wordt toegeschreven aan de zorgeloosheid van een schoenmaker, ten gevolge van misbruik van sterken drank. Ook in de stad Benneekenslein is brand ontstaan, waardoor 93 woonhuizen werden vernield. Ongeveer 900 men- schen zijn daardoor van huisvesting beroofd. De stad Hanover, welke eerst kortelings met een vierde vergroot is, zal op nieuw worden uitgelegd. De kosten worden op 300,000 till, geschal. De Nationale Ilaad in Zwitserland heeft eene bijdrage van 50,000 fr. toegestaan, voor het bouwen eener Katholieke kerk te Bern. O0STESRW K. WEENEN, 25 Julij. Onlangs hekben de Keizer en de Keizerin eene bedevaart ondernomen naar het wonderdadige beeld van Maria-zell, in Stiermarken naar men verzekert, ten gevolge eener gelofte, tijdens de ziekte van de jeugdige Aartshertogin. Men verneemt dat eerlang de Keizerlijke verordening in hel licht zal verschijnen, waarbij het voor Hongarije geldende wetboek van burgerlijke regtsvordering in het geheele rijk ingevoerd en hel des betreffende wetboek van het jaar 1788 in de overige kroonlanden opgeheven wordt. De nieuwe Minister van Justitie, Graaf Nadasdy, trekt zieh deze zaak ijverig aan. De Wien. Kath. Kirchenzeit. heeft ontdekt, dat de vereeniging tot bescherming der dieren het materialism us in de hand werkt en dat zich achter het masker van bescherming der dieren grimassen vertoonendie op geheel andere dingen doelen. Ten gevolge van deze zienswijze zijn de gees telijken vermaand, op de gezegde Vereeniging en met name op de geschrif ten, die zij uitgeeft, een waakzaam oog te houden. KU Li AIV IB. Bij Keizerlijk besluit is de rentewelke door de Keizerlijke banken voor de haar toevertrouwde gelden betaald wordt, met 1 pCt. verminderd en op 3 ten honderd gesteld. Te beginnen met 15 Augustus zal Odessa ophouden eene vrijhaven te zijn, en aan het algemeene tarief worden onderworpen. De daar in entrepot liggende buitenlandsche waren kunnen binnen den tijd van e'én jaar worden uitgevoerd. Men verwacht dat door de Regering eerstdaags twee belangrijke maat regelen zullen ten uitvoer gebragt worden, namelijk: de opheffing of beper king der lijfeigenschap en de vermindering van het leger, met de aanneming van het Pruissische landweerstelsel. Aan de laatste verandering wordt niet meer getwijfeld. Onder de regering van Keizer Nikolaas werden in vredes tijd verscheidene legercorpsen op den voet van oorlog gehoudenals o. a. het leger in Polen. Thans verneemt men, dal het geheele leger op den voet van vrede zal gebragt wordenmet uitzondering van het Caucasiseh corps. Men verzekert, dat van elk regement slechts een bataillon in werkelijke dienst zal blijvenen de andere drie met verlof zullen gaan. Men zal daardoor meerdere handen voor den landbouw kunnen gebruiken. Te Warschau is, ten gevolge der Kcizerl. amnestie, na eene balling schap van 26 jaren teruggekeerd de Kolonel von Borzeniki. Hij bragt des avonds eenige gelukkige uren in den kring zijner familie door, maar door de opwellingen der vreugde overstelpt, overleed hij nog in denzelfdeu nacht. Op 20 Julij is te Warschau een besluit verschenen, waarbij genade geschonken wordt aan 54 Siberische ballingen. Het zijn allen Polen, van welke 48 geheel vrij naar Polen terugkeerenterwijl G in de nieuwe gou vernementen van Europeesch Rusland moeten blijven. In Polen zal de opbrengst van den oogst buitengewoon rijk zijn. TURKTE. De regeling van het staalkundig bestuur van de Vorstendommen Moldavië en Wallachije, wordt door de oneenigheid der Europesehe Gezanten te Kouslanlinopel onophoudelijk tegengewerkt. Ieder hunner tracht daarbij de inzigten zijner Regering of ook wel zijne eigene meening te doen zege vieren. De verkiezingen in Moldavië die op den 27stcn Julij bepaald waren, hebben onverwachts op den 19Jcn plaats gehad. De invloed van Oostenrijk en Engeland heeft zulks waarschijnlijk weten te bewerken. De Fransehe Regering is daarover zeer ontevreden en wil haar misnoegen in den illoni- teur openbaar maken. KERKNIEUWS. Te Amstelveen is tot Pred. bij de llerv. gemeente beroepen Ds. H. W. Bfl gelegenheid der eerste steenlegging voor de nieuwe badinrigting te Plombières hield de Keizer eene redevoering, waarin hij zijn leedwezen te kennen gaf ook niet den eersten steen te kunnen leggen voor de nieuw te bouwen kerk. Hij zeide Plombières zeer genegen te zijn, omdat de bevol king hem de bewijzen geleverd had van liefde en genegenheidalsmede van oprcgle vaderlandsliefde. Men herinnert zich dat de Bisschop van Moulins onlangs door den Staatsraad schuldig aan misbruik van gezag verklaard is, wegens de wijze waarop hij sommige geestelijken in zijn gebied afgezet of verplaatst had. Thans verneemt men dat die geestelijken hunne vroegere betrekking weder aanvaard hebben. Volgens la Patrie zal het stoffelijk overschot van den zoon van Napo leon I van Schönbrunn naar Parijs worden overgebragt, om in de kapel der Invaliden te worden bijgezet. Eerstdaags zal er eene nieuwe poging gedaan worden om Frankrijk met Algerië te verbinden, door middel eener onderzeeschen telegraaf. De daartoe bestemde kabel is reeds ingescheept. Voortdurend deelt het Regeringsblad wetten mede, waarbij onderschei dene steden worden gemagtigd buitengewone leeningen aan te gaan; de provincie-steden streven de hoofdstad naom veel lot verfraaijing der plaat sen aan te wendendoch de gemeenten steken zich daardoor dan ook meer en meer in schulden. Het Journ. d. Déb. heeft eene onderhandsche waarschuwing van de regering ontvangen, wegens de openbaarmaking van hel nagelaten geschrift van Pisacane, het hoofd der Italiaansche opstandelingen. De regering, van de goede gezindheid der redactie overtuigd, had ze van eene officiële waar schuwing verschoond. Parodbetrokken in den diefstal ten nadeele van de noorder spoorweg maatschappij is uit New-York te Havre aangekomen en naar de gevangenis alhier overgebragt. In de werkplaatsen alhier bestaat eene groote spanning onder de arbeiders. Velen hebben zelfs zamengespannen om eene vermeerdering van loon te bekomenwelke vraag door sommige fabriekanten toegestaandoor anderen afgeslagen werd. Verscheidene dezer laatsten hebben dientengevolge een aanzienlijk getal hunner werklieden het werk zien verlaten. Het aantal branden ten platten lande neemt op verontrustende wijze toe. De policic doet te vergeefs pogingen, om de stichters daarvan in han den te krijgen. Het getal wakers is op vele plaatsen verdubbeld. De Heer Douchet, openbaar onderwijzer te Lignerolles, is in zijne be diening geschorst, omdat hij in naauwe betrekking staat met de ijverigste volksleiders in de stad MontluqonDep. Allier, en dagelijks de koffijhuizen bezoekt. Ook zijn op hoog bevel een 9-tal koffijhuizen in genoemde stad gesloten. SPANJE. MADRID, 25 Julij. Door de Regering is de bemiddeling van Frankrijk en Engeland aan genomen, ter beslechting van het geschil met Mexico. Voor de aanstaande tentoonstelling alhier worden overal groote toe bereidselen gemaakt, zoodat die waarschijnlijk goed zal slagen. De oogst slaat hier te lande zeer goed, en overal zijn de graanprijzen dalende. ITALIË. De Paus zal op 3 Augustus te Bologne een Consistorie houden en in het laatst dier maand naar Florence gaan. De graanoogst is in den Kerkelijken Staat ongemeen goed uitgevallen. Volgens liet oordeel van bevoegde kenners is de Heer Laurieeen Engelsehman, te Florence woonachtig, in het bezit van eene echte schilderij van Raphael, de Madonna de Loreti. De Kardinaal Antonelli heeft te vergeefs getracht die schilderij voor de Romeinsche Regering aan te koopen. De Sardinische Regering heeft den verkoop bevolen der Joodsche wijk in Turynom de Joden te noodzaken niet meer afzonderlijk, maar onder de Christelijke bevolking te wonen. De waarde van die huizen wordt op 1,300,000 lire berekend. Uit Napels wordt gemeld dat het regtsgeding der oproerlingen wordt voortgezet. Geen der krijgsgevangenen is doodgeschoten. De Baron Nico- tera, tweede aanvoerder van de mislukte poging, heeft het geheele plan van den opstand geopenbaard, nieuwe pogingen voorspeld en het gedrag des gezagvoerders van de Cagliari geregtvaardigd. Te Carre-del-Grecs heeft een gevecht plaats gehad tusschen personen uit de lage volksklasse en eenige Fransehe matrozen van het schip Météore. De matrozen hadden eenige staken in den grond geplaatst voor hydrogra- phisehe verriglingen. Het volk, dat aan toebereidselen voor eene landing dacht, had hen aangevallen en mishandeld. De Koning heeft gelast de aan- leggcrs gevangen te nemen en aan de Fransehe officieren zijn leedwezen over het gebeurde doen beluigen. PRUIS SEN. BERLIJN, 26 Julij. De Keizer van Rusland is heden alhier aangekomenvergezeld van Prins Gorlschakolf, Minister van Buitenl. Zaken. Het stadje Trarbach aan den Moezel is Woensdag 11. nagenoeg geheel door een brand vernield, die door den hevigen wind sterk werd aange wakkerd. De kerk, de schoolgebouwen, het postkantoor, het gebouw van het vredegeregt, met al de archivenen nagenoeg 250 huizen zijn afge brand. Onder de weinige panden die behouden gebleven zijn behoort het Gymnasium. Uit Coblentz heeft de Opperregeringsraad Halm zich naar het tooneel der ramp begeven, werwaarls ook bijstand afgezonden is. Zij die huis en have verloren hebben zijn in het aan de overzijde der rivier liggend Traben en andere naburige plaatsen voorloopig geherbergd. Drie personen uit Traben zijn hij de blussching in de vlammen omgekomen. Het onheil Eigemanthans te Meeuwen. STARS BERI«STEN. De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie Zuidholland Gezien liet besluit van Gedep. Stalen van den 16dcn Julij 1857, N°. 32, Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Junij 1857 (Slaalsbl. N°. 87), Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal ingevolge bevengemeld besluit: 1°. De afzonderlijkejagten op waterwild, voor dit jaar, in deze provincie zullen geopend zijn op Zaturdag den eersten Augustus aanstaande, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jaglbedrijvcnvermeld in art. 15, lett. d, en hder jagtwetgeoorloofd zal wezen; onder herin nering aan de bepaling van art. 2 van het Reglement op de uitoefening der Jagl en Visscherij in deze provincie, krachlens welke die jaglen niet anders zullen mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren plassen rivieren en op moerassige landen en 2". Dat de Kooilieden hunne kooi-eenden moeten opsluiten of hokken ge durende de maand Augustus aanstaande. En zal deze kennisgeving in het Provinciaalbladin de Nederlandse he Staats-Courantalsmede in hel Dagblad van Zuidholland en 's Graven- hage worden geplaatst. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, 's Gravenhagf,20 Julij 1857. VAN DER IJEIM.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3