LEYDSCHE COURANT. 1857. N'.ll 1B. Y RIJD AG 25 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in hel jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINKENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 24 September. Bij Kon. besluit is aan den Heer P. E. BI. van Bommel, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid der commissie van administratie over de gevangenissen alhier, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten; en is voorts tot lid van dat collegie benoemd de Heer P. L. C. Driessenfabrie- kant alhier. Het berigt dat de Heer A. F.squiros, medearbeider aan de Revue des deux Mondesdoor de Leydsche Academie, Afdeeling Letteren, lot bui- lenlandsch lid is benoemddoor sommigen onzer dagbladen uit de Indép. Beige overgenomen, moet in dien zin worden verstaan, dat genoemde Heer in 1858 door de Maatschappij der Nederl. Letterkunde alhier, onder de builenlandsche leden is opgenomen. De Staatsraad Commissaris des Konings in ZuidhoUand heeft bepaald, dat de inspectie van de verlofgangers der nationale militie, voor dit militie- kanton alhier zal worden gehouden op den 10dcn October aansl. Uit Madrid wordt gemeld, dat Z. K. 11. de Prins van Oranje aldaar de merkwaardigheden in oogensehouw heeft genomen en voornemens is spoedig naar Valencia en Barcelona te vertrekken De Fransche Gezant zal ter zijner eer een feestmaal geven, waarop al de hooge autoriteiten zijn genoodigd. Yan de Mededcelingen van Dr. A. Petermannuitgegeven door de Geographische InrigAing van J. Perthes te Gotba, is thans de 7de afleve ring verschenen. Dit nommer wordt geopend met een berigt over Adolf Schlagintwcit's Beis in het Noordwestelijk deel van Indië, vólgens een schrijven van dien reiziger van 25 April 1857. waaruit blijkt dat vooral de geologische onderzoekingen van dien reiziger veel voor de wetenschap belo ven. Deze mededeeling wordt opgevolgd door een allerbelangrijkst stuk van den Heer J. Knyper, bevallende eene statistiek van Nederland, dat ons veel genoegen deed in dit tijdschrift aan te treffen, als zijnde cene bijdrage om de in het buitenland tot hiertoe nog zoo onvolledige kennis van ons vader land uit te breiden. De schrijver geeft daarin een duidelijk ov'erzigt van hel bestuur, de bevolking, de godsdienstige gezindheden, het onderwijs, den bodem, den landbouw en veeteelt, de nijverheid en den handel onzes lands, alles voorzien van de noodige statistieke opgaven, liet geheel wordt opge helderd door eene kaart, die de aandacht overwaardig is. Zij is verdeeld in 16 vakken, waarvan ieder vak ons land uil een ander oogpunt voorstelt. Men kan daarop in een oogopslag een oordeel vellenniet alleen over de meerdere of mindere volkrijkheid der onderscheidene provinciënde versprei ding der godsdienstige gezindheden, den toestand van het onderwijs en de uitbreiding van handel en nijverheid, maar ook over de landbouw-voorl- brengselen, daar, door verschillende kleuren, al de streken worden aange wezen waar tarwe, rogge, gerst, aardappelen enz. worden geteeld. Deze keurig uitgevoerde kaart legt een treffend getuigenis af dat de uitgevers moeite noch kosten ontzien om hun tijdschrift in belangrijkheid te doen winr.en. De derde mededeeling, door Dr. Petermann opgesteld, handelt over de Amur-rivier, volgens de nieuwste Russische onderzoekingen en over hare belangrijkheid voor de uitbreiding: van den Russischen handel. Het reisver haal van Majoor Permikin, die in 1854 den loop van die rivier onderzocht, ligt daartoe ten grondslag. Vervolgens wordt er nog een overzigl geleverd van de groole Russisch-Scandinavische breedtegraad-meling, tusschen de Donau-monden en het noordelijkste punt van Europa, een arbeid die 40 jaren heeft geduurd, en waarvan de uitkomsten eerstdaags, van wege de Academie van Wetenschappen te Petersburg, zullen worden uitgegeven door den Heer F. G. W. Slruve, Directeur van het Observatorium te Pulkowa, welk werk in drie 4° deelen in de Russische en Fransche talen wordt gedrukt. Deze laatste mededeclingen worden door kaarten opgehelderd. Voorts wordt deze aflevering besloten met eenige korte aanlcekeningen betrekkelijk land- en volkenkunde, (waaronder we ook den dood vermeld vinden van Korporaal Macguire, Dr. Yogel's medgezel op zijne reize in Afrika,) en een aantal aankondigingen van nieuw uitgekomen aardrijkskundige werken en kaarten. Hel bovenstaande doet, naar wij gelooven, genoegzaam zien dal deze afleve ring in niets bij de vorigen achterstaat. Heden is te Amsterdam in hel locaal Apollo en op hel Drilveldde tentoonstelling geopend var. landbouw-voorlbrengselen en werktuigen, van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Deze tentoonstelling overtreft de vorigen in belangrijkheid. Niet alleen hebben een groot aantal onzer landgenootcn tot opluistering daarvan medegewerktmaar ook buiten landers, vooral Engelsche fabriekanten, hebben een groot aantal werktuigen Ingezonden. Op morgen zal de tentoonstelling van het vee op de Ossen markt nabij de Ulrechtsche poort plaats hebben. Zoo als gewoonlijkgeeft ook deze tentoonstelling aanleiding lot onderscheidene feeslelijkheden. Zoo had heden reeds de uitgeschrcvene harddraverij om aanzienlijke prijzen in de Plantage plaats. Zaturdag namiddag zullen de leden der Maatschappij na afloop der algemeene vergadering, zich aan eenen gemeenschappelijkcn maaltijd vereenigenterwijl Maandag avond op het water nabij Apolloeen prachtig vuurwerk zal worden afgestoken. Te Slolerdijk is in den nacht van Maandag op Dingsdag, bij een der voornaamste ingezetenen een stoute diefstal gepleegd. Eene aanzienlijke som geld, alsmede goud, zilver en juweelen zijn ontvreemd. Men is de daders nog niet op het spoor. Naar men verneemt, laat Z. BI. de Koning voor zijne kosten, ten be hoeve van verschillende gemeenten in Gelderland, die geene geschikte wegen hebbenom naar de groole rijkswegen te kunnen komengrind- en aarde wegen aanleggen, ten einde aan de bewoners van die gemeenten cene ge schikte en gemakkelijke gelegenheid te verschaHenom hunne veldvruchten aan de markt te kunnen brengen. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Slaten-Gene- raal, in het kiesdistrict Amersfoort, zijn uitgebragt 1517 geldige sleminen. Volstrekte meerderheid 859. Van dit getal stemmen zijn uitgebragt op Jhr. Mr. II. A. M. van Ascli van Wijck 601, Mr. A. W. Engelen 588, S. A. van Hoogstraten 202, Mr. W. J. C. van Hasselt 101, terwijl de overige stemmen waren verdeeld. Er zal dus eene overstemming moeten plaats hebben tusschen Jhr. M'. van Asch van Wijck en BIr. Engelen. Te Amersfoort is lot Rector van het Gymnasium benoemd, de Heer Burger, thans Conrector te Doesburg. Op het 2-tal door HH. Curatoren aan den Gemeenteraad ingediend, was mede geplaatst de Héér Terpstra Conrector te Gouda. Blen is voortdurend druk bezig met het naar boven brengen van de lading van het nabij Terschelling gezonken Engelsche schip Lutinc. Een groot aantal gouden en zilveren muntstukken is reeds geborgen, waaronder niet weinig Spaansche matten. Blen is vol verwachting aanzienlijke schat ten te zullen vinden. Uil Weiwert (prov, Groningen) wordt gemeld, dal zeker landge- bruikcr aldaar, op e'én stuk land, groot 4* bunder, bezaaid met koolzaad, iu 8 dagen tijds 6700 muizen in half met water gevulde aarden potten geplaatst in ronde gaten, heeft gevangen. Het te water laten van het nieuw gebouwde fregat met stoomvermo- gen Admiraal Evertsen te Vlissingenop Zaturdag 11., waarbij de Minister van Blarine tegenwoordig was, is met geen gunstig gevolg bekroond gewor den. Op een derde van de helling genaderd, bleef het vaartuig onwrikbaar vast zitten. De oorzaak hiervan moet, naar men verneemt, toegeschreven wordenaan het springen van een kegdie een stuk in de sleuf of slede wierp, waarin het schip glijdt, en waartegen vermoedelijk het koper is opgekruldzoodat het den voortgang belet heeft. Blaandag is echter het schip, nadat het gelukt was de beletselen uit den weg te ruimen, onder toejuiching eener aanzienlijke volksmenigte vlug en statig te water geloopen. De Etat-BIajor van het Sardinische fregat ilDes- genays, dat juist ter reede lag, woonde die aflooping bij. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat Z. M. de Koning eerstdaags der waarts zal komen om de krijgsoefeningen in het gerelranehcei de kamp Willem 11 bij te wonen. Z BI. zou zijn intrek nemen op hel kasteel Sionsburgt te Vughtbij den Generaal Rigot de Begnins. Neerbeekgemeente Beek(Limburg) is Zondag II. door eene noodlottige ramp getroffen. Er ontstond brand in eenen koestal, die in weerwil van de spoedig verleende hulp uit de omliggende gemeenten, zoo spoedig zich uitbreidde, dat 19 woningen werden vernield. 20 gezinnen hebben daar door alles verloren. De Utr. C. deelt onder hel opschrift «Nederlands nijverheid in Egypte" mede, dat de in het vorige jaar door de fabriek van de HH. P. van Vlis singen en Dudok van Heelte Amsterdamafgeleverde stoomboolenvoor de dienst op den Njjlde algemeene goedkeuring hebben weggedragen. In- tusschen hadden Engelsche fabriekanten voor eene bijzondere onderneming mede eenige booten vervaardigd, die zij, ten koste der Nederlanders, als voortreffelijker wilden doen voorkomen. De Onderkoning, hieromtrent ze kerheid willende hebben, stelde een wedstrijd voor, van Alle' tot Etfim een afstand van 2 uur, tusschen eene Nederlandsche en eene Engelsche boot ieder slcepende 4 ligters, en elke ligter geladen met 120 scheepston. De booten vertrokken op het zelfde tijdstip. De Pacha wachtte de booten af aan hel einde der bepaalde lijn. Naauvvelijks werd Z. BI. een der bodems gewaar, of hij zond hem een koerier te gemoetdie, terugkomende, den Nederlander als overwinnaar boodschapte. Inderdaadop een logt van 2

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1