italië. f kuis ska. oasr k a ie i.i k ruslan i>. tijrfiïe. De Graaf heeft 2 jonge beeren uit Rusland medegebragtdie hij aan den Planlenluin ten geschenke zal geven. Prins Napoleon is vertrokken om lot vermaak ecne reis door het IJrilsche rijk te doen. Bij het omhalen van een muur op de plaats waar de nieuwe prefec tuur van policie zal gebouwd worden zijn 9 werklieden onder het puin bedolven. Een hunner is dood daaronder uilgehaald, 3 zwaar gekwetst en 4 ligt gewond; de 9 e is nog niet gevonden. Al deze ongelukkigen waren huisvaders. Op 23 Junij heeft een on weder vreeselijke verwoestingen in de ge meenten Beaitjen en la Javie, dep. der Neder-AIpenaangerigt. De berg stroom van Arigeol, die lusschen eene bedding van rotsen vloeit, heeft zich, door de zware stortregens opgezwollen, op eerstgenoemd dorp gestort en alles overstroomd. Het kerkhof werd door het water omgewoeldde kerk de pastorie en nagenoeg al de woningen liepen onder; overal op de velden ziet men rolsbrokken en ontwortelde hoornen liggen en de straatweg is op verschillende punten weggespoeld. Te la Javie is eene stevige brug geheel verbrijzeld. Dezer dagen werd te Nantes eene oude vrouwdie van aalmoezen leefde, uit hare woning gezet, omdat zij in 3 jaren geene huur had be taald. Dit vereischte weinig moeite, want zij bezat niets anders dan eenen ouden stroozak. Onder loezigt van een beambte was een kruijer met de overbrenging belast. Toen hij den zak opnamscheurde die van een en er kwam eene hoeveelheid gouden en zilveren munt enz. tc voorschijnten bedrage van 18,000 fr. In Egypte en Italië is het graan gunstig uitgevallen. Te Napels ge looft men dat de oogst van dit jaar die van 1856 met een tiende zal over treffen. Naar men zegt zou de Koning de havens openstellendit is wel laat, maar beter Iaat dan nooit. Te Marseille is de daling aanzienlijk. P A K «I E. MADRID, 3 Julij. Uil Havannah wordt bcrigt dat het Spaansche eskader uit Cadix aldaar was ten anker gekomen. Dit eskader heeft 2500 man troepen aan boord. De Generaal Concha had een leger van 12,000 man bijeenom legen Mexico tc handelen; hij wachtte uil Madrid de laatste bevelen tot zijn vertrek. Bijzondere brieven van daar melden dat de Gouverneur op aandrang van den Britschen Gezant alhier, door onze Regering is teruggeroepen. Van den kant der Britsche Regering was het ontslag van dien bewindsman met den meesten nadruk verlangd, uithoofde hij, zooals genoegzaam bewezen scheen te zijnin zijn persoonlijk belang den slavenhandel op het genoemde eiland op eene breede schaal oogluikend begunstigde. De Generaal Concha heeft niemand dan zich zeiven te beschuldigen, want een jaarlijksch inko men van 50,000 dollars behoorde iemand buiten den invloed der gouddorst te plaatsen. Dat hij aan de lage omkooperijen der slavenhandelaars deel heeft genomen durft niemand ontkennen, en hij is daarin zoo achteloos te werk gegaan dal de slavenhandel sedert 1856 sterker dan ooit voorheen gedreven is. Auguslina Zaragoza is tc Ceuta overleden. Zij was eene der heldinnen van den onafhankelijkheidsoorlog. Zij was nog zeer jong tijdens het beleg van Saragossa, en men zag deze jonge maagd de werkzaamheden der artillerie besturen. Zij werd bevorderd lot 2Jm Luitenant bij het Spaansche leger en hare borst was versierd met onderscheidene kruisen, in den onafhankelijk heidsoorlog verdiend. Het officiële blad van Napels deelt thans uitvoerige beriglen mede omtrent de laatste gebeurtenissendie grootcndeels overeenkomen met het vroeger medegedeelde. Bijzondere berigten verklaren dat de zaak nog niet geëin digd is en dat de opstandelingen zich in eene streek bevindenalwaar zij lang kunnen stand houden. De zaamgezworenen konden over vele middelen beschikken, want men spreekt van eene waarde van 1 millioenzoo aan wapenen als krijgsbehoeften, aan boord van de Cagliari in beslag genomen. Waarschijnlijk zullen zij thans het ontoegankelijke gebergte van Calabrië doorloopen, om aldaar de bevolking op tc zetten, maar de Regering ver wacht dat zulks zal mislukken. Op de grenzen van Calabrië heeft reeds eene ontmoeting plaats gehad lusschen de opstandelingen en de Kon. troepen. Van de eersten zouden 100 en van de laalslen 30 gesneuveld zijn. Naarmate er meer licht over den opstand opgaat, kan men zich een denk beeld vormen van de vermetelheid waarmede die ten uitvoer is gebragt. Genua, Livorno en Sapri waren de drie punten van waar den opstand, door Mazzini geordend, zich over geheel Italië moest verspreiden. Genoemd dagblad beval 8 Koninkl. besluitenwaarbij de bepalingen van het concordaat van 1818 aangevuld worden in den geest der door Oostenrijk met den Pauselijken Stoel geslotene overeenkomst. De Koning heeft van de Bisschoppen een adres ontvangen, waarin zij hunne hooge tevredenheid over die besluiten betuigen. Te Rome blijft steeds het gerucht in omloop dat Kardinaal Antonelli in ongenade is gevallen, en dat tot zijn opvolger een Prelaat is aangewe zen, die over 't algemeen gunstig voor vooruitgang gestemd is. De Kamer der Yolksafgevaardigden in Sardinië, heeft hare goedkeu ring geschonken aan de overeenkomst door de Regering met eene maat schappij aangegaanlot doorboring van den berg Cenisom alzoo de spoorwegen van Piemont in onmiddellijk verband te brengen met die van Frankrijk en van het overige Europa. In de genoemde Kamer heeft het gebeurde te Genua aanleiding gegeven tot interpellaliën aan de Regering. De Minister van Binnenl. Zaken heeft eene uitvoerige verklaring afgelegd, waaruit blijkt dat de beweging, hoewel spoedig onderdrukt, uitgebreider vertakkingen had dan men verdacht. Zoo hebben ook de oproermakers zich bij verrassing meester gemaakt van het fort Diamante en het gedurende een nacht behouden. Men had terstond maatregelen genomen om den aanvoer van versterking te verhoeden en daarom moesten zij het fort den volgenden morgen weder ontruimen. De bevolking heeft zich over't geheel tamelijk onverschillig betoond. De winkels bleven openen met uitzondering van de gevangennemingenheeft de opstand geen spoor te Genua achtergelaten. Het Sardinische bestuur heeft een volledig ingerigte tabaksfabriek ont dekt en wel in het Franciskaner klooster Alia Pace te Genua. De voor naamste ondernemers van deze verboden fabricatie waren de klooster geestelijken zeiven, die dit voordeelig bedrijf reeds sedert 27 jaren aldaar uitgeoefend hebben. Te Milaan begint men reeds toebereidselen te maken voor de ontvangst van den Aartshertog Maximiliaan met zijne jonge gemalin. Men rekent dat de inlogt op 9 September zal plaats hebben. BERLIJN, 5 Julij. De Keizer van Rusland is thans te Wildbad aangekomen. In den Elzas zijn de prijzen der granen sterk dalende. De opening van den hoogst gelegen spoorweg op het vaste land, nl. van dien van Chaux de Fonds naar Loele (Zwitserland) heeft den lstc" dezer met veel luister plaats gehad. Deze weg loopt over eene bergvlakte, welke zich 1000 Ned. el boven het vlak der zee verheft. De werken nabij Locledat in eene soort van diepte ligtdaarvoor aangelegd verdienen de meeste bewondering. Het ontwerp tot meerdere godsdienstige vrijheid in Zweden, vindt lot dusverre bij de drie standen van den Adel, der Geestelijkheid en der Bur gerschap veel tegenkanting. Men gelooft dus dat aan het ontwerp bij de vier standen geenszins eene voldoende meerderheid zal te beurt vallen, zon der dat het belangrijke wijzigingen zal hebben ondergaan. Al de leden van den Rijksdag zijn tegen de voordragl, uit vrees dat de nieuwe bepalingen aan de R.-Kath. kerk de deur zouden openen. Ook werd aangevoerd dal de Jesuilen, die met zwijgende vergunning van de Noorweegsehe Regering scholen voor het onderwijs der kinderen in de armste streken van Finmar- ken opgerigt hadden aldaar onder de schamele visschersbevolking vele bekeerlingen maakten. WEENEN, 4 Julij. De Keizer heeft den wegens hoog verraad ter dood veroordeelden Graaf Julius Andrasy, den terugkeer naar Oostenrijk en de teruggave van zijn vermogen toegestaan. Onder de Hongaren die door den Keizer met eerbewijzen en hooge onder scheidingen zijn beschonken, bevinden zich verscheidene voorname Pro testanten. Naar men zegt heeft de Heer von Brnck zijn ontslag als Minister van Financiën ingediend. Het getal der bedevaartgangers naar het oude beroemde Mazarell is dit jaar zeer groot, van wege de viering van het 700-jarig jubile'. Naar men verzekert, hebben meer dan 80,000 personen uit alle, zelfs de afgele- genste dcelen des rijks, eene bedevaart derwaarts volbragt. De officiële Oest. Zeitung behelst een artikel legen het orgaan van de Severinus-Yereenigingom aan te looncndal, volgens het concordaat, de geestelijkheid niet met eenige censuur over de drukpers te maken heeft alleen is haar, volgens het art., vrijheid gegeven om de lezing te ont raden van boeken, welke tegen godsdienst of zedelijkheid strijden. Dezelfde vrijheid is echter ook aan de Grieksche en de Protestantsche kerkelijke overheid toegestaan. De Keizerin-Weduwe wordt te Simferopol verwacht, om vergezeld van haren zoonden Grootvorst Constanlijnde ruïnen van Sebastopolals mede de slagvelden van de Alma, van Inkerman Balaclava en Trakbar te bezigtigen. De geruchten van het weder opbouwen der zuidzijde van Se bastopol, welke algemeen verspreid waren, hebben meer dan 4000 werk lieden naar de Krim doen komenmaar zij moesten, in hunne verwachtingen teleurgesteld, uit gebrek aan werk weder vertrekken. Deze arme lieden zijn al bedelende naar hunne haardsteden teruggekeerd. De Regering heeft eene daad van getrouwe pligtsbetrachling beloond. Bij den vreeselijken brand, welke in het begin van Junij het stadje Bardosk teisterde, en welke 192 huizen in de asch legde, waaronder ook het ordon nanshuis van de aldaar in bezetting liggende compagnie invalidenstond voor dit huis een schildwacht, Pankofl'genoemdterwijl de brand uit barstte. In de verwarring vergat men hem af te lossen, maar in weerwil van het gevaar bleef hij op zijn post; zijn schilderhuisje brandde af, ook zijn mantel geraakte in brand, toen men eindelijk kwam om hem af te lossen. De Keizer heeft den braven soldaat tot Onder-Officier bevorderd hem 50 z. r. geschonken en zijne daad bij dagorder aan het leger bekend doen maken. Op verschillende plaatsen hebben hevige branden gewoed. Te Nieuw Novgorod zijn meer dan 100 huizen in eene voorstad in de asch gelegd, waarbij 2 menschen zijn omgekomen. De stad Iiorowsk is grootcndeels vernield: 150 huizen, 200 winkels en eenige fabrieken zijn een roof der vlammen geworden. 7 wersten van daar is het dorp Riazantsova geheel in de asch gelegd. De kooplieden te Rijbink doen voor eigen rekening een ijzeren spoor weg aanleggen, die hunne stad, aan de YVolga gelegen, zal verbinden met den spoorweg van Moskou naar Petersburg. De Shach van Perziëzijn Gezant Feruclc Klian zijne tevredenheid willende beluigen wegens de diensten door dezen, sedert hij zich in Europa bevindt, aan zijn Yorst en zijn vaderland bewezen, heeft hem eene prach tige met diamanten agrafen versierde tunica ten geschenke gezonden.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3