weeg. Elk sink gcselint werd viermaal gclosi. De Conducteurs Buckley en Scully onderscheidden zich door het spoedig bedienen der kanonnen, terwijl de opstandelingen, wier getal met ettelijke honderden toegenomen was, een fel geweervuur onderhielden. De Luitenant Willoughby had een kruidloop naar heL kruidmagazijn gelegden het beslissende oogen- blik naderde met spoed. Daar de Luitenant Forrest aan de hand was ge wond en een der ConducLeurs een schot in den arm bekomen had, stak de Conducteur Scully, toen het teeken daartoe gegeven werd, het kruid met de grootste koelbloedigheid in brand. De uitwerking was vreesselijk; het magazijn vloog met een ontzettend gekraak in de lucht, waardoor de muren lctlerlijk lot den grond toe werden afgescheurd. Bij de uitbarsting verloren meer dan 1000 muitelingen het leven. De Luitenants Forrest en Willoughby en meer dan de helft der Europeanen, die de plaats verdedig den, waren ten gevolge van de verwarring in de gelegenheid naar de La- liorc-poort te ontkomen, van waar Luitenant Forrest naar Mirut de wijk nam. De Luitenant Willoughby was minder gelukkig; men zegt, dat hij op den weg naar Umballa vermoord is. Omtrent de ongeregeldheden te Belfast voorgevallen, verneemt men thans dat aldaar twee partijen beslaan, die elkander op allerlei wijzen be strijden, vooral ter zake van openbare predikatiën van geestelijken, welke predikatiën ccne der bedoelde partijen niet schijnt te willen dulden. De stedelijke overheid is niet met deze predikatiën ingenomen, en ook de Bis schop van Down en Connor, en verscheidene voorname Prcsbyleriaansche geestelijken, hebben de predikers vermaand om in de gegevene omstandig heden geen gebruik te maken van een regt, 'twelk hun zonder twijfel toekwam, maar aanleiding zoude geven lol; wanorde; doch andere geeste lijken en leeken hebben in ecne daartoe belegde volksvergadering een besluit genomen, bij 'twelk wordt verklaard, dat de predikers behooren te wor den geprezen wegens hunne pogingen om der menigte nuttig te zijn, en behooren voort te gaan met de uiloefening hunner constitutionele reglen. De partij die zich daartegen had verklaard, en tot daden van geweld is overgegaan, heeft hel onderspit gedolven. Ten gevolge van het gebeurde zijn 9 personen tot 24 boete of 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Men acht het een misslag van het stedelijk bestuur, dat het in gebreke is gebleven een constitutionneel regt te beschermen. De Regering van Ierland heeft eene Commissie tot onderzoek ingesteld, en men zegt dat partijen voornemens zijn hun werk te hervatten. liet drooge weder gedurende dezen zomer, heeft hier te lande zeer veel bijgedragen om de aardappelenziekle tegen te gaan. Woensdag 11. is het Polytechnisch Instituut te Glasgow geheel door brand vernield. De schade wordt op 30,000 begrooten onder de talrijke voorwerpen welker verlies betreurd wordt, is het eerste door James Watt vervaardigde stoomwerktuig. In een kolenmijn nabij Dudby heeft ccne ontploffing plaats gehad, tijdens er zich 30 werklieden in bevonden. De slag kon men 3 mijlen in het rond hooren. Men heeft reeds 7 lijken gevonden, behalve de gekwetsten. Een der slagloflers moet niet voorziglig genoeg met zijne veiligbeidslamp zijn omgegaan. Volgens beriglen uit New-York van den 2dcn dezer, heerscht aldaar een panische schrik onder den handelstand. De spoorweg-aandeelen zijn aanzienlijk gedaald en het bestaan der Banken wordt bedreigd. FRANKRIJK. PARIJS, 13 September. Op last des Keizers heeft de Generaal Rollin de godsdienstoefening in de Grieksche kapel bijgewoond, ter viering van den verjaardag der krooning van Keizer Alexander II. De Keizer van Rusland had vroeger te Peters burg aan onzen Keizer eene gelijke eer bewezen. De troepen in het kamp van Chalons hebben veel te lijden van den regen. Het kamp staat bijna onder water, en men spreekt van ccne op- heJïiug. Gisteren beklom een persoon, van omstreeks 30 jaren, de Julij-kolom, op welks top zich reeds een 10-lal personen bevondenom het schoone gezigl over Parijs te genieten. Hij verzocht een weinig plaats te maken, j opdat hij op zijne beurt zou kunnen zien. «Hoe is het mogelijk," riep hij toen uit, «dat er menschen zijn, die den moed hebben zich hier af te werpen. Alleen het gezigt boezemt reeds vrees in." En naauwelijks had hij deze woorden geuit of hij sprong naar beneden, waar hij met een ver brijzeld hoofd nederkwam. Over het depart, du Gard heeft op den 9dcn en 10den dezer een verschrikkelijk weder gewoedwaarvan de oudste menschen zich geen voorbeeld kunnen herinneren. De Rhone is van wege den stortregen builen hare oevers getreden en heeft aanzienlijke schade teweeg gebragt. Het is waarschijnlijk dal de algcmeene liefdadigheid op nieuw zal worden ingeroe pen. Van regeringswege is in de eerste behoeften voorzien. Ook in de omstreken dezer hoofdstad heeft dit weder nog al schade aangebragt, vooral op de hoogten van Meudon en Bellevue. 3 huizenwaarvan een nog in aanbouw was, zijn omvergeworpen. Over Dieppe is een hoos losgebarstendie de geheele stad onder water heeft gezet. Het Russische schip Dwina, van 10 stukken, is te Chcrburg aange komen. Vijfjaren geleden had dit schip Europa verlaten; thans komt het van Pclropaulowki (Kamschatka) en heeft de reis om Kaap Hoorn gemaakt. Een gedeelte van de schepelingen der Diana, in Japan verongelukt, is mede aan hoord. ITALIË. Op den spoorweg tusschen Turyn en Genua, is met goed gevolg een nieuw uilgevonden middel beproefd om treinen plotseling te doen stilstaan. Een trein, loopende met eene snelheid van 17 ellen in eene seconde, stond in 11 seconden stil. Te Florence is door den Heer Ghinassi, een tol dusver onbekend dichtstuk van Petrarca ontdekt. Het is een bruiloftsgedicht in een popu- lairen stijl. Het is gevonden in een foliant van de veertiende eeuw, en was geteekend: Franciscus Petrarchapoëta laureatus. risuissEiv. BERLIJN, 13 September. De leden van het Evangelisch Verbond, thans alhier vereenigd, zijn Vrijdag 11. ten getale van omstreeks 1000, bij Z. M. ten gehoore ontvangen. De Voorzitter riglte tot den Koning ccnige hartelijke woordenwaarop Z. M. aldus antwoordde: «Ik gevoel mij levendig aangedaan en verrast over de grootc deelneming welke deze vergadering in alle landen gevonden heeft. Ik moet erkennen dat ik zulk eenen uitslag aanvankelijk niet ver wacht had. De eerste dag uwer bijeenkomst is gelukkig voorbijgegaanhet komt er thans slechts op aan, dat uw uitgang gelijk zij aan dien der Apostelen op het eerste Pinksterfeest." Te Coblenz bevindt zich in den tuin van den Heer P. Ackermann een groote wijnstok, welke van niet minder dan 1100 rijpe blaauwe druiven trossen voorzien is. Baden-Baden is gedurende dezen zomer (lot op 9 dezer) reeds door 40,000 vreemdelingen bezocht. Daaronder bevonden zich 550 Hollanders. Daar de bepalingen van het Concordaat tusschen Wuriemberg en Rome, thans door de officiële bladen van beide Regeringen zijn openbaar gemaakt, kan men zich een juist denkbeeld vormen van de strekking dier overeen komst. Het Journ. des Débals vestigt bijzonderlijk de aandacht op de volgende bepaling: «Met het oog op de tijdsomstandigheden vergunt Z. II., dat de wereldlijke regter kennis neme van zaken rakende louter burgerlijke belangen der geestelijkheid, zoo als contracten, schulden en nalatenschappen. Om dezelfde reden laat de Heilige Stoel toe, dat in zake van geestelijken, die beschuldigd zijn van eenig naar 's lands wet strafbaar misdrijf, door leeken regt gesproken worde." Hieruit leidt hel genoemde blad af, dat de gelijkheid der ingezetenen voor de wet door den Roomsehen Stoel nog niet goedgekeurd, maar alleen wegens redenen van tijdelijken aard gedoogd wordt. Te Stettin zijn gedurende de eerste zes maanden van dit jaar 8069 vaartuigen aangekomen, terwijl dit getal in 1856 slechts 6642 vaartuigen bedroeg. Een bewijs van den gunsligcn invloed der afschaffing van den Sondlol op den handel. De Ilolsteinschc Stenden zijn gisteren namens den Koning van Dene marken gesloten. Ter reede van Kopenhagen is het Fransche stoomschip Albert met het Engelsche Chantieleer in botsing gekomen. Het eerstgenoemde, met kolen geladen, is gezonken. De passagiers en de bemanning is gered. De Koning van Zweden heeft voorloopig het beleid der regeringszaken aan eene Commissie van den Rijksraad opgedragen maar moet ook voor gesteld hebben om den Kroonprins tot Regent te benoemen. Dit laatste zou, naar men zegt, tegen de Grondwet strijden. 00§TENKIJK. WEENEN, 12 September. De Keizer heeft aan den Aartshertog Albrecht, Gouverneur Generaal van Hongarije, een schrijven gerigt, waarin hij zijne tevredenheid uitdrukt over het onthaalhetwelk hem in dat land is te beurt gevallen. Aan het slot zegt Z. M.dat het steeds een voorwerp zijner belangstellende zorg zal zijn, dal de nationaliteit der onderscheiden volkstammen geëerbiedigd en zijwat hunne taal betreft, niet bemoeijelijkt worden. De Keizer zal omstreeks de helft dezer maand naar Boheme vertrek ken om Keizer Ferdinand te bezoekenen van daar voor een paar dagen naar Berlijn gaan. De Keizer heeft 1000 11. geschonken aan de bewoners van Gödüllö, die door den laalsten brand schade hebben geleden. Ook heeft de Baron Sina 10,000 11. aan de weldadige inrigtingen dier stad gegeven. In de onlangs te Peslh gehouden vergadering van Protestantsche Af gevaardigden uil het Donaudislrict van Hongarije, is besloten verzoekschrif ten in te leveren, waarin op het herstel der Protestantsche kerk in haren vroegeren toestand en het verkrijgen van verlof tot het houden eener synode op nieuw wordt aangedrongen. Op den weg tusschen Szolusk en Tzarvas (Hongarije) zijn cenige koopliedendie met hunne wagens naar de markt te Gyula gingendoor 4 gewapende roovers uitgeplunderd. Een der kooplieden is daarbij doode- lijk verwond. Het geroofde heeft eene waarde van 10,000 fl. Te Ritlack in Moravië zijn 120 huizen en 27 schuren door brand vernield. TURKTE. Kiamil-Pacha, oud-Minister van Oorlog, is tol Gouverneur van Aleppo benoemd. De verkiezingen in Moldavië hebben den 10dc" September een aanvang genomen. De geestelijkheiddie bij de vorige gelegenheid geen deel daar aan had genomenis thans in grooten getale opgekomenen heeft zich eenstemmig voor de vereeniging der Vorstendommen verklaard. Die een stemmigheid is zoo verbazenddat men zich moet afvragen hoe liet moge lijk is geweest dat het bestuur het nationaal verlangen heeft kunnen onder drukken en eenen anderen uitslag heeft verkregen. Uit Tunis wordt gemeld, dat nadat de Fransche Admiraal Thehouart aan den Bey had verklaard, dat de tegenwoordigheid van de Fransche vloot in de Tunische wateren, alleen ten doel had om hem bij de invoering van de noodige hervormigeneene krachtige hand te leenende Bey terstond nieuwe wetten had afgekondigd ter gunste der Europeanen, t. w. burger lijke gelijkheid, afschaffing van alle monopoliën, vrijheid van handel en vol komen regt op den eigendom. De Bey had het Fransche eskader bezocht.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3