'sGRAVENIIAGE8 September. Door Z. 31. zijn benoemd tot Ontvangers te Gilse en Chaam, de Heer II. J. BI. E. Bekkers, thans te Galder; te Boskoop c. a.de Heer A. A. A. Stutenthans te Gravete Dongende Heer W. Blolenaarthans te Sap- pemeer, en te Zwijndrecht c. a. de Heer C. 1. van Woelderen, thans te Meppel. Aan Dr. J. E. de Vry, benoemd inspecteur voor scheikundige onder zoekingen in Ned. Indie, is eervol ontslag verleend als lid van de Prov. Commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt te Dordrecht. Het heeft Z. BI. behaagd, aan de HH. Officieren van Gezondheid Gobe'e, van Dommelen en Bauduin, op te dragen, om van wege de Ncderl. Regering deel te nemen aan het Congres voor de Oogheelkundehetwelk eerstdaags te Brussel zal gehouden worden. Gisteren namiddag is de Grootvorstin Blaria van Rusland in de resi dentie teruggekeerd. Na een afscheidsbezoek bij II. BI. de Koningin te heb ben afgelegd, is II. Keiz. II. heden over Rotterdam naar Ostende vertrokken. De Kroonprins en Kroonprinses van Wurlemberg vergezelden hunne zuster tot aan het stationsgebouw. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat ook II. BI. de Koningin ƒ250 lieeft geschonken voor de stichting der volks-bewaarschool aldaar. De Minister van Binnenl. Zaken bevindL zich weder in de residentie. De Blinislcr van Blarine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De Blinister van Oorlog heeft onlangs last gegeven om de Onder-Offi cieren en manschappen van het leger eene herhaling te doen ondergaan van de koepok-inenting, omdat de ondervinding bewezen heeft, dat na verloop van jaren eene herhaling der vaccinatie noodzakelijk is, ten einde tegen de smetstof gevrijwaard te blijven. Het verhaal aangaande de kisten met voorwerpendoor den Keizer van Japan ten geschenke aan Z. BI. den Koning gezonden, als zijnde vol ongedierte en daarom uit het Paleis naar het Dep. van Koloniën overge- bragt, is geheel onjuist. De kisten zijn zonder ongedierte en bevinden zich nog op het paleisen bevallen allerkostbaarste voorwerpenallen in zijde ingepakt. Jammer is het echter dat, in weêrwil van al die voorzor gen er ettelijke voorwerpen beschadigd zijn. ('s Gr. N.bode). Ten opzigte van de Vrijdag 11. gedane gevangenneming, verneemt men thans dat de aangehouden persoon was de medepligtige, terwijl het der Jnstitie tevens gelukt is den vervaardiger van den wissel te Groningen in hechtenis te nemen. Blen verneemt dat de Baron von Sina, Consul-Generaal van Grieken land, te Weenen, thans aan het stedelijk Badhuis logerende, bij zijn aan slaand vertrek aan den lieer Burgemeester heeft ter hand gesteld eene som van ƒ500, om te worden uitgedeeld aan de armen van Scheveningenter wijl Blevr. de Baronesse Sina, voor het fonds van de Bewaarschool aldaar, de som van ƒ300 heeft geschonken. BMTENLANDSCUE BERIGTEBi. BELGIË. BRUSSEL, 7 September. VEcho du Luxembourg berigt dat de Jesuilen-orde een groot huis nabij die stad heeft aangekocht. Het baarde verwondering dat de verkoop-akte den prijs vermelde van 23,000 fr.daar het zelfde huis in 1854 voor 8,000 fr. is verkocht. De eigenaars van huizen hebben aldaar een goed vooruilzigt. In Henegouwen zijn twee werklieden, die op den spoorweg werkzaam warenoverreden en aan de gevolgen overleden. Zij hadden eenen trein voorbij zich laten gaan en door het geraas niet gemerkt dat cr van de andere zijde mede een in aantogt was. KXCilLAYD. LONDEN, 6 September. De Regering heeft bepaald dat voorlaan de beriglen uit Indië alleen aan den Times zullen worden toegezondentot welk dagblad de overige zich, ter bekoming van afschriften, kunnen wenden. De andere dagbladen komen hiertegen op. De Globe deelt mede dat het besluur van het Presidentschap Bombay een adres heeft ontvangen van de inlandsche bevolking dier stad, betrekke lijk de op regemcntsscholen in gebruik zijnde schoolboeken. Het is onder teekend door omstreeks 1000 aanzienlijke ingezetenen van het Hindosche, het I'arsische en Blohammcdaansche geloof. Zij zeggen dat sedert de op- rigling der maatschappij voor de opvoeding der inlanders, in 1823 en 1824, de Regering zich bij onderscheiden gelegenheden verbonden heeft om het beginsel van godsdienstige onzijdigheid in acht te nemen in al wat het voor de verspreiding van kennis onder de inlanders zou doen, en bepaalde lijk om geene godsdienstige boeken of godsdienstig onderwijs in de met deszelfs goedkeuring of ondersleuning gevesligde scholen te laten invoeren. Blaar nuzeggen de adressantenworden in de openbare scholen in dit Presidentschap met magtiging van de Regering schoolboeken gebruikt, be- hoorende tot de in Engeland door BUCulloch en Chambres uitgegeven ver zameling, vol lessen uit het Oude en Nieuwe Testament, waarin onze landgenoolen niet gclooven." De adressanten meenen dat de invoering dier boeken tot ondermijning van het geloof der inlandsche kinderen strekt, en strijdt legen de inzigien der Regering en legen de denkwijze van die inlanders welke aanmerkelijke geldsommen voor het onderhoud der scholen bijgedragen hebben. Dien ten gevolge is door het Besluur bepaald dat in plaats der boven bedoelde schoolboeken de voor Ierlands gemengde scholen bestemde verzameling ingevoerd zal worden. Door onderscheiden dagbladen wordt thans ter sprake gebragt de vraag in hoeverre men voorlaan de godsdienstbegrippen der inlanders in Indië zal behooren te ontzien. De Times is natuurlijk tegen de inmenging der Re gering in het bekeeringswerk, maar is van gevoelen dal zulks geen beletsel is voor bijzondere personenom de noodige inrigtingen daartoe te slichten waaraan zelfs regeringspersonenals particulierenkunnen deelnemen. Eene inrigting welker erkende bedoeling de bekeering der Hindo's is, mag geene inrigting van de Regering zijn; maar er is geene reden waarom geene scho len voor enkel wereldlijk onderrigt door haar geslicht zouden worden. Blen behoeft niet te veel aan de vooroordeelen der inlanders toe te geven. De werking van het Christendom doet zich van zelf gevoelen overal waar Christenen zich onder minder beschaafden ophoudendat is eene onwille keurige proselytenjagt, welke niet ophouden kan, al ergert zij den Hindo. Engeland is door eene aangegane verbindtenis gehoudenom geen geweld tegen zijne godsdienst te bezigen; maar gehouden, om de zedelijke en ver standelijke belangen der bevolking te bevorderen. Officieren voor Delhi gelegerd, schrijven o. a. het volgende: net is onmogelijk de stad regelmatig te belegeren en onze batterijen staan nog altijd op een afstand van 1200 ellen. De genie had de storm aangeraden, maar de Bevelhebber is op het beslissende oogenblik van besluit veranderd. Nu valt er door onze geledene verliezen niet meer aan te denken. Wij hebben reeds 18 gevechten doorgestaan en sommige regementen hebben een derde verloren. Wij schieten slechts met 18 ponders en de vijand ant woord ons met 24 cn 32 ponders. Wij hebben gebrek aan paarden, en onze ongeregelde troepen zijn niet te vertrouwen. Als eenmaal het leger der muitelingen is geslagen, dan zij wij weder volkomen meester, want de bevolking is op onze hand. Blaar het is geen prulwerk 170,000 man te verslaanGedurende drie dagen heeft het geregend en wij zitten altijd in den zadel. Van het eene punt teruggekomenmoeten wij weder naar een ander vliegen. Ik kan u verzekeren dat ik liever geheel mijn leven voor Sebaslopol had doorgebragt, dan hier. De cholera hecrscht onder ons. Blen moet ons minstens 100,000 man toezendenwaarvan 20,000 man ruiterij." Volgens de Press, heeft de Blarkics Dalhousie zijn geheel hem door de O. I. Compagnie toegekend pensioen, van 5000 'sjaars, ter beschik king gesteld van het Comitte' tot verstrekking van onderstand aan de door de jongste gebeurtenissen in Indië ongelukkig gewordene familiën. De vrijmetselaars-loge is voornemens 1000 tot hetzelfde einde beschikbaar te stellen. Te Southampton zijn reeds eenige personen uit Indië aangekomen, o. a. eene jonge Damedie door het overzwemmen cener rivier aan de handen der muitelingen was ontkomen, en de Amerikaansche zendeling Uay, met vrouw en 5 kinderen. Zij zijn van alles beroofd. Het buitengewoon groote stoomschip Great Eastern, zal in het begin van October te water worden gelaten. In het glazenpalcis heeft een vocaal-concert plaats gehaddoor 3000 kinderen. Het getal toehoorders was bij die gelegenheid zeer aanzienlijk en bedroeg ruim 30,000. De groote spiegel- en schilderij-lijsten fabriek van den lieer Strickland, in Geestreet, is geheel afgebrand. Ook de belendende panden zijn aan merkelijk beschadigd. Bij de verkiezingen te Tavistockop Donderdag II.is een slellaadje ingestort, waarbij een persoon het leven heeft verloren en vier gekwetst zijn. In een steenkolenmijn nabij Wrexham zijn door eene gas ontploffing 12 arbeiders gedood of zwaar gekwetst. Volgens berigten uit Nieuw-Orleans van 13 Aug. had het aldaar ge durende 38 dagen bijna aanhoudend geregend en bij de afzending van het berigt duurde de regen nog voort. De gezondheidstoestand der inwoners was echter beter dan gewoonlijk in dit jaargetijde. De almanak der Ver. Staten geeft de bevolking der aarde als volgt op: Afrika 100,000,000, Amerika 67,070,882, Azie en daartoe behoorende eilan den 626,000,000, Australië en daartoe behoorende eilanden 1,248,000, Europa 269,517,521, Polynesie 1,500,000, totaal 1,055,942,403 bewoners. Te New-York heeft, ten gevolge van eenen twist, de looneelspeler Nymns, den regtsgeleerde Wagslaff, tijdens zij zich in eene openbare eetzaal bevondendoodgeschoten. Uit eene officiële opgave blijkt, dat in het jaar 1856 uit Australië eene waarde van 12,153,231 aan goud is uitgevoerd, namelijk 138,007 uit Nicuw-Zuid-Wales en 12,015,224 uit Victoria. Van het laatstgenoemde bedrag is 10,809,652 naar Engeland gezonden, 774,498 naar Indië en China, 429,716 naar Sydney, Adelaide en Tasmania, en 13G0 naar Amerika. Te Stirling is een klomp goud aangebragt van ruim 31 'tê, dat op eene waarde van 2000 wordt geschat. FKABIKRIJK. PARIJS, 6 September. In het kamp van Chalons is een groot godsdienstig feest gehouden onder de leiding van den Aartsbisschop fllorlot. Al de troepen 30,000 man, waren bij die gelegenheid rondom een eenvoudig altaar vercenigd. Het Isle regement grenadiers, was tot een koor ingerigt, begeleid door de vereenigde muziek van de afdeelingen. De uitwerking was buitengewoon, 's Namiddags heeft de Keizer het kamp bezigtigd. De Moniteur berigt dat het tractaat van koophandel en scheepvaart, tusschen Frankrijk en Rusland gesloten, den 14dc" dezer in werking zal treden. Door de post-administralie werden in 1849 aan poststempels verkocht voor een bedrag van 4,446,766 fr.in 1856 is genoemd bedrag tot eene hoogte van 32,699,240 fr. geklommen. Blen verzekert dat de Regering voornemens is het gebruik van phos phorus bij het vervaardigen van lucifers met Oct. aanst. te verbieden. De Perzische Gezant bezoekt thans onderscheidene steden des lands, om handelsbetrekkingen aan te knoopen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2