jNEDEKLANDJiN OIUNJE. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden verlrekkcn in de volgende week naar het kasteel Muskau en zullen er geruimen lijd vertoeven. Op den 28ste0 Julij, des avonds lusschen 6 en 7 ure, heeft over de omstreken van Rodenkirchen (Rijn-Pruissen) eene hevige orkaan gewoed. Verscheidene vaartuigen zijn op den Rijn vernield, en de liagelsteencnzoo groot als noten, hebben eene groole schade aan de veldvruchten loege- bragt. De wind was zoo sterk en vergezeld van eenen zoodanigen zwavel reuk, dat lieden die op het land waren, gevaar liepen te slikken en op den grond moesten gaan liggen sommigen zijn zelfs omver geworpen. Boomen zijn ontworteld en op een verren afstand geslingerd. Men kan rekenen dat dit weder, dat slechts 10 minuten heeft geduurd, duizende thalers schade heeft veroorzaakt. Te Golha zal den 9dcn dezer in de Vrijmetselaars-Loge een groot feest worden gevierd, dewijl de Hertog de plaats van regerend Meester zal aan vaarden. Vele leden der Orde uit onderscheidene oorden van Duilschland zullen het feest bijwonen. Te Bittberg, nabij Trier, zijn op 28 Julij 19 huizen en 20 schuren afgebrand. Uit Hamburg wordt gemelddat de Engelsche Regering ook aldaar de groote stoomschepen afhuurt, om troepen naar Indië over te brengen. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 Augustus. Naar men verneemt zal de Keizerin haren gemaal op de reize in Hon garije niet vergezellen. De Gouverneur van Triëst, Baron de Mertens, heeft uit Brussel een telegrafisch bevel ontvangen, om uit naam van den Aartshertog Maximiliaan en diens echtgenoote 3000 lires aan het hulpfonds voor het zeewezen en 2000 lires aan de armen der stad uit te reiken. TIIRKYE, De staat van zaken was te Konstantinopelten opzigle van de Vor stendommen van dien aard dat men gewigtige gebeurtenissen kon ver wachten. Het is op eene ministeriële verandering uitgeloopen. Resehid- Pacha heeft met zijne ambtgenoolenuitgezonderd die van Marine, zijn ont slag genomen. Thans is Mustapha-PachaGouverneur van CrelaGrool-Visier geworden, en Ali-Pacha (vroeger Groot-Visier) is met de leiding derbuiten- landsche zaken belast. Of de Fransche regering deze verandering als eene overwinning mag beschouwenzal eerst later blijken. OOST-INDIE. BATAVIA, 10 Junij. (Vervolg). Bij besluit van den Gouverneur-Generaal zijn o. a. benoemd: tot Raads heer in het Hooggeregtshof van Nederl.-Indië, de OlFicier van Justitie hij den Raad van Justitie te Batavia Mr. F. H. E. Schusler; en tot lid in het Hoog Militair Geregtshof Mr. J. de Wal Hzn., Raadsheer in het Hoogge regtshof van Ned.-Indië. Voorts is op verzoek eervol ontslag verleend als Predikant bij de Prot. gemeente in Ned.-Indië, aan Dr. S. A. Buddinghen zijn benoemd tot Predikanten bij de Prot. gemeente: te Passoeroean üs. A. A. T. Mounier, thans te Rembang; te Rembang D'. C. A. L. van Troosten- burg de Bruyn, en te Pekalongan Ds. J. II. Z. Bruinier, beide onlangs uil Nederland aangekomen. Door den Gouv.-Gen. is onlangs aan den Ned. Consul te Canton in China, thans tijdelijk te Macao, opgedragen, om zijnen dank te betuigen aan Sir John Bowring, Gouverneur van Hong-Kong, voor het voorloopig in verzorging nemen van de vijf opvarenden der op de kust van Cochin-China afgeloopen Nederlandsche bark Henriette Maria, die aldaar zijn te regt gekomen. Ook is door eenige kooplieden en burgers van Singapoera aan den Resident der Wester afdeeling van Borneo een dankadres aangeboden voor de hulp aan de Brilsche onderdanen van Serawak verleend, toen die plaats door muitende Chinezen werd bedreigd. Tusschen onze Regering en den Sultan van Aljeh is een verdrag van vrede, vriendschap en handel gesloten. Daarbij is o. a. bepaald dat beide partijen met alle hun ten dienste staande middelen zullen waken en ten strengste straffen het plegen van zeeroof en menschenroof. Aan de verbetering van de haven alhier wordt ernstig gedacht. De beide hoofden zullen worden verbreed en versterkt en het westerhoofd zal 95 ellen worden verlengd. De kosten daarvan worden op ƒ940,000 berekend. Het stoomschip Etna, Kapt.-Luit. A. Clarkson, heeft in April jl. eene ontmoeting gehad met rooverspraauwendie praauwen voor een groot deel vernield, en vele geroofde menschen in vrijheid gesteld. De werkzaamheden bij de geographische dienst worden onder de lei ding van den Ingenieur de Lange ijverig voortgezet. Te Padang werden op 24 Mei twee schokken van aardbeving gevoeld die evenwel geene schade hebben aangcrigt. Op 26 of 27 Dec. 1856heeft eene uitbarsting plaats gehad van den berg lloen-bane, in het westelijk gedeelte van het eiland Timor, bij welke gelegenheid 2 personendoor het ncdervallen van steenenhet leven heb ben verloren. Dit is, voor zooveel bij de bevolking bekend, de eerste uitbarsting van eenen vulkaan op Timor, althans in het westelijk gedeelte des eilands. In de Sidneysche bladen leest men dat op 31 Maart officieel is be kend gemaakt, dat de lleer G. Kohier is opgetreden als Consul der Neder landen voor Nieuw-Zuid-Wallis, en den Heer J. C. Prost heeft benoemd tot zijnen Yice-Consul te Sidney. Zulks is een bewijs, dat de laatste ver anderingen in de Nederlandsche handelspolitiek in ernst zullen worden ten uitvoer gelegd, want lot hiertoe werd de vreemde handel in de Neder landsche bezittingen van den Indischen Archipel onder vele beperkingen gedreven waarvan de uitsluiting van consulaire bescherming eene was. Van Malang, resid. Pasoeroeang, verneemt men, dal aldaar eene Ja- vaansche vrouw, die met haar man en kinderen door het bosch reisde, door eenen tijger werd aangevallen; haar man dit ziende, verdedigde haar met zijne kris. De tijger liet den mandien hij eene vreeselijke wond aan de schou ders had toegehragl, los en viel ten tweede maal de vrouw aan; de inan echter verhinderde dit nogmaals en de tijger is, na hem aan het been nog verwond te hebben, eindelijk op den loop gegaan; de Javaan is zwaar ver minkt in hel hospitaal opgenomendoch spoedig genezen. In de genoemde afdeeling zijn, van de maand Jan. tot uil0. Maart, ge dood 30 tijgers, waaronder 14 koningstijgers. Onder deze laatslen bevond er zich een van 3 voelen hoog en 8 voeten lang, ongerekend de staart, die 2 voeten lengte had. KERKNIEUWS. Ter vervulling der vacature, ontstaande door het emeritaat van D». F. Lorie' Pz.heeft de Kcrkeraad der Remonstrantsch Gereformeerde gemeente te Hazerswoitde beroepen Ds. L. de Jong, Pred. te Oude Wetering. Deze be dankt hebbendeis beroepen Dr. J. W. BokProponent bij de Broederschap. 233s,c Sitaats-Koterij. Trekking der Ticeede Klasse. lste Trekking. N°. 5046 een prijs van ƒ5,000. N°. 8642 een prijs van 1,000. De naaste Betrekkingen van JOHANNES MEIJER, in leven Wacht meester hij het 3de regiment Dragonders, en die van JOHANNES ROSET, in leven Fuselier bij de 3de komp. 4 Bat. des lsle regiments infanteriewor den in hun belang uitgenoodigd zich ten spoedigste ter Secretarie dezer Gemeente te vervoegen. AI» VERTENTIEN. Ondertrouwd Leyden, 31 Julij 1857. J. A. C. OUDEMANS, en P. A. VERDAM. Getrouwd Leyden, 29 Julij 1857. S. H. RINKES, en J. C. van 1TERSON. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoote B. ENGELSC1I, in den ouder dom van bijna 73 jaren, na eene gelukkige Echtvereeniging van 43 jaren. Soeterwoude, 3 Augustus 1857. P. van VUGT. De Ondergeteekende betuigt bij deze zijnen welmecnenden dank voor de belangstelling bij de bevalling zijner Echtgenoote betoond. Letden, 5 Augustus 1857. 11. van ROMBURGH. De Vereeniging heeft in hare Vergadering, den 3dcn Augustus, met een parige stemmen, als Candidaat, tot Lid voor de Tweede Kamer, in plaats -van den Heer Mr. G. GROEN van PRINSTERER gesteld, den Heer Mr. J. J. TERING VAN UERK1IOUT, Wethouder te Amsterdam Namens de Vereeniging voorn., A. TIELEMAN Voorzitter, Letden, 4 Augustus 1857. W. B. van ANDEL, Secretaris. OPEINBAIIE VERKOOP1JNG Ten overstaan van den Notaris E. H. GERAERDS THES1NGH, residerende te Ley denin het Gemeentehuis van Koudekerkop Maandag den 17den Augustus 1857, bij Opveiling, en op Maandag daaraanvolgende, bij Afslag, beide des voor middags ten elf urevan N°. 1. Eene alleraangenaamst gelegen HEERENIIIIIZINGgenaamd: Mtijnlust, met Koetshuis, Paardenstalling, Dorschvloer en Tuinmanshuis, met uitzondering der daaraan annexe Boerderijbevattende onderscheidene Boven- en Benedenkamers, waarvan acht Behangen en vier van Stookplaatsen voorzien; voorts welaangelegden Tuin, Moestuin, Boomgaard, Vijver en ver dere aanhoorighedenalles staande en gelegen aan den lleereweg en den Rijn, onder de Gemeente Koudekerkhekend op den Kndaslralen Legger Sectie A. Nos. 5, 92 lot en met 95, 97 tol en met 103, 659, 668 en 669, te zamen groot 3 bunders62 roeden52 ellen en nog een zuidelijk ge deelte van N°. 109, groot 17 roeden en 20 ellen. N°. 2. Eene partij WEI- en HOOILAND, gelegen achter hel voorgaande perceel, onder Koudekerk, op den Kadastralen Legger, bekend Sectie A. Nos. 108—115, te zamen groot 8 bunders, 43 roeden en 26 ellen. N°. 3. Eene partij WEI- en BOUWLAND, gelegen als voren, bekend bij het Kadaster Sectie A. Nos. 104, 106, 107, 116 tot en met 120, te zamen groot 9 bunders, 2 roeden en 70 ellen. N°. 4. Eene partij WEI- en BOSCHLAND, gelegen als voren, bij het Kadaster bekend Sectie A. N°s. 592 lot en met 595, te zamen groot 6 bun ders, 88 roeden en 61 ellen. N°. 5. De OPSTAND eener Bouwmanswoning met zes roeden Hooiberg, tot afbraak, slaande op het perceel hierboven Sectie A. N°. 95. De voorschreven vier eerste percelen zijn te aanvaardenhet Wei en Hooiland, Kersmis 1857 en hel Bouwland met hel ontblooten van den schoof deszelfden jaars. De Afbraak van perceel N°. 5 kan wor den aangevangen primo Mei 1853 en zal moeten geëindigd zijn primo Junij deszelfden jaars. Het perceel N\ 1 is te bczigtigen Donderdag den 6den en 13dcn Augustus, van elf tot drie ure, en voorts daags vóór en op den dag der Veiling en Toewijzing. Nadere inlichtingen te bekomen ten Kantore van den bovengenoem- den Notaris te Leyden en van den Notaris K. N. IIENGEYELI), residerende te Hazerswoude.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3