LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 5 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en ^Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ■uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RlNNENLANDSCnE BERIGTEN. LEYDEN, 4 Augustus. Van de 1435 kiesbevoegden ter verkiezing van Leden voor den Gemeente raad zijn bij het Hoofd- en bij het Onderbureau voor de herstemming van twee Leden opgekomen 60S Kiezers. Hij gunstig weder zal de Muziek der Schutterij, Donderdag aanst. des avonds ten 6; ure, op hel Plantsoen, de navolgende stukken uitvoeren: N°. 1. Pas Redouble; 2. Ouverture Les Diamants de la Couronne (Auber); 3. Polka Mazurka; 4. Solo pour Clarinetle en Sib (llerr); 5. Potpouri de l'Ope'ra Norma (Dunkier); 6. Marche et Choeur de l'Ope'ra Guillaume Teil (Köliler). In de maand Julij zijn binnen deze Gemeente overleden 77 personen, als: 11 mannen, G vrouwen, 27 zoons en 33 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 7. Geboren 86 kinderen, als: 50 zoons en 3G doch ters; waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 26 huwelijken. Z. K. 11. de Prins van Oranje met hel stoomjagt de Leeuw te Ylis- singen aangekomenis aldaar overgegaan op het ter reede liggende schroef- stoomschip Groningen, om zijne reize naar de Spaansche havens te aan vaarden. Zatnrdag morgen ten 5 ure is de stooinkorvel in zee gestoken. De bekende Viaamschc letterkundige, Ridder van Kerckhove, is te Antwerpen overleden. Hij was in 1828 benoemd tot lid van de Maat schappij der Ned. Letterkunde alhier. Den 27s,c" Julij jl. overleed te Schutlerop, in het graafschap Benl- heim, de lieer H. Sehlikker, emerit. Predikant van Langweer in Friesland, in den hot g at ouderdom van 87.1 jaren. Hij is bekend als de leermeester van den grootcn li. A. Borger, die geb. 26 Feb. 1784, op den 12 Oct. 1820, dus 36 jaren oud, alhier als Hoogleeraar overleed. De Algcmcene Synode der Nederlandsdie Hervormde kerk heeft zich verpligt gezien te beslissendat de deelnemingen in de geldleening tol op- rigting van een hulp-fonds ter uitbreiding van de Evangeliebediening in de gemeenten, uit aanmerking van het, in vergelijking met het benoodigd kapitaalonaanzienlijk bedrag der ingeschreven geldenniet worden aange nomen. Deze uitkomst betreurende, is het haar een heiligen pligtaan allen dank te zeggen, die door de aanbieding hunner bijdragen van bunnen goeden zin hebben doen blijken, om mede te werken inel de Synode tot verhooging van den bloei der godsdienst in de vaderlandsche gemeenten. Het heil der kerk beveelt de Synode met goed vertrouwen aan de voortdu rende werkdadige belangstelling dier edeldenkendenimmer levende in de hope, onder biddend opzien lot den lieer der gemeente, dat zij langs een anderen weg geraken zal lot hel heilvolle doeldat zij zich heeft voor gesteld. Men verneemt, dat eenigen tijd geleden zekere van der Linden in den Haarlemmermeerpolder eene medaille heeft gevonden, betrekkelijk de inname van Porto Bello, ecne stad op de landengte van Darië die N. met Z. Amerika verbindt, in het jaar 1729 door de Russen. Hij heeft dien gedenkpenning aan den Keizer van Rusland aangeboden. Dezer dagen heeft hel Z. M. den Keizer van Rusland behaagddeze aanbieding met een geschenk van 50 dukaten te beantwoorden. De IV. R. C. deeil mede dat er te Rotterdam plan bestaat om eene Naantlooze Maatschappij op te rigten tot bereiding van gas uit harsolie, volgens de gcoclroijeerde uitvinding van den Heer A. Longboltom. Zeven achtingwaardige en daaronder zeer zaakkundige ingezetenen dier stad en van Gouda, hebben zich aan het hoofd der onderneming gesteld en verzen den dezer dagen de prospectussen. Het plan is een kapitaal van ƒ500,000 bijeen te brengen, verdeeld in aandcelen van 250. Men verneemt wijders dat de toestellen lot vervaardiging van dit gas zoo onkostbaar, beknopt en gemakkelijk in de behandeling zijn, dat zelfs bijzondere personen zich daarvan zullen kunnen bedienenterwijl de kleinste dorpen voorlaan door gas zouden kunnen verlicht worden. Ook zou dit gas voor onze kustlich ten wegens lichtsterkte en onkostbaarheidzeer de aandacht verdienen. Onlangs werd te Rotterdam een diefstal van goud- en zilverwerken gepleegd, ten nadeele van de Wed. K. Het is den ijver der politie gelukt het vermiste te Deventer aan te houden, terwijl de dader te Wezel in ver zekerde bewaring is genomen. Zijne uillevering zal verzocht worden. Van Rotterdam is naar de Kaapstad vertrokken het schip Joan, Kapt. Laseur. Een 100-lal jongelieden worden daarmede op nieuw, inge volge herhaalde aanvrage, overgebragt. De jeugdige volksverhuizers waren opgeruimd en vol moed. Volgens de Schied. C. is in de branderij van den Heer Beukens te Schiedam, een werkman, bij hel overstappen van den eenen ketel op den anderen, uitgegleden en in het kokende vocht gestort; hel onderste gedeelte van zijn ligchaam moet deerlijk verbrand zijn. Zatnrdag morgen had de machinist Numante Amsterdam, die aan de machine van hel in het Oosterdok aldaar liggende droogdok werkzaam was het ongeluk er tusschen te geraken en geheel verbrijzeld te worden. De man laat eene weduwe en 5 kinderen na. Dezer dagen is te Amsterdam op nieuw eene proeve genomen met eene brandkast uit de fabriek van de HH. Giesbers en O. te Roermond. De aanleiding hiertoe was dat de genoemde fabriekanten onlangs eene zoodanige kast hadden afgeleverd aan den Heer D. te Amsterdam, die de betaling dei- koopsom had geweigerd, tenzij men toestond de brandkast aan den vuur proef te onderwerpen. De fabriekanten slemden hierin onmiddelijk toe en gedurende een uur is de kast aan een fel vuur blootgesteld geweest. Na gloeijend uit het vuur gehaald en bekoeld te zijn is bij de opening gebleken dal de papieren enz. die in de kast waren gelegd, gaaf en ongedeerd wa ren gebleven. Het isvolgens de A. C.bij die gelegenheid bekend geworden dal de eigenaar van de brandkast te Middelburg, na de waarden uit de kast te hebben genomen, de deur er van openliet, dat de kast alzoo door de weg gebrande zoldering in de diepte is gestort en op den hoek der openstaande deur is te regl gekomenwaardoor de lange schoten van het slot naar binnen gebogen werden en de vuurgloed op de binnen- en buitenwanden van de kast tegelijk hare vernielende krachten kon aanwenden. Op 3 Sept. zal te Utrecht eene vergadering worden gehouden van de Nederl. Protestantsche Unie. Uil Tiel werd onlangs gemeld dat de Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente aldaar zich mogt verheugen in de ontvangst van een volledig zilveren Avondmaalstel aan deze door wijlen 51r. B. J. C. Hoogendijk van Domselaar ten gebruike der gemeente vermaakt, thans verneemt men dat ook de diaconie der voormelde gemeente door wijlen denzelfden gever is vereerd geworden met eene inschrijving van een kapitaal van 20,000 op het groot boek der Nat. Werk. Schuld, rentende 2j- ten honderd 'sjaars, vrij van het regt van successie, met de renten sedert 1°. Januarij 11. Te Leeuwarden heeft Zatnrdag 11. een treurig voorval plaats gehad. De zoon en de bediende van den vuurwerkmaker Schunrmans waren in hel bovenhuis, bezig met buskruid te wrijven, toen eensklaps eene zware ont ploffing plaats haddie een gat in het dak en de glasruiten aan stukken sloeg, en waardoor beiden op verschrikkelijke wijze met brandwonden wer den overdekt. De bediende stortte zich in het voor het huis zijnde water. Den zoon, die zich door het gat in het dak een weg naar builen had ge baand, vond men later kermende in hel bovenhuis van den naasten buurman. Beide werden zoo spoedig mogelijk ter verpleging naar het slads-ziekenhuis overgebragt en waren in eenen toestand die ernstig voor hun leven deed vreezen. 11e bediende is ook spoedig daarop overleden. Men onderstelt, dat de ontploffing het gevolg was van een percussie-dopje, dat welligt in het kruid aanwezig was, dat van militairen was aangekocht. UiL Harlingen wordt gemeld dal men de vermoedelijke daders van den diefstal bij v. d. Zwaan te Aalsum, te Rinsumageest heeft gevat. Zij zijn naar Leeuwarden overgebragt. Woensdag 11. heeft er over sommige streken van Noordbrabant en Gelderland een hevig onweder gewoed. Naar men verneemt moeten er te Tiel door den bliksem twee personen doodelijk getroffen zijn. Uil 's Ilcrlogenbosch wordt gemeld, dat men in het volgende jaar een aanvang zal maken met de uitwendige herstelling van de schoone St. Jans- kerk aldaar. De bouwmeester van den Dom te Keulenzou met die laak worden belast. In de gemeente Vucht (Noordbrabant) heeft in den nacht van Vrijdag op Zatnrdag een felle brand gewoed. Zes woningen zijn daardoor in de asch gelegd en 4 koeijen, 1 paard en eenige varkens en geiten verbrand. Slechts een der woningen was tegen brandschade verzekerd. Uit Oirschot wordt gemeld dat de man, vrouw en het kind, die bij den dezer dagen te Reuse! plaats gehad hebbenden brand, belangrijke brand wonden hadden bekomen, allen aan de gevolgen zijn overleden. Uit Maastricht wordt gemeld dal eene bejaarde dame, die zich met haast naar het station van den Aken-Maaslriehtschen spoorweg had begeven nadat zij haar billet had genomen ineen gezakt en plotseling overleden is. In de genoemde stad heeft eene vrouw ten gevolge eener twist, in woede ontstoken, haar man met een sleenen kan kan zoodanig op het hoofd ge slagen dat hij dood nederviel. Uil llanover meldt men dat den 26 Julij legen den avond der. Heer M. Blnmenthal, koopman uit Sprir.ge, op zijne terugreis van Brcdenbeek omstreeks 300 schreden van den grooten weg wreedaardig vermoord en van de door hem te Bredenbeek onvangen gelden, ten bedrage omstreeks van 24 rijksdaalders, beroofd is. De bijzonderheden van dezen moord zijn ver-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1