Indië zijn uitgestort, grootendeels toege schreven aan de zorgeloosheid der ambtenaren van de O. I. Compagnie. De Heeren Harvey en Broadbent te Sheffield, hebben aangeboden bin nen eene maand 500 man op hunne kosten voor het leger aan te werven en ter beschikking van de Regering te stellen. De Times deelt den tekst eener proclamatie mede, welke te Cawnpore door Nena Sahib zou zijn uitgevaardigd, en waarin hij, onder meer andere tastbare onwaarhedenhet volk tracht diets te maken dat de Engelsche re gering voornemens was de soldatendoor het gebruik van patronen met vet vervaardigd, van hunne godsdienst afvallig te maken, en dat een groot leger uit Engeland afgezonden was, om de Hindoo's met geweld tot het Christen dom te brengenmaar dat de Onderkoning van Egyptedoor den Sultan verwittigd, het Engelsch leger, tijdens de ontscheping te Alexandria, tot den laatsten man toe verslagen en al de Engelsche schepen vernield heeft. De Dayly-News spreekt het berigt van de hervatting van den logt naar Lucknow, door Generaal Havelock, tegen, en volgens de berigten van genoemd blad, zouden de muitelingen meester zijn van de twee wegen die naar Cawnpore, en zelfs naar Punjab leiden. Het zal later moeten blijken wat hiervan is. Genoemd blad deelt ook een berigt uit Hong-Kong mede, volgens hetwelk Lord Elgin slechts een 10-lal dagen te Calcutta zou verblijven. Het oog merk zijner komst zou zijn om aan den Gouverneur-Generaal eenige Euro- pesche regementen in ruiling aan te bieden voor inlandschedie ontwapend waren en in China onschadelijk zouden zijn. De Times spreekt thans van het uitbreken van onlusten te Dharwar, in het presidentschap van Madras. Eenige troepen waren derwaarts gezon den om ze te onderdrukken. Uit Australië is berigt ontvangen dat de groep der Cocos-eilandenop de gebruikelijke wijzein naam onzer Koningin is in bezit genomen. Men gelooft met het doel om aldaar een depot te vestigen voor de stoomvaart. Te Belfast blijft het thans rustig, dank zij het gestadig patrouilleren van 400 politieagenten. Het groote stoomschip Great Eastern zal eerst den 15dcn October tc water worden gelaten. Men verneemt dat hel leggen van den Atlantischen telegraafkabel in dit jaar stellig is opgegeven. De kabel zal op de werf te Keyham over winteren. FRANKRIJK. PARIJS, 22 September. Het reisplan van den Keizer is weder veranderd. Z. M. zal den nacht van 23 op 24 dezer te Lnneville doorbrengenden volgenden dag te Straats burg, en den 25sten den Rijn overgaan, om regelregt naar de hoofdstad van Wurtemberg te reizen. Geen ander Hof in Duitschland zal door Z. M. be zocht worden. De toevloed van nieuwsgierigen in het kamp van Chalons is zeergroot, zoodat het verblijf in den omtrek zeer duur is. Een bos slroo in den hoek van een zolder wordt met 3 fr. betaald; een matras met een laken onder eene tent met 10 fr.en dat wel voor eenen nacht. Eene kamer met een tafel en kast is niet dan legen eenen ontzeltenden prijs te verkrijgen, want zulks kan aldaar een paleis genoemd worden. Vele personen die zich al daar gevestigd hebbendoen goede zaken. Onder de bezoekers van het kamp zijr. veel boeren. Zij storen zich in het geheel niet aan de manoeu vres, maar zijn tevreden wanneer zij den Keizer maar gezien hebben. De Courr. de Lyon zegt dat aldaar eene Moorschc Dame, van om streeks 30-jarigen ouderdomis aangekomen. Zij is vergezeld van eenige bedienden en moet zeer rijk zijn. Het oogmerk van iiare reis is om bij den Keizer gratie te vragen voor Kapitein Doineau, met wie zij vroeger voor nemens was in het huwelijk te treden. BUITKNLANDSCHE BERtGTEN. ENGELAND, LONDEN22 September. Het Hof zal op 14 October Balmoral verlaten en naar de hoofdstad terugkeeren. Naar men zegt zou de Regering nog 10,000 man naar Indië zenden. De meeste dagbladen beginnen den Gouverneur-Generaal van Indië hard te vallen, waaruit men kan opmaken dat er van zijn ontslag sprake is.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2