merkt de lieer Bake een en ander op, waardoor kan blijken, dat zijn voorstel te dien aanzien niet zoo groot bezwaar behoeft te vinden. Er zijn een paar jongelieden op eigen kosten naar het buitenland gegaantot on derzoek der bibliotheken. Zou men zulke jongelieden niet kunnen onder steunen en zoo noodig ook de hulp van de Regering inroepen? De Heer Bake doet dan het voorstel 1°. die jeugdige geleerden te ondersteunen met al de haar ter dienste slaande middelen2°. bij de Regering aanzoek te doen, om eene som van ƒ2000, en 3°. eene Commissie te benoemen met de leiding van dat alles belast. Deze drie punten worden door de vergadering aangenomen. Het benoe men van de Commissie wordt echter tot de volgende vergadering uitgesteld. Daarna heeft de Heer Janssen eene bijdrage geleverd over het archief van Gubio (Eugubium) en wel betreffende den in dat archief berustende koopbrief der Tabulae Eugubinae, en tot bewijs van de echtheid diens briefs; welke inlichtingen hem verstrekt zijn door den Secretaris van het archaeologisch instituut te Rome, Dr. Hensen. Deze mededeeling is in han den gesteld der commissie van redactie. Vervolgens heeft de Heer Roorda eene voordragt gehouden ter beantwoor ding van de HII. de Vries en Brill, op hunne beoordeeling van zijne verhan deling: Over het onderscheid tusschen spreektaal en schrijftaal, inzonderheid in onze moedertaal. De Ileer Brill antwoordt kortelijk op het door den Heer Roorda gespro kene. De voordragt van den Heer Roorda zal in handen gesteld worden van de commissie van redactie. De Heer Leemans vestigt de aandacht der afdeeling op het gevaar, dat de ruïne van het huis Teylingen bedreigt, door het openbaar in veiling bren gen daarvan; hij wenscht, dat maatregelen daartegen genomen worden. Aan den Heer van Lennep wordt opgedragen zijne aandacht daarop te ves tigen en zoo noodig aan de afdeeling maatregelen tot behoud voor te stellen. De vergadering is daarop uiteengegaan. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 10 September. De eerste zitting van het Congres voor de Oogheelkunde werd door 250 personen uit alle landen bijgewoond. De Voorzitter, de Heer Fallot, hield ter opening eene belangrijke rede. Op voorstel van den algemeenen Secre taris is besloten het Congres in drie Afdeelingen te splitsen. Ook is met algemeene stemmen besloten aan den minister van Binnenlandsche Zaken het voorzitterschap op te dragen. Na die voorbereidende werkzaamheden heeft de Heer Cervera verslag uitgebragt over de oogheelkunde in Spanje en de Heer Anagnostakis over die in Griekenland, dat door dezen laatste in de tweede zitting is voortgezet. Op hem volgde de Afgevaardigde van Denemarken. Het belangrijke vraagstuk van de militaire oogheelkunde en van het genezen der cataract zonder kunstbewerkingheeft bovenal de ver gadering bezig gehouden. Te Gent hebben een groot aantal wevers den arbeid geslaakt en hooger loon geeiseht. Hunne meesters hebben in deze zaak de tusschenkomst der stedelijke Regering gevraagd, en men hoopt de zaak nog tot een goed einde Ie brengen. De burgerwacht is echter gewaarschuwd zich in elk geval ge reed te houden. EKGELAUD, LONDEN, 15 September. Hen zegt dat de Oost-Indische Compagnieten einde de maatregelen tol onderdrukking van den opstand met kracht te kunnen doorzetten, zich ook lot het verkrijgen van een aanzienlijken geldelijken onderstand lot de Regering zal wenden. Men verzekert dat de Raad van bestuur der O. I. Compagnie heeft beslotenom op nieuw een corps van G000 man over Alexandrië en Suez naar Indië te zenden. De nadere tijdingen uit Indië over Marseille ontvangen zijn hoofdza kelijk van dcnzelfden inhoud als de vroeger vermelde. Men ziet uit de depêche door de Regering aan de dagbladen medegedeeld, dat de opstand tot aan Benares, dus digt bij Calcutta is doorgedrongen, en dat in bet Presidentschap Bombay, waarop men meende te kunnen rekenen, mede za- menzweringen hebben plaats gehad aan de Hoven der inlandsche Vorsten. Ook daar even als in het Noorden zijn het Muzelmannen, die de gemoede ren in beweging brengen. Te Bombay was men zeer beducht voor de aan staande viering van de Muzelmansche feestenmaar men rekende op de aanwezige Engelsche troepen de op de reede vertoevende schepelingen en de Europesche vrijwilligers. Te Delhi zijn drie uitvallen door de Engelschen afgeslagen, waarbij de muitelingen een verlies van 500 man hebben geleden. Bij de O. 1. Compagnie is een telegrafisch berigl uit Alcxandrië ontvan gen waarin berigt wordt dat Generaal Haveloch Bithoon ingenomen en geheel verbrand had. Op den 29,tcn Julij werd de stad Delhi door stortre gen bijkans onder water gezet. Generaal Campbell had het opperbevel der troepen in Indië op zich genomen. Talrijk zijn de berigten die thans van onderscheidene kanten uil Indië worden medegedeeld, maar zij bevatten meest herhalingen. Alleen meldt de Morning Post dat de bekende Nena-Sahib, eerst zijne familie en daarna zich zeiven zou hebben omgebragt, maar zulks is echter twijfelachtig. Ook wordt nog gemeld dat Agra in de magt der opstandelingen was gevallen. De dagbladen oordeelen dat de ontvangen berigten eenigzins geruststel lend zijn. De Times zegt daaromtrent: Wij geloovcndal, hoe dreigend de zaken zich aanvankelijk ook lieten aanzien, wij thans het ergste van den storm doorgestaan hebben. Calcutta is op G Julij voor het eerst met gas verlicht. De verwon dering der Hindoe's daarover was onbeschrijfelijk. Op eene heden te Liverpool gehouden bijeenkomstter ondersteuning van de ongelukkig geworden Engelschen in Indiëis voor 2000 ingeteekend. In het tuighuis te Woolwich is men nacht en dag bezig om kogels, ter verzending naar Indië, te vervaardigen. Te Belfast hebben op nieuw ongeregeldheden plaats gehad. Een 50-tal leden van de Katholieke partij hebben zich gewapend naar de wijk Sandy- Row begeven, en hebben daar hunne geweren in de huizen afgeschoten. De policie was terstond op die plaats tegenwoordig, maar de rustverstoor ders wisten zich uit de voeten te maken. Een der Presbytcriaansehe gees telijken heeft biljetten aangeplakt waarin hij mannenvrouwen en kinderen oproept om de predicatien in de open lucht bij te wonen. De Regering j heeft echter alle vereenigingen op Zondag 11. verboden. Des Zaturdags zijn een groot aantal troepen de stad binnengerukt, om de rust te bwaren. In Schotland is het weder in de laatste dagen zeer regenachtig en alzoo voor den oogst ongunstig geweest. Ook het aardappelen-gewas heeft daar veel geleden. De Globe berigt dat er eene officiële depêche is ontvangen van den Engelschen Consul te Tripoliwaarin het gerucht van den dood van Dr. Vogel nog hoogst twijfelachtig wordt genoemd. Te Lima, in Peru, is de Britsche Zaakgelastigde, de Heer Sullivan, in zijne woning door G gemaskerde personen overvallendie eenige pistool- scholen op hem hebben gelost, waardoor hij zoodanig is getroffen, dat men aan zijn behoud wanhoopt. Men was aldaar ongerust over de gevolgen van dezen moord, daar de lieer Sullivan een neefis van Lord Palmcrston. Eene premie van ƒ4,000 is uitgeloofd om de daders te ontdekken. Uit New-York wordt gemeld dal in verschillende administratiën daar te lande verregaande misbruiken en bedriegerijen zijn ontdekt, die in stout heid de voorvallen bij de spoorweg-besturen alhier plaats gehad verre overtreffen. In het binnenland van Californië zijn de sleden S'. Louis en Michigan- Cliffs door brand geheel verwoest. De ontzettend groole menigte van Chinezen die naar Australië ver huist, verwekt groote ongerustheid in die volkplanting. Reeds zijn ruim 60,000 Chinezen in de omstreken van Victoria met het gouddelven onledig, terwijl ongeveer 12,000 anderen in onderscheidene havens aan wal zijn ge komen. Blijft dit zoo voortgaandan zal vóór het einde des jaars het aantal mannelijke Chinezen in de kolonie dat der Europesche goudzoekers evenaren indien zelfs niet overtreffen. Nagenoeg allen zijn zij van de laagste soort, en behalve de gevaren welke uit deze landverhuizing voor de zedelijkheid ontstaanis daaruit ookten gevolge van hunne diefachtige en moordzieke geaardheid, ernstige rustverstoring te duchten. FRANKRIJK. PARIJS, 15 September. Men verzekert dat de Keizer den 22stcn Chalons zal verlatenen na de Groothertogin Stephanie te Baden een bezoek te hebben gegevenden 24stcn in Karlsruhe zal aankomen. Den 25slc" zou de reis naar Stuttgart worden voortgezet, alwaar Keizer Alexander zich alsdan reeds zal bevin den. Die dag en de volgende zouden voor de beraamde bijeenkomsten zijn bestemd, en den 27st™ zou Keizer Napoleon de terugreis over Darmstadt aannemen. De Minister van Marine heeft door het geheele land doen aanplakken de naamlijst der schepen, die tijdens den oorlog tegen Rusland, de vloten der Oost- en Zwarte zeeën hebben uitgemaakt, en waarvan de nu verspreide bemanningen geregtigd zijn om de Krim-medaille, door de Koningin van Engeland geschonkente ontvangen. Gisteren morgen ten 6 ure, even na het afdrukken en de verzending van den Moniteur, is er een hevige brand uitgebarsten in de zetterij van genoemd bladdie in weinige oogenblikkcn eene groole uitbreiding ver kreeg. Eerst ten 12 ure was die brand met alle krachtsinspanning ge- bluscht. Onderscheidene werkplaatsende bureaux der redactie en der administratie en de bibliotheek, zijn vernield. Van het materieel is mede weinig gered, maar alles was tegen brandschade verzekerd. Een jonge ling bij de administratie werkzaamis bij de blussching gekwetst ge raakt, alsmede 2 of 3 der spuitgasten. De persen zijn naar elders overge- bragl en de uitgave van het blad zal als naar gewoonte plaats hebben. j Heden is slechts een half vel verschenen, waarin omtrent het onheil het volgende gezegd wordt: Een brand die heden morgen tegen 5 ure is uit gebarsten, heeft de werkplaatsen en het geheele materieel van de drukkerij van den Moniteur JJniversel vernield, lil de haast aangewende pogingen en de ijver van onze geëmploijeerden stellen ons echter in staat heden morgen een half blad in het licht te geven. Morgen zullen wij weder ge regeld verschijnen." Uit gedaan onderzoek is gebleken dat de brand is ont staan door hel wegwerpen van eenen sigaar, die in snippers papier was gevallen. De Moniteur spreekt het werven van krijgsvolk door Engeland hier te lande tegen. Te Lyon vervaardigt men tegenwoordig eene nieuwe zijden stof voor Dameskleederen. Die stof is zoo digt dat een daaruit vervaardigd kleed geheel stijf blijft staan, zoodat de crinoline geenc behoefte meer zal zijn. Vooreen zoodanig kleed echter kost de slof alleen 900 fr. In het dorp Fcuguerolles, arrondissement des Andelys, heeft zekere Béquet zijnen 60-jarigen vader met een geweer in het veld dood geschoten en daarna zich zelvcn met een tweede schot doodelijk gewond. De drijfveer tot deze gruweldaad is niet bekend. Vele reizigers die een groole hoeveelheid sigaren hier te lande uit Duitschland hebben weten binnen te brengenzijn bitter teleurgesteld want een ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebragl, dat zij voor een derde gedeelte uit beetworlelbladen bestaan. Men kent nu de reden waarom de sigaren in Duitschland zoo goedkoop zijn verkocht.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2