Aan het Journ. des Déb. wordt uit Madrid liet volgende gemeldHet zoontje van een rijk inwoner van Malaga werd onlangs door roovers opge- ligt, en de vader ontving liet berigl dal indien hij niet terstond 12,000 pias ters (63,000 fr.) gaf, hij nimmer zijn kind zou terug zien. Uit angst werd het geld op de aangewezen plaats gebragt, en het kind kwam nog op den zelfden dag alleen terug, maar door zijne aanwijzingen kon men het spoor der roovers niet ontdekken. De vader heeft thans op nieuw twee naam- looze brieven ontvangen. In den eersten brief wordt op straffe des doods van hem geëischt eene aankondiging in de dagbladen, dat hij zijn kind zonder cenige geldelijke opoffering van zijne zijde heeft terug gekregen. De tweede brief schijnt van eenen medepligtige te zijn, en daarin wordt op de betaling van de 12,000 piasters aangedrongenmede met bedreiging van den ondergang van geheel het gezin. Het blijkt uit deze twee brieven dat de hoofdman zijne medepligtigen heeft bedrogen en het geld voor zich alleen heeft behouden. Men heeft van de roovers nog niets ontdekt. Men heeft te Limousin nog nimmer zoo veel kastanjes gezien als in dit jaar. De takken der boomen kraken onder hunnen last. De hoedanig heid en grootte laten mede niets te wenschen over. Te Neuilly zijn proeven genomen met eene stof, door den Heer Car- teroneen onzer scheikundigenuitgevonden waardoor men de voorwer pen die daarmede bestreken worden, onbrandbaar maakt. Men heeft tol dat einde een klein tooneel, met al wat er toe behoort, vervaardigd, dat bij de minste aanraking met vuur, in vlam moest staan. De eene helft daarvan werd met terpentijn gesmeerd en de andere helft met de nieuwe stof. Aangestoken zijnde gaf zulks eene hitte af, die zelfs op eenigen afstand niet was te verdragen, maar de helft, die met de nieuwe sloffe was door trokken, had van het vuur niet het minste nadeel te lijden; zoodat men deze proeve als welgelukt kan beschouwen. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat onlangs een adres aan den Gemeenteraad was ingediend, waarbij men aandrong op het vertrek der Fransche troepen, maar dat thans een aantal aanzienlijke inwoners, in een schrijven aan Ge neraal de GoyonBevelhebber dier troepen, daartegen zijn opgekomen, levens allen lof aan het gedrag van de Fransche bezetting loezwaaijende. De Koning van Eclgie is te Milaan aangekomen, om zijne kinderen te bezoeken. De Gouvern.-Generaal van Lombardye, Aartshertog Maximiliaan, heeft al de panden beneden 2 lire (ƒ1), die sedert 27 July in de bank van leening te Miliaan waren gebragt, gelost en aan de eigenaars teruggegeven. In de Sardinische provincie Aosta zijn zware stortregens gevallen, waardoor sommige rivieren buiten de oevers zijn getreden. In de gemeente Arnaz zijn daardoor verscheidene huizen weggespoeld en een 25-tal men- schcn omgekomen. De Koning heeft terstond 2000 fr. aan de behoeftigen aldaar geschonken. PRÏJIiSElS. BERLIJN, 15 September. De Koning heeft bepaaldelijk het verzoek om ontslag van de Ministers van Financiën en Koophandel geweigerd. Bij de groote wapenschouwing die Zaturdag 11.onder het opperbevel van den Generaal-Veldinaarschalk von Wrangel, werd gehouden, waren 30,000 man vereenigd. De Koning woonde met een schitterend gevolg deze militaire plegligheid bij, alsmede de Koningin en Prinses Frederik der Ne derlanden, die in een open rijtuig gezeten waren. De Keizer van Rusland is te Potsdam aangekomen en ontvangen door den Prins van PruissenPrins Frederik der Nederlanden, Generaal Wran gel en een aantal andere hooggeplaatste personen. Na eene oogenblikken vertoevens is Z. M. met den Koning naar Charlottenburg verlokken. Mor gen middag begeeft Z. M. zich naar Weimar. De Koning zal op 23 September naar Muskan in Silesie vertrekken, om Prins Frederik der Nederlanden te bezoeken, zoodat al de reisplannen, aan den Koning toegeschreven, daardoor vervallen. De Ileer A. von Humboldt mogt gisteren bij de viering van zijnen 88sten verjaardag, zoowel van den Koning en de Kon. familie, als van vele bijzondere personen, de treffendste blijken van achting en belangstelling ondervinden. In de bibliotheek te Weimar is het diploma als Fransch burger ge vonden dat aan Schiller door de Fransche republiek in 1792 was geschon ken. Het is onderteekend door Roland en Danton. Te Keulen hebben bij een kunstvuurwerkmaker ontploffingen van kruid plaatsgehad, die, hoewel de brand daardoor ontslaan spoedig gebluscht was, echter noodlottige gevolgen hebben gehad. De man, de vrouw en twee dochters, meisjes van 14 en 16 jaren, ontvingen brandwonden en moesten naar het hospitaal worden overgebragt, waar een der meisjes spoedig aan de gevolgen van hare wonden overleed. Te Hamburg is de cholera uitgebroken. Van 29 Augustus tot 6 Sep tember zijn aldaar 239 personen aangetast, van welke 130 zijn overleden. Te Frankfort is het internationale Weldadigheids-Congres geopend. Tot Voorzitter is benoemd de Pruissische Oppcr-Regeringsraad Dr. v. Beth- mann Hollweg; tot Secretarissen zijn benoemd de Heeren Duepetiaux en Dr. Varrenlrap. De Voorzitter heeft eene redevoering gehouden over de ge schiedenis van het pauperismus en de middelen om het te bestrijden, die o. a. door den Heer Suringar van Amsterdam is beantwoord. De afdeeling der werkzaamheden betreffen1°. de weldadigheid2°. de opvoeding en het onderwijs en 3°. de strafgevangenissen. De Hoogleeraar in de Godgeleerdheid en Bibliothecaris aan de Ilooge- school te Upsala is in den ouderdom van 60 jaren overleden. De Wetgevende Kamers van Noorwegen hebben eenparig aangenomen de ontwerpen van wet lot aanleg van spoorwegen, en de Regering gemag- tigd daartoe eene leening te sluiten van 2 millioenen thalers, aflosbaar in 30 jaren. EtUSLAN M. Omtrent den aanleg van het Russische spoorwegnet wordt het vol gende medegedeeld. De werkzaamheden zijn in den loop van de maand Mei met kracht aangevangen, en wel tusschen Petersburg en Warschau. Eenige dagen geleden zijn reeds 4000 ellen van den weg geopend en men hoopt binnen kort nog 12,000 ellen gereed te hebben. Voor November denkt men den weg te kunnen openen tot aan Pskowhoofdplaats van het gouvernement van dien naamop 30,000 ellen afstands van Petersburg. Zoo het door het invallen van den winter mogt tegenloopen, zal toch stellig dat gedeelte van den weg voor Mei aanst. in gebruik zijn. Te gelijkertijd is men in andere rigtingen begonnenb. v. van Pskow naar Dunaborg Wilna en de Pruissische grenzenzoodat men verwacht dat in 1859 die wegen zich zullen sluiten aan den weg die van Koningsbergen uitgaat. Binnen twee jaren zal de hoofdstad des rijks in gemeenschap zijn met het overige Europa. 80 locomotieven zullen door de beste fabrieken van Duitschland en Enge land legen het midden van 1858 afgeleverd worden, en reeds een gedeelte daarvan in dit jaar; 600 rijtuigen, door bekwame handen in Duitschland vervaardigd, slaan voor het gebruik gereed. Daarenboven bezit de Maat schappij nog eene uitgebreide en goed ingerigte werkplaats te Petersburg, die, als de bestellingen voor de Keizerlijke zeemagt zijn afgewerkt, jaarlijks eene menigte locomotieven kan leveren en de noodige herstellingen verrigten. AI de werken staan onder het opzigt van twee Fransche Ingenieurs, de Heeren Poire'e en Gue'rin, die een groot aantal Ingenieurs van Fransche maatschappijen en Russische Officieren onder zich hebben. Het is een gunstig vooruitzigt dat op het gedeelte van den weg, nabij Petersburg, dat reeds geopend is, de ontvangsten dagelijks toenemen in verhouding van 1 lot 3. Men verneemt dat de Russische troepen belangrijke voordeelen op de Circassiers hebben behaald, en hun hoofdkwartier op hel gebergte te Sala- tavia hebben gevestigd. Zulks is, door het lossen van 101 kanonschoten, aan de bevolking verkondigd, ten blijke, dat Rusland voor altjjd bezit dezer landstreek heeft genomen. TIIKKÏE. Bij de verkiezingen in Moldavië heeft ook de stand der grondeigenaars zich grootendeels ten voordeele der vereeniging van beide Vorstendommen verklaard. Het blijkt nu meer en meer dat de voorstanders van de vereeni ging verre de overhand zullen hebben, want in Wallachye is het algemeen daarvoor nog meer gezind dan in Moldavië. De Fransche Gezant blijft nog voortdurend werkzaam om de vereeniging der Vorstendommen te bevorderen. HET HUIS TE ITËÏLl.VGEV. Eerstdaags zullen de schoone bouwvallen van dit oud kasteel, waaraan zich zoo vele geschiedkundige herinneringen hechtenin het openbaar worden verkocht, om misschien door handen van sloopers geheel en al te verdwijnen. lntussehcn is er een tijd geweest dat de Hooge Regering dezer landen te midden van den oorlog, een navolgenswaardig voorbeeld van hare be langstelling gaf, door gelden toe staan, tot behoud van dit gedenkteeken der oudheid; want in de Resolution der Staten van Holland van 1 Maart 1605, bl. 54, leest men: Op het vertoogh van den Heere van Warmont, als houtvester van IIol- Iandt, ten eynde die van de Kamer van de Reeckeninge mochte werden geordonnecrl, het Iluys te Teylingenjegens alle vordere verval, ruïne, ende inwateringe, wat te repareren, als zijnde eenige Antiquiteyt van Hol- landt, is verstaen en geresolveert. De Staten etc., hebben gelast ende gcordonneert, lasten ende ordonneren, ten minste koste ende meeslen oorbacr sulcke voorsieninghe te doen, dat den Thoorn ende het vorder van den Huyse van Teylingen, jegens alle meerdere verval ende inwateringhe magli wesen bewaert, tol dat daarnaer de ghelegentheydt van den lande sal konnen lijdenvordere onkosten tot de Reparatie nodigh zijnde, gedaen te worden." Het doet mij genoegen dat Br. Leemans dit onderwerp, in de Koninklijke Akadcmie van Wetenschappente berde heeft gebragt. R. E. Burgerlijke Van tien ÏO tot en met den 16 September 1857. BEVALLEN: J. Figelet, geb. Breedevcld, Z. G. Boomgeb. van der Lin den^.E. Pardon, geb. Zirkzee, Z. A. van der Lelie, geb. Liget, D. W. M. van Itersongeb. Blom D. J. Peter, geb. Stouten D. J. M. E. van NieropD. M. Koremangeb. GoewinterD. J. van Ulden geb. de Vink Z. M. Silvestergeb. Boom D. J. W. van der Driftgeb. van der Linden D. A. ZwakD. J. Graaf, geb. KreuzerD. J. van Hasselgeb. Deroge D. P. T. Boehmer, geb. Overdijk, Z. G. H. Deelen geb. van Dijk, Z. P. Hanselaar, D. J. van Egmondgeb. van der VeldenD. M. de Bruin geb. BalkenendeD. J. van Duurengeb. Chaudron Z GEHUWD: D. van Heyningen, Jm. en S. Carton, Jd. L. Slegtenhorst, Jm. en W. Adamse, Jd. II. Montanje, Wedr. en C. NooleboomWedc. H. Beek man Jm. en P. Gressie, Jd. J. G. F. Jung, Jm. en S. L. Kouwenhoven, Jd. P. Smit, Jm. en J. Arkeveld, Jd. II. Bey, Jm. en C. O vermeerJd. H. Smit, Wcdr. en C. van Putten, Jd. J. D. Speet, Jm. en M. C. L. Keyzer, Jd. P. P. de RidderWed1-, en J. A. JordaanJd. OVERLEDEN: J. RijshouwerZ.lj. J. Kramers, D.3 m. II. C. D. Briede', D.7 j. en 4 m. F. S. W. van der Leek geb. Krueger, 35 j. S. C. Piket, D., 6 m. J. Lotens, geb. Voctelir.g, 62 j. C. Jillisse, geb. van Wijn gaarden, 70 j. J. M. LeemansD.7 w. A. Walle, Z.5 m. J. Paats, D., 18 d. II. Wieffering, D.1 j. en 7 m. Elish. Flaman 23 j. J. Dool Z., 9 d. M. van den Ende, geb. de Goede, 33 j. 1'. VerstralenZ.13 m. J. van Dommelen55 j.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3