LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 12 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond U Ka?.v W De Prijs der Courant is 12 in het Jaar} de afzotiderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Zitting ran den Gemeenteraad van 11 Augustus. Tegenwoordig de HH. Stoffels, Bucaille, Ysselsteyn, du Rien, Kluit, Leembruggen, Sikkel Groos, Hubrecht, Taels van Amerongen, van der Hoe ven en de Voorzitter. De Burgemeester deelt mede dat de 1111. Sicgenbeek, ten Sande, de Moen en Krantz kennis hebben gegeven verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. Na het openen der vergadering de Burgemeester de presentielijst heb bende doen voorlezenblijkt hetna een half uur gewacht te hebbendat niet de grootste helft der leden van dezen Raad is opgekomenen vermits hij alzoo niet mag beraadslagen of besluitenheeft de Burgemeester de ver gadering gesloten en eene nieuwe vergadering bepaald op Donderdag den J3den dezer maand, des namiddags ten 2 ure. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 11 Augustus. De meesten onzer lezers zullen het gevoelen, dat dit nommer der Courant met innig leedgevoel door ons wordt uitgegeven. De mandie als eigenaar van dit blad, gedurende een aantal jaren aan het hoofd der redactie stond, is na eene korte doch hevige ziekte bezwekenen de plaats waar wij bent tot hiertoe zoo ijverig werkzaam zagen, is helaas ledig. Aan echtgenoot en kinderen, aan vrienden en onderhoorigen plotseling ontrukt, staren allen met diepe droefheid hem na. Zij staan verplet bij zijn zielloos overschot, want de kroon hunnes hoofds is afgevallen. In vele kringen waarin hij van wege zijnen ijver en zijne werkzaamheid geroepen was, zal zijn gemis mede levendig worden gevoeld. Weinig kon hij vermoeden, toen hij in het nominer van 12 Januarij 11., bij de herdenking van Leydens ramp in 1807, nog eenen dankbaren blik wierp op zijne eigene redding, dat zijne aardsche loopbaan zoo spoedig zou zijn geëindigd. Zijne verdiensten hier uil een te zetten, daartoe achten wij ons onbevoegd en deze plaats minder geschikt; wij zouden daarmede ook handelen tegen den nederigen geest die den overledene zoo zeer kenmerkte. Allen die in den dagelijkschen omgang getuigen waren van zijne hartelijke liefde jegens de zijnen, van zijne opregle en deelnemende vriendschap, van zijne belang stelling en zorgen voor allen tot wie hij in betrekking stond, en van zijnen Christelijken wandel, kunnen beseffen wat in hem verloren wordt. Steller dezer weinige regelenwien het steeds tol genoegen strekte hem in zijnen arbeid ter zijde te staanen wien het behoefte was een woord ter zijner nagedachtenis te spreken, is innig overtuigd dal de tranen van dankbaar heid, uit de oogen gevloeid van hen, die hij in hunnen nood met raad en daad bijstond, de schoonste lofrede op zijn leven zullen uitmaken. LI. Zaturdag had alhier een droevig ongeluk plaats. Terwijl eenige werklieden bezig waren aan de herstelling van het dak eener woning, op den hoek van de Haarlemmerstraat en Kuiperslecg, waarin onlangs brand was geweest, had een hunner, een veelbelovend jongeling van 16 jaren M. R. het ongeluk van het dak en door de verbrande zoldering naar beneden te storten. Hoewel onmiddellijk genees- en heelkundige hulp werd aangebragt, was de inwendige kneuzing evenwel van dien aard dat hij spoedig in de armen zijner bedroefde moeder overleed. Zij verliest in hem een jjverigen en knappen zoondie in vele opzigten haar steun was. Gisteren en heden had de inspectie plaats van het regement Rijdende Artillerie alhier in bezetting, door den Generaal-Majoor Jhr. C. D. P. Sin- gendonck, Inspecteur van genoemd wapen. Z. K. H. de Prins van Oranje is met 's lands schroefkorvet Groningen, onder bevel van den Kapitein-Luilcnant-ler-Zee J. D. Woltcrbcckden Bitvn dezer in de Corunna aangekomen. Alles was wel aan boord. Uit het 415te jaarverslag van het fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van de gewapende dienst in de Nederlanden, ter algemeene vergadering ■van 29 Julij uitgebragt, blijkt o. a.dat gratificatiën werden verleend aan 1878 personen, waaronder 252 verminkten in den vcldtogt van 1815 en 220 in den strijd tegen België. Behalve de verminkten in den strijd, die dadelijk opgenomen werden nadat zij hunne aanspraak bewezen hebben, waren er 954 infirmen, die eene gratificatie uit het fonds hadden verzocht, en daarop aanspraak zouden kunnen maken, indien de krachten van het fonds zulks toelieten. De uitgaven hadden bedragen 75,078.78)en de ontvangsten ƒ73,772.14, zoodat er een tekort was van ƒ1,315 64). In het invalidenhuis werden verpleegd 72 personen; tot bestrijding der kosten van dat gesticht hadden gestrekt eene rijkstoelage van ƒ5000 en eene toe lage van de gemeente Leyden ad ƒ600, afgestane gratificatiën en pensioen, «n eene bijdrage uit dit fonds ad ƒ4092.31, te zamen ƒ22,310.75. De jaar- I(jksche collecte had opgebragl 26,834,54, dus ƒ225.03) minder dan in 1855. De Minister van Koloniën heeft ter kennis gebragt van de gemeente besturen en verdere inzenders van certificaten van Nederl. oorsprong, we gens goederen, bestemd om in Nederl. Indië te worden ingevoerd, dat, ten einde geene vertraging in de terugontvangst van de gemelde stukken te ondervinden, bij de inzending daarvan aan het Depart, van Koloniën op het adres de woorden ^Certificaten van oorsprong" behooren geplaatst te worden. Te Aarlandervcen had Donderdag 11. een treurig voorval plaats. Een jongeling, die een paard nit het land ging halen, verwarde met zijn voet in den halster, welken hij als stijgbeugel wilde gebruiken. Het paard zette hel op een loopen en sleepte hem mede. Een der armen van den ongeluk kige werd daarbij verbrijzeld en moest worden afgezet. De inzameling der veldgewassen in het Weslland wordt door het schoonste weder begunstigd. De deugd van de granen Iaat weinig te wen- schcn over. De boomvruchten zullen hier en daar meer geven dan men verwachtte. De druiven staan heerlijk en beloven een schoonen oogst. Het aardappelgewas is in sommige streken mislukt. De latere soorten beloofden eene betere uitkomst, maar deze lijden nu eenigzins door de ziekte, die zich in de laatste dagen op verschillende plaatsen weder heeft vertoond echter niet op eene verontrustende wijze. Hoofd-ingelanden van den Haarlemmermeer-polder hebben een adres aan de Tweede Kamer ingediendbezwaren inhoudendeten aanzien van de voordragt der wet, bij welke aan den Raad der gemeente de bevoegdheid wordt verleend, om eene belasting te heffen van een gulden per bunder, van de in den polder gelegen landen. De adressanten doen opmerken, dat dergelijke verordening niet alleen in strijd zoude zijn met de gemeentewet, maar bepaaldelijk met de voorwaarde, op welke de drooggemaakte gronden zijn verkocht, en waarbij aan dezelve voor 25 jaren vrijdom van grondlast is verzekerd; en dat dergelijke wet alzoo voor 't minst als onbillijk zoa moeten worden geacht. De adressanten beweren, dal zij den polder, bij gemis van behoorlijke maatregelen lot walerberging, waardoor voor hel Rijk een half millioen is bezuinigd, in geen zeer voldoenden toestand hebben overgenomen, en zich belangrijke opofferingen moeten getroosten om daarin te voorzien. Zij ont kennen niet, dat de gemeente Haarlemmermeer behoefte heeft aan onder steuning en deze van het Rijk mag verwachtenen meenendatindien met terzijde stelling van het bedoelde ontwerp, de onverkochte dorpsgronden en die aan de Cruipiius, ter waarde van ƒ36,000, aan die gemeente werden afgestaanaan die behoefte zou zijn voldaan. Te Rotterdam had Zondag 11. op de Rotte een twist plaats tusschen een paar echtgenoolendie ten gevolge had dat de man zijne wederhelft uit het raam smeet. De vrouw moet daarbij ernstig verwond zijn geraakt. Te Amsterdam heeft Zaturdag 11. de wedstrijd der Kon. Zeil- en Roei- vereeniging op het IJ plaats gehad. Het feest is naar wensch geslaagd en tot genoegen van een ieder afgcloopen. Z. K. II. Prins Hendrik werd ver hinderd daarbij tegenwoordig te zijn. Te Nijmegen zijn Donderdag 11. de 20-jarige zoon van den Heer G. aldaar, en een zijner bloedverwanten, die tijdelijk bij hem verblijf hield met baden in de Waal verdronken; het lijk van den eerstgenoemde is dadelijkdat van den anderen eerst den volgenden morgen opgevischt. De zoon van den vuurwerkmaker Schuurmans, te Leeuwarden, is aan de gevolgen zijner wonden, bij de onlangs vermelde kruidonlplolling ver kregen thans mede overleden, Aan den straatweg tusschen de Lemmer en Sneck (prov, Friesland) is in den avond van den 8slcn weder eene boerenplaals door den bliksem getroffen en afgebrand. De schade van den hagelslag op 15 en 20 Julij in de provincie Gro ningen geleden is zeer groot. Door 29 leden der onderlinge waarborgmaat schappij is eene opgaaf van 68,000 schade gedaaneen aantal andere leden kon de schade nog niet opgeven. In den eersten polder nabij Bath (Zeeland) is eene keet en twee be lendende bulten afgebrand. Bij het ontstaan van den brand waren de ouders van het in die keet verblijvende gezin, met achterlating van 4 jonge kin deren in den polder werkzaam. Drie dier kinderen werden met eenige moeite gered, doch het vierde, een zuigeling van 4 of 5 maanden oud, is in de vlammen omgekomen. Het ongeval is veroorzaakt door het onvoor- zigiig gebruik maken als brandstof van de in ruime male aanwezige stop pels van het in gemelde polders dezer dagen gedorschte koolzaad. Vrijdag 11. is aan den Moerdijk bij het aankomen van den spoortrein van Bredade locomotief van den treinten gevolge er een slophout ont brak, doorgeloopen en in de haven gestort; ongelukken hebben daaibjj geen plaats gehad, alleen heeft een rijtuig, dat in den weg stond en dus vooruit in het waler slorlle, veel geleden.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1