LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 1' BIIVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 18 Augustus. Ter verkiezing van e'e'n lid voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaal in hel hoofdkiesdistriet Leyden zijn uit deze gemeente van de 1002 kies- gcregtigden opgekomen 575 Kiezers. Zondag 11. mogl de Ned. llerv. gemeente alhier het voorregt genieten de plaats van den waardigen Leeraar, wijlen D'. A. Brownvervuld te zien. Dr. E. Laurillard, tot hierloe Pred. te Zantpoorl, werd des voormiddags aan de gemeente voorgesteld, door den oudsten Leeraar, Ds. II. Fangman die op herhaalden aandrang die taak op zich had genomenhetgeen ook zeer gepast mogt genoemd worden, daar die Eerw. Leeraar tevens aan het voorregt mogl gedenken van gedurende 40 jaren in onderscheidene gemeen ten des vaderlands het Evangelie le hebben verkondigd, waarvan ruim 24 ja ren hier ter stede. De bevestiger riglte naar aanleiding van Hebr. XIII vs. 8, Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in eeuwigheidtol Leeraar en gemeente een hartelijk woordwaartoe zijne veeljarige ondervinding hem gereedelijk aanleiding gaf. Les avonds deed de nieuwe Leeraar zijne intrede, met eenc indrukwekkende rede, naar aanleiding van hel Apostolisch woord, Coloss. I VS. 28Welken wij verkondigenvermanende een' iegelijk mensch en leerende een' iegelijk mensch in alle wijsheidopdat wij zou den een' iegelijk mensch volmaakt stellen in Jezus Christus. Volgorde der Muziekstukken bij gunstig weder op Donderdag a. s. uit te voeren door liet Muziek Corps der stedelijke Schutterij op het Plantsoen, des avonds ten 6J ure. N°. 1. Concordia-Marsch2. Ouverture Ie Pré aux Cleres; 3 La Cloehettc des Meunières, Polka; 4. The Musical Telegraph; 5. Herinnering aan de Citadel van Antwerpen 1832Marsch van F. Lnnkler. Het Handelsblad berigt dat hel aan Dr. T. J. Ilalbertsma, vroeger kweekeling onzer Hoogeschoolgelukt is toegang te verkrijgen tot de klooster-bibliotheek van hel Escurialnabij Madrid, alwaar eenc groote verzameling Griekselie en Romeinsche handschriften bewaard wordt, waar van de waarde nog onbekend is. Dr. Ilalbertsma houdt zich onledig met het nazien der Griekselie handschriften en brengt dagelijks 5 ure, den tijd die hem is toegestaanin de boekerij doorzoodat hij met de schatten dier verzameling goed bekend zal worden. Men mag verwachten dal hij de uit komsten van zijn onderzoek openbaar zal maken. In de vorige week hield de Ncderl. Guslaaf-Adolf-Verccniging hare jaarlijkschc algemeene vergadering te 's Gravenhageonder voorzitterschap van Dr. L. J. F. Janssen. De maatschappij mogt met innigen dank aan God erkennendat zij reeds veel goeds heeft mogen opwekkenbewaren en ondersteunen. Onderscheidene Evangelische gemeenten in 't buitenland vooral in Weslphalen en Hongarije mogten reeds door haar geholpen wor den. In het vaderland dankt meer dan ééne gemeente haar krachtige hulp en liefderijken bijstand. De kleine Protestantschc gemeente te Weert, in Limburg, vroeger met Roermond vereenigd, ontving door haren arbeid een' eigen Evangeliedienaar. De Vereeniging ontving een legaat van 100 en stelde 2000 ter beschikking van de Algemeene Vergadering. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands midde len over de zeven eerste maanden van 1857, waaruit blijkt, dat die bedra gen hebben ƒ31,344,274.45zijnde 620,523.4Gj- meerder dan over genoemd tijdvak in 1856. Van wege de lloll. IJzeren Spoorwegmaatschappij is aanbesteed het maken van gemetselde pijlers en meer andere werken aan de traliebrug over de Leydsche Trekvaart, nabij den Vogelenzang. Dit werk is aange nomen door den Heer van Doorn, le Uaarlemvoor 11,100. Had het Klassikaal Bestuur van 's Gravenhage, uitspraak doende in de zaak der bekende aanklagt, door de Heeren Predikanten Verhoef, du Cloux en Kraaijenbelt, tegen Dr. J. C. Zaalberg Pz.Predikant alhier in- gebragt, de aanklagers ontvankelijk verklaard, en daarop hunne aanklagt als onreglmatig afgewezenen teekenden de aanklagers daarop appel van die uitspraak aan bij 't Prov. Kerkbestuur van Zuidliollandthans verneemt men dat gemeld Kerkbestuur, ter laatster instantie beslissende, het vonnis van het Klassikaal bestuur van 's Gravenhage heeft vernietigd, op grond, dat de aanklagers hadden moeten verkiaard worden niet-onlvankelijk in hunne aanklagt te zijn. [Dagbl. v. 's Grar.) Uit Haarlem wordt gemeld dat in de vorige week de vrouw van den banketbakker M., op het Verwulft, nog iets in de keuken le verrigten heb bende zich nadat reeds het geheele huisgezin te bed lagnaar beneden begaf, en daar tot hare niet geringe ontsteltenis, licht en gloed door de reien van een turfhok in de keuken ontdekte. Bij onderzoek vond men dat er geglommen kolen waren nedergelegd bij den turf, waarover eene zeef met spaanders, enz., zoodat er geen twijfel omtrent boos opzet meer overbleef. Het bleek dan ook dat de twee dienstmeidenuit wraak over ongenoegenhetwelk zij dien dag met hare meesteres gehad haddenalles in brand hadden willen stekenen slechts door eene onvoorziene omstan digheid in haar boos opzet zijn gestuit. De beide schuldigen, zijnde zusters, werden in verzekerde bewaring gebragt. Te Amsterdam werd op Vrijdag en Zaturdag het vroeger aangekon digde derde Ned. Nationaal Zangerfeesl in het Park gehouden. Algemeen is men van oordeel dat het volkomen naar vvensch en naar genoegen is afgeloopen. De uilvoering van de stukken was juist en krachtig. De solo zangers kweten zich voortreffelijk van hunne taak en aan de dirigen ten, de HH. Boers, Heinze en van Eykcnviel uitbundige toejuiching ten deel. Op den tweeden feestavond verwierf de liedertafel Eutonia, onder de leiding van den Heer Bertelsmann mede buitengewoncn lof. Op dien avond kwamen ook de twee prijs-composilien op de daartoe uitgeschreven gedichten: a. Neêrlands Taal en b. Janmaat, van den Heer Dr. J. P. Heije, ter uitvoering. Beide kwartetten werden door al de liedertafels, onder de leiding van den lieer Ileinze, voortreffelijk voorgedragen. Daarna trad de Heer W. Krijlhoff, Voorzitter van het Comité tot Feeslregeling op, en gaf in gepaste bewoordingen te kennendat de feestgevende Liedertafels Euterpe en Amstels Mannenkoor, ter bevordering der Nederlandsche toonkunst, de gezegde prijsvraag hadden uitgeschreven, dat 37 mededingende compositiën daarop ingekomen en de twee zoo even uitgevoerde door het Technische Comité den prijs waardig gekeurd waren, en dat men nu ter opening der bijgaande besloten naambriefjes zou overgaan. Dit werd gedaan door den Heer M. A. Caspers, die vervolgens den Heer August Stille, Muziek-Direc- leur le Maastricht, als componist van Neêrlands Taal, en den Heer Richard IIol, Directeur der Amsterdamsche Licdertafcl Amstels Mannenkoor, als componist van Janmaat, bekend maakte, en aan elk dezer beide overwin naars, die zich in de zaal bevonden, en op uitnoodiging van den President op het orkest verschenen, eene keurige gouden medaille ter hand stelde. Het geheel werd met de uitvoering van het volkslied (Wilms) besloten. Uit Amsterdam wordt gemeld dat men aldaar een Oostenrijkschen coupongroot 3.09in betaling heeft gegevenna de genoemde som door bijvoeging van een cijfer op 30 90 te hebben gebragt. Z. M. de Koning heeft op Vrijdag 11. aan de ingezetenen der heer lijkheid het Loo een luisterrijk volksfeest gegeven. Des namiddags ten 3 ure nam dit feest een aanvang. Spelen van allerlei aard, voor sommige waarvan omtrent 300 liefhebbers zich hadden aangemeld, werden afgewis seld door de muziek van twee orkesten. Bij tusschenpoozcn werden de prijzen uitgedeeld, waarvan een zeer aanzienlijk getal, en daaronder in zilver van niet geringe waarde, voorhanden was. Z. M. vertoonde zich b(j herhaling op alle punlen onder het volk, en werd overal en door allen met de meeste hartelijkheid en vreugde begroet; meermalen werd men ge troffen door de eenvoudige bewijzen van gehechtheid der landbouwersen zigtbaar was het dat ook Z. M. daarvoor niet ongevoelig was. Het feest duurde ongesloord en zeer ordelijk voort tot in den laten avondtoen het door een vuurwerk werd besloten. De U. C. meldt dat het muziekcorps van het aldaar in bezetting lig gende reg. veld artilleriezoo wel te Elberfeld als le Dusseldorp veel roem heeft ingeoogst. In de laatstgenoemde plaats woonde de Prins van Holien- zollern met het geheele corps Officieren het concert bij; de bijvalsbetuigin gen, die vooral van die zijde aan onze militaire muziek werd gebragt, waren zeer vercerend, en men mag ten slotte zeggen, dat het artillerie- muziekcorps zijn eer en die van het Nederlandsche leger voor zijn deel waardig heeft opgehouden. Dezer dagen zijn van regeringswege aan de Tweede Kamer ingezonden vier ontwerpen van wet, betreffende: 1°. de uitoefening der geneeskunst; 2°. de uitoefening der artsenij-bereidkunst en den handel in geneesmiddelen en heelkundige werktuigen; 3°. het geneeskundig bestuur, en 4°. het onder zoek naar de bekwaamheden van de aanstaande genecskunstoefenaren en apothekers; met de daartoe behoorende memoriën van toelichting van den Minister van Binnenl. Zaken. Hel eerste ontwerp strekt tot regeling van alles wat onder het begrip van uitoefening der geneeskunst behoort te worden gebragt. Daarin zijnzon der het verschil van wetenschappelijke ontwikkeling tusschen de bijzondere standen van geneesknnsloefenarcn en de eigenaardige betrekking waarin ieder hunner geplaatst is, uit het oog te verliezen de aan allen op te leg gen verpliglingen en toe le kennen reglenmet de voorschriften tot hare nakoming en handhavingbenevens eenige overgangsbepalingenvereenigd opgenomen. Het tweede ontwerp bevat de regeling van de uitoefening der beroepen en bedrjjven die aan de geneeskunst de materiële hulpmiddelen verschaffen,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1