Gisteren zijn voor de derde maal op de vlakte van Waalsdorp groole manoeuvres in het vuur uitgevoerd, onder bevel van den Generaal-Majoor Jhr. van Merlen. Vele toeschouwers van hier en elders woonden die uil voering bij. Het bouwen van een huis, met stalling, koetshuis enz. in het Voor hout alhier, voor den Baron van Brienen van de Groote Lindt, is aange nomen voor 144,300. Dingsdag aanst. zal er in den Kon. Zuid. Schouwburg eene voorstel ling plaats hebbenten voordeele van de nagelaten betrekkingen van den machinist van Hees en ter leniging in den toestand van den gekwetsten verbieden. Te Carrick-on-Suir zijn billetlen aangeslagen, die deze en soort gelijke woorden behelsden: Hoerah voor Ierland! Driewerf toejuichingen voor de Cipayers! Weg met de Koningin van Engeland en met het Angel- Saksische volk." Een Engelsch handelsvaartuig, de Endeavouris in de wateren van Brazilië, nabij Bahia, door zeeroovers genomen. De Kapitein en de beman ning is vermoord, uilgczondcrd 7 matrozen, die in een sloep zijn ontkomen. Uit Havana wordt gemeld, dat aldaar voor het eerst sedert 3 jaren een schip met eene lading slaven was aangehouden. Deze laatsten zijn onmiddellijk in vrijheid gesteld. Tegen den Gouverneur van Trinidad is een bevel van gevangenneming uitgevaardigd, als zijnde beschuldigd aan den slavenhandel deel genomen te hebben. Uit New-York wordt gemeld, dat de schrik onder de finantic-mannen cenigzins begon te bedaren. FRANKRIJK. PARIJS, 17 September. Men kan het thans als zeker aannemendat noch onze Keizerinnoch die van Ruslandde bijeenkomst te Stuttgart zullen bijwonen. Men ver zekert dat er in genoemde bijeenkomst over de vermindering der wederzijd- sclie legers zal gesproken worden. De Augsb. Zeit. zegt dat de Keizer ook Augsburg zal bezoekenalwaar hij een gedeelte zijner jeugd heeft doorgebragt. De oefeningen in het kamp van Chdlons zullen tot 5 October voort duren. Men zegt dat de Keizer voornemens is een spoorweg rondom bet kamp te doen aanleggen. De Hertog van Cambridge is met Lord Burghess en twee Adjudanten in het kamp van Chdlons aangekomen. Woensdag 11. is een jong mensch te Briennon, terwijl hij zich tij dens een onweder ouder een boom had begevendoor den bliksem ge troffen. Het spoor daarvan begon aan den hals en de straal had over het ligchaam een zwarten kring gevormd. De ketting van zijn horologie was gesmolten en het glas gebroken, maar bet werk stond niet stil. 8PANJK MADRID, 15 September. Het Ministerie blijft steeds wankelende. Een Ministerraadop het pa leis gehoudenmoet zeer onstuimig zijn geweestaangezien de Koningin hare goedkeuring weigerde aan onderscheidene maatregelen door het Ka binet noodig geoordeeld, vooral de terugroeping van Maarschalk Concha, als Gouverneur-Generaal van Cuba. Naar men wil zouden de Ministers hun ontslag ingediend hebben, maar zulks door de Koningin zijn geweigerd. Reeds waren er onder het publiek verschillende nieuwe ministeriële combi natiën in omloop. Men verneemt thans dat de zaken weder geschikt zijn, en dat èn het Kabinet èn Maarschalk Concha zullen aanblijven. PRUISSE1V. De Neckar stoomboot Heidelberg is niet verre van Heidelberg op een rols gestoten en gezonken. De passagiers zijn allen gered. Volgens tijdingen uit Finland is de oogst aldaar weder mislukt, zoo dal men een tweede jaar van hongersnood te gemoet ziet. OOSTENRIJK. WEENEN, 16 September. Men verneemt dat de Keizer de officiële Vertegenwoordigers der verschil lende Regeringen bij het Congres voor de statistiek, met Ridder-Orden heeft begiftigd. Die van Nederland hebben hel Ridderkruis van de IJzeren Kroon ontvangen. De Amerikaansche scheepsbouwmeester Moller is hier aangekomen om te onderhandelen over den aanbouw van eenige oorlogsschepen, die de Regering voornemens is op Amerikaansche werven te doen vervaardigen. Er bevindt zich alhier een Engelsch ingenieur, die voorstelt eene onderzeesche telegraaflinie lusschen Triëst en Alexandrie aan te leggen. Naar men wil zou de Regering daartoe niet ongezind zijn. Te Munchen beeft er in de woning van een ijzerhandelaar eene kruid- ontploffing plaats gehad. Vier personen zijn daardoor omgekomen. Hel fregat Novara is op 5 Aug. te Rio-Janeiro aangekomen. TURK YE. Te Konslanlinopel is het berigt ontvangen dat Vorst Danielo, van Mon tenegro door zijne bloedverwanten was vermoorduil wraak wegens den moord, die men meende dal op zijnen last alhier op 's Vorsten neef was gepleegd. De Onder-Koning van Egypte heeft eene ligting van 10,000 man bevolen. Uil Syrië luiden de berigten zeer ongunstig; de wegen zijn overal onveilig en de Turksche troepen zijn niet in staat de vreedzame bevolking en vooral de Christenen te beschermen. Te Jeruzalem ligt slechts een handvol krijgsvolk, en een koopman, die zelfs een geleide bad genomen om naar Damascus te gaan, werd onlangs uitgeplunderd. De Eurcpesche Consuls hebben daarover te Konslanlinopel dringende verloogen ingeleverd. Uit Athene wordt gemeld dat aldaar sprake is van het sluiten van een concordaat tusschen Griekenland en den Pauselijken Stoel. STABS BV K Ck a a- T K BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN gelezen hebbende eene missive van den Provincialen Directeur der directe belastingen enz. in Zuidholland, van den lldcl> dezer maand N°. TjT, houdende kennisgeving, dat, bij eene resolutie van den Minister van Financiën van den 7dc" bevo rens, zijn ingetrokken de vroeger gearresteerde tarieven der waarde van het slagtvee, voor de gemeenten Rotterdam, 's Gravenhage, Delft, Dordrecht, Leydcn, Schiedam, llelievoelsluisBrielle, DelfshavenGorinchem, Vlaar- dingenWoerden en Schoonhovenen vervangen door het bij afschrift daarbij ingezonden en hier achter gevoegd tarief, met bepaling, dat van den lsle0 October aanstaande, de accijns op het Geslagt in de voorsz. ge meenten, tot nadere herziening, naar aanleiding van Art. 19, 4 der Wet van den 2dcn Augustus 1822 (St. BI. N°. 31), van de in gemeld Tarief vaslgestelde waarde zal worden gehevenmet bijvoeging van de Rijks- en Plaatselijke opcenten machinist Gijzeman. Ben-Leil zal alsdan worden opgevoerd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELttlE, BRUSSEL, 18 September. Het Congres voor de Oogheelkunde is thans gesloten. De uitslag heeft aller verwachting overtroffen, gelijk de Voorzitter zulks ook in de laatste zitting in eene voortreffelijke rede heeft doen uitkomen. Na den afloop hebben de leden zich aan eenen vriendschappelijkeu maaltijd vereenigd. De volgende bijeenkomst zal in 1864 plaats hebben. Het verschil tusschen de wevers te Gent en hunne meesters is op den weg eener minnelijke schikking. Velen hunner hebben den arbeid weder begonnen. Onder Houffalize heeft in den nacht van den 14den een hevige brand plaats gehad in de woning van een herbergier, die van wege de droogte niet kon gebluscht worden. Ongelukkiglijk bevonden zich op de bovenste verdieping een kindermeisje van 8 jaren met het kind des huizes. Onder scheidene malen heeft men beproefd ze te reddenmaar telkens werd zulks door den rook onmogelijk gemaakt. Eindelijk waagde een persoon nog eene laatste poging, maar hij vond, even als de genoemde kinderen, den dood. Hij laat een onverzorgd gezin achter. ENGELAND. LONDEN17 September. De brievenmaal uit Bombay, die thans is ontvangen, geeft uitvoerige berigten omtrent den toestand der zaken voor Delhi, den moord te Cawn- pore gepleegd en de onlusten in het presidentschap Bombay voorgevallen. Zij strekken meestal lol bevestiging van hetgeen vroeger reeds ter onzer kennis is gekomen, maar zijn toch van dien aard dat men reden heeft zich te verontrusten. Gelijk men weet hebben de Engelschen al de uitvallen der muitelingen te Delhi glansrijk afgeslagenmaar daarbij aanzienlijke verliezen gele den. Men is echter vol moed en men kan zich geen denkbeeld maken van de woede der soldaten. De ondergang der stad is onherroepelijk besloten maarmen moet die eerst hebben. De rijke buit die in de stad voor handen is, laat mede niet na hunne begeerlijkheid op te wekken en tot volharding aan te sporen. Omtrent den moord te Cawnpore verneemt mendat aldaar op last van Nena-Sahib omgebragl zijn 88 Officieren en 190 soldaten, alsmede hunne vrouwen (70) en kinderen (120); voorts nog de geheele Europesche bevol king ten getale van 400. De vrouwen werden geheel naakt onthoofd en daarna in putten gestopt; de kinderen, sommigen nog levend, werden bij de misvormde lijken hunner moeders en zusters geworpen. Bij de komst der Engelschen aldaar was de plaats van het huis van Nena-Sahib in een poel van bloed veranderd. In het presidentschap Bombay hebben op onderscheidene plaatsen wanor delijkheden plaats gehad. Te Kolapore is een gedeelte van bet 27ste rege- ment opgestaan. De Officieren zijn nog gewaarschuwd, terwijl zij aan de biljard stonden, echter zijn drie hunner nog vermoord. De vrouwen der Officieren werden mede door eene oude inlandsche vrouw van het gevaar verwittigd en konden zich uit de voeten maken; de genoemde vrouw werd echter door de muitelingen omgebragt. Te Bombay zelf heeft nog slechts een valsch alarm plaats gehad. Men is over veel in het onzekere, aange zien de Gouverneur-Generaal aan de dagbladen verboden heeft er over te spreken. De brievenmaal van Calcutta, te Marseille ontvangen, brengt mede niets dan ongunstige berigten mede. Generaal llavelock, die Agra meende te ontzetten, is terug moeten keerenomdat zijne troepen door de cholera werden geteisterd. Eene Engelsche afdeeling, die de muitelingen in de rig- ting van Agra vervolgde, is mede met een verlies van twee derde der man schappen moeten terugtrekken. Zoo ook hebben de troepen die Arrah wilden vermeesteren een verlies van 200 man geleden. Van Benares tot Calcutta toe was het overal onveilig, zelfs was de lijfwacht van den Gou verneur-Generaal ontwapend. Lord Elgin was uil China aldaar aangekomen met 600 man. Men had op nieuw de ombrenging van een aantal Euro peanen vernomen. Ook in hel leger van Madras, lot hiertoe getrouw, hadden zich sporen van oproer vertoond. Zoowel te Calcutta als te Bombay is de handel geheel verlamd. Nog is over Ceylon berigt ontvangen van het overlijden van Generaal Reed, alsmede dat de Engelschen van wege de cholera het beleg van Delhi hadden opgebroken en op Agra waren teruggetrokken. Dit laatste vereischt nadere bevestiging. Uit een bijzonder berigt blijkt dat men zich in het kamp van Delhi aan de uitvoering der gezondheids-voorzorgen hoegenaamd iiiet gelegen liet liggen. Te Dunbar, in Schotland, zijn 4 leden eener familie jammerlijk om gekomen door baden. Twee dochters, van 16 en 14 jaren, hadden zich te ver in zee gewaagd. De vader en een zoon van 18 jaren wilden bij stand verlecnen, doch alle 4 werden door de golven medegcsleept. De moeder wilde in wanhoop eene onmogelijke poging lot redding ondernemen doch werd daarin met geweld belet. Te Belfast, in Ierland zijn thans oproerige geschriften aangeplakt, die de Regering genoodzaakt hebben, hel in bezit houden van wapenen te

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2