LEYDSCHE COURANT. 1857. MAANDAG 14 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond N°. 1 De Prijs der Couran t is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEY DEN 12 September. De Afdecling voor Taal- Letter- en Geschiedkunde van de Kon. Academie van Wetenschappenzal op Maandag aansl. te Amsterdam eene gewone vergadering honden. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 102 tot 113 personen. Wij deelen hieronder den hoofdinhoud mede van de akte van beschul diging in de bekende zaak van de Malcijersdie op 1 October bij het Prov. Gereglshof van Zuidholland zal behandeld worden. Bij die mededeeling is liet noodig vooraf te verklaren, dal het verhaal door een dagblad opgedischt, over de verlegenheid waarin men met genoemd reglsgeding verkeerde, ter zake van de vertolking, onwaar is. Twee tolken zullen ter terogtziliir.gr werkzaam zijn, en van een vroeger aanbod van nog een ander, is geen gebruik gemaakt. Vrijdag 11. is de akte van beschuldiging aan al de be schuldigden beleekend en heden zijn zij van Rotterdam naar 's ïlage overgebragt. Akte van beschuldiging legen: 1 Sidin (serang), 2 Pa Seno3 Kapidin, 4 Kasidin, 5 Batjook L, 6 Batjook II, 7 Soedin8 A mat, 9 Lingo, 10 Doolah, 11 Klaas Ledesma, 12 Setro, 13 Ngangsi, 14 Makidin, 15 Sidin (matroos), 10 Tjiplis, 17 Osman, 18 Ngailin, 19 Simin20 Pa Warina, 21 Kiman, 22 Medin, Allen als zeevarenden ter koopvaardij behoord hebbende tot de equipage van het barkschip Twenthede lslc als bootsman, de 2dc en 3jc als boots- malen, de 4llf, 5de, 6dc, 7de, 8st0, 9;lc, 10dc en lldc als roergangers, de overigen als matrozenlaatst gewoond hebbende te Soerabaijathans gede tineerd te Rotterdam. De Proc.-Generaal verklaart, dal uit de instructie dezer zaak is gebleken: dat de beschuldigden in de maand Junij 1856 te Rotterdam zijn aangemonsterd en aldaar in dienst getreden, om met het Ncderl. barkschip TwentheKapitein Coopmans, eer.c reis te doen van die plaats naar Java en aldaar te worden ontslagen; alles op de voorwaarden, in de ten proccssc aanwezige copie monsterrol beschreven; dal het schip, al spoedig van Rotterdam naar llellevoetsluis gezeild, den 15den July 1856 in zee is gesleept; dat de beschuldigden lot den lld™ Aug. daaraanvolgende steeds hun pligt volbragt hebben, tol tevredenheid des Kapiteins, behoudens een voorval ten dage waarop hel schip in zie zou worden gesleept, als wanneer, toen door den 3Jcn stuurman Barcnds 4 man voor de giek waren gekommandeerdom de cchtgenoote des doctors aan wat te brengen, de ls(e beschuldigde, omdat dit geschiedde, terwijl het volk met schaften bezig was, boos is geworden, en zijne ontevredenheid daarover aan den Kapitein en den l5ten stuurman heeft betuigd en beloond, zijn etensbakje toornig op hel dek nederwerpendeen zeggendetoen laalsigemelde hem daarover onderhield en bij de borst vatte, in hel Maleisch volgens den Kapitein: »Ik zal je wel vinden, als gij op zee komt," of «pas op, pas op, als wij op zee zijn," en volgens den l8lcn stuurman: «dat hij hem wel zou be trekken, als ze maar eens in zee waren," of «pas op, stuurman, laten wij maar eerst in zee wezenhoedanig zeggen de l5lc beschuldigde heeft ontkend te hebben geuit, het noemde zeer onbehoorlijke woorden, ter wijl hij het voorval overigens heeft erkend; dal de beschuldigden, welke tevreden waren over de hun, lot aan hunne komst in zee, verstrekte voeding, geen genoegen hebben genomen in hetgeen hun, toen zij op zee waren, verschaft werd, en vóór den llde" Augustus meermalen van die ontevredenheid hebben doen blijken, en deze, evenzeer als hun verlangen om ander voedsel te ontvangenkenbaar hebben gemaakt of doen ma ken aan den Kapiteinde stuurlieden en andere leden der Enropesehe bemanning, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat hun den 4dcn Aug. eene wijziging in de voeding is toegestaan; dat den 7df" Augustus, der be schuldigden Nieuwjaarsdag, hun door den Kapitein een vrije dag is gegeven en zij onthaald zijn, onder meer, op gedroogde aardappelen met zout vleesch en pannekoeken met spek, waarvoor zij den Kapitein zijn komen bedan ken, met uilzondering van den lstcn beschuldigde, die ziek in zijne kooi lag; dat op den llde" Augustus, na de schafïing niemand op hel dek kwam; dat alsloen de eerste Stuurman Solf den Kapitein heeft gewaarschuwddal de beschuldigden niet verkozen hun werk te hervattenwaarop deze beiden hen tot zich hebben doen komenom de oorzaak hiervan te vernemenals wanneer door één der beschuldigden is gezegd dat zij voedsel verlangden gelijk de vijf vóór de mast zijnde Europesche zeelieden, daar zij ten gevolge der voeding zwak warendat hierop door den Kapitein aan de beschuldig den is voorgehouden, dat hij lot de verlangde voeding niet was uitgerust, en ze dus niet konde gevenmet herinnering levens aan de monsterrol waarby, zoo als de Kapitein zeidc, door hen Indisch voedsel was bedon gen doch welk bewerendikwijls herhaalddoor de monsterrol niet wordt bevestigd; dal, daar de beschuldigden volhielden niet Ie werken, de Kapi tein heeft te kennen gegeven, dal, wie niet werkte ook niet zoude eten, en ten 2 ure alle de beschuldigden (met uitzondering des eerstenwelke ziek was) op het dek zijn geroepen, en aan hen is voorgesteld de vraag: wie wil werken, wie niet? waarop een 9-tal hunner tot voortzetting van den arbeid bereid werd bevonden dat de beschuldigdendie hebben voortge- werkt, hunne gewone voeding den lldc» Aug. hebben ontvangen, doch de overigen niet, en de Kapitein, opdat de laatslbedoelden geen drinken zou den erlangen aan den kok order had gegevendal de pomp uit het water vat moest worden genomen; dal de kok heeft verklaard, dat de Kapitein hem den lldcn Aug. in de kajuit bij zich heeft geroepen, waar zich ook de eerste Stuurman bevond, en hem gevraagd heeft, of hij op hem rekenen kon, als er iets gebeurde met hel volk, welke vraag hij toestemmend heeft beantwoord, tevens met den raad om toe te geven, daar de zachtste weg de beste was, en de eerste beschuldigde hem verzekerd had. dat de beschul digden allen zouden werkenals zij maar tweemaal in de weck vleesch kregen, hetgeen de Kapitein weigerend beantwoordde; dat de Kapitein zcide uit voorzorg de vuurwapenen gereed te zullen makengelijk hij dan ook met den eersten Stuurman in de kajuit 6 geladen pistolen heeft nedergelegd, terwijl die beiden daarenboven zich ieder van twee geladen zakpistolen heb ben voorzien; dat de eerste beschuldigde, op 12 Aug. ten 8 ure, bij den Kapitein op het dek gekomente kennen gaf, dal de beschuldigden niet langer aan boord verkozen te blijven, maar wenschten in eene Portugesche bezitting aan land te worden gezet, waarop de Kapitein verklaart te hebben geantwoord, dat dit onmogelijk was; dat de Kapitein en de eerste Stuurman hebben verklaardhet eischcn van ander voedsel te beschouwen als voor wendsel ter bereiking van een ander doel, door hen aan de beschuldigden toegeschreven, te welen om in eene Portugesche bezitting aan wal te komen. Vervolg in het volgend Nommer.) Te Rotterdam geraakten gisteren morgen twee werklieden aan een heiblok bij hel nieuwe dok, om eene geringe oorzaak (bel vermissen eencr boterham) in twist en werden handgemeen, met dat ongelukkig gevolg, dal een hunner zijn mes trok en zijn makker eene wonde aan den hals loebragl, waaraan hij onmiddellijk bezweek. De ongelukkige misdadiger lol zich zelf gekomenheeft zich bij den opzigtcr van hel werk als den dader aangegeven en is later door de polieie gevangen genomen. Naar men verneemt zijn beiden gehuwd en vaders van verscheiden kinderen. Eergisteren is te Amsterdam de vroeger uitgestelde vergadering ge houden van aandeelhouders in de Ned. Rijn-spoorwegmaatschappij, waartoe 24 deelhebbers, vertegenwoordigende 58,604 aandeelen, waren opgekomen. Die vergadering was bestemd om bet rapport te hooren van de Commissie, ingesteld toe onderzoek naar de middelen tot vermeerdering van het vervoer en vermindering der exploitatie kosten. Dit in de Engelschc taal opgestelde rapport is na uitvoerige beraadslagingen aangenomen. De Heer van Dam van Isselt heeft in deze vergadering verklaarddat bij de benoeming tot Commissaris, die hij in bedenking had gehouden, aannam. Voorts zijn nog tot Commissarissen benoemd de IIH. Fenton, Moss en Watkin, lot Direc teur-Thesaurier de Heer Zillesen en tot Ondervoorzitter van hel bestuur de Heer Ameshoff. Voor het Prov. Gereglshof van Gelderland is dezer dagen de zaak be handeld van een der bakkers te Nijmegen, die in Julij des vorigen jaars voor de Rcglbauk waren geroepen, onder verdenking van vcrvalsching van het roggebrood, door bijvoeging van zemelen, of vermeerdering van liet zemclgehalte door uitbreiding van de bloem. Een ingesteld onderzoek had aan hel licht gebragl dat de vervalsching, zoo die werkelijk bestoud, uiterst gering was. De Adv.-Gen.Mr. Pringle, heeft de beschuldiging vol gehouden maar het Hof heeftna de verdediging van den beklaagde door Mr. Triebeis, hem vrijgesproken. Hel Friesch JFeekbl. zegt, uit eene goede bron te hebben verno men, dat de zaak van den Noorderspoorweg laatstelijk ecnige stremming hebbende ondervonden, door zeer ongunstige verslagen daaromtrent uit Hol land aan de zich voor genoemd einde gevormd hebbende industriële vereeni- ging, thans weder met ernst wordt doorgezel, zoodat het ontwerp in den loop dezer maand aan de overweging der Hooge Regering, te gelijk met het waarborgs-kapitaalzal worden aangeboden. Hel blad voegt er bij, dat, zoo deze voor ons geheeïe vaderland zoo hoogst wensehelijke zaak, vooral in sommige onzer gewesten, geene onvergeeflijke tegenwerking vond, misschien reeds menige zegen er van door de Noordelijke provinciën in de eerste plaats zou zijn ondervonden. De provincie Overijssel wordt thans door een 3-tal Russen bezocht, die de inriglingen van nijverheid enz. met belangstelling gade slaan. Van vele werktuigen vervaardigen zij afleekcningen. Zij zijn voornemens nog

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1