LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 27 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Kommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIKKENLAKDSC1IE RERIGTEN. LEYDEN25 Julij. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat, uithoofde de lieer Mr. G. Groen van Prinslerer zijn ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer der Slalen-Generaalde verkiezing van een nieuw lid in hel district Lcyden zal plaats hebben op den 18J™ Augustus aanst. Woensdag ll. vierde de Jongelings-Vereeniging, hier ter stede, haar tierde jaarfeest. Zij mogt zich op dien avond in de tegenwoordigheid van vele belangstellenden, zoo van hier als van andere plaatsen, verheugen. Nadat de Voorzitter de lotgevallen der Ycreeniging in dit jaar herdacht en allen opgewekt had tot volharding en ijver in de zaak, bragt de Secre taris hel jaarlijksch verslag uil, waaruit bleek dal, hoewel hel getal leden niet is toegenomen, de toestand der Vereeniging niet ongunstig le noemen is. Vervolgens lieten de llIIKool uit 's Gravenhage, Puttelaar, van der Land en Eggestcin uit Amsterdam, Jansen uit Alphen en Werst alhier, woorden van bemoediging en opwekking hooren. Met eenen gunstigen indruk keer- diu allen huiswaarts. Lang zal voorzeker deze avond door alle belangstel lenden herdacht worden. Door den Gemeenteraad van Zwolle is tot Hoofdonderwijzer aan het stedelijk instituut en kostschool voor jongens aldaar benoemd de Ileer W. A. Elberts, Hoofdonderwijzer alhier. Op hel 3-laIdoor de plaatselijke School commissie voorgedragen, waren met den benoemde geplaatst de Heeren D de Groot, hoofdonderwijzer te Groningen, en G. M. HidderhofF, Hoofd onderwijzer te Amsterdam. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 99 lot 121 personen. Te Vlaardingen is de eerste haringbuis, de Toekomst, aangekomen, medebrengende 36 ton puikharing; de le kwaliteit is verkocht a 200 per ton. Er is weinig vangst. Eergisteren heeft te Amsterdam de jaarlijksehe wedstrijd van de Amst. Roei- en Zeilvereeniging de Hoop, op den liuilen-Amstel plaats gehad. Z. K. 11. Prins Hendrik was daartoe van Soestdijk overgekomen. Het feest is met het afsteken van een prachtig vuurwerk besloten. Te Nieuwe Diep had Donderdag morgen de machinist van de machine aan het nieuwe drooge dok aldaar, hel ongeluk le digi bij het rad le ko men, zoodat hij medegesleurd werd en op eene verschrikkelijke wijze den dood vond. Ook hebben er aan boord van 's Lands stoomschip Groningen, te Vlissingen liggende, binnen weinige dagen 3 ongelukken plaats gehad. De Commandeur der marine van Hoek viel van hel dek in het ruim neder en bezweek aan de gevolgen van zijnen val. Kort daarop deed de zoon van eenen tweeden Commandeur der marine, genaamd Willemse, een val aan boord, ten gevolge waarvan hij mede overleed, terwijl een derde per soon eene ijzeren bout op hel hoofd viel, waardoor hij ernstig gewond werd. Door de Trov. Stalen van Friesland is Jhr. G. II. G. van Swinderen die, door de aanneming zijner benoeming tot Burgemeester van Gaaster- land, opgehouden had lid der Eerste Kamer te zijn, met 21 van de 41 stemmen, als zoodanig herkozen. Op Jhr. Mr. C. L. van Beyma waren 13 stemmen uilgebragt. Te Ilarlingen is de Kapitein eener kof gevangen genomenbeschuldigd van in het laatst des vorigen jaars zijn stuurman in de Middellandsehe zee met hulp der matrozen over boord le hebben geworpen. Deze beschuldiging geschiedt ingevolge de verklaring van den scheepsjongenwelke zich toen aan boord bevond, en die medegedeeld heeft, dat gemelde stuurman zich nog aan de klampen van het schip vasthieldmaar dal men door schoppen legen zijne handenden vermiste genoodzaakt heeft zich los te latenzoodat deze daarop is verdronken. De gemeente Emmen in Drenthe is Maandag 11. door een zwaren hagelslag getroffen. Al het te velde staande was als afgemaaid. Te 's Herlogenbosch is dezer dagen eene proef genomen op eene brand kast uit de fabriek van den Heer Schcffcr aldaar. Nadat de kast gedurende een uur in den staat van witte gloeihitte was gehouden, werd zij afge koeld, en bij de opening bleek het dat de daarin gelegen papieren nog in goeden staat waren. 's GRAVENHAGE, 25 Julij. Z. M. heeft aan het Muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers vergunning verleend, om zich gedurende vier dagen naar Antwerpen te be geven. Op morgen zal dit corps zich aldaar doen hooren. Z. K. H. de Prins van Oranje bevindt zich thans op het Loo. De Minister van Buiten!. Zaken heeft op nieuw bekend gemaakt, dat -de nog dagelijks inkomende verzoeken van oud-militairen, om te deelcn in ■!ut legaat van Keizer Napoleonbuiten gevolg moeten blijven, als zijnde de verdeeling der gelden onherroepelijk vastgesteld. 1 Van Regeringswege zijn thans aan de Tweede Kamer voorgelegd drie wels-ontvverpenstrekkende: 1°. tot afschaffing van de slavernij in de ko lonie Suriname, en op de eilanden Curacao, Bonaire, Aruba, St. Eustatiue en Sabaen 2°. tot het verlec.nen eener le gcmoctkoming aan de gewezen eigenaren van slaven op het Nederlandsch gedeelte van het eiland St. Mar tin, alsmede lot het ook aldaar afschaffen van de slavernij. Art. 1 der beide ontwerpen bepaalt, dat de slavernij wordt afgeschaft: a. voor zooveel betreft de gouvcrnemenls-slavendoor een besluit van den Gouverneur; b. voor de slaven, die krachtens beslaande verordeningen, een wettig regt op manumissie verkregen hebben, door en met afkondiging der wet, onverminderd de bevoegdheid der meesters om, binnen het jaar, van den Gouverneur le eischen eene schadeloosstelling, evenredig aan de dien sten die zij van die slaven nog konden vorderenc. voor alle andere sla ven, door onteigening tegen schadeloosstellingovereenkomstig de bepalingen der wet. Binnen dertig dagen na afkondiging der wet, zal met de ontei gening een aanvang gemaakt worden. De onteigeningskoslen worden ge raamd op 17,076,533. lieden zijn de zittingen van de Algemeenc Synode der Ned. Her vormde kerk gesloten. Van Scheveningen zijn reeds 5 voor de verschharingvisscherij bestemde bomschuiten afgevaren, die na den 20 der volgende maand tevens de steur- haringvisscherij zullen uitoefenen. ROTTERDAM, 23 Julij. Gisteren avond werd in de Zuiderkerk alhier de algemeene vergadering van het Nederl. Zendelinggenootschap gehouden. Zij werd geopend door den Voorzitter, IIs. II. L. Oort, Pred. te 's Gravenhagemet gebed en ge paste toespraak. Door den Eerw. lieer Hiebink, Bestuurder van het Zen- delinglmis, werd het belangrijkste gedeelte van het verslag gelezen. De opwekkende rede werd gehouden door Ds. J. F. Blaauw, die, naar aanlei ding van Maltli. 23: 23, de laatste zinsnede: Deze dingen moest men doen en de andere, niet nalaten, wees op het onverbreekbaar verband tusschen inwendige en uitwendige zending, als zijnde tweelingzusters, ée'n in ge boorte, werking en bestemming. Vooral waren het twee stellingen die de spreker ontwikkelde: 1°. het verband tusschen inwendige en uitwendige zending kan niet worden verbroken, zonder het levensbeginselwaaruit beide zijn gevloeid, aan te tasten en le beschadigen, en beider leven te doen kwijnen; 2". het verband tusschen inwendige en uitwendige zending kan niel worden verbroken, zonder beide hare voedende kracht te ontrooven en beider werking te vertragen. Welsprekend toonde de redenaar aanhoe de vijanden, die men bij de inwendige zending heeft te bekampen, mate rialisme ongeloof en liefdeloosheidworden bestreden door wapenen die de uitwendige zending aan de hand geeft. Ds. Blaauw besloot zijne rede met. treffende toespraken, ook in het bijzonder tot de bestuurders, kweekclingen des genootschaps en leden der vrouwen-hulpgenootschappen gerigt. In eene volgende vergadering is besloten om de nieuwe zending op Sumatra, zoo spoedig mogelijk, le beginnen onder de Rattans aldaar. Omtrent hel vestigen eener nieuwe zending op de kust van Guinea is be paald dal het Zendelinggenootschap trachten zal personen te vinden en zich van middelen te verzekeren, ten einde eene zending, in den geest en naar den aard des Genootschaps, op de kust van Guinea te vestigen. In het verslag van den staat en de werkzaamheden des genootschaps ko men o. a de volgende bijzonderheden voor: Het Genootschap heeft thans 8 zendelingen op de Ambonsehe eilanden werkzaamen wel de zendeling onderwijzer Roskott, die aan het hoofd der kweekschool staat, en voortgaat de noodige onderwijzers voor de scholen op die eilanden te vormenvoorts de zendelingen Luyke, Schot en Teffer op Ambon; Bossert op Saparoea. Bar op Noessa Laut en eindelijk de laatst vertrokken zendelingen Verhoeff en van Ekris voor Cerain bestemd. Op Timor blijft het genootschap nog altijd de werkzaamheden van den te Koepang gevestigden zendeling-leeraar Ileymering ondersteunen. In de Menahasse van Menado werd de plaats van den waardigen Simon van der Velde van Cappellen, vervuld door den ten verleden jare van hier vertrokken zendeling Tendeloo; terwijl de zendelingen Schwarz, Wilken, Linemann, Graafland, Ulfers en Rooker met vrucht werkzaam blijven. In 1856 werden door de zendelingen in de Menahasse 1408 volwassenen en 1581 kinderen gedoopt, 508 personen tot lidmaten der gemeente aangenomenterwijl de 97 scholen door 8225 kinderen en daar onder door 4882 getrouw bezocht werden. In de kweekschool voor Inland- schc ouderwijzers zijn thans een 18-tal kweckelingen aan de leiding van den zendeling Graafland toevertrouwd. Op Java zijn 4 zendelingen (Jel- lesma, Hoezoo, Ilarthoorn en ten Zeldam Ganswijk) werkzaam. Ook aldaar gaat de Evangelieverkondiging voort goede vruchten le dragen. Hoczoo blijft, te Samarang, in het Koedoesclie en le Salatiga werkzaam. Harthoorn

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1