LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond VRIJDAG 17 JULIJ. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BTNNKNLANDSfWE BERIGTEN. LEY DEN 16 Jnlij. Eergisteren werd een Wachtmeester van het alhier in bezetting liggende regiment Artillerie door den boom eener ammunitiewagen zoodanig aan het hoofd gewond, dat men voor het behoud van zijn leven beducht is. lieden is alhier op den middag door 11. N. Vorst, Mp. Kuiper op de Oosldwersgrachlin hel water van de Langegracht drijvende gevonden een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht, liet is terstond naar het politie bureau overgebragt. Naar men verneemt is er heden nacht, ten gevolge van het onweder, zoo te Soelermeer als te Dordrecht, brand ontstaan. De Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen zal hare 73s,e algemeeue vergadering houden te Amsterdam op 11 Augustus aanst. De St -Cour. bevat een ovcrzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de zes eerste maanden van 1857, waaruit blijkt, dat die bedra gen hebben ƒ27,053,377.96)zijnde 799,303.25 j meerder dan over genoemd tijdvak in 1856. Te Delft viel in de vorige week een 2-jarig kind op de Iluilenwater- sloot al speler.de in hel water. De moeder dit ontdekkende, sprong in weerwil van haren hoogzwangeren toestand terstond in het water en smaakte de voldoening haar kind behouden aan wal te brengen. Van de stoomboot, lusschen Rotterdam en 's Herlogenbosch varende, is Maandag II. een reiziger van de verschansing waarop hij was gezeten in de Maas gevallen en verdronken. De A. C. spreekt het gerucht tegen omtrent de aftreding van den Heer Schimmelpenriinck van der Oye als lid van de Tweede Kamer. Te Utrecht doet de justitie vergcefsche pogingen tot opsporing van den persoon van J. H. eommissionnair en zaakwaarnemer aldaar, die volgens geruchten een aanzienlijk déficit zoude hebben achtergelaten, men spreekt zelfs van eene som van 50 m. die ééne persoon bij dit geval zou verliezen. Aan de Lalijnsche school te Amersfoort is de betrekking open van Conrector. Aan die betrekking is verhonden eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ700 en een aandeel in de minervalia dat op 400 wordt begroot. Belanghebbenden moeten zich voor 1 Augustus hij den Rurgemeestcr aldaar aanmelden. Te Leeuwarden is dezer dagen in den ouderdom van 70 jaren overleden de lieer J. van Leeuwen, Griffier bij liet Prov. Gereglshof van Friesland. Hij was jaren lang een gelukkig beoefenaar van de Friesche geschiedenis en oudheidkunde, en was met de rangschikking van hel Provinciaal Archief belast. De Maatschappij der Ned Letterkunde benoemde hem in 1827 lot haar medelid. In den Gemeenteraad van Groningen is ingekomen een zeer belangrijk rapport, betrekkelijk de voorstellen ter verbetering van de kanalen in die provincie, opgemaakt naar aanleiding van eene missive van de Kamer van Koophandel aldaar over deze aangelegenheid. De conclusie van het rapport strekt, om den Raad te adviseren, Ie verklaren dat bel onderwerpelijk plan van verbetering is voordeelig voor de gemeente Groningenen wel in die male, dat de bijdrage van drie tonnen gouds, van die gemeente daartoe gevraagd, behoort te worden toegestaan. Met betrekking lot het onweder dat Vrijdag nacht 11. over de provin cie Groningen heefL gewoedwordt nog gemeld dat te Veendam de bliksem in 3 schepen is geslagen, waardoor dc masten zijn verbrijzeld. In een de zer schepen lag een man te slapen; de bliksem ging langs hem been, ver zengde zijn baard en aangezigt en bedwelmde hem. Hij is later bijgekomen en was zeer wel. Ook is de bliksem te YVesterlee in den toren en in de kerk geslagen en heeft den ketting van den klok en meer andere dingen verbrijzeld. Men verneemt dat op aanklagt van den Predikant te Ciiaamdoor de Koninklijke marechaussée proces-verbaal is opgemaakt ten laste van den llurgemeester van die gemeente, ter zake van de bekende inbeslagneming der klok. In de vorige week is te 'sllerlogenboseb de algemeene vergadering ge houden van bet Prov. Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord brabant.. Op die vergadering werd door den Voorzitter aan Dr. J. J. F. Wap de zilveren medaille uitgereikt, als hulde voor het door hem ingezonden, doch niet bekroonde antwoord op de uitgeschreven prijsvraag: Eene ge schiedenis van het land en de lleeren van Cuijck. De gewone redevoering werd uitgesproken door den Heer II. M. C. van Ooslcrzee, Pred. te Oir- schotten onderwerp hebbendeEene vergelijking tusschen Mozes en Co lumbus. Als prijsvragen werden uitgeschreven1°. Eene volledige geschie denis van Noordbrabant, tijdens hel bewind der Bourgondische Hertogen in de Nederlanden, van Hertog Anloni van Brabant lot en met Hertogin Maria van Bourgondié; 2°. eene geschiedenis der Abdij van Tongerlo, met eene naauwkeurige beschrijving van hare reglen en dependenten, vooral binnen de grenzen der tegenwoordige provincie Noordbrabant; 3°. eene verhande ling over den reglsloestand der molens door water gedreven in Noordbrabant. Uit Maastricht wordt gemeld dal Donderdag 11. in hel bovenhuis van de Wedc. Bogie, te Nieuwslad, brand is ontstaan; niet alleen werd die woning in de ascli gelegd, maar zijn 8 andere huizen en schuren afgebrand. De schade wordt op ruim ƒ25,000 geschal. Het Ned. fregat de RuyterKapt. ter Zee van Maldcghemis den 2J™ Junij te Tripoli aangekomen, aan boord hebbende den Nederl. Consul Riudcr de Testa en familie, die van verlof uit Nederland terugkeert. Na wederkeerige sal utscboten is de Nederl. Consul aan land gegaan. Den vol genden dag zijn de Bevelhebber van Maldeghemde Officieren en de Adel borsten aan wal gekomen en is de gehcele staf door den Consul aan den Pacha en aan de Consuls der Mogendheden voorgesteld. De Pacha en de Consuls hebben vervolgens een bezoek bij den staf in het Nederl. consulaat gebouw afgelegd. Daar in geen 20 jaren een Nederl. oorlogschip te Tripoli was gezienwerd het fregat met belangstelling beschouwd. De de Ruyter is op den avond van den 5Jcn vertrokkennadat de Bevelhebber en de Officieren een diner en eene soirée-nmsicale bij den Nederl. Consul hadden bijgewoond. Men zegt dal de Nederl. Consul van de tegenwoordigheid van hel Nederl. fregat had gebruik gemaakt, om den Pacha te kennen te geven, dat zijne policie waakzamer moest zijn tegen de aanrandingen en berooviu- genwaaraan de Europeanen te Tripoli zijn bloot gesteld. De Volksvriend, deelt eenige beriglen mede van de O. I. Afdeeüng der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank die te laat zijn ontvan gen om in bel Jaarlijksch Verslag opgenomen te worden. Daaruit blijkt dat te Samarang de belangstelling in de zaak bijzondere vermelding ver dient; maar vooral is het te Padang (Sumatra's westkust) dat de Vereeniging vele warme voorstanders heeft mogen vinden, zoodat men reeds wenschelijk achtte aldaar eene ondcr-afdecling te vormen, onder de leiding van den Heer Majoor der infanterie Cobet, die, in overeenstemming met den Gene raal Majoor van Swieten, Gouverneur ter Sumatra's westkust, lid der Ver eeniging, zeer veel bijgedragen beeft lot haren bloei te dier plaatse, waar voor hel verslag aan deze achtenswaardige mannen opentlijk zijn dank verlangt te brengen. De Vereeniging lelde te dier plaatse reeds 73 leden waaronder 10 vrouwen, met het vooruitzigt, dat dit getal eerlang aanmerkelijk zon aangroeijen, doch bijna alleen onder de militairen. Hiertoe bad, volgens mededeeling van den Correspondent, veel bijgedragen: 1°. dat de zaak door medewer king van Ilccren Officieren is lot stand gekomen, 2°. dat de soldaat diep besef had van de rampen, die de jenever op bet leger uitstort, zoodat hij gretig toetreedt lot een genootschap, waarin bij zich door zijne officieren ziet voorgegaan3". dal dc wijn in de kantine per glas kan wórden ver strekt, tegen eene geringe betaling van 6 duiten. Het Verslag eindigt met de volgende woorden van den Padangsehen Correspondent, Majoor Cobet: »Wat de Staat winnen zou, indien zooda nige afschaffing bij het geheele leger plaats greep, behoeft niet breedvoerig betoogd te worden; en het is tc geloovenmet het oog op de te Padang gevestigde inrigling en regeling van zaken, dat, met eenige toewijding van den kant der officieren in ieder garnizoen, belangrijke uitkomsten zouden worden verkregen, want de soldaat beeft bet volle besef dal de jenever een kanker isen overal waar hem de hand zal worden toegereikt om uit die ellende te worden verlost, zal hij die met graagte aangrijpen en trachten zich aan dien gedachten vijand te ontworstelen." Bij bel antwoord der Regering op het rapport der Commissie van Rapporteurs, betreffende hel ontwerp van wet voor de zamenslelling der llegterlijke Magt, was gevoegd een gewijzigd ontwerp, waaruit blijkt dat van de aanmerkingen der Kamer veel gebruik is gemaakt. In hel verslag wordt het denkbeeld geopperd om door het een of ander amendement hel gevoelen der meerderheid te vernemen over de vraag: of de Hooge Raad al dan niet zal zijn Regtcr in hooger beroep in burgerlijke zaken. De Regering ontveinst niet, dat zij dit vraagpunt beschouwt als een hoofdbeginsel, waaromtrent het baar, zoolang de noodzakelijkheid daarvan niet is gebleken, niet wel mogelijk zou zijn hare overtuiging op te offeren. Mogt het onverhoopt blijken, dat de meerderheid haar voorstel afkeurt, haar zouboe ongaarne ook zij daartoe zou overgaanniets overschieten dan bet wets ontwerp in te trekken. Wat betreft de voorstellen omtrent de kanlongeregtende Regering heeft nogmaals rijpelijk overwogen of het hier te doen zal zijn om een pater families, dan wel om een Regtcr te hebben. De eerste zou meer de ge schillen trachten bij te leggen, dc laatste eenvoudig regl doen. Zij is echter tot de conclusie gekomen om den wenk in het verslag tc volgen

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1