LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 21 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijhe Hommers worden tegen 10 Centen afgegeten. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN. 19 September. Bij Kon. besluit is benoemd tot Notaris alhier de Heer A. van Leeuwen, Candidaat-Nolaris. De Ilollundsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen hield heden alhier hare jaarlijksche vergadering in het gebouw der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, onder voorzitting van Dr. L. J. F. Janssen. Bestuurders van het alhier gevestigd Genootschap Mathesis Scientia- rum Genitrixhebben het eere-lidmaatschap dezer sinls 1785 bestaande in stelling, opgedragen aan de Ileeren Mr. N. Sikkel Groos en Dr. C. W. II. van Kaalhovenuit erkentelijkheid voor de bijzonder ijverige en krachtda dige ondersteuning, in hunne betrekking als leden der Provinciale Staten van Zuidholland, geschonken aan het door het Bestuur aan die Vergadering ingediend verzoek, tot verkrijging cener tijdelijke tegemoetkoming uit de provinciale kasofschoon deze pogingen ook tot geenc gunstige uilkomst hebben geleid. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 94 lot 119 personen. L K. II. de Prins van Oranje is den 14dc" dezer te Madrid aangekomen. Het Daghl. ran 's Grav. deelt in een brief, aan boord van de Groningen geschreven, omtrent 's Prinsen reis nog ecnige bijzonderheden mede: Den 24slcn Augustus des avonds kwamen wij te Malaga aan. De Regering bood den Prins, gedurende zijn verblijf in hare slad, een paleis ter bewo ning aan; welk aanbod door Z. K. H. minzaam van de hand werd gewe zen. Den 2Gstc0 was er groot diner aan boord, gedurende hetwelk door een 100 lal muzikantenin twee aan weerszijden van het schip geplaatste sloe pen fraaije muziekstukken werden uitgevoerd. Des morgens was de Prins aan den wal geweest, om al het bezienswaardige der stad te bezigligen. Donderdag, den 27sl™, vertrok de Prins des avonds met zijn gevolg naar Grenada. Bij de aankomst van den Prins aldaar, was de geheele bezetting onder de wapenen en werd Z. K. II. niet de meeste onderscheiding verwel komd. Den volgenden ochtend tijdig deed de Prins met zijn gevolg, in twee mrt vier paarden bespannen rijtuigen, welke hem door voorname ingezetenen van Grenada waren aangebodeneen rid door de slad en hare omstreken. Gelijk wel van zelf spreekt, werd het Alhamhra door Z. K. H, niet vergelen. Den 30slc" des avonds woonde Z. K. 11. de voorstelling in de opera bijna afloop waarvan een schitterend bal werd gegeven, 'twelk door al de grooten van Grenada bijgewoond werd en waaraan ook de Prins deel nam. Den 4dcn Sept. ('s Prinsen verjaardag) des morgens ten half 9 ure, kwam Z. K. II. weder te Malaga aan boord van de Groningen terug. Den 5dcn werd, van stadswege, den Prins een prachtig diner aangeboden. Den 6den zal er ter eere van Z. K. II. een stierengevecht gehouden worden, waarbij zeven stieren zullen worden bevochten. Het Parochiaal Kerkbestuur van Warmond is voornemens op Maandag den 28slen September, aan hel Warmonderhek, in het openbaar aan te be steden het bouwen van eene kruiskerk. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn twee schepen bevracht; 1 voor Rotterdam en 1 voor Schiedam. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat Z. M. de Koning dezer dagen op Asselt het déjeuner gebruikende een daglooner zag, en hem vroeg of hij de man was, die den Heer Intendant bij zijne langdurige ziekte, had helpen oppassen; deze vraag met ja beantwoord zijnde, deed Z. M. een prachtig gouden cilinder horologie van zijnen kelen en gaf het aan dien persoon ten geschenke. De Heeren J. Lobman Janssonius en S. M. S. de Ranitz, candidaten in de Reglen aan de Hoogeschoo! te Groningen, hebben zich als schrijvers bekend gemaakt van de met het accessit bekroonde verhandelingen over de rcgtsgeleerde prijsvraag. Te Zierikzee is dezer dagen eene proef genomen met eene brandkast uit de fabriek van den Heer A. J. Wilhelm, te Deventer. De kast werd gedurende 40 minuten aan zoodanige warmte blootgestelddat op een af stand van 3 ellen van het vuur de hitte ondragelijk was, terwijl de kast aan alle zijden gloeijend stond. Nadat het vuur gedoofd en de kast be koeld was, is zij geopend en gebleken dat zoo wel hel papier dat op den bodem als dal hetwelk op de zijden tegen de wanden was geplaatst, geheel onbeschadigd en zonder de minste sporen van cenige branding was gebleven. Uit deze proeve is voldingend bewezen, dat de door den Heer Wilhelm vervaardigde kasten alle vertrouwen verdienen. De werkzaamheden aan het kanaal door Zuid-Beveland zijn thans ge staakt, naar men verneemt ten gevolge van geldelijke verlegenheid der ondernemers. In de wijk Oerlenabij Tilburg, is Dingsdag avond eene boerenstede geheel afgebrand. De bewoners hebben zich ter naauwernood kunnen red den en 1 paard, 5 koeijen en 5 varkens zijn daarbij omgekomen. Ook van den opgeslagen oogst in de schuur is niets gered. Het was slechts in 't geheel voor 2700 verzekerd. Door den Minister van Finanliën is aan de Directeuren der postkan toren eene aanschrijving gerigt, waarin het wcnsehelijke wordt betoogd, dat, gelijk dit in andere landen plaats vindt, zoo ook bij ons, aan de be ambten der postkantoren gelegenheid worde gegeven, om, met de andere burgers van den Staat, ten minste voor een gedeelte den Chrislelijken rust dag te vieren, en de openbare godsdienstoefening bij te wonen. Naar aan leiding daarvan heeft Z. M. de Koning den Minister gemagligd lot hel nemen eener proeve, in hoeverre de vervulling van den hierboven uitge- drukten wensch met het algemeen belang overeen te brengen is. Alvorens echter aan de zaak uitvoering te geven, verzoekt de Minister de Directeuren der verschillende postkantoren door de invulling en spoedige toezending van eene bijgevoegde labelte dienen van hunne consideratiën omtrent de wij zigingen, waarvoor zij de dienstregeling van hun kantoor op den Zondag, in afwijking van de andere dagen der week, vatbaar achten. Bij de beant woording moeten o. a. de volgende punten in het oog worden gehouden Waar hel niet mogelijk is, alle ambtenaren gelijktijdig of op eiken Zon dag in de vrijstelling te doen deelen, worden zij daarvan bij beurten, en des noods om den anderen Zondag in het genot gesteld. Ten aanzien van hel tijdstip der laatste ligting van de brievenbus dis aan hel postkantoor zelf geplaatst is, in betrekking lot het vertrek van elke post, wordt des Zondags geene verandering gemaakt. Het getal echter der dagelijksche ligtingen van de andere brievenbussen, kan in dier voege worden verminderddal de bussendes Zondags in plaats van 3 of 4 ma lenslechts twee, en in plaats van 5 of meer, slechts drie malen worden geligt. In gemeenten waar slechts ée'ne of twee bestellingen iederen dag plaats hebbenkan men de bestelling laten stil staangedurende den lijd van ten minste eene der openbare godsdienstoefeningen bij de gezindheid waartoe de ambtenaar behoort. In gemeenten waar meer dan twee bestellingen iederen dag plaats vinden, kan het aantal der bestellingen werden beperkt in de zelfde verhouding, als hierboven ten aanzien van het liglen der builenbussen aangewezen is, Onverminderd de verpligting tot het expedieren der vertrekkende en lot hel in ontvang nemen der aankomende posten op de daarvoor bepaalde tijd stippen, zoo als de loop der posten dit medebrengt, kan bet kantoor des Zondags worden gesloten gedurende den tijd van ten minste ééne openbare godsdienstoefening. Bij hel verliglen van de dienst, wordt zooveel doenlijk op de verschil lende godsdienstige gezindhedenwaartoe de ambtenaren belmorengelet, 'sGRAVENHAGE 19 September. Bij Kon. besluit is benoemd lot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaalgedurende de zitting van 1857 lot 1858, de Heer Mp. J. A. Philipse, lid dier Kamer. Men verneemt dat Z. M. den Graaf Zeppelin, Hofmaarschalk van Z. K. H. den Kroonprins van Wurtemberg heeft begiftigd met het Ridder kruis met de Ster der Orde van de Eikenkroonen dat aan den Baron von Wimpffen, Kapitein en Adjudant van gezegde Z. K. H. de Ridderorde van den Nederl. Leeuw is geschonken. Voor het Prov. Geregtshof van Zuidbolland moest Donderdag 11. wor den behandeld de zaak van Weleling c. s.beschuldigd van brandstichting. Uit hoofde de eerste getuige, W. van Dongen, van Rotterdam, niet was opgekomen, moest zulks uitgesteld worden. Het Hof heeft den afwezigen getuige bij lijfsdwang veroordeeld tot eene geldboete van/CO, en voorts in de kosten van de dagvaarding en schadeloosstelling van andere getuigen en verder tot alle andere kosten, door die afwezigheid veroorzaakt. Tot Burgemeesters zijn benoemd: te Delfzijl, de Heer J. J. Borst, en te Ameide en Tienhoven, de Heer G. A. Muller. Voorts zijn benoemd tot Commies der Posterijen van de lste klasse, de Heer A. Bos, thans van de 2dc klasse; tol Commiesen van de 2d0 klasse, de Ileeren .1. F. W. Faulhaber, en A. M. Molhuizen, thans van de 3de klasse; lot Commiesen van de 3<I,! kl., de Heeren L. C. van der Feltz en A. J. Schregardusthans Surnumerairs. Men verneemt dat Maandag aanst. ten Hove een groot diner en gala zal plaats hebben, dat door de Ministers, het Militaire Huis des Konings en eenige andere aanzienlijken zal worden bijgewoond. De Heer Gevers, Ned. Gezant te Petersburg, zal Dingsdag aanst. haar zijnen post terugkeeren. De Heer C. Murphy, nieuw benoemd Minister-Resident van de Veree- nigde Staten van Noord-Amerikais alhier aangekomen. De Minister van Marine zal in de volgende weck geen gehoor vcrleenen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1