De inwoners van de zoo zeer door brand geteisterde Pruissische stad Vreden worden op eene voorbeeldige wijze door de bewoners onzer grens plaatsen van het noodige tot levensonderhoud voorzien. Er bestaat vermoe den dat de kleederinaker, waarvan in ons vorig berigt is gesproken, den brand heeft aangestoken. De brand is op drie onderscheidene punten uit gebarsten, en op alle drie deze punten is hij op den dag van den brand gezien. Hij is in hechtenis genomen, en het heeft veel moeite gekost om hem voor de woede des volks te beschermen. Hij heeft in de gevangenis getracht zich door middel van niigebroken glas den hals af te snijden; maar de wonde, die hij zich tocgebragt beeft, is niet doodelijk. Te Amsterdam heeft zich eene Commissie bereid verklaard om liefdega ven voor de ongelukkige bewoners dier stad te ontvangen. Prins Louis Lucien Bonaparte, neef van den Keizer der Franschen, heeft in zijn hotel te Londen, eene drukpers doen plaatsen, waarop hij de vruchten zijner taal-stndiën laat drukken, tot een klein getal exemplaren, welke hij aan openbare boekerijen en bijzondere personen als geschenken uitdeelt. Thans is de Prins bezig met een werk, hetwelk, op zijn verzoek, door Dr. J. 11. Halberlsma vervaardigd werd; het is eene vertaling van het Evangelie van Mallheusuit het Grieksch in het tegenwoordige land-Friesch. 'sGRAVENHAGE, 11 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw, de Heeren: A. J. F. Jansen, Resident van MenadoJIr. C. A. de Jongh, Vice-President van het llooggeregtshof van Nederl. Indië, en A. A. Th. de ManAdministrateur van Finanliën in Suriname. Bij Kon. besluit is vergunning verleend tot het dragen der versierselen van de Ridderorde van S'. Stanislas lste klasse, aan den Vice-Admiraal 11. Ferguson, Directeur der Marine te Vlissingen; van Sl. Stanislas 2de ld. met de Kroon, aan den Heer L. K. Turk, Hoofdingenieur-Directeur van scheepsbouw; van S'. Stanislas 2de kl.aan den Heer D. G. Muller, Secre taris-Generaal bij het Dep. van Marine, en van S'. Anna 3de kl., aan den Luitenant-ter Zee ls,e kl.J. E. Buysalsmede aan den Officier van Ge zondheid 2(lc kl. van het leger in Ned. Indië O. G. J. Mohnike, tot het dragen van de gouden Deensche medaille voor verdienstenhem door den Koning van Denemarken geschonken. Z. M. heeft van wege de vereeniging van onderscheidene gemeenten in Noordholland, benoemd tot Burgemeesters: te Egmond-BinnenS. C. S. Holland; te Heemstede, C. van Lennep; te Ransdorp, J. Dekker, en te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, F. 11. Kleine. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot Regter in de Arr.-Regtbank te Middelburg Mr. J. II. de Stoppelaar, thans Subst.-Griffier bij die Regtbank, en tot Regter in de Arr.-Regtbank te Hoorn Mr. F. Booy, thans Kanton- regter te Woubrugge. Tot Ontvanger der in- en uitgaande regten enz. te Arnhem is benoemd de lleer P. A. de Chateleuxthans in die betrekking te Deventer. HU. KK. IIH. Prins en Prinses Hendrik zullen morgen naar Luxem burg vertrekken. De Minister van Koloniën zal op morgen geen gehoor verleenen. De Perzische Gezant, Ferruck-Khan, die men dacht dat herwaarts zou komen, is van Erussel weder naar Parijs vertrokken. Naar men verneemt zijn de wetten tot regeling van de geneeskunst thans gereed en zullen zij spoedig aan de leden van de Slalen-Generaal worden rondgedeeld. Zij behandelena. de uiloefening van de genees kunst b. de artsenijbereidkundeden handel in geneesmiddelen en in heelkundige werktuigenc. 't geneeskundig bestuur en d. het onderzoek naar de bekwaamheid van toekomstige geneeskundigen en apothekers. Blijkens ontvangen berigt van Zr. Ms. Zaakgelastigde bij het Hof van Petersburg, heeft de Keizer aller Russen goedgevonden te bepalen, dat, te rekenen van 27/15 Augustus aanst.op welk tijdstip de voorregten eener vrijhavenaan de stad Odessa toegekendkomen te vervallendie haven onder de werking van het algemeen toltarief des Keizerrijks zal worden gebragt. Hel heeft Z. M. behaagd, voor dit jaar de gewone bijeenkomst van de miliciens-verlofgangers voor de najaars-oefeningen in zooverre te beper kendat aan het Depart, van Oorlog enkel de magliging is verstrekt, om bij het reg. grenadiers en jagers, bij het lsle, 2dc en 4de bat. van het 2de, hij hel lsle bat. van het 4de, bij het 3de bat. van het 5dc, en bij het 2de bat. van het 6de reg. infanterie al de miliciens der ligling van 1853, die zich met onbepaald verlof bevindenin werkelijke dienst op te roepen, ten einde aan de wapenoefeningen deel te nemen. Dezen zullen op den 29stcn dezer, bij hunne corpsen onder de wapenen moeten komenom vóór of op den 5d<™ Oct. weder met onbepaald verlof huiswaarts te worden gezonden. Gisteren is alhier aangekomen Dr. S. A. Buddingh, na zijne hem dooi den Koning opgedragen algemeene inspectie over de Protestantsche kerk en het schoolwezen in Ned.-Indië, welke ruim 5 jaren heeft geduurd, gelukkig volbragt te hebben. Bijzonderheden zijn omtrent die inspectie nog niet be kend; evenwel weet men uit de verslagen en andere Indische berigtendat deze belangrijke zending de weldadigste vruchten heeft gedragen. Yele nieuwe gemeenten zijn er geslicht; ook moet de Heer Buddingh onder de Heidensche Ballah-volkeren en dc Alfoeren met ijver en goed gevolg werk zaam zijn geweest; reeds zouden onder de eerstgenoemde volken scholen geopend en Zendelingsleeraars werkzaam zijn. liet is te hopendat men zich weldra in de kennis van de bijzonderheden van deze zoo hoogst ge- wigtige zending zal mogen verheugen, tot welker vervulling Dr. Buddingh zich vele vermoeijenissen en ontberingen moet getroost hebben, zoodat het hem tot een dubbel genoegen moet verstrekken, na zoo veelvuldige reizen in de Nederl.-Indische bezittingen, in welstand in het vaderland te hebben mogen terugkeeren. Gisteren middag heeft de Minister van Bnitenl. Zaken een groot diner gegeven aan de leden van de Eerste Kamer. De Minister van Koloniën zal voor cenigen tijd de residentie verlaten. De Minister van Finantiën is reeds van zijne bnitenlandsche reis terug gekeerd. Den 7dcn dezer is op de buitenplaats het kleine Loo, nabij deze stad, in den ouderdom van 51 jaren, overleden Jhr. Johann George Otto Stuart von Schmidt auf Allenstadt, oud-Gouverneur van de kolonie Suriname. Eerste Kanier der St aten-Generaal. Zitting van Maandag 10 Augustus. In deze zitting zijn de volgende wets-ontwerpen met algemeene stemmen aangenomen1°. dat tot vaststelling der uilgaven wegens verstrekkingen door het Departement van Marine, dienst 1857; 2°. dat tot verhooging der begrooting wegens den arbeid van gevangenen voor 18573°. dat tot ver hooging van Hoofdstuk Y der Staatsbegrooting voor 1856; 4". dat tot split sing der gemeente Bruinisse en tot bijvoeging van den geheelen Anna-Ja- coba-polder aan de gemeente St. Philipsland5°. dat tot verhooging van Hoofdstuk IX B der Staatsbegrooting voor 1857. Bij de behandeling van het ontwerp sub N°. 1 heeft de Heer van Dam van lsselt een ernstig woord gezegd betrekkelijk het Dep. van Marine. De gebeurtenissen in Britsch-Indië zijn eene waarschuwing voor ons Vaderland en, bij de moeijelijkheid om spoedig van hier naar Indië versterking te zendengaf hij den Minister van Marine in ernstige overweginghet corps mariniers uit te breiden en daarop bij de opmaking der volgende begrooting te letten. De Minister van Marine gaf daarop de verzekering, dat zulks reeds nu bij zijn Departement een punt van overweging uitmaakt. Vervolgens werd behandeld het wets-ontwerp tot aanvulling der bepalin gen ten aanzien van den vrijdom van accijns op den turf en de steenkolen. Na breedvoerige beraadslagingen werd dit ontwerp mede met 17 tegen 13 stemmen aangenomen. Zitting van Dingsdag 11 Augustus. In deze zitting zijn na eenige beraadslagingen met algemeene stemmen aangenomen1°. het ontwerp van wet lot inkoop van nationale schuld waarvan de bestemming nader bij de wel is te regelenen 2°. bet wets ontwerp tot vervanging van art. 7 der wet op de zeevisscherijen. Op morgen is aan de orde gesteld de behandeling van het wets ontwerp lot regeling van het lager onderwijs. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIS. BRUSSEL, 10 Augustus. In het dorp Que'vy-Ie-Pelit nabij Bergen in Henegouwen, heeft op den 8sl™ dezer een hevige brand gewoed. 23 huizenmeestal van rieten daken voorzienzijn daardoor vernieldalsmede eene aanzienlijke hoeveel heid hooi en graan. Aan de hulp van de toegesnelde brandweer van Bergen en andere plaatsen is het geluk den voortgang der vlammen te stuiten. Ook te Tourinne S'. Lambert, heeft een dergelijk onheil plaats gehad. De kerk en pastorij is daar alleen gespaard gebleven. Door het onweder zijn in de vorige week te Erwetegen 4 huizen met stallenschuren en den daarin opgeslagen oogst verbrand. De schade hier van wordt op bijna ƒ20,000 geschat. Uit Arlon (Luxemburg) klaagt men over bet groot aantal wolven. Dezer dagen zagen maaijers in het veld door hen een kinddat afgedwaald was, wegrooven. Zij maakten terstond jagt op de dieren, die het meisje gelukkig onbezeerd lieten vallen. ENGELAXIl. LONDEN, 9 Augustus. Yolgens de Observer zal de zitting van het Parlement den 22ste" dezer door de Koningin in persoon worden gesloten. De ministeriële maal tijd, die de sluiting van het Parlement voorafgaat, is op 15 of 16 dezer bepaald. Hel bezoek van de Keizer en de Keizerin van Frankrijk schijnt zich tot Osborne te zullen bepalen. HH. MM. hebben een togtje in zee gedaan. De Koningin der Nederlanden is den 6dcn dezer te Glasgow aangeko men en heeft zich van daar naar het landgoed van den Hertog van Ha milton begeven. Bij het Hoogerhuis is door een der leden een adres ingediend van de Koningin van Oude, welke nog altijd hier verblijf houdt. Zij betuigt daarin dat de muiterij der inlandsche soldaten haar innig leed doet, dal haar zoon, de afgezette Koning, daaraan niet kan medepliglig zijn en dat het konink lijke geslacht van Oude aan de Britsche Kroon getrouw is en blijft. Zij besluit met het verzoekdat de vermoedenswelke tot dc inhechtenis neming van haren zoon te Calcutta aanleiding gegeven hebben, bepaaldelijk aangewezen wordendaar zij anders niet voor wederlegging vatbaar zouden zijn. Dit adres is door het Huis ter zijde gelegd omdat het niet in den be hoorlijken vorm gesteld was: er ontbrak namelijk het in den aanhef ge bruikelijke woord nederig. In het Lagerhuis is een gelijkluidend adres ingediend. De Regering heeft in het Hoogerhuis, bij monde van den Heer Vernon Smith, Onder-Secretaris van Slaat bij het Dep. van Oorlog, verklaard dat zij aanzienlijke versterkingen naar Madras en Bombay heeft gezonden ofschoon zij zich van de getrouwheid der inlandsche legers in die Presi dentschappen verzekerd houdt. De lieer Mackay, eigenaar van 2 met troepen naar Indië vertrekkende schepen, heeft 200 geschonken tot onderhoud der vrouwen en kinderen van de met deze schepen uitgezonden wordende soldaten. Onze dagbladen zijn steeds opgevuld met looneelen van moord op de Europeanen in Indië gepleegd, maar ook van de strafoefeningen die daarop op sommige plaatsen is gevolgd. Zulks is hier steeds het onderwerp der gesprekken. Niets is afschuwelijker dan de leregtslelling van 24 muiters van het 45slc infanterie regement te Ferozepore. Men bond aldaar 10 van

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2