COURANT. LEYDSCHE 1857. VRIJDAG 24 JULIJ. 1 Hooge Regering eene subsidie of waarborging der renten gevraagd worden. De deelneming geschiedt met aandeelen van ƒ500. De Prijs der Courant is 12 tra het jaar de afzonderlijke hommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant ivordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BHVNEiVLANDSCnrc BERIGTEN. LEYDEN23 Jiilij. PROCESVERBAAL, van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van negen Leden van den Gemeenteraad van Ley den, den 21stcn Julij 1857 zijn ingeleverd Op lieden den tweeenlwingsten Julij des jaars achttienhonderd zeven en vijftig, is door het Bureau van sternopneming in de Gemeente Leydcn,in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaatsgenomen des morgens ten negen ure. Het Bureau is zamengesteld uit den Heer Mp. A. O. E. Grave van Limburg Stirum, BargeineesterVoorzitter, en de Heeren Mr. G. H. Ysselsteyn en Mp. C. IV. Ilubrecht, Leden van den Gemeenteraad, Stemopneiners. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hetn den 21slcn Julij 1857, overgebragt nit deze Gemeente van het Hoofdbureau en van het Onderbureau der inlevering van stembriefjes. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zeshonderd en vijf stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der Kiezers die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard vijf stembriefjeswaarvan vier onin- gevuld en één geteekend zijn. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest zeshonderd. Van dit getal zijn uifgebragt op de Heeren Prof. J. van der Hoeven 491 stemmen, Mr. D. Tieboel Siegenbeek 486, Mr. C. J. Luzac 479; P. 11. Baron Taets van Amerongen 479, M. G. ten Sande 397, Mr. 11. Gevers 377, Mp. H. C. lluyser 370, Mr. II. P. J. Tollens 289, Mr. K. J. F. C. Kncppelliout 269, Mp. N. Olivier 262. A. C. Leembruggen 214, J. A. de Fremery 165, Mr. J. E. Goudsmit 149, S. A. Meeiburg 132, D. A. Schretlen 123, A. Li- brecht Lezwyn 112, P. G. C. Eigeirian 92, E. J. Hoos 79, J. Scheltema 70, Mr. H. Obreen 17, A. Tieleman 14, AV, B. van Andel 14, J. Hopman 10, C. van der Ttiuk 8, P. van Geer, P. L. Tichler en J. J. Quant, ieder 7, Mr. S. Tak 6, J. C. Zaalberg en Prof. A. Rutgers, ieder 5. T. AV. J. van den Aardwegh, \V. L. deSturler, Prof. S. Vissering, J. J. van Wen sen, Mr. D. C. Viruly van Poederoijen, ieder vier stemmen. H. Zaalberg, II. 1. II. li. van Wensen, J. P. AV. Schenner, J. Stikkelorum, ieder drie stemmen. F. van Olden, AV. A'erkouw, J. Holtz, J. AV. Schaap, B. AV. WttewaallB. Corts, C. AVijnnobcl, AV. van lluglenC. HazersJoot, Dr. II. Boursse AVils, P. J. Zuurdeeg, en Mr. J. van Outerenieder twee stemmen. Mr. D. F. van Alphen, P. van Hooidonk, J. Zuurdeeg, AV. AA'ollers, L. C. Smits, J. Bosch, J. A. Pryn, D. J. van AmeromAnd. van den Berg, P. de liaan, Dr. C. ter Laag, C. AV. van Leeuwen, L. AVarmenhovenW. C. de Sain, L. van der Mark, P. Duyverman, J. van der Steen, J. A. Cassier, II. J. van der Meer. J. P. AVijnbeek, J. Zandviiet, J. G. C. Schmier, P. K. Doell, A. AVijnstroom, H. J. La bree; C. Musseri, S. de Boer, F. Stikkelorum, T. Molkenboer, D. van der Henst, D. de Sauvage, M. G. Vinkesteyn, N. Brunnnclkamp, Prof. P. L. Rijke, W. Oost veen, Mr. J. G. de Sain, E. Davidson, Mr. J. T. Bodel Nijcnhuis, Prof. P. O. van <ler Chijs, P. Zandvliet, J. Busé, Dr. C. Leemans, W. van AVijk Jr., M. Ileyboer, J. van der Tas, D. Hagemans, J. Bonarius, J. Straatman, J. KooremanJ. Reu'.her, P. Kop, R. Broesterlmizen, Dr. G. AA7. A. Plaat, J. F. ZuurJ. Sluymers, P. v. d. Kamp, A. F. de Gour, Prof. G. C. B. SuringarMp. S. C. Snellen van Vollenhoven B. Eigeman C. Dros, Mr. P. G. Huhrecht, G J. Rollandet, Mr. J. L. Klaverweyden, Mr. J. J. A. van den Aardwegh, J. A. Susanna, AV. F. K. A. Truïïino, P. van der Meer, J. van Benten, D. Veis Heyn, G. J. Oberlhur, Past. 11. Tomas, AV. L. van Amerom, P. Maandag, J. van lleukclom, J. van den Bosch, C. Berré, G. Rietbergen, F. Mat- taar, J. P. Rietbergen, E. D. Bonequaest, J. Rietbergen, J. AA'ildenbergF. Gri- bling, P. G. Houthuyzen, Mr. J. G. La Lau, AV. AVcrst, A. van Bruggen, J. F. Sandifort, J. T. Bergman, Prof. C. G. CobetW. C. Baert, 11. C. Hartevelt, C. van Brederode, J. van der AValle, J. Labree, L. Maas, C. van der Waard, J. Dingjan, W. van Harlrop, P. Creyghton en J. C. Rijk ieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de Heeren Prof. J. van der Hoeven, Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Mr. C. J. Luzac, P. II. Baron Taets van Ameiongen, M. G. ten Sande, Mr. II. Gevers, en Mp. II. C. Huyser. Zijn derhalve verkozen lot Leden van den Gemeenteraad van Leyden de Heeren Prof. JAN van der HOEVEN. Mp. DANIEL TIEBOEL SIEGENBEEK. Mr. CORNEILLK JEAN LUZAC. PI ETER HENDRIK Baron TAETS van AMERONGEN. M1CH1EL GERARDUS ten SANDE. Mr. HUGO GEVERS. Mp. HENDRIK CORNELIS HUYSER. Terwijl voorts gecne volstrekte meerderheid van stemmen door de overige Heeren verkregen zijnde, ecne herstemming inoel plaats vinden over de Heeren Mr. H. J. P. Tollens, Mp. K. J. F. C. Kneppelhout, Mr. N. Olivier en A. C. Leembruggen, die geplaatst zullen worden op de lijst opgemaakt krachtens art, 11 der AVet van den 29 Junij 1851 (Staatsblad N°. 85). En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de Zaal aanwezige Kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-A'erhaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 22sten Julij 1857. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. G. IIYSSELSTEYN, c# C. \V. HUBRECI1T. Stemapnemers. Wij kunnen niet nalaten de aandacht onzer sladgenoolen te vestigen op de Cosmoramische Ste're'oscopische Tentoonstelling door de HH. llille en Cotnp. uil Hamburg, in 't gebouw lol Nut van 't Algemeen op de Ruïne. Afgezonderd van bet kermisgewoel mogt bet misschien veler aandacht ont snappen en het is echter der bezigtiging overwaardig. De stoute naluur- lafereelen uil DuitschlandZwitserland enz. den bezoekers voor oogen gesteld laten zich onmogelijk beschrijven; het is als of men op de plaatsen zeiven tegenwoordig is. Ook bet gezigt op onderscheidene kerken en paleizen is verrukkend. In een woord niemand zal dit kunstkabinet onvoldaan verlaten. Blijkens bij het depart, van Builenl. Zaken ontvangen missive van den Franscben Gezant, heeft de commissie, belast met het verdeelen eener som van 200,000 fr.door den Keizer der Fransehen, naar aanleiding van bet legaat van Napoleon I beschikbaar gesteld, ten behoeve van de oude militairen der republiek van bet eerste Keizerrijk, buiten Frankrijk thans verblijf houdende, die verdeeling bewerkstelligd en genoemd bedrag toe gewezen aan 500 legatarissentegen 400 fr. per hoofdwaarvan 46 in Nederland woonachtig. De Gezant heeft daarbij opgemerktdat de beslis sing der commissie niet aan tegenspraak of reclame is ouderworpendat ingeval er van de aangewezen personen mogten overleden zijn, bet legaat niet op hunne erfgenamen overgaat, maar dat voor zoodanig geval reeds suppleloire lijsten in gereedheid zijn gebragt, om ben door anderen te doen vervangen. De Gezant heeft voorts hel verlangen te kennen gegeven, dat naauwkenrig moge worden onderzocht of de personen op de bedoelde lijst gebragt, de onderscheiding waardig zijn, die bun is te beurt gevallen. Onder de groote werken, in ons Ilijk sedert eenige jaren tol stand gebragt, bekleedt de dooggemaakle Haarlemmermeer-polder eene eerste plaals. Op den 7deI1 Junij 11., waren er 9 jaren verloopen (7 Junij 1848), sedert de algehccle afsluiting plaats bad en bet werk der bemaling eenen aanvang nam, en den 4,lcn Aug. 1852 meldde de Staats-Courant, dat de Meer droog geworden was. Sedert zijn de gronden verkocht en in cultuur gebragt, en werden tot op den Ist™ Januarij 11. in de nieuwe gemeente gebouwd, 248 boerderijen, 153 buizen, en 724 kecten, tot buisvesting voor eene bevolking van 5157 zielen, uit alle oorden des Rijks op de 17,000 bunders nieuw land bijeengestroomd. Dit heeft den Heer A. A. de Lint, van Delft, doen be sluiten niet alleen op den ringdijk digt aan bet stoomgemaal de Cruquius, grooic magazijnen van bouwslofien op te riglen, maar tevens om van de ringvaart af over de bij hem in gebruik zijnde gronden, tol aan liet krtiis- kanaal, voor zijne rekening, eenen ijzeren spoorweg te doen leggen, door welken, zonder iets te beschadigen, in oneindig minder tijd dan bij bet vervoer met wagens benoodigd is, en voor 2/3 der anders gevorderde kosten alle goederen, uit de ringvaart lot in hel kruiskanaal, veilig en spoedig worden overgebragt. Deze aanleg van den eersten ijzeren spoorweg tol al gemeen gebruik, in den nieuwen polder, zal zeker strekken tot groot gerief voor allen, die bij liet vervoer van materialen of producten belang hebben. Te Ond-Alblas heeft Maandag 1.1. een felle brand gewoed. Eene boe- rewoning, drie bouwmanswoningen en een arbeidershuisje zijn in de ascli gelegd. De Algemcene Commissie van Examinatoren voor Israëlitische Gods dienstonderwijzers en de Rabbinale Commissie tot het afnemen der examina in de Israëlitische Godgeleerdheid zal voor dit jaar te Amsterdam bijeenko men op 10 Augustus aanst. Te Zantvoort zijn Zondag namiddag 2 broeders, van Overvecn nabij Haarlem, terwijl zij in zee badende waren, verdronken. Zij hadden beide nog de namiddag-dienst in de kerk te Zantvoort bijgewoond. Eene te Leeuwarden gevormde commissie heeft aan de ingezetenen aldaar eene circulaire gezondenben uitnoodigende om onder bepaalde voor waarden deel te nemen in den aanleg van eenen Noord-Oosterspoorweg, van Uarlingen over Franeker en Leeuwarden naar de Duitsche grenzen, waardoor de afgezonderde staat dier slreken zou ophouden. Wanneer er blijken zijn van de algemeene belangstelling der ingezetenen, zal er van de Uit Breda wordt het volgende gemeld: Als eene zeldzaamheid ver dienen opmerking de huwelijkendie bier dezer dagen aangegaan wor den. Een ruim 70-jarig mantot dusverre sedert eenige jaren in bet oude-mannenhuis verpleegd ketellapper van beroep en niet geheel ontbloot van middelenverlaat dat gesticht om te trouwen met eene weduwe van circa 30 jaren. De zuster van gemelde vrouw, oud circa 26 jaren, zal in den echt treden met eenen grijsaard van 75 jaren, landbouwer te Ginneken. De toevloed der nieuwsgierige menigle bij de huwelijksvoltrekking van liet eerslgemelde paar was zoo groot, dat de politie de orde moest bewaren. Ook uit Purmerende wordt melding gemaakt van een te sluiten huwelijk, I waarvan de bruidegom 76 en de bruid 26 jaren oud is.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1