heid voor hoogere waarheden vervallen, die hij nadeelig achtlc voor het staatsbelang en die hij met een citaat van een Fransch schrijver heeft ge- karacteriseerd. Spr. vraagt: kan er geene schuld aan uwe zijde zijn? Zijt gij niet vervallen in de fout van het socialismus en van een ieder, die eene regering wil bouwen op hetgeen aan de vrijheid van het individu moet wor den overgelaten Dat heeft steeds en zal altoos een afval van eigen bond- genoolen ten gevolge hebben. De profetie, waarmede de Heer Groen is geëindigd, was deze, dat de wet tot verbittering, tweedragt of wel lot onverschilligheid zal aanleiding gevendie ten slottevolgens het Fransche citaat, het land zal doen zijn un pays en decomposition. Onlangs heeft spr. eene lijst voor zich gehad van al de voorspellingen van den Heer Groen die hem thans niet voor den geest zijn, maar eene is hem in zijn geheugen gebleven. Het was eene voorspelling bij gelegenheid, dat de provinciale wet in behandeling was. Men zal het wel eens zijn, dat die wet sedert 7 jaren nuttigheilzaam en bevredigend heeft gewerkt. En wat voorspelde de Heer Groen nopens die wet? Dal zij medebrengen zou provinciale clubs, in stede van provinciale vertegenwoordigers, dal zij had eene democratische rigting en anarchiekc begrippen, en dat zij (gelijk de Heer Groen dit mede met een Fransch citaat versterkte) zou leiden tot ovennagt van het gepeu pel! Als spreker nu de uitkomst ziet van deze voorspelling, dan wacht hij vooreerst de gevolgen dezer wet gerust af. Zitting van Maandag 13 July. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp op het lager onderwijs. Art. 28, bepalende, dat door de gemeenten, uit welke krachtens de wet hoofd- of hulponderwijzers gepensioneerd wordeneen derde gedeelte van het bedrag van het pensioen aan den Staat vergoed wordt, werd met 35 tegen 23 stemmen aangenomen. Art. 29 werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Daarna zijnde beraadslagingen aangevangen over art. 30, luidende: «Elke gemeente voorziet in de kosten van haar lager onderwijs, voor zooverre die niet komen ten laste van anderen, of op andere wijze worden gevonden." Op dit artikel worden onderscheidene amendementen voorgesteld, strekken de om den staat in de kosten van het onderwijs te doen deelcn. Aan de behandeling van dit artikel namen deel de 1IH. Sloet tot OldhuisMeylink, Hengst, Meelissen, Keinders, van der linden, van Bosse, van Rappard, van Deinse, Thorbecke, HugenhollzLuyben en de Minister van Binnenl. Zaken. De Minister heeft omtrent de amendementen gezegd: dat als de Slaat de traktementen voor de hoofd- eu hulponderwijzers moest uitbelalen, daarvoor niet minder dan drie millioen noodig zou zijn; ook wanneer dit met de helft het geval was, zou het een belangrijke last voor den Staat opleveren. In den loop der beraadslaging kondigde de Heer Thorbecke aandat hij op art. 35 een amendement zou voorstellenstrekkende om dat artikel al dus te lezen: «Indien Wij, na onderzoek door Gedep. Staten, en Provin ciale Stalen gehoordoordeclen dat eene gemeente door de uilgaven tot eene behoorlijke inrigting van haar lager onderwijs vereischt, te zwaar zou worden gedrukt, wordt in het ontbrekende door de provincie en het Rijk elk voor de helft voorzien." De Voorzitter heeft ook de ontvangst medegedeeld eener missive van den Heer Dullerthoudende een voorstel ter herziening van art. 132 van het reglement van orde, bepalende: Alle werkzaamheden der Kamer of van door haar, den Voorzitter of de afdeelingen benoemde commissiendie bij de sluiting eener zitting onafgedaan zijn gebleven, worden in de volgende zitting hervatvoor zooverre zij de behandeling van voorstellen des Konings betreffen, indien die van Regeringswege op nieuw worden ingezonden, en voor zooverre zij niet de behandeling van voorstellen des Konings betreffen, indien de Kamer daartoe besluit. Zitting van Dingsdag 14 July. Art. 30 wordt, na verwerping der voorgestelde amendementen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Art. 31 dat de kosten van het onderwijs omschrijftwordt mede aangenomen. Art. 32 bepalende dat van ieder schoolgaand kind eene bijdrage voor hel onderwijs kan geheven worden (bedeelden en onvermogenden uitgezonderd) wordt mede aangenomenna verwerping van een amendement van den Heer ten Cate. Art. 33 en 34 aangenomen. Het amendement van den lieer Thorbecke op art. 35, wordt aangenomen met 50 tegen 10 stemmen, waardoor het regerings artikel vervalt. omstreken van Delhi geslagen zijn. Zij zouden 26 slukken geschut verlo ren en zich op de stad teruggetrokken hebbenwelke de Engelsche troepen zich gereed maakten onmiddelijk aan te vallen. Een groot aantal troepen van Bengalen en de Noord-Westelijke provinciën, naar men zegt wel 30,000, zijn gedeserteerd. Generaal Anson is te Kurnaul aan de cholera gestorven; hij had zich op weg begeven om het bevel over de troepen in Delhi op zich te nemen. De Observer bevestigt deze berigten in eene officiële mededeeling. Telegrafische berigten te Marseille ontvangenluiden echter niet geruststel lend, en spreken van eene uitbreiding van den opstand. Uit dien hoofde is men hier zeer ongerust. Men wijst op het voorbecldeloos getal der de sertien, op het afsnijden der telegrafische draden en op de verwoestingen door de cholera aangerigt. Ter beurze was het gerucht verspreid, dat 2000 Europeaansche soldaten, ten gevolge der zware hitte, waren omgekomen. De ontvangst der officiële tijdingen zal dit alles moeten ophelderen. Uit Noord-Amcrika is berigt ontvangen, dat de stoomboot Montreal den 26sleo Junij te Quebec door brand is vernield en dat daarbij 200 per sonen, meerendeels Schotsche landverhuizers zijn omgekomen. FRANIiltUH. PARIJS, 12 Julij. De Keizerin is te Plombières aangekomen. De Keizer was haar tot Epinal te gemoet gegaan. Des avonds was de stad algemeen verlicht. Prins Napoleon is lot lid van de Academie van Sehoone Kunsten gekozen. Gelijk als in het vorige jaar heeft de Minister van Oorlog ten dienste van grondeigenaren, die daaraan bij het binnenhalen van den oogst be hoefte mogten hebbenmilitaire werklieden beschikbaar gesteld. De oogst zal waarschijnlijk zeer overvloedig zijn. Eenige dagen geleden overleed alhier eene 80 jarige voddenraapster, die zieh allerlei ontberingen getroostte. De vrederegter, in hare woning geroepen, vond in eene mand eene som van 80,000 fr. in goudstukken. Deze schat valt ten deel aan neven en nichten die verre van deze stad wo nen. Naar men zegt zoude er ook nog een matras met geld zijn gevonden, en de nalatenschap 400,000 fr. bedragen. Uit de omstreken van Bordeaux is een meloen aangebragt, ter zwaarte van ruim 21 Ned. Hij is voor 40 fr. verkocht ter verzending naar Engeland. Woensdag avond heeft over Valenciennes en omstreken een zwaar onweder gewoeddat van C tot 8j ure duurde. De bliksem heeft op ver schillende plaatsen groote onheilen te weeg gebragt. Te Amzin is daardoor een man gedood; het was een voerman, 55 jaren oud, die op het punt was met paard en kar de hoeve zijns broeders te bereiken. In de kar waren twee kinderen gezeten, die, daar de regen met stroomen nederviel, van het rijtuig afsprongen om de staldeur te openen, maar naauvvelijks waren zjj op den grond of een geweldige donderslag deed zich hooren en voerman en paard waren beiden getroffen. De kinderen hebben geen letsel bekomen. Drie werklieden die terstond naar de plaats des onlicils sneldenvonden tot hunne verbazing een bijna naakt lijk. De kleederen waren in flarden her en derwaarts geslingerdde schoenen in vier slukken gesneden en slechts een stuk van het hemd was om het ligchaam gebleven. Aan het ligchaam zelf was geen spoor van kwetsing te vinden, alleen was het haar gedeelte lijk gezengd. De Aarlsbisschop van Besangon is dezer dagen aan een groot gevaar ontkomen. Hij was te Petit-Crosey om het vormsel toe te dienen, en hield eene korte rede op den predikstoeltoen dit gevaarte plotseling begon te kraken en ten val neeg. Een kreet van schrik ontsnapte aan ieder der aanwezigen. De Groot-Vicaris beklom nog den trap om den Bisschop het afklimmen gemakkelijk te makenmaar toen zij er beide op warenbezweek ook de trap, en zij rolden naar beneden, echter zonder zich te bezeeren. De kinderen voor den predikstoel gezeten, hadden den tijd gehad om te ontkomen. Maarschalk Randon heeft uit Algerie aan den Minister van Oorlog toegezonden een volledige werkplaatsmet al de gereedschappen enz.van eene bende valsche munters, ontdekt bij den Kabylischen stam Beni-Venni. Volgens berigt van den Maarschalk hebben zich thans ook de Zouaoua on derwerpen, zoodat nu nog maar de stammen Beni-Aoucef en Beni-ben- Akache ter bestrijding zouden overblijven. Echter hebben deze laatste reeds vreedzame gevoelens doen blijken. Bij het treffen van 24 Junij hebben de Kabylen 400 man verloren. ITALIË. Uit Napels wordt gemeld dat het hoofd van den opstand, Colonel Pisa- cane met de wapenen in de hand gevat en terstond doodgeschoten is. De papieren die men bij hem vond, zijn aan den Koning gezonden. De diligence van Milaan is op 5 Julij op elf mijlen afstands van die stad door 12 gewapende roovers aangehouden. De reizigers zijn in een korenveld gebragt en aldaar van hun geld en kostbaarheden beroofd. De geldkast in het rijtuig is opengebroken en geledigd. PREISSEN. BERLIJN, 12 Julij. Te Maagdenburg werd voor eenige dagen eene proef genomen, om 10 soldaten met geweer, wapenen en randsel, over de Elbe te doen zwemmen. Deze onderneming liep zeer ongelukkig af, doordien een 6-tal hunner weldra zonk, van welke slechts 4 met moeite gered werden, terwijl 2 niet weder te voorschijn kwamen. Een dier verongelukten is de eenige zoon en steun eener behoeftige weduwe. Bij de Woensdag 11. in de vroegte plaats gehad hebbende schietoefe ningen der artillerie te Darmstadt, werd den Luitenant Schaffeit, een veel belovend jongeling, toen hij zich nog in de nabijheid der schijf bevond, door een kanonskogel het hoofd afgeschoten. 11U1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 13 Julij. Door de Regtbank is de zaak behandeld van 46 personenbeschuldigd van deelneming aan de laatste ongeregeldheden. 3 zijn vrijgesproken en de overigen tot gevangenisstraf van eenige dagen en geldboeten veroordeeld. In de groote spinnerij nabij de poort van Hal, waarin'600 vrouwen werkzaam zijn, hebben 127 het werk gestaakt. Eene vermindering van loon door de nieuwe eigenaars van de fabriekmoet hiervan de reden zijn. De directie is er echter in geslaagd om de gemoederen tot bedaren te brengen. EN6EL1S». LONDEN, 12 Julij. Door het Hoogerhuis is het wets-ontwerp tot wijziging van den Par- lementseed, ten einde aan de Israëlieten zitting in het Parlement te kunnen verschaffen, met 173 legen 139 stemmen verworpen. Ontvangen berigten uit Indië vermelden, dat de opstandelingen in de

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2