In den Kreilz Neuwied heeft Woensdag 11. een onweder, met regen en liagel vergezeld, groote schade aangerigt. Rheinbrohl werd bijna onder water gezet. Ook is een wijnberg bijna geheel vernield. Bij den marsch van het 2de bataillon van het 26sls reg. infanterie, van Barbij naar Maagdenburg is het dezer dagen gebeurd, dat 70 man, van wege de hitte, door uitputting zijn nedergevallenterwijl des avonds in het kwartier verscheidene manschappen aan de gevolgen van den marsch zijn gestorven. Te Potsdam worden door de troepen thans des nachts de exercitiën uitgevoerd. RUSLAND. De Gouverneur van Petersburg heeft bekend gemaakt dat de T'orstin Ce cilia van Baden op den 27slen aldaar hare intrede zal doen en dat het huwelijk met den Grootvorst Michael op den volgenden dag zal worden voltrokken. Dit Petersburg wordt gemelddat de sterkte van de garde-regementen zal verminderd worden. Elk regement zal 4 Hoofdofficieren verliezen en wordt tot op 800 man ingekrompen. Het is waarschijnlijk, dat bij het geheele Russische leger eene vermindering van manschappen zal worden in gevoerd. Er wordt ook een smaldeel voor de Chinesche wateren uitgerust. TURK YE, In Wallachye zullen de verkiezingen op 30 Aug. plaats hebben. De opmaking der kiezerslijsten moet aldaar volgens de bepaalde regelen heb ben plaats gehad, zoodat er geene moeijelijkhedenzoo als zich in Mol davië hebben voorgedaan, te vreezen zijn. OOST-IN» IE. BATAVIA, 24 Junij. In den avond van den 17den Junij werd, ter gelegenheid van de verjaring van den geboortedag van H. M. de Koningin, een luisterrijk bal en souper gegeven door Z. Exc. den Gouverneur-Generaal in het hotel op Rijswijk, waarvan de gevel prachtig was verlicht. De electro-magnetische telegraaf tusschen Batavia en Samarang is ge reed. Het eerste berigt is den 18dcn dezer overgebragt. In de ommelanden van Batavia hebben zich sedert de laatste dagen van Maart cholera gevallen voorgedaan. Van verschillende andere plaatsen komen ook berigten in wegens hel heerschen der cholera. In het begin van Mei is uil Sintang (Wesler-afdeeiing van Borneo), eene expeditie, bestaande uit 75 man infanterie en eenige artilleristen met een handmortier, onder bevel van den Kapitein P. M. Barberino, in kleine vaartuigen de Melawi-rivier opgestevendom den aanhang van eenige vroeger uitgewekene en nog niet in onderwerping gekomen Sintangsche Prinsen te verdrijven. Ondersteund door het stoomschip Onrust, dat later gevolgd was, werd eene aanzienlijke versterking te Soengi Man stormenderhand ingenomen en daarna geslecht. De vijand leed daarbij zwaar verlies en verspreidde zich in de wildernis. Onzerzijds werden gedood twee inlandsehe fuseliers en een inlandsch matroos, en gewond drie Europesche en een inlandsehe fuselier, benevens een Europesche matroos en een inlandsch roeijer. Op Amboina zijn 9 der in de maand Junij 1856 door het stoomschip Vesuvius gevangen gemaakte zeeroovers, toen zij uit de gevangenis werden afgehaald om de doodstraf te ondergaan, in verzet gekomen en hebben zich tot het uiterste verweerd. Om hen magtig te worden en ongelukken te voorkomen was men genoodzaakt op hen te schietenzoodat zij allen min of meer zwaar verwond naar de strafplaats zijn gebragt. Van Banda, Ternate, Menado en Timor wordt melding gemaakt van aardschuddingenwelke daar in de maand April 11. herhaaldelijk zijn waar genomen. Belangrijke schade was daardoor echter niet aangerigt. In de nabijheid der Moluksche eilanden is ook op 13 Mei eene zeebeving waar die helaas, met zijnen dood eindigde, had hij de pen nedergelegd, om haar nimmermeer op te vatten. Wij vonden slechts de helft van dit verslag afgewerkt, met eenige aanteekeningen van geschiedkundigen aard, die zoo zeer in zijnen geest vielen. Door de plaatsing van dit stuk, dat misschien velen minder belangrijk zal toeschijnen, voldoen wij echter aan eene afge legde belofte, en vertrouwen dat het voor sommigen, van wege bovenver melde omstandigheidnog wel eenige waarde zal hebben. In de Eerste Afdeeling van genoemd Reglement worden bij art. 1 de grenzen opgegevenwaaruit blijkt dat Rhijnland zich ten noorden uitstrekt van Zandvoort lot Velzen en verder oostwaarts tot den Westerdokdijk te Amsterdam; ten oosten van den Overtoomschen weg zuidelijk heen tot bij Gouda; ten zuiden van daar, langs den Leydscheiidam westelijk heen lol aan 't strand, op de hoogte van de vlakte van Waalsdorp en ten westen van daar langs het strand noordwaarts op, tot éen eind boven Zandvoort; omvattende alzoo den ganschen Haarlemmermeer-polder, ten noordenoos ten en westen met eene meerder of minder strook lands, soms van eene aanzienlijke breedte, en ten zuiden met nog een groot deel der provincie Zuidholland. Verder is bepaald, dat het bestuur te Leydcn zal gevestigd zijn, en bestaan uit een Dijkgraaf, 6 Hoogheemraden en 16 hoofdingelanden, van welke de Dijkgraaf en een Heemraad te Leyden zullen moeten wonen. Alle worden voor 6 jaren benoemd, doch zijn weder verkiesbaar. Dijkgraaf en Hoog heemraden worden op voordragt van hoofdingelanden door den Koning be noemd. Hoofdingelanden alsmede 16 plaatsvervangers door de 16 volgende kiesdistrictennaar hunne hoofdplaatsen aldus genoemd Bloemendaal Houtrijk en Polanende Cruquius, de Lynden (beide lijdelijk), Leymuiden, Lisse de Leeghwater (tijdelijk)Woubrugge Aarlanderveen Alphen Reeuwijk, Hazerswoude, Leyaerdorp, Warmond, Wassenaar en Soeter- meer, wordende verder bij Hoofdstuk III. van art. 26—62 het werk der verkiezingen geregeld. Het bestuur wordt bijgestaan door cenen Secretaris, eenen Rentmeester, een Hoofdopzigler en verdere bcnoodigdc beambtenaan te stellen door de vereenigde vergadering. De Secretaris, de Rentmeester en de Hoofdopzigler moeten den ouderdom van 23 jaren hebben bereikt en te l.eyden wonen. De Rentmeester moet eenen zakelijken borglogt stellen van ten minste ƒ24,000. Omtreut de bezoldigingen is bij art. 83 die van den Dijkgraaf op ƒ3,000 en der Hoogheemraden op 1,200 bepaald, voor den Secretaris op ƒ2,500, den Rentmeester op ƒ2,000 en den Hoofdopzigler op ƒ3,000. Voorts aan Dijkgraaf, Hoogheemraden en den Secretaris voor reiskosten ƒ2,500. Alle vergaderingen worden, in den regel, in 't Gemeenlandshuis vanRhjjn- land 2) te Leyden gehouden. De Tweede Afdeeling van het Reglement bepaalt de regten en pligten van het Bestuur. De vereenigde vergadering beslaande uit Hoofdingelanden en hunne plaatsvervangers, stellen de vereischte keuren en politie-verorde- ningen vast, alsmede de begroolingenrekeningen enz. Zij bepaalt jaarlijks den omslag door de schuldpligtigen te voldoen en de dijklaslen door dedijk- pligtigen te dragen, en is geregligd om van Dijkgraaf en Hoogheemraden verantwoording te vragen wegens hunne handelingen. Dijkgraaf en Hoog heemraden zijn belast met de uitvoering van al de besluiten van de ge noemde vergadering, en bevelen de uilvoering van alle gewone en buitenge wone werkendie zij in het belang van den waterstaat van Rhijnland noodig achten. Aan hen behoort de handhaving der bestaande verordenin gen, de afkondiging van keuren enz., en zij zijn belast meL het toczigt en het schouwdrijven over aide werken van Rhijnlands waterstaat, op het peil- malen en op den windvang. Zij moeten ook zorg dragen dat de duinen of zeeweringen door afstuivingen niet verachteren en voorts voor alles wat tot een rigtig beheer wordt gevorderd. De Dijkgraaf is beiast met de uitvoe ring der besluiten van het collegie van Dijkgraaf en Hoogheemraden, en bevoegd om wanneer omstandigheden zulks vorderen, ter voorkoming van dreigend gevaar op eigen gezag de noodige maatregelen te nemen. In November wordt eene begrooting voor 't volgende jaar vastgesteld en de begrooling en rekening in haar geheel in druk legen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. De landen, met het onderhoud der dijken bezwaard, blijven daarmede belast. Binnen een jaar na de in werking treding van hel Reglement wordt een nieuw hoefslagboek opgemaakt, alsmede een staat aanwijzende het hoogste bedrag der dijklaslen, waartegen belanghebbenden gedurende drie maanden hunne belangen kunnen inbrengen. De gewone omslagen moeten in 4 termijnen worden betaald, 15 Junij, 15 Julij, 15 Aug. en 15 Sept. Gedeputeerde Staten van Zuid- en Noordholland hebben het loezigt op het bestuur van het Hoogheemraadschap, waaromtrent in artt. 172183 de noodige bepalingen zijn vastgesteld. Dit de Overgangs-Bepalingen, aan het slot van het Reglement, blijkt dat binnen 6 maanden na het in werking treden van het reglement eene ver kiezing van Hoofdingelanden zal plaats hebbendie 2 maanden daarna voor- draglen moeten opmaken tot benoeming der leden van het collegie van Dijkgraaf en Hoogheemraden. De thans beslaande keuren en verordeningen zullen binnen 5 jaren worden herzien of door nieuwe vervangen. Na dat tijdstip zijn ze van regtsvvege vervallen. Het Reglement, dat 8 dagen na de afkondiging in werking treedt, zal gedurende 2 maanden ter lezing liggen op de Secretarie van Rhijnland en aldaar tegen betaling der kostenverkrijgbaar zijn. Dit Hoogheemraadschap is voorzeker het oudste, belangrijkste en grootste wa terschap van ons vaderland. Reeds in een Handvest van Graaf Willem tl, Roomsch Koning, van 9 April 1253, wordt er van gewaagd. 2) Dit huis staande op de Breedestraat en uitkomende op de Langehrng, is den 21stc" l'ebr. 1578 door Hoogheemraden tot bet houden hunner vergaderingen aan gekocht en daar in gesteld tot huisbewaarder en verzorger zekeren Jacob van Oude geest waarbij o. a. het volgende bepaald werd Dat hy nyemandt en zal mogen loogeren ofte herbergen, dan alleenlicken de voorsz. Dyegrave ende hoge Heemraiden, metsgaders de Hooft ingelanden van Ryn- landt, ende den gheenen die Zyluyden met hem brengen zullen, by zoo verre dair plaitze es, om ben luyden Ie logeren, ende anders nyet. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 20steo Augustus 1857, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Verantwoording van de inkomsten en uilgaven der gemeente over 1856. 2°. Wijziging in de Verordening op het verleenen van erediet aan de han delaars in steenkolen. 3». Voorschriften betreffende de begrootingen en rekeningen van armbestu ren en godshuizen. 4". Voordragt tot opheffing van de Vleeschhalen om dat lokaal voor de politie in te rigten. KERKNIEUWS. Te Katwijk aan Zee is tot Predikant bij de Herv. gemeente beroejven D'. H. W. Witteveen, thans te Ermelo. genomen. KORT OVERZIËT DER HOOFDBEPALINGEN VIN HET REGLEMENT VOOR HET HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RHIJNLAND Vastgesteld bij Kon. besluit van 6 Julij 185?. In ons nommer van 3 Aug. 11., gaven wij berigt van de opneming van genoemd Reglement in de St. Cour., met bijvoeging later daarvan de hoofdbepalingcn te zullen mededeelen. I)e Uitgever van dit blad had die taak op zich genomen, maar raogt zulks niet volbrengen. Een uur voor dat hem de ongesteldheid overviel, »Ilem, dat de voorsz. Jacob Jacobsz. zal hebben van elcke maeltyt van de Heeren zeven Stuvcrs, ende van Dienaers vijff Stuvers. 't Leylsche bier dat zy over laeffel drincken dair inne gerekent, zonder dat hy de sclve Dienaers onder tyden sal laten drincken, en zal hen luyden anders geen l>ier geven, dan van een Croon, ofte dair omtrent." In 1597 werd het grootendeels vernieuwd en de timmeraadje was zoo naar genoegen van Heemraden, dat ze aan P. Clocq, aannemer van 'twerk, in 1599 300 deden schenken. «=sT A 8 BKK1UTE1I.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3