verbonden. Zf) zag er zeer bevallig uit en had zeer goede manieren maar scheen lijdende, en was ter prooi aan eene zwaarmoedigheid, waar van men de reden niet weet. Bij hel uitbaggeren der Seine zijn verscheidene belangrijke voorwerpen gevonden, zoo als ringen uit den tijd van Hendrik III, spelden uil den tijd van Karei IX, een zilveren wijwaterbakje uit den tijd van Lodewijk XIII, een heiligen Lodewijk-beeld in ivoor uit denzelfden, enz. Al deze voorwerpen door een vermaard oudheidkundige, den Heer Arthur Forgeais, bijeenverzameld, zullen door hem beschreven worden. Het zou niet nutte loos zijn dat het bestuur den bodem van de Seine naauwkeurig deed onderzoeken. Een Belgisch vaarluig, de Jonge Edmond, is dezer dagen door de tolbeambten alhier in beslag genomen. Oogensehijnlijk geladen met steen kolen heeft men er 1G40 Ned. tabak in gevonden, besloten in zinken doozendie zeer netjes gesoldeerd waren. Vier personen zijn daarbij in hechtenis genomen. Men heeft zich ook meester gemaakt van een aantal papierendie over den legenwoordigen staat van den smokkelhandel veel licht verspreidenbenevens aanleekening van groote hoeveelheden tabak en sigaren, die in den vreemde gekocht, weder aan de smokkelaars in de om streken dezer stad zijn verkocht. Le Pays deelt eenige bijzonderheden mede over den toestand der En- gelsche troepen in Indië, getrokken uil ecnen bijzonderen brief van 27 Junij. Het Engelsche leger heeft het beleg van Delhi nog niet begonnen, zooals men in Europa gelooft. Het heeft slechts verhevene stellingen op 3 mijlen afstands van de stad ingenomen en het middenpunt is in het dorp Hindao- Rao. Niet alleen hebben de Engelschen nog niets gedaan om de stad regel matig te belegeren, maar zij zelf zijn in bun kamp belegerd door de mui telingen, die reeds 9 weluilgcvoerde uitvallen hebben volbragt. Tegen die uitvallen zijn de Engelschen, door het opwerpen van redoutes, thans be veiligd. De muitelingen hebben de werken van Delhi in eenen goeden staat gebragt en meer dan 2G0 stukken in batterij gesteld. De Engelschen heb ben in onderscheidene ontmoetingen zich zeer dapper gedragen maar kunnen niets ondernemen voor de aankomst van versterking en materieel. Alsdan zullen zij vóór de stad le kunnen beschietende buitenwerken een voor een moeten innemen, en naar het verledene te oordeelen, zullen die hardnekkig verdedigd worden. Dit alles doet verwachten dat het beleg van langen duur zal zijn. De daling der graanprijzen blijft le Marseille steeds aanhouden. Het dagblad van Lyon berigt dat men in de zaal waarin de voorwer pen eener loterij waren tentoongesteld, een stouten diefstal heeft gepleegd. Het verlies wordt op 6 a 8,000 fr. geschat, dat door het Bestuur zal ver goed wordenopdat de kansen der aandeelhouders niet zouden verminderen. Slechts het verlies van een schoon bewerkt gesteente, door den Paus ge schonken, is onherstelbaar. - Op den Oostelijken spoorweg, bij Epernay, is de ketel van een locomotief gesprongen; gelukkig was het slechts een goederentrein; de machinist werd onmiddellijk gedood en de stoker ernstig gekwetst. Onlangs zijn te Toulon proeven met eene onder water brandende lamp genomen, welke op eene diepte van 3 voeten een zoo helder licht verspreidde dat men van het dek van een oorlogschip de naden van het koper en de spijkers zeer duidelijk kon onderscheiden. Niet minder sterk was het licht op eene diepte van 24 voeten. De lamp brandde 2£ uur lang met dezelfde helderheid onder water en zal bij het zuiveren der kiel van zeeplanten enz. van groot nul zijn. Volgens berigten uit Martinique yan 28 Juljj jl. was in die Fransche kolonie de eerste bezending vrije arbeiders uit Afrika aangekomenzij be stond uit 282 negers, zijnde er gedurende de reis, die 39 dagen duurde, 14 gestorven. Ongeveer ter zelfder tijd bad een ander vaarluig Indische arbeiders of koelies op Martinique aangebragt. ITALIË. De inlogt van den Paus te Florence is zeer luisterrijk geweest; al de klokken der stad werden geluid en bij zijne aankomst 101 schoten gelost. De Paus was met den Groothertog in «éne koets gezeten. Op het paleis gekomen heeft Z. II. van het balkon zijnen zegen aan de toegevloeide me nigte gegevenen daarna werden onderscheidene Aartsbisschoppen en Bis schoppenalsmede de familie van den Groothèrtog, de Ministers en de Hooge Staatsambtenaren tol de voetkus toegelaten. Des avonds was de ge- iieele stad luisterrijk verlicht en de Paus is met den Groothertog uitgereden om die verlichting te bezigligcn. Op den 5J™ September zal de Paus te Rome terugkeeren, om er het kerkelijk feest op den 8sle™ te vieren. Op den 22ste" zal Z. H. een Consis torie houdenwaarin 4 Kardinalen zullen worden benoemd. De Gemeente raad van Rome heeft na lang aarzelenop uitdrukkelijk verlangen van den Paus, bepaald dat men bet geld bijecrigebragl om Z. fl.' eenen feestelijken inlogt le bezorgen, aan de armen zal uildeelen. Deze gelden bedragen ongeveer ƒ18,000. Onderscheidene personen zijn echter met dit besluit niet te vrede. Eene nieuwe inschrijving heeft plaats gehad om eenen triomfboog op te riglen. De Romeinsche bank heeft voor 1000 kroonen geteekend en de Kamer van Koophandel voor eene gelijke som. Eenige dagen geleden is het standbeeld van de H. Maagd op de gedenkzuil voor de Onbevlekte Ont vangenis geplaatst. Hoewel het voetstuk nog geheel bedekt is, verdringt zich het volk om daarvan iets te zien. Het oordeel over de uitvoering is zeer streng; men zegt evenwel dat de vier marmeren beelden, aan de hoe ken van het voetstuk, uiterst fraai zijn. Dezer dagen is het verlaten van den Kerkdijken Slaat door de vreemde troepen weder ter sprake gebragt, maar de Pauselijke regering heeft aan die van Oostenrijk verklaard dat zulks in dc tegenwoordige omstandigheden niet wenschelijk is. Het Napoleons-feest is op den 15Jtl> Aug, le Rome met veel plegtigheid gevierd. De Vesuvius, waarvan de uitbarstingen in de laatste dagen verflaauwd waren, is thans weder met meer kracht beginnen te spuwen; de uitbarstin gen herhalen zich meer en meer, en de lava, aan den voet van den Atrio del Cavallo, eene diepe klove, bedwongen, schijnt thans eene nieuwe kracht te verkrijgen. De beroemde Hoogleeraar Palmieri, bestijgt driemaal 's weeks den berg tot bij den krater, om de uitbarstingen van nabij te beschouwen, en maakt aanteekeningenwelke den grondslag zullen uitmaken van een later verslag aan de geleerden en aan de verschillende academiën van we tenschap. PRUIS SEIS. In sommige streken van Duitschland heeft de handel in kerser. dit jaar veel opgebragt. Drie gemeenten in Rijn-Beijerendie te zanten slechts 1300 inwoners tellen, hebben gezamenllijk voor 19,000 van die vrucht verkocht, behalve den voorraad die zij nog voor eigen gebruik hebben be houden. De Heer Euler, eigenaar eener koffij-plantagc in Brazilië, heeft aan het Museum te Bazel, zijne geboorteplaats, eene verzameling van 450 Bra- ziliaansche vogelen ten geschenke gezonden. Te Glflcksladt in Holstein heerscht de cholera zeer sterk. Ook in Zweden maakt deze ziekte vele slagtofl'ers. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 Augustus. De herstellingen aan den H. Stephanuskerk alhier zullen plaats heb ben onder het toezigt van eene Commissie, bestaande uit den Kardinaal- Aartsbisschop van Weenenden Stedehouder van Beneden-Oostenrijk, den Burgemeester der hoofdstad en een ambtenaar van het Ministerie van Eerc- dienst. Gelijk men weet heeft de Keizer zich daartoe tot eene jaarlijkschc bijdrage van 50,000 fl. verbonden. Ons legercorps in Italië zal even als de overigen in den Oosienrijk- schen Staat, met uilzondering van de troepen in den Kerkelijken Staat en die in de Duitsche bondvestingen MaintzRastatt en Frankfort a. M., met 30 man per compagnie verminderd worden. Duizende soldaten zullen dus naar hunne haardsteden terugkeeren. De Beijersche hypotheek- en wisselbank heeft eene belooning van 2500 guldens uitgeloofd aan den ontdekker van den vervaardiger der valsche bankbiljetten van 10 guldens, welke in omloop zijn gebragt. RUSLAND. Op 15 Aug. is Prinses Cecilia van Baden, de aanstaande gemalin van den Grootvorst Michaël, tot de Grieksche geloofsbelijdenis overgegaan. Zij heeft daarbij den naam aangenomen van Olga Feodorowna. De Triester Zeit. deelt uitvoerige berigten mede omtrent dc gebeurte nissen in den Caucasus. Volgens die berigten zouden de Russen gevoelige verliezen hebben geleden. Schamyl zou hunne magt, onder Generaal Buna- dowskiover de rivier Koysow hebben gejaagdwaarbij 3 a 4000 man builen gevecht werden gesteld. Ook was eene groote hoeveelheid krijgs voorraad in de handen der bergbewoners gevallen. Schamyl zou daarop de belegering van de. stad Temonrkan aangevangen hebben. Van eene andere zijde wordt berigt dat hij later genoodzaakt is geworden dit beleg op te breken. Op 13 Junij II. heeft men al de Fransche kooplieden en een Genees heer, die zich le Sebastopol gevestigd hadden, hunne woningen doen ont ruimen en hen naar Odessa ingescheeptvan waar zij te Konstanlinopel zijn aangekomen. De meesten hunner hadder. onder goedkeuring van Ad miraal BoudakofF, Gouverneur der stad tijdens de ontruiming, handelshuizen opgerigt. Thans zijn zij van alles beroofd en hebben de hulp van het Fransche gezantschap moeten inroepen om naar Marseille te reizen. De Russische Regering heeft deze handeling afgekeurd en verscheidene Officie ren van Policie, die daaraan hadden deelgenomen, afgezet. De schade dooi de Fransche kooplieden geleden zal vergoed, en lusschen beiden Regeringen geregeld worden naar een inventaris door den Fransehen Consul te Odessa op de verklaring der belanghebbenden, op te maken. TURK YE. Omtrent het gebeurde te Tunis worden nog de volgende bijzonderher den medegedeeld: Een Jood had in den winkel van eenen Moor over een voorwerp onderhandelden daar het hem le duur voorkwamop de koop waar gesmaald. De Moor schold hem voor honden de Jood was dwaas genoeg zulks te beantwoorden. Natuurlijk ontstond hieruit een hevige twist waarin de voorbijgangers zich mengden. De broeder van den Israëliet kwam hem te hulp, doch oogenblikkelijk wierpen de Mooren zich op ben en sloegen hen op eene erbarmelijke wijze. Met veel moeite zich uit de handen dier woestelingen gered hebbende namen zij de wijk op de beurs waar zich eenige andere Israëlieten en Europeanen bevondendie weldra werden aangevallen en deerlijk mishandeld, zoodat ongeveer 50 min of meer ernstige verwondeningen bekwamenalles werd gebroken en vernield en eene som van 1500 fr. van den Directeur geroofd. De onafzienbare me nigte, hierdoor op de been gekomen, scheen geen ander plan te hebben dan al de Europeanen om le brengendie zich in grooten angst in hunne huizen opsloten. Nadat de wanordelijkheden 2 uren geduurd haddenwer den de Mooren door de militaire magt uileen gedrc\en en de rust hersteld. De Bey moet door de gebeurtenissen in den laalsten tijd zeer in 't naauw zijn gebragt en getracht hebben, zelfs door laaghartige middelen en bedrei gingen, van de Joden getuigschriften af te persen, waarbij zij verklaren dat hij voortdurend zeer gunstig voor hen gestemd is.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3