aan het hoofd staat van 100,000 man, heeft de Keizerlijken totaal verslagen. Het opperhoofd Lein heeft mede op hen eene overwinning behaald en de Onderkoning Yeh is vol vrees voor de stad Fou-Tcheou. Te Belfast zijn 4 agenten van policie naar de reglbank verwezen omdat zij zich bij de laatste onlusten aan het werpen met steenen hadden schuldig gemaakt. FRANKRIJK. PARIJS20 September. De Keizer zal den 24slcn naar Stuttgart vertrekken en den 28slcn weder in het kamp van Chalons terug zijn. Dr. Jouan, de laatst overgebleven Geneesheer van Napoleon Iis in den ouderdom van 83 jaren overleden. Hij had den Keizer tot zelfs naar Moskou vergezelden werd op hel slagveld van Eylau met het Legioen van eer begiftigd. Gustave Planche, medewerker aan de Revue des deux illoiidesis dezer dagen overleden. Op de boulevard Poissonnière is in een groot huis brand ontstaan, die niet te blusschen was, voor dat het geheele perceel met inboedel was ver nield. Genoemd huis werd door onderscheidene gezinnen bewoond, en de brand was op de eerste verdieping in een gaarkeuken aangekomen. De schade moet 280,000 fr. bedragendoch is grootendecls door verzekering gedekt. Op den spoorweg van Bordeaux naar Toulouse heeft een droevig onge luk plaats gehad. De trein is uit het spoor geraakt, en de locomotief en verscheidene waggons naar beneden gestort en verbrijzeld. De machinist is op de plaats dood gebleven, een stoker zijn armen en beenen verbrijzeld, en twee anderen hebben insgelijks ernstige wonden bekomen. Van de reizigers is slechts één ligt gekwetst. Te Calais is eene vrouw overledenten gevolge van den misslag van een Apotheker, bij de bereiding van een voorgeschreven geneesmiddel. Tc Rheims is er brand ontstaan in de brievenbus aan het postkantoor. Al de daarin voorhanden brieven zijn verbrand. Uit Nancy wordt berigt dal dezer dagen nabij Villey-le-Sec vier per sonen, vader, moeder en twee kinderen in het land werkzaam waren. Zij zagen een onweder opkomen en den bliksem reeds het luchtgewelf verlich ten daarom begaven zij zich spoedig naar huiswaarbij de kinderen voorop gingen. Eensklaps vertoont zich een geduchte lichtstraalvan cenen zwa- ren slag gevolgdwaardoor de beide kinderen verschrikken en naar hunne ouders omzien, tnaar wie kan hunne wanhoop schetsen, toen zij zagen dat hunne ouders beide door den bliksem gelrotFenter aarde lagen. Beide lijken werden later te midden der algemeene ontsteltenis naar huis gebragt. SPANJE. MADRID, 19 September. In October zullen de Cortes weder bijeenkomen. De vrije invoer van levensmiddelen in het rijk is tot Julij verlengd. De afgekondigde wet op het onderwijs is minder in ultramontaan- schen geest dan de verordeningen die vroeger van kracht waren. De Bis schoppen mogen de boekendie dwalingen bevattenslechts aan bet bestuur aanwijzen, en dit laatste mag daaromtrent geen besluit nemen dan na den Hoogen Raad van Onderwijs gehoord te hebben. ITALIË. Het Dagblad van Rome meldt dat de Prinses San Carlo a Catinari, Serafina Grcco, wed. Boncompagni, in den ouderdom van 104 jaren is overleden. Op last van den Aartshertog Maximiliaan is de tentoonstelling van schilderijen te Milaan voorloopig gesloten. Naar het oordeel van Z. H. is daarop te veel prulwerk toegelaten, en moet de commissie van beheer een nieuw onderzoek deswege instellen. Op de rijkswerf te Genua heeft in den nacht van 13 op 14 Sept. een hevige brand gewoed. Twee schepen, die hersteld moesten worden, zijn geheel door hel vuur vernielden alleen door de gunstige rigling van den wind heeft men er in kunnen slagen een aantal andere vaartuigen te behou den. Algemeen wordt deze ramp aan boos opzet toegeschrevenen men heeft opgemerkt dat de bevolking veel minder bereidvaardig was om hulp te vetlcentn, dan anders in dergelijke gevallen. De schade is zeer aanzienlijk. PRUIS SEN. BERLIJN, 20 September. De Koning heeft van den Keizer van Rusland 20 schoone paarden ten geschenke ontvangen, en den Keizer als tegengeschenk eenig levend wild uit het Kon. park, waaronder 12 herten, aangeboden. In de zesde zitting van het Evangelisch Verbond, waarbij de Koning tegenwoordig was, heeft de Heer Grandpierre, van Parijs, een belangrijk verslag uitgebragt over den toestand van het Protestantisme in Frankrijk. Toen Lodcwijk XIV in 1085 het edict van Nanles herriep, telde men 800 Hervormde kerken met 640 leeraren; in 1808 had men er niet meer dan 190, met een gelijk getal leerarenin 1821 waren er reeds 255in 1848 vond men er 105 Gereformeerde consistoriënwaartoe 452 kerkelijke ringen, 520 bijkerken, dus 972 kerken, behoorden; waarbij nog komen 980 plaat sen van stichtelijke bijeenkomst, met 1069 scholen en 601 leeraars. Voor 30 jaren waren er te Parijs slechts 5 leeraars en 2 kerken thans lelt men er 15 kerken met 16 leeraars. De Luthersche kerk heeft thans 44 consis toriën209 leeraars, 385 plaatsen van stichtelijke bijeenkomst en 570 scho len. Bij dit alles moeten nog gevoegd worden verscheidene kerken van andere niet-Katholieke Christelijke gezindten, met ongeveer 100 leeraars en 200 oefeningsplaatsen. Sedert 1818 zijn godsdienstige vereenigingen tol stand gekomente zarncn ontvangen zij jaarlijks I j mill. fr. Niet minder belangrijk was het verslag van Ds. Kind, uil Milaan, die eenige bijzonderheden over de Protestanten in Italië mededeelde. Het aantal Protestanten, die zich des winters te Venetie, Nizza, Pisa, Palermo en Meran ophouden, is niet gering. Duilsche godsdienstoefeningen vinden zij te Venetiein andere talen wordt dienst te Nizza verrigt; te Palermo be vindt zich een Engelsch geestelijke. Te Milaan kwam in 1850 eene gemeente lot stand. Later werd de eerediensl weder verboden, doch door den edelen Radetzky weder vrijgelaten, echter onder beperkende bepalingen. Intusschen hebben de vervolgingen sedert dien lijd opgehouden. De gemeenten teTuryn, Florence; Rome en Napels verhengen zich in de bescherming van Protes- tantsche Mogendheden, hijzonder van den Koning van Pruisscn. Alleen de Prolestantsche gemeente te Venetië is door den Staat erkend, maar ook weder met belangrijke beperkingen; daarentegen zijn de Protestanten in Sardinië sedert 1848 in het volkomen genot van alle regtcn. Te Milaan, Bergamo, Livorno en Napels beslaan Evangelische scholen. Het getal der vreemde Protestanten in Italië mag op 4000 worden geschat, behalve de 1000 in Triestbovendien zijn er nog 1500 verspreid en van eerediensl ver stoken. De overgangen tot het Katholicismus waren vroeger zeer talrijk, tegenwoordig zijn zij zeldzaam; in zes jaren deden zich slechts drie geval len voor. De Heer Malanvan Turyn, deelde ook eenige bijzonderheden mede over de werkzaamheden van de missie der Waldenzen, waartoe hij behoort. Te Turijn hebben de Waldenzen een eigene kerk, die eiken Zondag door 500 menschen wordt bezocht. De Prolestantsche gemeente aldaar telt 300 leden, die te Genua 200; ook is te Nizza een Waldenzen-gemeenle, wier Evan- gelie-verbreiders en colporteurs onophoudelijk en met goed werkzaam zijn. In eene der volgende zittingen heeft Dr. Capadose, van 's Hage, eene alge meene schets geleverd van den toestand en de bestemming der Joden, waarbij hij ten slotte aandrong om de Israëlilen steeds met liefde te ge- moet te treden. De zittingen zijn Donderdag 11. gesloten met eene toespraak van Dr. Krummaeher. Aan de werkzaamheden hebben deel genomen 1234 personen, waarvan 10 uit Nederland. De Keizer van Rusland is te Darmstadt en de Koningin der Neder landen te Stuttgart aangekomen. De Saksische Regering heeft aan dc liefdadige zusters den toegang tot het Katholiek gasthuis te Dresden geweigerd. Zij grond deze weigering op een artikel der grondwet, waarbij de toelating van Geestelijke Orden wordt verboden. O]) den 18den is te Bonn de 33slc vergadering van Duilsche Natuur onderzoekers plegtig geopend. Er waren reeds ongeveer 800 geleerden uit alle landen en werelddeelen tegenwoordig. Jhr. von Siebold is door de tweede afdeeling der vergadering met algemeene toejuiching tot Voorzitter benoemd. In Silczië hebben de veldmuizen zich gedurende dezen zomer zeer ver menigvuldigd. Alleen in het domein Woischwitz zijn in den tijd van 7 weken 200,000 muizen gevangen. In de Zweedsche steden Upsala en Christianstad heerseht de cholera zeer hevig. Te Stockholm slechts in ecnen liglen graad. OOSTENRIJK. WEENEN, 19 September. De Keizer heeft drie beurzen, ieder van ƒ400, gedurende 3 jaren be schikbaar gesteld, ten dienste van jeugdige Hongaarsche kunstenaars, ten einde hunne studiën in de schilder-beeld- of bouwkunde aan de Acade miën te Weenen, Milaan of Venetië te volbrengen. De Napelsche kruidkundige Dr. Gasparinidie bij liet Hof wegens niets beduidende redenen in ongenade was gevallenis door den Keizer tot Hoogleeraar te Pavia benoemd. Tegen het bevel, om de ée'ne zijde van de vaandels van het leger met het beeld der Onbevlekte Ontvangenis te versieren, zijn door de betrokkene Regements Commandanten bedenkingen geopperd, uit aanmerking van de gemengde geloofsbelijdenis der manschappen van sommige rcgemenlen. Door hel Liefdadigheids-Congres, thans te Frankfort vergaderdis aan den Heer Bouquié-Lefèvrevan Brussel, de gouden eerepenning overhandigd wegens de beantwoording der prijsvraag: Over de oorzaken der onmatig heid en de middelen om die tegen te gaan. De genoemde Heer heeft daarbij verklaard dat hij de waarde van die penning (ƒ150) afstond ten behoeve van de armen van Frankfort. De Heer Rosen, van Warschau, heeft op nieuw een gouden medaille beschikbaar gesteld voor eene uit te schrijven vraag over liefdadigheids- en armcn-inslellingen. TURK ÏE, Bij de verkiezingen in Moldavië hebben ook de grondeigenaars en de be woners der sleden zich voor de vereeniging der Vorstendommen verklaard. Vooral was het opmerkelijk in de sledenalwaar op 20 personen slechts 1 tegenstander van de vereeniging werd gekozen. Men gelooft dat de stemming van den boerenstand in gelijken geest zal uitvallen. In niets is de goede orde gestoord. De Oostenrijksche dagbladen, die thans dc veree niging door de verkiezingen niet meer kunnen tegenwerken trachten nieuwe zwarigheden daartegen op te zoeken. In Marocco moeten zich sporen van oproerigheid verloonenen naar men zegt is het te vreezen dat de oorlogzuchtige stammen tusschen Fez en Marocco zich aan daden van geweld zullen overgegeven. O O T-I N K 1 E. BATAVIA, 25 Julij. Aan den Heer Mr. A. Prins, lid van den Raad van Ncd. Indië, is we gens ziekte een verlof naar Nederland verleend. Eerstdaags zal van hier, onder bevel van den Kolonel Kroll, eene mi litaire expeditie vertrekken naar Timorom een einde Ie maken aan de ongeregeldheden die aldaar op sommige afgelegen posten plaats hebbendie veroorzaakt worden door het gedrag van den feltor van liet landschap Ta- kaip, genaamd Bakikooi. Alle vredelievende middelen om den overmoed van dien man te fnuiken, zijn tol hiertoe zonder gevolg gebleven.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3