LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 2 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BHYNENLANDSCHE BERÏGTEX. LEYDEN, 1 September. In de vergadering van den Gemeenteraad van lieden zijn op niciuv als Wethouders benoemd de HH. II. P. C. Stoffels en JIr. N. Olivier. Zondag II. mogt de Wel-Eerw. Heer A. Rutgers van der Loeff, Pred. bij de Ned. llcrv. gemeente alhier, het voorregt genieten blijmoedig terug te zien op zijne vervulde 25 jarige Evangeliebediening in onderscheidene gemeenten. Hij deed zulks met cene gepaste rede, naar aanleiding van Joh. IX. vs. 4. De gemeente deed hij die gelegenheid door hare talrijke opkomst blijkenhoe hoog zij het werk van dien Leeraar in haar midden waardeert. Volgorde der Muziekstukken bij gunstig weder op Donderdag a. s. uit te voeren door liet Muziek Corps der stedelijke Schutterij op het Plantsoen des avonds ten 6 ure. N°. 1. Coneordia-Marsch2. Ouverture le Pré aux Clercs; 3. La Clochelte des Meunières, Polka; 4. The Musical Telegraph; 5. Herinnering aan de Citadel van Antwerpen 1832, Marsch van F. Dunkier. Gelijk men weet heeft de muziek geen plaats, bijaldien de vlaggen ten 3 ure van de Stadhuis-toren waaijen. lieden is van hier naar Noordbrabant vertrokken eene batterij van het reg. rijdende artillerie, alhier in bezetting, ten einde aan de krijgsoefeningen die in de nabijheid van 's llertogenbosch zullen gehouden worden, deel te nemen. Uittreksel uit eencn brief van een Nederlandseh onderdaan, gedaglee- kend Havannah 24 April 1857. (Gedurende bijna een halfjaar had deze de slavenlioudende Staten van Noord-Amerika bezocht, op de plantages zelve gelogeerd en alles onderzocht; daarna bragt deze landgenoot 2 maanden op verschillende plaatsen van het eiland Cuba door en schreef ten slotte het volgende) De slaven werken op Cuba meer dan in dc Vcreenigde Staten van Noord- Amerika, vooral op den Zondag, die hier, even als in alle R. K. landen, zeer weinig gevierd wordt. Zij leeren lezen noch schrijven en gaan in dc steden enkele malen ter kerk zonder iels van Godsdienst te welen. De meesten leven als dieren, want men bekommert zich weinig om hen le la ten huwenen dit willen zij ook meestal niethoe meer kinderen hoe aangenamer voor den eigenaardie thans bij de grootc schaarschte en den hoogen prijs der producten, tot 1500 piasters, d. i. ruim ƒ3750, voor een goeden Neger betaalt. De kinderen worden even als de jonge zwijnen op gevoed. Zij loopen naakt of half gekleed alle te zamen in een omheinden tuin, onder het opzigt van een paar bejaarde Negerinnen; spelen en dan sen met druipneuzen als zeugenzonder iels hoegenaamd le leeren dan ligchaamsoefeningen. Hoe dikwerf ik er ook over sprak om hun ten minste als mensehen een weinig leiding te gevenalle planters antwoordden immer dal zij zich dan later daardoor ongelukkig zouden gevoelen. Mijns inziens is cene voorzie ning in dit opzigt, dc cenige weg om hun later dc vrijheid te kunnen be zorgen. Als men niet begint met de kinderen, zal het groote dwaasheid zijn. Ik heb met eene Engelsche familie van de Bahama eilanden gelogeerd die er vóór de vrijverklaring der slaven en na dien lijd woonde, en oog getuige was van de ruine der eilanden. De ellende is niet le beschrijven, die zoowel de blanken als de slaven, na de vrijverklaring getroffen heeft. Langzamerhand sterven de laalsten uit door werkeloosheid en ten gevolge daarvan ontstane losbandigheid en dronkenschap. Zij werken niet meer dan voor zoo verre zij daarmede aan hunne geringe behoeften voldoen kunnen, dewijl liet rijke land bij weinig inspanning, genoegzaam in hun onderhoud voorziet. Bijna alles wat vroeger op die eilanden zelve voor eigen gebruik en uitvoer geteeld werd, moet er thans ingevoerd worden. De weinige blanken die er nog wat werken willen worden door de vrije Negers uitgejouwd, ten gevolge waarvan, even als bijna ook in onze YV. I. Bezittingen, het eene schande gerekend wordt, om hel land te bebouwen. Het leven van velen is door dien ongelukkigen staat van zaken, in gevaar. Ik heb volkomen hetzelfde van eene familie, uit Jamaica kortelings hier aangekomengehoord. De man is zich hier komen vestigenterwijl de vrouw en kinderen naar Engeland voor de opvoeding der laatslenvertrok ken zijn. Zoo gaat de een voor en de andere na weg uit rijke gewesten die duizenden uit Europa zouden kunnen voeden, alles tot een leerrijk voorbeeld voor de doordrijvers van het schenken der vrijheid aan halve die reuvóór men ze, van de eerste jeugd af, tot denkende wezens, die eens op eigen beenen staan kunnenvormde. Ik zoude onze uitmuntende be waarscholen eerst in toepassing willen brengen en dan later eens zien of men, hetzij dan wal beperkter, toch geene goede, eenvoudige menschen in plaats van dieren, van het Afrikaansche ras zoude kunnen maken." Te Schiedam is de aanvoer van rogge in de laatste dagen zoo groot geweest, dat het Gemeentebestuur aan dc meters vergunning heeft moeten geven om van groolere maten als gewoonlijk gebruik le maken, daar anders het getal meiers ontoereikend zou geweest zijn. Aan het bureau van het llbl. is ontvangen, ten behoeve van de onge lukkige bewoners van de Pruissische sleden VredenTrarbach en Traben cene Ooslenrijksche 5 pCt. Nat. Metalliek van 1000 11. Men verneemt dat in den avond van Donderdag II. door een der ambte naren van den Rijnspoorweg, in de gemeente Walergraafmeer, nabij Am sterdam, midden in het spoor is gevonden het lijk van een manspersoon. Het is le veronderstellen, dat hij midden in hel spoor Ioopende, overreden is door den trein, die ten 10 ure 45 min. van Amsterdam was vertrokken, althans te oordeelen naar eene ontdekte wond aan het achterhoofd. In het gemeentehuis van Hennaarderadeel (prov. Friesland) heeft de aanbesteding plaats gehad van kunslwcgen in die gemeente, ter lengte van 17.500 ellen. Dit werk is aangenomen door den Heer van Tienhoven te Werkendam, voor ƒ80,500. Door het Dep. Deventer van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is besloten tot de oprigting eener industrieschool. Van wege het hoofdbe stuur is daarvoor ƒ1,000 toegestaan en de gemeente zal jaarlijks 550 bij dragen. De persoon van P. II. Andringa, onlangs uit de gevangenis le Leeuwar den ontsnapt, is weder in handen der justitie gevallen. Door een jagtop- ziener te Sneek binnengebragtgaf bij hem een hevige stoot en zette het op een loopen. Maar dit baatte hem weinig, want hij liep terstond een anderen rijksveldwachter tegemoet, waarvan het gevolg was dat hij zich weinige oogenblikken later in het huis van arrest bevond. Te Groningen is op den 28sl™ dezer de gedenkdag van de redding dier stad in 1072, naar gewoonte vreugdevol gevierd. In de Martini kerk had des morgens een groot muziekfeest plaats, waarbij ter afwisseling Ds. Moltzer als spreker optrad. In den namiddag had er eene druk bezochte hard draverij plaats, terwijl des avonds op de Yischmarkt eene groote triomfboog keurig met gas verlicht en elders eenig vuurwerk werd ontstoken. Te Vlissingen klaagt men over hel aanzienlijk getal zieken onder de militairen. Van Breskens en Neuzen worden talrijke transporten zieken ter verpleging derwaarts gebragt. De grootc warmte, gepaard aan schaarschte van goed drinkwater, moet daarvan de oorzaak zijn. Zaturdag 11. heeft er in het gehucht Oort (Limburg) op nieuw een hevige brand piaals gehad. In weerwil van alle mogelijke inspanning zijn 14 woningen en C schuren met graan gevuld verbrand, waarvan men het verlies op ƒ50,000 schat. Te Enen in Luxemburg zijn 30 huizen door brand vernield. 'sGRAVENHAGE, 1 September. Z. M. heeft aan Jhr. F. II. W. von Scherff, buitengewoon Gezant bij den Duitschen Bond, vergunning verleend tot het aannemen der Ridderorde van den Rooden Adelaar lste klasse, hem door den Koning van Pruissen geschonken. Van wege de vereeniging van onderscheidene gemeenten in Zeeland zijn door Z. M. lot Burgemeesters benoemd te Vrouwepolder, F. B. Fock te 's Heer-Arendskerke, J. P. I. Buleux; en le Arnemuiden, C. J. Baars. De lieer J. Z. Burnet, Hoofd-Commies bij het Depart, van Marine, is bevorderd lot Referendaris bij genoemd departement. Eergisteren heeft er bij Z. K. II. Prins Frederik, op het buitengoed Bakkershagen, een dejeuner dinatoir en daarna een diner plaatsgehad, waarbij II. M. de Koningin en de Kroonprins en Kroonprinses van Wur- temberg tegenwoordig waren. II. M. de Koningin-Moeder zal zich eerstdaags naar Weimar begeven. 11. Keiz. II. de Grootvorstin Maria van Rusland wordt heden middag ten G ure alhier verwacht. De Minister van Koloniën is van zijne builenlandsche reis teruggekeerd. De Minister van Buitenl. Zaken, Jhr. Gevers van Endegeest, is naar Limburg vertrokken. Door den Minister van Binnen). Zaken is bepaald dat op Dingsdag 22 dezer, in het kiesdistrict Amersfoort, de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Stalen-Generaal zal plaatshebben, ter vervanging van Jhr. Mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard, die met den derden Maandag dezer maand zijn ontslag als zoodanig heeft genomen. Uit de rekening door hel kerkbestuur der Ned. Ilerv. gemeente dezer dagen openbaar gemaakt, blijkt, dat de Willemskerk, zooals bekend is, door Z. M. den Koning in 1853 aan de gemeente geschonkenin alles aan de gemeente heeft gekost de som van ƒ142,000.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1