die ongelukkigcn voor de stukken en op hel woord van vuurvlogen hunne ledematen door de lucht en overdekten de bedienaars van het geschut met hun bloed. Men gelooft door eene zoodanige onmenschelijke gestrengheid schrik onder de muiters te brengen. Misschien maakt men zijne rekening wel verkeerd. Door den Anglicaanschen Bisschop van Londen zijn gebeden uitge schreven voor de in nood verkeerende Engelschen in Indigen voor de be trekkingen der gevallen slagtolfers hier te lande. Bij het tuighuis te Woolwich zijn nog 180 personen in dienst geno men, ten einde de vervaardiging van patronen voor het Indische leger te bespoedigen. De Times die vroeger de deelneming van Ledru-Rollin aan de zamen- zwering tegen het leven van den Keizer van Frankrijk als bewezen aan nam is thans lot de verklaring gekomen dat de bewijzen daarvan zoo zwak zijn, dat geen Engelsch regter hem daarvoor een half uur in hech tenis zoude houden. In een onzer dagbladen wordt berigt dat men in Schotland een goud bevattend erts heeft gevonden. In Julij hebben er in onze wateren 82 schipbreuken plaats gehad. Sedert 1 Jan. dezes jaars bedraagt het getal 1164. In den laatsten lijd heeft men opgemerkt dat de ontvangsten bij alle spoorwegen zeer verminderen. Uit de Vereenigde Stalen wordt gemeld dat de beroemde geoloog Mit chell uit Noord-Carolina omgekomen is. Eenigen tijd geleden was hij naar het Zwarte gebergte afgereisd en spoorloos verdwenentot dat men einde lijk zijn lijk nabij de rivier Lavey ontdekte. Vermoedelijk is hij aan den rand van een afgrond uitgegleden en in de diepte gestort. Te Cincinnati zijn 20 kinderen vergiftigd door het eten van suikergoed dat in de straten was gestrooid door een dronken Duilscher, wiens naam onbekend was. Het suikergoed bevatte gelijke deelen rattenkruidsuiker en meel, en werd voor de ratten vervaardigd. Nabij Rio-Janciro bestaat eene groole inrigting voor den scheepsbouw en ter vervaardiging van werktuigendie in de laatste jaren zeer in uitge breidheid is toegenomenen alwaar reeds verscheidene fraaije stoombooten zijn vervaardigd. Deze inrigting, aan de volharding van Baron de Mana verschuldigd, is de vernietiging nabij gevveest. Door de onvoorzigligheid van een zwarten arbeider, die met eene brandende pijp was ingeslapen, is de modelkamer met de daarin geborgen rijkdom verbrand. Aan de zeelieden van onderscheidene natiën, die met brandspuiten ter hulp snelden, heeft men het behoud van hel overige gedeelte te danken. De schade is even wel aanzienlijk en Baron de Mana heeft daarom in de Kamer van Afge vaardigden in Brazilië voorgesteld om ƒ700,000 aan de genoemde inrigting voor te schieten. Berigten van de Kaap de Goede Hoop van 13 Junij melden dat het koloniaal parlementop aanvrage der Regeringeene som van 50,000 be schikbaar heeft gesteld om in de eerstvolgende twee jaren gebezigd te wor den lot bevordering der overkomst van Europesche landverhuizers. De aangevraagde som van 25,000 voor het aanleggen eener noodhaven in de Tafelbaai was reeds door de Kamer van Volksafgevaardigden bewilligd. Omtrent den aanleg van spoorwegen liepen de gevoelens uiteen en was nog geen bepaald besluit genomen. De manschappen van het Duitsche vreemden-legioen zijn bijzonder Ie vre- den met hunne vestiging in de Kaap-kolonie. FRANKRIJK. PARIJS9 Augustus. Bij Kciz. besluit is aan den Minister van SLaat een credict verleend van 250,000 fr. ter viering van de Augustus-feesten. Ook is bij een dergelijk besluit de oprigting eener geneeskundige school te Algiers goedgekeurd. De behandeling van de zaak betreffende de zamenzwering tegen het leven des Keizers voor het Hof van Assises heeft weinig belangrijks opge leverd, en de algemcene aandacht niet sterk geboeid. Hel getuigen-verhoor leverde niets meer op dan hetgeen in de akte van beschuldiging reeds was opgenomen. Nadat de Advocaten der beschuldigden het woord hadden ge voerddroeg de Procureur-Generaal zijn resume' voor. De gezworenen zich verwijderd hebbende, braglen later hel schuldig over de drie aangeklaagden uit, zij namen echter wat Grilli en Bartolotti betreft, verzachtende om standigheden aandaar zij niet voornemens waren geweest den Keizer wer kelijk te vermoorden. Ten gevolge van deze uitspraak werd Tibaldi tot levenslange verbanning en Grilli en Bartolotti lot 15-jarige gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelden hoorden het vonnis zwijgend aan. De zaak tegen Mazzini en Ledru-Rollinzal in een afzonderlijk regtsgeding worden voortgezet. De Proc.-Gen. heeft verklaarddat de medepligtiglieid dezer beide uitgewekenen eene uitgemaakte zaak was, zoodat zij van dit oogen- blik af in de oogen van alle weidenkenden als moordenaars gebrandmerkt zijn en met hoon en schande overladen. De Regering heeft niet toegestaan, dat het lijk van Eugène Sue naar Frankrijk zou worden overgebragt, om ter aarde te worden besteld. Tusschen Frankrijk en Rusland zijn onderhandelingen aangeknoopt tot het sluiten van een verdrag ter bescherming van den letterkundigen en kunst-eigendom. De Prins van Canino heeft voor zijnen dood de laatste hand gelegd aan eene verhandeling over de rassen der vogels en andere werken. Ook heeft hij eene memorie over het beheer van den plantentuin nagelaten waarin hij hevig klaagt over de zorgeloosheid die bij bijna alle Fransehe geleerde genootschappen de overhand verkrijgt. Hij verwijt hunde rijk dommen die zij bezitten, niet te kennen of er geen voordeel uit te trekken; het heilige vuur der wetenschap niet te verspreidende musea als mummies te beschouwende galerijen als begraafplaatsende liooge roeping welke zij te vervullen hebben niet te kennen. Dit alles is met kracht en soms met vrij veel waarheid geschreven. Ook geeft hij middelen aanom de genootschappen uit hunnen doodslaap op te wekken en van hunne rijkdom men voordeel te doen trekken. De Prins heeft zijne natuurkundige verzameling aan het bestuur van den Plantentuin vermaakt. In onderscheidene kringen vestigt men de aandacht op het voordeel dat Engeland thans zou kunnen genieten, indien er een kanaal door de landengte van Suez bestond. Volgens eene matige berekening zou de af stand naar Indië daardoor tot op de helft worden verkort. Misschien zal het voorgevallene den Minister Palmerston wel tot andere gedachten brengen. Op den spoorweg van hier naar Ronaan heeft een der treinen een schok gekregen, waardoor 4 rijtuigen uit het spoor geraakten. De machi nist werd daarbij op den weg geworpen en geraakte met zijne beide beenen onder de wielen. Het reglcrbeen werd verbrijzeld en het andere zwaar gekwetst. Eergisteren avond is er brand ontstaan in de kerk van den II. Jacobus te Amiensdie tot den volgenden morgen ten 0 ure heeft geduurd. Het grootste gedeelte van dit gebouwna de hoofdkerk het schoonste gebouw- der stad, is vernield, liet nieuwe orgel, dat 25.000 fr. heeft gekost, is ge heel verloren. Niet onmogelijk is het dat de brand op het orgel is uitge barsten, want men had aldaar vuur voor het solderen gebruikt. De schil derijen enz. zijn gered, even als de voorwerpen die tot de eeredienst gebruikt werden. Men berekent de schade op 160,000 fr. Naar men zegt is het gebouw bij onderscheidene maatschappijen voor ƒ250,000 verzekerd. ITALIË. De Paus heeft op 3 Augustus te Bologne het vroeger aangekondigde consistorie gehouden. Negen Kardinalen woonden die vergadering bij. Brieven uit Rome meldendat de Graaf de Rayneval op nieuw een verlof aangevraagd en ook verkregen heeftmaar ook levens last heeft ont vangen om bij de Pauselijke Regering aan te dringen op de invoering van die hervormingendoor de bevolking zoo dringend verzocht. Uit Genua wordt van 10 Aug. gemeld, dat er onder de galeislaven al daar op nieuw eene zamenzwering is ontdekt. Zij zouden trachten te ont- vluglen na hunne bewakers te hebben omgebraglen reeds hadden zij ge poogd 2 Officieren uit den weg te ruimen. De opgewondenheid onder de boeven is groot; twee hunner zijn reeds ter dood gebragt. Naar men verneemt heeft de Koning van Napels de doodstraf waartoe Nicolera, de helper van Pisacana, door den krijgsraad was veroordeeld, veranderd in levenslange gevangenisstraf. Uit Napels wordt gemeld dat de graanoogst daar te lande geheel afge- loopen wasen dat er naar raming anderhalf maal zoo veel tarwe en twee maal zoo veel boonen is geoogst als in een gewoon jaar. OOSTENRIJK. WEENEN, 8 Augustus. De Abt Mamie, die in Duitschland eene reis heeft gedaan ter inzameling van gelden voor den bouw eener R. Kath. kerk te Bernmoet zeer wel in zijn pogen zijn geslaagd. De Keizer en de Aartshertogen hebben aan zienlijke bijdragen geschonken, zoodat men gelooft dat het totaal der in schrijvingen, zoo hier als elders, wel 50,000 bedraagt. In den aanstaanden winter zal er eene volkstelling plaats hebben vol gens het nieuwe reglement. De Kardinaal Prins-Primaat van Hongarije heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, waarin hij eene uitnoodiging doet lol het deelnemen aan eene processie, welke hij persoonlijk op den 311™ Sept. van Presburg naar Maria- zell wil aanvoeren, ter viering van liet 700-jarig jubile' van hel beeld der H. Maagd, de schutspatrones van Hongarije. De Kardinaal wenscht, dat de processie niet minder luisterrijk moge uitvallen dan die in 1691, na het eindigen van den Turkschen oorlog, plaats had, waaraan 230 mannen en 100 vrouwen van den adel en buitendien nog 8765 personen onder de leiding van den Bisschop van Tinnia deelnamen. Het getal vreemdelingen te Frankfort is zoo groot, dat de bezitters der hólels eenige honderde kamers in burgerhuizen tot zeer liooge prijzen in huur hebben moeten nemen, om de gasten onder dak te brengen. De meeste reizigers komen dit jaar uit Rusland en Nederland. Ook langs den geheelen Rijn wemelt het van vreemdelingen. RUSLAA». Het zeewezen des rijks ondergaat eene geheel nieuwe regeling. De zeilschepen zullen door stoomschepen met schroefvermogen vervangen wor den. De ondervinding van den laatsten oorlog heeft de noodzakelijkheid daarvan bewezen. De Regering heeft schroefstoommachines doen bestellen voor 9 linieschepen, 4 fregatten, 2 korvetten, 10 goëletten en 4 transport schepen. De Grootvorst Konslantijn stelt alles in het werk om de vloot spoedig op eenen fikschen voet te brengen. De kruisvaart in de Oostzee zal dit jaar geen plaats hebben, dewijl die geen nut oplevert. Men zal de schepen langere reizen laten doen. Reeds hebben 273 Zee-Officieren en 5000 matrozen buitenlandsche zeetogten ondernomen. De schepen Aurore, Olivouzza en Duinza zijn naar de havens van Siberieterwijl 3 korvetten met schroef-stoomvermogenen 3 klippers naar dezelfde waters zijn ver trokken in de Middellandschc zee is een eskader van 1 linieschip3 fre gatten en 1 brik, naar de Zwarte zee zijn 6 korvetten; en 46 Officieren bevinden zich buiten 's lands voor dienstzaken van de marine. Uit het Aziatisch gedeelte des Rijks heeft men de lijding ontvangen, dat het opperhoofd der Bouriats van Tunkin, (een Mongoolsche stam. die een herderlijk leven leidt in liet gouvernement Irkutsk, en het Lamaismc belijdt), zich heeft laten doopenen tot het Christendom is overgegaan met zijn gezin en 70 bloedverwanten. Hij gebiedt over meer dan 5000 mannelijke onderdanen, die hun opperhoofd waarschijnlijk zullen volgen. De Russ. Inv. deelt thans eenige bijzonderheden mede omtrent de laatste bedrijven der Russen in Circassie. Prins Orbelien heeft zich aan

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3