Gezantschap te KonstantinopelJ. P. II. Bergeyron, Consul der Nederlan den te Celte; en J. C. Zerssen, Nederl. Consul te Rendsburg. Bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord zijn benoemd: tot Onderwijzer in de letterkundige vakken de Heer J. J. Backer Dirks en tot Onderwijzer in de wiskunde, de Heer A. van Voornveld. Z. M. de Koning is Donderdag avond van het Loo alhier teruggekeerd en heden weder derwaarts vertrokken. Gisteren is alhier de heugelijke verjaardag gevierd van Z. K. H. den Prins van Oranje, zoo door het uilsteken der vlaggen van de openbare ge bouwen en vele bijzondere woningenals door het bespelen van het klok kenspel. Omstreeks 12 ure is er eene groote parade in de Maliebaan gehou den. Op den middag was er receptie van de Kon. familie op het Huis ten Bosch en des namiddags groot gala-diner ten Ilove. H. M. de Koningin zal met Prins Alexander den 14dcn dezer naar Stuttgart vertrekkenom aldaar tot op de helft der maand November te blijven. De Kroonprins en Kroonprinses var. Wurtemberg zullen den 12dcn de zer het badhuis te Scheveningcn verlaten. II. Keiz. II. de Grootvorstin Maria van Rusland is heden morgen van hier naar Soestdijk vertrokken. De Minister van Oorlog is van zijne buitenlandsehe reis teruggekeerd. Volgens het uit Suriname bij het Dep. van Koloniën ontvangen berigt, bleef de gezondheidstoestand in de kolonie voldoende. De gevallen van kinkhoest verminderden. Rust en orde heerschten allerwege. Eergisteren heeft in het gebouw der Teekenacademie de plegtige uit reiking plaats gehad der medailles, toegekend aan Heeren kunstenaars, wier schilder- of kunstwerk op de jongste tentoonstelling was bekroond. De Bur gemeester hield daarbij eene doeltreffende aanspraak. In de laatste Algemeene Vergadering van de Evangelische Maatschappij alhier gehouden, zijn tot Hoofdbestuurders gekozen, ter vervanging van de 1111. ter Haar en Pijzei, de IIH. Dr. A. Kuencn, Iloogl. te Leyden en Dr. A. W. van CampenPred. Ie Opperdoes, en voorts het getal Hoofdbe stuurders vermeerderd met de HII. A. H. van der Hoeven, Pred. te Keppel, 11. Haga, Doopsgez. Pred. te Arnhem en J. II. Dumans, Pred. te Zierikzee. Gisteren namiddag ten 6j- ure bevonden zich, bij de aankomst van den spoortrein, aan het station de Heeren Kantonregter, de Hoofd-Commis- saris van Policie Waldeck en een Inspecteur van Policie, welke een persoon schenen af te wachtendie ook werkelijk is aangekomen. Deze persoon werd door een agent van policie naar het commissariaat overgebragt. Men verneemt dienaangaande, dat de aangehoudene schuldig of medepligtig zou zijn aan het maken en escompteren van een valschen wissel. Die wissel moet, naar men verneemt, gelrokken zijn uit 's Hage op de Nederl. Bank groot ƒ1600 en valschelijk onderteekend met den naam van den Heer Kan tonregter alhier, Mr. J. C. van der Kemp. Er moet ook een valsch accept van de Bank op staanwaardoor het mogelijk werd bij een kantoor te Groningen voorschot er op te bekomen. Het maken van een straatweg tusschen den weg langs het kanaal naar Scheveningen en de vlakte van Waalsdorp, is aangenomen door den Heer H. W. van Santen alhier, voor 13,400. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 3 September. Prins Albert zal in het laatst dezer maand naar Frankrijk gaan, om het kamp van Chalons te bezoeken. Het staalkundig leven is thans alhier al zeer onbeduidend. De Minis ters zijn meestal naar het land vertrokken. Alleen Sir Grey en Lord Pan- mure zijn hier aanwezig. Naar men verneemt is de Regering voornemens aan den Koning van Siam ten geschenke te geven eene sterk werkende fraaije hydraulische pers, voor het persen van katoen, alsmede eene volledige mnntmachine. Als gerucht wordt gezegd, dat de Regering voornemens zou zijn 10,000 man in het buitenland aan te werven. Zoo spoedig mogelijk zullen weder naar Indië gezonden worden4 reg. infanterie, 3 reg. ruiterij, 4 compagniën van de genie, 5 comp. artillerie met 3 batterijen en eene comp. rijdende artillerie. De Times zegt dat onze krijgsmagt in Indië op 80,000 man zal worden gebragt. Volgens de laatste telling (in 1846) bevatte de stad Deihi 26,611 hui zen en 9945 winkels; 261 moskeen, 183 tempels, e'éne kerk en 198 scho len. De bevolking bestond uit 137,977 zielen. Er bestonden 90 Christelijke gezinnen van 327 personen14,768 Mahomedaansche en 19,257 Hindousche gezinnen. De 13 dorpen bij de stad behoorende telden in 1847 22,302 in woners. Na de genoemde jaren heeft er geene telling plaats gehad. Omtrent de door Lord Elgin in China te volgen gedragslijn, wordt uit Hong-Kong aan den Times hel volgende gemeld. Zoodra Lord Elgin met de noodige schepen, zoo digt mogelijk nabij de hoofdstad van het Chinesche rijk zal gekomen zijn, zal hij aan de overheden., ter overbren ging aan den Keizer, cenen brief doen toekomen, waarin Z. M. uilgenoo- digd wordt om binnen eenen bepaalden tijd de handelingen zijner ambte naren te Canton öf te wraken öf voor zijne verantwoording te nemen. Indien het Hof van Peking den Onder-Koning van Canton opoffert en vergoeding voor de ons aangedane verongelijkingen geeftbenevens waar borgen tegen de herhaling daarvan, dan is het wel. Maar in het meer waarschijnlijke geval dat óf op den brief geen acht wordt geslagen, öf bij de Chinezen de toeleg ziglbaar wordt om den Gezant in onderhandelingen over het ceremonieel te verwikkelen, dan zal Lord Elgin den oorlog ver klaren en aldus een einde maken aan den onregelmaligen voet waarop de onderlinge betrekking der twee Mogendheden zich thans bevindt. Dan zal Canton worden bezet, de handel der noordelijke havens zoo veel moge lijk ongestoord worden gelalenen verder zoodanige maatregelen worden ge nomen als noodig zullen zijn om het Hof van Peking reden te doen verslaan. Hoewel die maatregelen misschien niet de beste zijnzoo moet Lord Elgin toch iels doen, want hij heeft over te weinig magt te beschikken, om dat- i gene te doen wat behoorde. Het was beter dat Lord Elgin zijne troepen i aan den Keizer kon toonendan te vertellen dat zij op weg zijn. Maar Engeland heeft thans te veel werk om alles te gelijk te kunnen afdoen. Het passief van het gefailleerde huis Bruford Dyer en C°. te Bristol bedraagt ruim 250,000 terwijl het actief niet meer dan 90,000 beloopt. Aan boord van een op de Tijne liggend schip, met steenkolen gela den, heeft eene ontzettende ontploffing der uit de kolen ontwikkelde gas- stof plaats gehad, waardoor de bemanning naar alle kanten heengeworpen en gekwetst werd. Aan het schip werd daardoor eene schade van 1000 i toegebragt. De Heer Webb is met een klein jagt, en buiten hem slechts bemand met twee matrozen uit Engeland naar Amerika overgestoken. Kort voor dat hij de haven zijner beslemming bereikte werd een zijner manschappen door een stortzee over boord geworpen. Er was mede noch kaart noch chronometer aan boord. Op de Schotsche kust wordt veel haring gevangen, maar de hoeda- nigheid wordt langzamerhand minder. Maandag nacht is een Genueesch schip in botsing gekomen met het Amerikaansche schip IVestem Star, en met de geheele bemanning gezonken. FRANKRIJK. PARIJS, 3 September. Men acht het thans als zeker dat de bijeenkomst van de Keizers van Frankrijk en Rusland op 25 dezer te Stuttgart zal plaats hebben. Hieromtrent wordt van daar het volgende gemeld. Keizer Napoleon heeft beloofd onzen i Koning tegen het einde van Septembervergezeld van de Keizerinte ko men bezoekenten einde zijnen verjaardag te vieren en de tentoonstelling van landbouw te Cannsladt te zien. Daar de Keizer van Rusland mede tegen dien lijd alhier verwacht wordt, zoo zal de zamenkomst der beide monarchen geheel ongezocht zijn. De Keizer heeft voor zijn vertrek naar het kamp van Chalons aan Graaf Walewski de versierselen van Grootkruis van het Legioen van Eer in diamanten geschonken. De Maarschalk Rand on is alhier aangekomen. Het Ilof van Assises heeft zich thans bezig gehouden met de zaak van Ledru-Rollin, Mazzini, Massarenli en Campanella, beschuldigd van mede- pligligheid in den onlangs voor het Hof gediend hebbenden aanslag van Tibaldi c. s.tegen het leven des Keizers. De genoemde personen zijn schul dig verklaard en bij verstek tot verbanning veroordeeld. Het verzoek van Kapitein Doineau en zijne mede-veroordeeldentot cassatie van het in Algerie uitgesproken vonnis, is bij het Hof ingekomen. Men verwacht spoedig al de processtukken. Het is niet onwaarschijnlijk dat de doodstraf van den eerstgenoemde in eene andere straf zal veranderd worden. Met den lsten dezer is het nieuwe tarief voor de huurkoetsiers in wer king gekomen. De voerlieden, die thans bij het uur betaald worden, rijden zeer langzaam en vermijden natuurlijk den koristen weg, zoodat het pu bliek reden tot ontevredenheid heeft. Het berigt dat de Amerikanen het eiland Formosa hadden bemagligd, wordt thans door le Pays ten stelligste tegengesproken. Zondag 11. hebben de spoortreinen 96,000 inwoners dezer stad naar Versailles en S'. Germain vervoerd, i Maandag 11. heeft te Caen een verschrikkelijk voorval plaats gehad. Drie dieven zijn ingebroken in het magazijn van den Heer Peschardhoro- logiemaker en juwelier aldaar. Zij waren, naar het schijnt, bekend met de gesteldheid van het huis, want wetende dat de eigenaar boven was, hebben zij een ladder voor den trap geplaatst, om het afkomen te beletten. Zij hadden zich reeds meester gemaakt van 14,000 fr. aan goed en 1000 fr. I aan geld, toen de bewoner, gerucht hoorende, naar beneden kwam. Hij struikelde over den ladder. De dieven vielen hem aan en verwondden hem aan den schouder, maar daarop namen zij, uit vrees voor ontdekking, de vlugt. De Heer Peschard ijlde hen na, en op het punt zijnde er eer, te bereiken, ontving hij een pistoolschol in het hoofd en een tweede in de keel, die hem bijna levenloos in de armen zijns broeders, die ter hulp kwam toe schieten, deden nederstorten. Hij is kort daarop overleden. Op 24 Aug. is, gedurende een onweder, de middelste boog van de brug te Beaucaire (dep. du Gard), door den bliksem getroffen. Een der zijden werd daardoor vernield, maar twee vrouwen die onder den boog I stonden, hebben geen letsel ontvangen, hoewel hare mutsen en de manden die zij op het hoofd droegenwerden weggenomen. Te Algiers heeft een 20jarige inboorling, die in eenen verregaanden staat van dronkenschap verkeerdemet een met ijzer beslagen stokonder scheidene personen aangerand, liet was zonderling, dat niet de Christenen, maar alleen de Joden het voorwerp zijner woede waren. Daar het Sabbath was, stonden zij met hunne vrouwen en kinderen bij de deuren hunner woningen. Een veehandelaar werd doodelijk op het hoofd getroffen en nog zes vrouwen en kinderen werden verwond. Men heeft zich daarop van den onverlaat meester gemaakt. Een der kindereu is later nog overleden. SPANJE. MADRID, 31 Augustus. De wet tot regeling van het openbaar onderwijs is gereed en zal spoedig aan de Koningin ter bekrachtiging worden aangeboden. De Cortes zullen waarschijnlijk tegen 10 October worden bijeengeroepen. Volgens de laatste telling bedraagt de bevolking des rijks 16,340,500 zielen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2