Ijsgang en stormvloeden hebben in den afgeloopen winter weinig schade aan de provinciale zeewerken loegebragt. Die werken zijn overigens be hoorlijk onderhouden en bevinden zich in eenen goeden staat. De duinvoet vóór de dorpen Katwijk en Noordwijk is afgenomenen ten einde de nadeelen af te weren, waartoe de verlaging van het strand, ten gevolge van die afnemingzou kunnen aanleiding gevenheeft het Hoog heemraadschap van Rijnland, vóór Katwijk 30 en vóór Noordwijk 20 ver plaatsbare sluif blinden doen vervaardigen, en het noodige personeel aange steld, belast met het zetten en verzetten van die blinden, al naar gelang de gesteldheid van wind en zee, de beste gelegenheid tot zandaanwinning oplevert; de aanvankelijke uitslag van deze proeve is niet ongunstig ge weest, zoodat er reden bestaat om te hopen, dat dit middel op den duur zal leiden tot voldoende zandaanwinning, en dien ten gevolge lot verbrce- ding en verhooging van strand en duinvoet. Geene zorgen noch kosten zijn gespaardom ook daar de natuurlijke zcewaterkeering te behouden en voor hare bevestiging te waken. Tot dat einde is de helmbeplanting op groote schaal voortgezet, en in het voor- en najaar van 1856 zijn alleen op Zuid hollands grondgebiedop die plaatsen waar dit nuttig duingewas wordt aangetroffen, niet minder dan 155,100 zware bossen helm, ten koste van het Hoogheemraadschap van Rijnland gestikt, en in wissen overgeplant in die gedeelten van het duin, welke, raauvv liggende en verstuivende, daar aan hel meeste behoefte hadden. Hoofdstuk XII betreft de wegen. De berigten deswege zijn, over het algemeen voldoende. Hoofdstuk XIII betreft den Landbouw. De buitengewone voorspoed, dien de landbouw sedert eenigen tijd geniet, is in het afgeloopen jaar niet verminderd, maar veeleer toegenomen. De graanoogst was ruim. Er werd meer boter en kaas gemaakt dan gewoonlijk. Ofschoon de graanprijzen na den oogst eene belangrijke daling ondergingenbleven die nogtans op eene hoogte die voor den landman een ruim inkomen opleverdeterwijl de boter en kaas nog duurder waren dan in het vorige jaar, als wanneer zij reeds eenen vroeger niet geitenden prijs hadden bereikt. De aardappel leed weinig van de bekende ziekte, zoodat de opbrengst ruimer en de prijs minder was, die echter door de meerdere opbrengst werd vergoed. De oliezaden waren buitengewoon duur, het rundvee, de schapen en paarden waren voortdurend hoog in prijs; het hooi, het hout enz. werden tot aanzienlijke prijzen afgezet, en schier alle overige producten van den Landbouw volgden in meerdere of mindere mate de willige markt der op genoemde voortbrengselen. De welvaart die de landman dan ook sedert eenige jaren geniet, wordt dankbaar vermeld; terwijl de uiterlijke blijken daarvan in de Gemeenten ten platten lande alom zigtbaar zijn. Nogtans is het niet de landman al leen die genot van dezen voorspoed heeftook de rentenierde grond bezitter, armen-administratien en kerkenfondsenwelke landerijen in eigen dom hebbenerlangen daarinzoo door de klimmende waarde van het land als door de verhoogde pachten en ruimere opbrengst van tiendenhun deel terwijl de meerdere uitgavenwaartoe de landman zich in staat ziet ge steld, aan verschillende lakken van nijverheid een ruimer vertier en ook den ambachtsman meerder werk verschaffen. Boter werd in het afgeloopen jaar tot eene voldoende hoeveelheid ge maakt. De najaarsboler gaf eene goede opbrengst, zoowel van hoeveelheid als van hoedanigheid en van prijseen en ander het gunstig gevolg van het ruime grasgewas. Kaas leverde almede, bij de goede hoeveelheid zuivel, een goed gemaak, en was dit vooral in den nazomer en in den herfst belangrijk. Bij voort during blijft in dit artikel een levendige handel beslaan. De verzendingen naar buiten 'slands zijn toenemende, en zulks lot ongekende prijzen. Vervolg hierna 's GRAVEN11AGE28 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, J. A. van lterson, Referendaris bij het Depart, van Justitie. Bij Kon. besluit zijn bij het Depart, van Finantien benoemd: lot In specteur-Generaal der registratie en loterijen, de lieer J. Stam, thans Hoofd inspecteur der registratie en domeinen; tot Iloofd-Commiesende Ileeren C. G. Pellissier, J. de Jong en W. A. van der Jagt, thans Commiesen. Z. SI. heeft goedgevonden te benoemen, tot zijn Adjudant in buiten gewone dienst, den Generaal-SIajoor Jhr. C. D. P. Singendonck, Inspecteur van het wapen der artillerie; tol 2den Luitenant bij het leger in Oost-Indië bij de infanterie, de Kadets II. A. Scharp, L. SI. II. J. Barkey, P. W. Boers en A. J. Tiedeman; bij de artillerie, de Kadets A. R. W. Gey van Pittius en G. P. Bischoff; bij de genie en de sapeurs, de Kadets G. E. V. L. van Zuylen, J. P. van der Eb, R. O. Heyligers, J. G. SI. A. Carlier, W. J. C. Leers, SI. J. Blulder en C. G. H. Coster; allen van de Kon. Academie voor de Zee- en Landmagt, en over te plaatsen bij het reg. grena diers en jagers den lslcn Luit. C. A. de Favauge, van hel 3Jc reg. infanterie. Naar men verneemt wordt II. SI. de Koningin tegen den 15dc" Augustus uit Engeland alhier terugverwacht. Z. D. H. de Erfgroolherlog van Saksen-Weimar-Eisenachoudste zoon van 11. K. H. Prinses Sophia der Nederlanden, is op het Badhuis te Sche- veningen aangekomen. Alhier is aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt Jhp. Gevers, buitengewoon Gezant en Gevolmagtigd Minister van het Nederl. Hof bij dat van Rusland, komende van Petersburg. Dezer dagen is vermeld, dat de Slinisters van Binnenl. Zaken en van Justitie hun ontslag aan den Koning verzocht, of hunne portefeuilles ter beschikking van Z. SI. gesteld hadden. Sedert waren er geruchten in om loop, volgens welke sommigen zouden zijn gepolsd, om zich met eene mi nisteriele portefeuille te belasten. Wat daarvan zijen wat de uitslag daarvan moge geweest zijn, laten wij in het midden; omdat men thans ver neemt dat de Ministersvan wier mogelijk ontslag dezer dagen sprake is geweest, aan het bewind zullen blijven. Dit is ook het geval met den Mi nister van Binnenl. Zaken, die er in zou toegestemd hebben, zijne porte feuille vooreerst, althans lot na de verdediging van zijne begrooting voor 1858, te behouden. Op Donderdag a. s. zal de Minister van Finantien geen gehoor verleenen. In het rapport van de commissie voor de Waalsche kerken voor de zaken der Waldenzen, in de vorige week bij de alhier zitting houdende Synode ingekomenwekte vooral het volgende hooge belangstelling opHet gebouw te Turyn, moetende dienen voor de woning van den Predikant, van de Evangelisten van de onderwijzers en de onderwijzeressen en tevens voor hospitaal, is bijna voltooid, en met de verrassendste uitkomst. Slen zal zich herinneren dat de Heer Brewin, onlangs overleden, een voorschot van 80,000 fr.a 4 pCt., voor dit gebouw had gedaan. Zijne weduwe heeft deze aanzienlijke som geheel aan de Waldensche kerk geschonken, onder de eenige voorwaarde dat de huur van het gebouw aan de Evangeli satie zal worden besleed. Bij de aanbesteding van het bouwen eener armenkerk alhier zijn 7 inschrijvingsbilletten ingekomen. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ41,678 en de laagste ƒ26,485. Naar men verzekert zou in den loop dezer week de zaak der Maleijers in Raadkamer van het Prov. Geregtshof in Zuidholland worden behandeld waarin waarschijnlijk hunne verwijzing naar de openbare teregtzitting van dal Hof zou geschieden. Slen wil welen, dat de behandeling in de eerste dagen van September zal plaats hebben. De Provinciale Stalen zijn op heden vergaderd geweest. BUITENLANDSCHE BERiGTEN. IIELCIË. BRUSSEL, 27 Julij. De openbare vermakelijkheden bij gelegenheid van het huwelijk van den Aartshertog Blaximiliaan met Prinses Charlotte zijn eergisteren aangevangen. Volgens het programma had er eene uildeeling van brood aan de armen plaats, daarna wedstrijden met den boog, de karabijn enz., en de opening der bloemen-lentoonstelling. Het aantal herwaarts gekomen vreemdelingen is nog niet groot. Heden moet de voltrekking van het huwelijk plaats hebben. Een metselaarsknecht te Antwerpen, Schenk genaamd; heeft bij het afbreken van panden ter plaatse waar de gebouwen der sociëteit la Con corde moeten geplaatst worden, een aarden pot met goudstukkenzijnde pistolen en dubbele pistolen uit den lijd van Filips II, FilipsrlV en FilipsV, in ongeschonden staal gevonden. De pot bevatte eene waarde van ongeveer 1500. De metselaarsknecht meende eenig en wettig eigenaar van den schat te zijn en spoedde zich naar een wisselaar, doch deze, na inlichting bekomen te hebben bragl hem aan het versland, dat hij slechts op een ge deelte van hel geld aanspraak had. De eerlijke Schenk begaf zich daarop naar een notaris, en gaf dezen kennis van den gedanen vond en de waarde die de wisselaar daaraan toekende. ENGELASiD. LONDEN, 26 Julij. 11. SI. de Koningin der Nederlanden heeft Donderdag II. een uitstapje ge daan naar Windsor, om het kasteel aldaar te bezigtigen. II. BI. heeft ook het gesticht voor zeelieden te Greenwich bezocht en de Agamemnon die den Allantischen telegraaf-kabel aan boord heeft genomen, bezigtigd. De Times behelst een brief van den Heer F. Campanella, in welken hij de door hem hoogst ongerijmd genoemde bewering van den Franschen Moniteur, als zou hij medepliglig aan een complot tegen hel leven van Louis Napoleon zijn, op de stelligste wijze wedersprcekt. Ook Gaetano, een werkman, is legen den Moniteur te velde gelrokken, en noemt zijne deelneming aan het complot, een regerings logen. Het Lambethwerkhuis alhier is groolendeels afgebrand. Slen heeft veel moeite gehad om de zieken te redden. Dc Oost-Indische Compagnie heeft 6 groote schroef-sloomschcpenbe nevens verscheidene andere schepen van minder kaliber, tol het vervoeren van troepen naar Indië uitgerust. Naar men zegt zullen die schepen 30 boete moeten betalen voor eiken dagwelken zij langer dan 70 dagen voor den overlogt naar Calcutta zullen bestedenterwijl zij 60 zullen ontvan gen voor eiken dagdien zij daarop uitwinnen. Slen is hier voortdurend zeer ongerust over de zaken in Indië. Geruchten spraken van een nederlaag door ons leger geleden, maar de Regering heeft bekend gemaakt, dal zij lot op heden geene nadere berigten heeft ontvan gen. Men verwacht dat de brievenmaal morgen te Marseille zal aankomen. Het British Museum zal weldra met eene nieuwe verzameling oud- i heden verrijkt wordendie afkomstig zijn van de oude stad Ilalicarnassus. Dezen schal heeft men te danken aan de nasporingen van onzen Consul te Slityleneden Heer Newton. De aardappelziekte breidt zich in Ierland in zorgwekkende mate uit; men schrijft dit toe aan de plotseling daar te lande afwisselende temperatuur. Volgens berigt van Cuba waren aldaar op 24 Junij 950 slaven ont scheept; een Brilsch oorlogschip was de slavenhalers achterna gezeild. FRANKKIJH. PARIJS26 Julij. De Keizer heeft zich Donderdag laalstl. naar Varigney begeven om de ijzersmelterij en de werkplaatsen van den Heer Palret te bezoeken. De Keizer werd door de werklieden met geestdrift ontvangen. In zijne tegen woordigheid zijn onderscheidene groote stukken voor den spoorweg bestemd gegoten. De Keizer bezocht daarna de werkplaatsen en de tentoonstellings zalen en gaf zijne goedkeuring herhaaldelijk te kennen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2