handelingen daaromtrent nog niet zijn afgcloopen. De Ind. Beige zegt dat er door onze Regering per telegraaf nog naar den toestand der zaak berigt was ingewonnen. Gisteren waren de lakeijen en koetsiers van Z. M. allen in nieuw gala cosluum gekleed, dat per hoofd berekend wordt op 500. STAT HX- GKKiiRVAL OPENING DER GEWONE VERGADERING VAN 1857—1858. Vereenigde Zitting der beide Kamers, van Maandag 21 September 1857. Nadat de leden der beide Kamers zich in de vergaderzaal van de Tweede Kamer hadden vereenigdwordt legen 12J- ure de vergadering door Mr. J. A. Philipse, door Z. M. lot Voorzitter van de Eerste Kamer benoemd, geopend. De Voorzitter benoemt eene commissie van 18 leden der beide Kamers, om Z. M. den Koning, bij zijne aankomst aan het gebouw der Stalen-Generaal te ontvangen en in- en uilgelcidc te doen. Ten 1 ure vervoegen zich Hunne ExccIIentien de Ministers, alsmede de Ileeren Leden van den Raad van State, in de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop, wordt de nadering van Z. M. den Koning aan gekondigd, die zich, op de in het programma omschreven wijze, naar het gebouw der Stalen-Generaal begeven heeft. De Koning ter vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den Troon, en houdt de navolgende aanspraak Mijne Heeren Hel is Mij eene groote voldoening U te kunnen verzekerendat onze be trekkingen met de andere Mogendheden bij voortduring getuigen van goede verstandhouding en welwillendheid. De Zee- en Landmagt blijven Mij alle reden van tevredenheid geven. Zij hebber, in Nederlandsch-Indie nieuwen krijgsroem verworven. De aanvankelijke uitbreiding van het materieel der Marine belooft goede gevolgen. De Oost-Indische bezittingen, hel verheugt Mij zulks te kunnen zeggen, nemenonder den invloed van ongestoorde rust in schier al dc deelen van ons gebiedin welvaart toe. De afschaffing der slavernij in 's Rijks West-Indische Koloniën zal ander maal tot een punt van Uwe overwegingen worden gesteld. De afgeloopen winter ging, dank zij der Voorzienigheid, voorbij, zonder dat dijkbreuken of overstroomingen den vaderlandschen bodem teisterden. In het algemeen is de toestand des Lands van dien aard, dat men er zich over mag verheugen. Handel, scheepvaart, landbouw en vele lakken van nijverheid leveren be vredigende uitkomsten op. Eene buitengewoon langdurige droogte, door een koud voorjaar voorafge gaan bleef wel is waar niet zonder nadceligen invloed op onderscheidene gewassen; vooral is hierdoor het veevoeder schaarsch; maar desniettemin is er nog overvloedige reden om voor den oogst van dit jaar dankbaar te zijn. De veiligheid des Lands en de stoffelijke welvaart der Natie te vermeer deren, blijft steeds Mijn ernstig streven. Ik voed het vertrouwen daarin door U te zullen worden ondersteund onder anderen met betrekking tot hel bevorderen van den aanleg van spoor wegen. De moeijelijkheden voor bijzondere personen omonder de be staande omstandighedengroote kapitalen voor openbare werken bijeen te brengen, maken het noodzakelijk krachtige ondersteuning te verleenen. Door het toenemend gebruik van den Rijkstelegraaf stijgen aanhoudend de inkomsten van dit belangrijk middel van mededeeling. Er zal voortgang gegeven worden aan het stellen van meerdere lijnen, en aan het openen van meerdere kantoren. Terwijl de opbrengst van de meeste belastingen blijft aangroeijen, en de schatkist, ook door dc ruime balen welke de overzcesche bezittingen afwer pen, in gunsligen toestand verkeert, is Mijne aandacht voortdurend geves tigd op de gcmecnte-financien. Uil hoofde van het groot gewigt voor vele gemeenten daarin gelegen, beveel Ik Uwer bijzondere belangstelling aan, de tol dat onderwerp betrekkelijke wets voorstellen welke nader zullen ingezonden worden. De veel omvattende taak der invoering van de wet op het lager onder wijs, zal de voorbereidende werkzaamheden tol regeling der overige deelen van hel onderwijs niet uil het oog doen verliezen. Rij de uitbreiding van de stoffelijke welvaart der Natie, is het eene dubbele behoefte hare zedelijke en verstandelijke ontwikkeling niet te doen achterstaan. liet zoude voor de zekerheid onzer reglerljjke instellingen en de verbete ring harer werking eene weldaad zijnindien de nadere overweging van het ontwerp van wet op de Reglerljjke organisatie en hel beleid der Justitie, deze aangelegenheid, door gemeen overleg, tot een gewenschl einde bragt. Ons gevangenis wezen wordt met ijver onderzocht, ten einde daaromtrent, in verband met de behandeling van het Wetboek van Strafregt, dal in be werking is, tot een vast stelsel te kunnen geraken. Uit aanmerking van hel aanzienlijk getal van belangrijke wels ontwerpen welke onafgedaan hebben moeten blijven, en alsnu op nieuw aan Uwe over weging te onderwerpen zijnzullen er betrekkelijk minder nieuwe wcls- voordragten worden aangeboden. Het gewigt Uwer werkzaamheden, Mijne Heereiizal er niet te minder door zijn. Ook deze Vergadering zal der Wetgevende Magt ruime gelegen heid aanbieden om het Vaderland aan zich te verpliglen. Moge de tijd van vrede en voorspoed, welken wij genieten, door ons worden gebezigd op eene wijze welke getuigt van onze dankbaarheid voor groote zegeningen, en van onze warme gevoelens voor hel dierbare Vader land. Hiertoe onderslcune ons dc Allerhoogste! Ik verklaar deze Vergadering der Stalen-Generaal te zijn geopend." Na het honden van deze aanspraak, verlaat de Koning de vergaderzaal. De Vereenigde Zitting der Kamers wordt daarna gesloten. Z. M. keert, even als bij het komen, onder het gejuich der talrijke, zoo uit de residen tie als van elders zamcngcvloeidc menigte, naar hel Paleis lenig. Tweede Kumev dee Staten-Gcncraul. Zitting van Dingsdag 22 September. De Heer Anemaet, als het oudste lid in jarenneemt het Voorzitter schap waar. De Voorzitter benoemt eene Commissie, om de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid der Kamer voor hel district LeydenR. J. Schimmel- penninek, te onderzoeken. Nadat die in orde zijn bevonden neemt het ge noemde lid zitting. Daarna wordt overgegaan tot het benoemen van drie Candidaten voor het Voorzitterschap. Er waren 45 leden tegenwoordig, en de uitslag der stemming was als volgt lstc Candidaat. Bij de eerste stemming verkreeg de Heer van Goltstein 40 stemmen zoodal hij als eerste Candidaat op de lijst zal worden geplaatst. 2de Candidaat. Uiertoe waren 4 stemmingen noodigwaarbij vooral in aanmerking kwamen de IIH. Baud en Dullert. Eindelijk is de Heer Baud als tweede Candidaat verkozen. 3d® Candidaat. Na 4 stemmingen is daartoe gekozen de Heer Dullert. Na hem kwam de Heer Bosscha het meest in aanmerking. Dit drietal zal den Koning worden aangeboden. De Eerste Kamer heeft ook eene Zitting gehouden waarin de Voor zitter zijne betrekking met eene rede heeft aanvaard. BUim'LANDSCHB BERIGTEN. B£LeiË. De zaak der wevers te Gent blijft altijd nog moeijelijkheden verwek ken. Hunne eisch is 40 pCt. verhooging van loonen hoewel de Heer Delcroix, een der voornaamste fabriekanten, 15 pCt. wil toeslaan, hebben zij daarmede geen genoegen genomen. Dien ten gevolge zijn de werkplaat sen van dien fabriekant gesloten. Te Gent werd dezer dagen bij een uitdrager een oud schilderij gekocht. Toevallig kwam het in handen van een onzer kunstkenners, die daarin een der meesterstukken van den Italiaanschen meester Guido Reni ontdekte. In de gemeente Rachecourt (Luxemburg) heerscht de typhus op eene schrikbarende wijze. E\CE!ii\ LONDEN, 20 September. Aan den Generaal Havelock, in Indië, is ter bclooning zijner diensten een jaargeld van 100 toegelegd. De brievenmaal van Calcutta heeft den moed hier weder verlevendigd, die door de telegrafische beriglen was ter neder geslagen. Generaal Havelock is door eenige versterking weder in staat gesteld geworden naar Lucknow op te trekken, dat door 30,000 opstandelingen wordt bedreigd, en men hoopte dal hij die stad op 8 Aug. zou bereiken. Men had geene nieuwe moorden of opstanden vernomen en de lijfwacht van den Gouverneur-Gcne- raai had met de ontwapening, als voorzorgsmaatregel, genoegen genomen. Hel fort van Kalungor was door den Maharajaw van Kevvar op de opstan delingen veroverd en daarin waren getrouw gebleven troepen geplaatst. Het totaal der troepen met Lord Elgin aangekomenbedroeg 1700 man. Dc lerugtogt van Generaal Havelock is slechts eene rugwaartsche bewe ging geweestten einde zich van zijne zieken te ontdoeneenige versterking lot zich te trekken en eenige stukken geschut uit Cawnponc mede te nementen einde de kleine plaatsen op den weg naar Lucknow te kunnen aanvallen. Alles hangt nu af van het welslagen van zijnen logt; wanneer die gelukt dan kunnen de Engelsehen hunne magt gemakkelijk voor Delhi vereenigen. Overigens hangen al de ontvangen Indische bladen een treurig tafereel op van den toestand des lands. De Military Chronicle van Calcutta zegt ronduit, dal van Punjab af lot aan de poorten van de residentie van den Gouverneur-Generaal het Brilsche gezag vernietigd is, en dit schijnt waar heid te zijn. Bijna het geheele land is in handen dor muitelingen, de ge meenschap is overal belemmerd, en langzamerhand wordt het getal der Engelsche troependie zoo moedig legen eenen honderdmaal sterkeren vijand worstelen, verminderd, en hun de gelegenheid benomen elkander bij te staan. Te Calcutta nemen de Europeanen de wijk op dc schepen en de kinderen worden reeds naar Europa ingescheept. En wal de verwacht wordende troepen betreft, waarschijnlijk zullen zij minder dienen tot ver sterking dan wel tol vervanging der gesneuvelden. Hel gerucht omtrent den dood van den beruchten Nena Sahib wordt niet bevestigd. Een Indisch dagblad deelt mede dat bij de verovering van Cawnporc, de Generaal Neill al de voorname Brahmins, die hij in handen kon krijgen, heeft gedwongen om de bebloede kleederen der slagtoffere bijeen te verza melen en het bloed van den vloer op te ruimendaarbij stond een Europeaan bij ieder man met een zweep in de hand, waarmede hij hem lol den arbeid aanmoedigde. Nadat dc booswichten deze schande hadden ondergaan welke het verlies hunner caste in zich sluit, werden zij achtereenvolgend opgehangen. De eenige Europeaan, die aan de singling van Cawnpore is ontsnapt, schrijft aan zijn in Engeland wonenden broeder het volgende: Het heeft Gode behaagd mij in het leven te spareu. Ik ben de eenige van al de Europeanen en van al de Christenen die deze plaats bewonen, welke niet het leven er bij heeft ingeschoten; mijne vrouw, mijne dochter, al mijne vrien den en bekenden zijn vermoord en in stukken in een put geworpen. Ik weet niet wat ik doe. Alles komt mij voor een vreeselijken droom te zijn. Als gij mij zag zoudt gij mij niet meer kennen." De beriglen uil China zijn natuurlijk niet zeer belangrijk. Het ver trek van Lord Elgin naar Calcutta geeft lot verschillende beschouwingen aanleiding. De Chinezen hebben zich met veel beleid en stoutheid van eenen grooten jonk meestergemaakt, die vroeger door de onzen was prijs gemaakt. Men heeft ook vernomen, dat de opstandelingen in het Heinelsche rijk aan zienlijke voordeelen hebben behaald. De vermaarde Lc, die men zegt dat

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2