ZWITSERLAXi». De Staatsraad van het kanton Waad heeft troepen doen oprukken, om den arbeid aan den spoorweg in de linie van Oron te belettenterwijl de Bondsraad daarentegen het verbod van den Staatsraad tot voortzetting van dien arbeidnamens den Bond nietig verklaard en den Staatsraad verant woordelijk voor de gevolgen zijner wederspannigheid gesteld heeft. De reden van het verzet van den Staatsraad is daarin gelegen dat de weg niet wordt aangelegd in de rigling door dien Raad verlangd. Te Fryburg doet de Bisschop Marilley, die gelijk men weet, gedurende 9 jaren verbannen is geweest, zijn uiterste best, om den invloed die hij in 1848 bezat, op nieuw te verkrijgen, en hij schijnt daarin te zullen slagen. Men ziet zulks aan vele benoemingen, en niet minder in het ontwerp van wet tot regeling van het hooger onderwijs dal eerstdaags aan den Grootcn Raad zal worden aangeboden. De gemengde school van het kanton wordt door een bisschoppelijk seminarium vervangen, en het kerkelijk element heeft grootelijks den boventoon in het personeel der onderwijzers. In het meer bij Zurich heeft dezer dagen ecne doopplegligheid der Mormonen plaats gehad. In lange hemden werden de doopelingen in het meer gedompeld, liet zamengevloeide volk heeft echter zoowel de doopers als de gedoopten met stokslagen uiteengejaagd. SPANJE. MADRID, 4 September. De betrekkingen tusschen onze Regering en Mexico zijn thans geheel afgebroken. De Heer Hidalgo, Zaakgelastigde van genoemd gcmcencbest alhier, heeft deze stad verlaten, en de belangen zijner landgenoolcn aan de zorg van den Franschen Gezant opgedragen. Van eene andere zijde wordt echter verzekerddat het geschil door Engeland en Frankrijk, als scheidsregterszal opgelost worden. Bij ver schil van meening zou de Koning van Bcijeren als derde scheidsrcgler optreden. Te Lerida was dezer dagen een meisje, Rosa Morancho genaamd, die voorgaf niet te eten noch tc drinken en zelfs wonderwerken deed. liet volk was met haar ingenomen en de dagbladen deelden hare wonderen mede. Voor den Bisschop van Lerida gedaagdweigerde zij te verschijnen omdat de Engel Gahriül haar zulks verboden had. De Bisschop heeft aan dit spel een einde gemaakt, en in een openbaar schrijven een ieder voor- deze bedriegster gewaarschuwd. ITALIË. De Paus is op 5 Sept. te Rome teruggekeerd en op ecne luisterrijke wijze door de bevolking ontvangen. Z. II. geniet eene goede gezondheid. Volgens de Augsb. Zeit. zal Oostenrijk het getal der bezettingstroe pen in den Pauselijken Staat verminderen. Te Bologna zullen slechts twee bataillons infanterie, in plaats van vijf, en te Ancona slechts een bataillon blijven. Onlangs keerde, na eene jaren lange afwezigheid, de Gennesche Kapi tein Torlella in de haven van Genua terug, nadat hij met zijn kleinen schoener en slechts van 3 matrozen en 2 scheepsjongens vergezeldecne reis rondom de wereld gemaakt en daarbij natuurlijk gevaren en ontberingen in groote hoeveelheid ondervonden heeft. Het dagboek, hetwelk hij gedurende deze reis gehouden heeft, is rijk aan belangrijke bijzonderheden en zal waarschijnlijk in druk verschijnen. Tc Padua moet op 22 Aug. een ernstig voorval hebben plaats gehad. De Opinione van Turyn geeft daaromtrent het volgende berigt, zonder echter voor de waarheid geheel te kunnen inslaan. Een Duilseh Olficicr beleedigde eene Dame die aan den arm van een Student wandelde, Deze laatste gaf den Officier een vuistslagwaarvan het onmiddellijk gevolg was eene vreeselijke botsing tusschen de Ooslenrijkschc Officieren en de Studen ten. 7 Officieren zouden gedood zijn, en een groot aantal gewond. Men kent het getal gedooden of gekwetsten onder de Studenten niet. Talrijke gevangennemingen zouden gedaan zijn. Vele Studenten zouden gevlugt zijn en in Zwitserland eene schuilplaats gezocht hebben, anderen zouden naar Sardinië de wjjk genomen hebben. PKITISSEN. BERLIJN, 6 September. Op bevel des Konings is een gedenkteeken opgerigt op de plaats waar de gewezen Directeur-Generaal van Policie, von llinckcldcy, gevallen is. De Koninkl. Bibliotheek is dezer dagen verrijkt geworden door een geschenk van wege den Koningbestaande in een exemplaar van het Maintzer Psalteriumhet eerste drukwerk dat met een datum is versche nen. Genoemd werk is den 14d™ Augustus 1457 door Faust en Schöffer in folio uitgegeven, en van deze uitgave zijn slechts zeer weinige exempla ren voorhanden. Over den aanleg van cenen ijzeren spoorweg van Crefeld over Geldern en Cleef tot aan de grenzen, in de rigling op Nijmegen, als ook tot aanleg van een ijzeren spoorweg van Viersen tot de grenzen in de rigling op Venlo, zullen eerstdaags onderhandelingen tc 'sGravenhage gevoerd wor den. Van den kant onzer Regering zijn daartoe benoemd de Regerings raad Baron v. d. Reek en de Legatie-Raad Saint Pierre, die met de noodige volmagten voorzien zijn, terwijl van de Nedcrlandschc zijde zijn benoemd de Heeren van der Kun, Directeur van den Waterstaat, en le Clerq, Re ferendaris bij het Ministerie van Builenl. Zakendieals gevolmagligde Commissarissende zaak tot een einde zullen brengen. De beroemde Iloogleeraar LichtensteinDirecteur van het Kon. Zoö logisch Museum alhier, is in 77-jarigen onderdom le Kiel overleden. De dagen van 3 en 4 dezer zijn te Weimar door onderscheidene plcg- tigheden gekenmerkt. Op den eersten dag werd aldaar de eerste steen ge legd voor het gedenkteeken ter cere van wijlen den Groothertog Karei August, door diens kleinzoon, den regcrenden Groothertog. De geheele stad was op dien dag in een bloemtuin herschapen. Bij die gelegenheid heeft de Groothertogin Sophia, zuster van den Koning der Nederlanden, 10,000 th. geschonkenals eerste fonds voor een blinden- en doofstommen-instituut des lands. Den 4de" had de onthulling plaats van het standbeeld van Wieland en van de Göthe-Schillergroep, waarbij de geestdrift algemeen was. Des avonds was de stad schitterend verlicht. - De jaarmarkt te Frankfort a. d. Oder is zeer gunstig afgeloopen. Meer dan 100,000 centenaars koopwaren waren er aangevoerd en het grootste gedeelte is opgeruimd. De handel in laken is bcLer geweest dan zulks in vele jaren het geval is geweest en men kon in dal artikel aan al de aan vragen niet voldoen. De Berlijnsche calicols, de gedrukte en ongedrukte stofTen van den Rijnkant en de geweven stoffen uit Silesiëvonden goeden aftrek. Ook het voorhanden zijnde koper was spoedig verkocht. Russische kooplieden hebben de meeste aankoopen gedaan. De goederentrein van Elberfeld naar Dusseldorp is niet ver van Son- born uit het spoor geraaktten gevolge waarvan de trein van den 30 voet hoogen dijk nederstorllc en aan den voel van dien dijk verbrijzeld ncder- kwam. De conducteur werd onder de locomotief verpletterd. De stoker heeft echter op wonderbaarlijke wijze het leven behouden. Hij heeft alleen eenige ligle brandwonden bekomen. Te Keulen hebben de werklieden den arbeid in de spinnerijen en fa brieken gestaakt. Ten getale van meer dan 2000 hebben zij hooger loon geëischt. De heihamels van de zamenspanning zijn gevangen genomen. Volgens de Zeit is er een geschil gerezen tusschen Frankrijk en Dene marken, zoo zelfs, dat daardoor een ultimatum van den kant van eerst genoemde Mogendheid zou zijn uitgelokt. Deze oneenigheid zou veroorzaakt zijndoor de ten uitvoer legging van het verdrag betreffende den afkoop van den Sondlol. De Fransche Regering wil namelijk haar aandeel in de afkoopsom te Parijs betalen, terwijl de Deenschc Regering eischt, dat dit te Kopenhagen geschiede. Dit geschil heeft weinig le beleekenen, want het zou eigenlijk maar loopen over ecne kleine som, voortspruitende uit het ver lies op den wisselkoers. OOSTENRIJK. WEENEN5 September. Aan den voormaligcn Poolschcn Generaal Skrzynuzki is door den Keizer vergund, in de Oostenrijksche stalen terug te keeren. Bij 's Keizers komst te Miskolez in Hongarije had een treurig voorval plaats. Terwijl de Burgemeester eene aanspraak hieldviel de met roem bekende overste, Graaf Szirmay, plotseling dood van zijn paard. De Keizer en al de omstanders waren hevig ontroerd. De tweede bijeenkomst van het Congres voor de statistiek was minder talrijk bezocht dan de eerste. Bij het intreden der zaal ontving ieder lid ecne statistiek van de stad AVeenen, door het gemeente bestuur uilgegeven. Na de lezing van het proces-verbaal van de vorige zitting, werd het woord verleend aan den vertegenwoordiger van Saxen-Wcimar en daarna aan die van Zwitserland. In dit land doet de Regering veel voor de statistiek maar ten opzigtc van de nijverheid later, de opgaven veel te wenschen over. Vervol gens werden verslagen uitgebragt van wege Mecklenburg, Nederland (door den lieer van Baiimhauer), Wurlemberg en Hanover. Betrekkelijk Wurlemberg maakte de Voorzitter de verblijdende opmerking, dat de Regering van dat land de eerste was geweest, welke het besluit van hel Parijschc statistieke congres tot uitvoering gebragt en eene centrale commissie ingesteld had. Dit is ook in Spanje geschied, en in de Nederlanden is men daarmede bezig. Daarna werd een voorstel aangenomen tot het instellen van een comille' van 5 a 8 leden, ten einde een vergelijkenden staat le maken van de straf wetgeving van alle Europesehe staten. Ten slotte hebben nog de afgevaar digden van Noorwegen en Engeland hunne verslagen uitgebragt. Bij de derde zitting waren de leden mede niet talrijk opgekomen. De Heer Kreuzberg deed hel voorstel om eene Duitsche vereeniging alsmede een dagblad voor de statistiek op te rigtenals de beste middelen om aan die wetenschap de noodige uitbreiding te geven. Na eenige woordenwisse ling is dit voorstel verworpen. Daarna werden verslagen uitgebragt dooi de afgevaardigden van Frankrijk, Zweden, Denemarken en Baden. In Zweden berust de statistiek der bevolking nog op de kerk-registers. Hierin hoopt men verandering le brengen, door den aanleg van registers voor den burgerlijken stand. De afgevaardigde van Baden zegt dat in het Groot- Hertogdom niet alleen de welvaart maar ook de zedelijkheid toeneemt, en dat de gevangenissen aldaar genoegzaam ledig zijn. De leden van het Congres zullen door den Keizer in een bijzonder gehoor worden ontvangen. De sluiting van het concordaat tusschen onze Regering en Rome, schijnt voor de Israëliten wrange vruchten op te leveren. Overal openbaart zich legen hen een geest van onverdraagzaamheid, die zeer afsteekt hij het geen in andere landen plaats heeft. In Bohcmcn zijn er dagbladen die gaarne de vorige tijden van vervolging zouden terug wenschenen die bij herhaling pogingen aanwenden de bevolking legen de Israëlilen in het harnas le jagen. Naar men verneemt is de zegelwet voor de dagbladen onherroepelijk vastgesteld. De belasting zal 1 kreutzcr per exemplaar bedragen. De wet zal met 1 Januarij 1858 in werking treden. Een fabriekant alhier heeft een middel gevonden om op ecne en de zelfde stof en op denzelfden weefstoel aan weêrszijden groote veelkleurige figuren zoodanig tc weven, dat aan elke zijde twee verschillende beelden le voorschijn komen. Het officiële blad berigt dat hiervan gebruik zal ge maakt worden voor de vervaardiging van de vaandels van bet legeren dat op de nieuwe banieren der infanterie het zinnebeeld der Flekkelooze Ontvan genis prijken zal.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3