LEYDSCHE COURANT. (837. WOENSDAG 23 SEPTEMBER. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHS BERIfr'FFN. i LEY DEN, 22 September. Zaturdag avond omstreeks half elf nur is opde Oude Vest alhier een lie- i vige brand ontslaan in de Zoutziederij van de Heeren Weyland en de Frc- merydie zich in den beginne zeer gevaarlijk deed aanziendaar de vlammen plotseling uit bel dak en twee vensters le voorschijn kwamen en dreigden het gansche gebouw, waaraan liet woonhuis van den eigenaar onmiddellijk grenst, te zullen vernielen. Door spoedig aangebragle hulp gelukte het, niet alleen de gebouwen, maar ook de turfschuur, waarin een groote voorraad was opgeslagen, te beveiligen, en den brand tot dat gedeelte van hel ge bouw, den linnenzolder, alwaar bij door zelfontbranding der zakken moet ontstaan zijn, te bepalen. Hoewel men den brand reeds omstreeks half een ure volkomen meester was, heeft hij echter eene zeer aanzienlijke schade veroorzaakt. Alleen het gebouw was legen brandschade verzekerd. Ofschoon duizende mensehen ter plaatse van hel onheil aanwezig waren, was bet terrein onmiddellijk afgezet en werd de orde door policie en schut terij uitmuntend gehandhaafd. Zaturdag 11. hield de Ilollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen, alhier hare algemeene vergadering. Zij werd geopend door eene belangrijk rede van den Voorzitter, Dr. L. J. F. Janssen, waarin deze de vraag: of hel menschelijk geslacht vooruil gaat? door sommigen ontkend, toestemmend beantwoordde. 't Zou ons eene ligte en aangename taak zijn van die redevoering een uit voerig verslag te geven zoo wij niet onze lezers de tijding mogtcn mede- drclendal op dringend aanzoek der vergadering, de geachte Voorzitter deze rede voor de werken der Maatschappij zal afstaan. Uit het door den algemeenen Secretaris, Ds. C. Seppmedegedeelde alge meen verslag, bleek de bloeijende toestand der Maatschappij. Met blijd schap werd hel bcrigt van de aanwinst aan eenige leden vernomen, terwijl de door hem aan het overleden lid der Maatschappij Tollens gebragte hulde, weerklank vond bij allen, die zich de naait we betrekking, welke cr lussehen dien dichter en die maatschappij bestond, herinnerden. Het ingezonden prijsantwoord op de verlangde proeve van poe zijEen Dichtstuk oj> Lour. Jansz. Koster, werd der bekrooning geheel onwaar dig geacht. Uit het voorgestelde drietal nieuwe prijsstoffen: I. De regelen der akousliek in de bouwkunde, met voorbeelden opgehelderd, 11. Eene kritische beschouwing van de tot op onzen tjjd gegeven bepa lingen van het schoone III. Oordeelkundige geschiedenis van den Nedcilandschot roman, sedert het begin der 17dc eeuw werd de laatstvermelde gekozen te beantwoorden vóór 1 Januarij 1859. Tot algemeen Voorzitter der Maatschappij voor hel volgende jaar werd benoemd Mr. J. D. Baron van Iloëvellterwijl de HeerDr. W. Bisschop, als algemeen Secretaris fungeren zal. Aan laatstgenoemden, te Dordrecht woon achtig, moeten alle stukken, brieven en prijsantwoorden toegezonden worden. Na het aannemen van eenige belangrijke voorstellenwerd de vergade ring met heilwensehen voor den bloei der Maatschappij gesloten. Volgens de Gemeentestemheeft de Minister van Binncnl. Zaken be zwaar gevondenom aan de goedkeuring des Konings voor te dragen het besluit van den Gemeenteraad alhier, lot de hefFmg van eene directe belas ting van 8 pCt. op de kadastrale huurwaarde der gebouwde eigendommen te betalen door inwonende eigenaars en van 4 pCt.te betalen door de be woners, onder den naam van: lantaarn- en brandspuiten-geld. Gisteren werd door de Onder-Officieren en Korporaals der dienstdoende schutterij alhier, volgens jaarlijkschc gewoonte, te Katwijk om prijzen naar den schijf geschoten. De prijzen werden behaald door de Heeren Garrer en Wever. Nadat zij teruggekeerd waren, werden de Korporaals door den President der Onder-Officieren Sociëteit uitgenoodigddeel te nemen aan eenen vriendschappelijken disch. Bij die gelegenheid zijn onderscheidene dronken gewijd aan Z. M. den Koning, den Prins van Oranje, den Kom- mandant-Majoor en verdere Officieren der schutterij, den Burgemeester der gemeente enz. Onder gepaste vrolijkheid liep deze zameukomst af, die door eensgezindheid en eenen echt militairen geest werd gekenmerkt. In ons vorig nommer hebben wij onder de sladsberigten het nieuwe tarief van het slaglvee medegedeeld, dat met 1 October in werking zal tredenwij willen ook gaarne aan het ons van verschillende zijden ken baar gemaakt verlangen voldoen, en de ingezetenen, tot regt versland daar van opmerkzaam maken dal dientengevolge de waarde der koeijen met ƒ50 a ƒ60 verhoogd wordt, en zoo naar evenredigheid de kalveren, waar uil noodwendig volgt dat de vleeschhouwers voor elk beest dat zij slaglcn, de helft der nu beslaande belasting meerder moeten betalen. Als schrijver der verhandeling, waaraan de Regtsgelccrde faculteit van de lloogeschool te Groningen eene zeer loffelijke vermelding toekende, heeft zich doen kennen de Heer G. F. Sichel, Student aan de Hcogeschool alhier. Het balaillon grenadiers alhier in hezetlingis gisteren van hier naar 'silage gevoerd, om zich bij hel regement aldaar te voegen, en dienst te doen bij de opening der Sialen-Gencraal. Na afloop van de plegtigheid is hel herwaarts teruggekeerd. Uil Madrid wonll van den 13Jcn geschreven, dat een hofrijluig en eene cercwacht Z. K. 11. den Prins van Oranje bij zijne aankomst aan het station van den spoorweg hebben afgewacht. Z. K. II. is aan hel Ilölel de la Biscaina afgestapt, en heeft bedankt voor de eerewaeht, welke men, inge volge het reglement, aan Z. K. 11. had toegezonden. Z. K. 11. heeft den 13d™ een bezoek bij II. M. de Koningin afgelegd, en den volgenden dag, al de leden van hel Kabinet en de hooge burgerlijke en militaire Ambtena ren officieel ontvangen. Z. K. 11. lie ft een groot diner ten Hove bijgewoond, waartoe ook het geheelc corps diplomatique was genoodigd. Naar men verneemt is de reis van den Prins verder aldus bepaaldaan komst te Napels 24 September; Palermo 1 October; Messina 4 October; Syracuse 6 October; Tunis 9 October; Algiers 14 October; Cadis 21 October. Terugkomst in het vaderland legen 1 November. Hel Staatsblad n°. 107 bevat een Kon. besluit, waarbij, tncl het oog op vroegere Koninklijke besluiten, houdende verbod van het verhuren van hcele of gedeelten van loten in de Slaals-Lolerijvoor zoo veel de nom mers betreft, welke na de trekking van de eerste week der vijfde klasse nog moeten worden uitgetrokken, dit verbod mede van toepassing wordt verklaard op de nommers, welke in de eerste week der vijfde klasse wor den uitgetrokken. Dit besluit komt in werking met de 234s,e Loterij. De reünie van Onder-Officieren en manschappen van de voormalige bezetting der Citadel van Antwerpen, ter herdenking van don merkwaar- digen strijd in 1832, zal le Amsterdam plaats hebben op 30 Nov. aanst. In de hoofdstad heeft men dezer dagen op nieuw een adreskaart, in den vorm van een bar.kbillct, voor 25 in betaling gegeven. De redactie van het Handelsblad heeft zich bereid verklaard tol de ontvangst van de giftendie men zou willen afzonderen ten behoeve van de slagloffers van hel oproer in Britsch-Indië. Door de Predikanten van Herwerden le Groningen en Pijzei te Dord recht, is voor het pensionaat van La Tour, de hoofdplaats der Waldenzen, ƒ1,269 ingezameld en reeds overgemaakt. In Luxemburg zijn de verkiezingen ten voordeele der oppositie-partij uitgevallen. Men rekent dal in de Kamer de Regering 13 en de oppositie 18 stemmen zal verkrijgen. Een bijzonder schrijven uit Batavia, in de lltr. C. opgenomen meldt het volgende: 11e tijdingen uit Engelsch-Indië, hier bekend geworden, heb ben diepen indruk gemaakt. Wat daar thans gebeurt moet ook ons de oogen geopend houden. Wel is waar is de toestand geheel anders op onze eilanden, dan in Uindoslan, voorzigtigheid is echter ook onze Regering in hooge mate aan te bevelen, vooral in dezen tijd. Men vergete niet, dat het vuur van den opstand steeds geneigd is voort le woelenen dat ook in Azië de zee alleen niet voldoende is, om aansteking te verhoeden. Het leger in lndië, ofschoon niet sterk genoeg welligt, als men de belangrijk heid der kolonie in aanmerking neemtwordt toch in den laalsten tijd meer in goede sterkte gehouden. Onze schecpsmagt is altijd le gering en er ontbreekt zeker 1/3 van de bij de begrooling bepaalde getalsterkte der schepen, die in O. lndië in active dienst moeten zijn. 'sGRAVENHAGE22 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den Ileer L. F. d'Arripe, Vice- Consul van Spanje le Amsterdam, tot het aannemen der Ridderorde van Isabella la Calolica, hem door de Koningin van Spanje geschonken, en aan den Heer F. 11. J. Netscher, laatstelijk Resident van Tappanolie (Sumatra's Westkust), tol het aannemen van de Guelphen-orde 4dc kl.hem door den Koning van llanover geschonken. Bij Kon. besluit is de lsle Luitenant J. A. 11 afelïvan het 8ste reg. infanterie, overgeplaatst bij genoemd wapen van het leger in Oost-lndië, en de 2'lc Luitenant G. F. W. Borel, van het 2de reg. vesting-artillerie, voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der artillerie van genoemd leger. Nog heeft Z. M. benoemd tot Majoor bij hel 6dc reg. inf. den Kapitein lslc kl. A. H. Adam, Adjudant bij het corps. Naar men verneemt zal Z. M. de Koning lol den 5dcn Oct. in de residentie verblijven. Daar er in de troonrede geene melding wordt gemaakt van de slui ting van het handelsverdrag met Belgic, zoo is hel blijkbaar dat de onder-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1