■vroeger veel mei de Italiaansclie letterkunde bezig gehouden en zijne -ver klaringen van de Divine Comédie hebben in Duitsehland en Italië eene welverdiende vermaardheid verkregen. I» RUI9SE1V. HEULIJN25 Junij. Prins Frederik der Nederlanden heeft met zijne gemalin en zijne dochter bij den Hertog van Nassau te Biberich een bezoek afgelegd. De Graaf de Morny is uil Petersburg, alhier aangekomen. Uit de officiële staten, door de vereeniging voor den Dombomv te Keulen overgelegd, blijkt, dat van 1842 lot nu toe, ten behoeve van haar fonds zijn ontvangen 1,976,931 Rlhl. en uitgegeven 1,949,905, zoodat er nog in kas bleven 27,026 Rlhl. 00§TENRI.)K. WEENEN, 24 Junij. De beraadslaging der Hoogc Regering over de regeling der Evangelische Kerk is thans zoo ver gevorderd, dat men in den loop van de volgende maar.d een bepaald besluit desvvegens kan verwachten. De toestand van den Maarschalk Radetzky is vrij geruststellend. De Heer de Romilly, Aartsbisschop van Milaan, zal den kardinaals hoed ontvangen, en door Kardinaal Vorst Sclnvarzenbergthans Aartsbis schop van Praag, vervangen worden. De benoeming van een Duilschcr zal weinig tevredenheid verwekken. Vroeger is gemelddal onder de goederen die ingevolge de verleende amnestie voor Hongarye, zouden teruggegeven worden, ook die waren van Graaf Balthyany. Thans wordt dit berigt ten stelligste tegengesproken. In het Beijersehe Oberland neemt de zucht lot landverhuizing buiten gemeen loc. Het zijn meestal bemiddelde landlieden die zich naar Australië begeven. - In den nacht van den 13den op den 14d<,n dezer is in de bergachtige streken van Beijeren veel sneeuw gevallen; een verschijnsel waarvan in de maand Junij bijna geen tweede voorbeeld beslaat. In dien zelfden nacbt was dit mede in het Zwilsersche gebergte het geval. Sedert heeft men daar weder buitengemeen warm en vruchtbaar weer. KI1SLAN» De Keizer en de Keizerin hebben thans hunne reis naar Duitsehland aanvaard. Al de corpsen van het leger zijn thans op den voet van vrede terug- gebragt, met uitzondering van het leger van den Kaukasus, 'twelk, ver meerderd met twee divisiën infanterie, op den voet van oorlog is gebleven. In de hoofdkerk te Moskou bevindt zich het grootste Evangelieboek der wereld. Het is een geschenk der moeder van Peter den Groole en weegt 160 ffi, zoodal het steeds door 2 man naar de kerk moet gedragen wor den. Met goud en edelgesteenten is het buitengewoon rijk versierd. De band alleen kostte 1,200,000 roebels; daaraan zijn buitengewoon groole smaragden aangebragt. Op het eiland Kronholm bij Petersburgis de eerste steen gelegd voor een spinnerij die 672 vensters en 20,000 gasvlammen zal hebbentot welks bedrijf 60 a 80 schepen tot katoen-vervoer zullen worden gebezigd en waarin 3000 arbeiders werkzaam zullen zijn. De gansche inrigling zal eerst over 3 jaren geheel gereed kunnen zijnmaar men rekent toch bin nen een jaar een aanvang met den arbeid te zullen kunnen maken. De onderneming geschiedt bij aandeden. Aan 't hoofd staan de HH. Frericks, van Bremen, en de Engelsche Ingenieur Barlow. TURKTE. De Sultan is den 21sten, vergezeld van den Groot-Visier, den Minister van Oorlog, en vele hooge ambtenaren naar Ismidt vertrokken. Zijne afwezig heid heeft slechts 4 dagen geduurd. De Regering heeft aan Lord Redcliffe opheldering gevraagd omtrent de bezetting van het eiland Perim, in de Arabische golfdoor Engelsche troepen. De Regering heeft onlangs zekeren Heer Spilzer, een Duilschen Ge neesheer van de Israëlitische godsdienst, tot haren Vertegenwoordiger bij het Napelsche Hof aangesteld. Volgens de Ind. Beige heeft de Napelsche Regering in de benoeming van eenen Israëliet eene onbeleefdheid gezien, en zich daarover bij de Regering beklaagd. Men heeft te Konstantinopel berigt ontvangendat de Circassiers eenen aanval der Russen op de oevers van de Chabacha glansrijk hebben afge slagen. Duizend Russen zouden daarbij zijn gesneuveld. Ook zouden de Circassiers een poging hebben aangewend om den Russischen Generaal To- konoff te vermoorden, hetgeen echter mislukt was. Misschien zal de eerst genoemde overwinning bij latere berigten, als naar gewoonte, veel in ge- wigt verminderen. Uit Alexandrië wordt hel volgende geschrevenDe spoorbaan door de woestijnvoor landmaalreizigers is lol halfweg Suez voleindigd en reeds ge bruikt tot vervoer van personen en goederen. De hitte gedurende de maan den April en Mei is hier soms ondragelijk geweest. De chamsin (een slik- heele wind) heeft bijna onafgebroken gewaaid. Zondag 31 Mei was zijne kracht onuitstaanbaar; het zuiden scheen als met vuur bewolkt te zijn, de lucht drukte op de borst en longen, en bemoeijelijkte de ademhaling. Bijna niemand werd op straat gezien; de vensters en deuren der huizen zijn bij zulk weder luchtdigt gesloten. De overstroomingen waren zeer aanzien lijk; de oogst der granen en zaden, die in hoog- en laag Egypte nagenoeg is afgeloopenmag dan ook bijzonder rijk genoemd worden en munt uit door qualileit. HËKKAIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de beroepingen van Predikantendoor de Kerke raden van de navolgende Herv. gemeenten: te Slecnderen, op J. G. Blaauw, Pred. Ie Eist ie Uerwijnen, op YV. II. van de Sande BakhuyzenCand.; te Leyden, op E. Laurillard, Theol. Dr.Pred. te Zandpoort; te '-s-Graven* hage, op J. J. van den Broek, Pred. te Hoorn; te Colhen, op M. M. Adriani, Cand.; te YVemeldinge, op J. A. C. Nonhebei, Pred. te Anjum; alsmede het beroep van de Ev.-Luth. gemeente te Brielle en Hellevoetsluis, op J. C. de Meijere, Cand. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Hoorn is uit het vroeger vermelde 12-tal het volgende 6-tal Predikanten gevormd: DD. Ter nooy Apèl, te Kooga/d. Zaanvan Lingen, te Ilensbroek; Moens, te Edam; Stemberg, te Renswoude; Tol, te Zevenhoven; de Visser, te Monnickendam. AHAMEMIE-NIEUttS. PROMOTIEN AAN DE LEYDSC11E IIOOGESCHOOL. Den 26slen Junij de Heer A. J. van Einden, van Paramaribo, in de Regten, na openbare verdediging van zijn Academisch Proefschrift: De onschend baarheid van de Leden der Volksvertegenwoordiging. Denzelfden dag de lieer D. Everwijn, van Voorthuizen, in de Regten, na verdediging van zijn Academisch Proefschrift: Abraham van Wicquefort en zijn Proces. Denzelfden dag de Heer W. M. II. Sanger, in de Geneeskunde, na open bare verdediging van zijn Academisch Proefschrift: Beschrijving van eens misvormde menschelijke vruchtbenevens eenige opmerkingen omtrent da zoogenaamde aangeboren Engelsche ziekte rachitis congenita). Den 27sUm Junij de Heer L. C. van Genk, van Leur (Noorbrabant), in de Geneeskunde, na verdediging van zijn Akademisch Proefschrift: Bijdrage tot de kennis van den Typhus abdominalis. Denzelfden dag de Ileer G. A. van Doorn, van Utrecht, in de Regten, met Theses. Denzelfden dag de Heer II. Rochussen, van Amsterdam, in de Regten, na openbare verdediging zijner Dissertatie: de occupatione bellica bonorum i privatorum in bello maritimo. Denzelfden dag de Heer J. W. S. van der Aa, van Amsterdam, in de Regten, na openbare verdediging zijner Dissertatie: de origine et natura Patriae polestatis Rotnanorum. Denzelfden dag de lieer F. van Olden Jr.van Palembangin de Regten met Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIÏE IIOOGESCUOOL. Den 25slc" Junij de lleer C. J. Spat, van Kralingen, in de Letterenna verdediging zijner Dissertatie: de tragicae compositions in Sophoclis Oedipo Rege ratione et praestantia. STADS UEKIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDingsdag den SO"1'11 Junij 1857, 's avonds ten 7 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van een Voorzitter van het Onder-Bureau en van Leden en Plaatsvervangers van de Bureaux bij de aanst. verkiezing van Leden voor den Gemeenteraad. 2". Benoeming van een Commissaris der Stedelijke Gazfabriek, tengevolge van periodieke aftreding. 3°. Stukken betreffende de plaatselijke directe belasting 1857. 4°. Rekening van het Evangelisch Lutherseh Wees- en Oudeliedenhuis 1854. 5°. Idem, 1855. 6". Idem van de Gazfabriek1856. 7°. Idem van Vrouwenkraammoeders, 1856. 8°. Idem van de Onderwijzers kweekschool, 1856/7. 9». Verhuring van de Gehoorzaal aan het Muziekgezelschap Musis Sacrum. 10°. Adres van A. van 't Hooft, om gemeentegrond. 11°. Verzoek van E. v. d.Valkc. s., tot het vervroegd openen van deMorschpoort. 12». Verzoek van C. Slegerhoek, tot benoeming van zijnen zoon C. C. Stc- gerhoek lot Adjunct-Pikeur. 13». Verzoek van Diakenen der Ned. Herv. gemeente om het gebruik van het schoollokaal op de Haarlemmerstraat. 14». Concept-verordening op het verkenen van termijnen van crediet voor de betaling der belasting aan handelaren in steenkolen. 15°. Requeslen om gebruik van gemeentewerken en bezittingen. A I» ÏEHTIiNTIEX. Allervoorspoedigst bevallen van eenen ZOON, rouwe A. C. P. STROO, geboren Hasebroek, geliefde Echlgenoole van den gepensioneerden Luile- nant-Kolonel Leyden, 23 Junij 1857. C. STROO. Heden overleed ten onzen huize, onze geliefde Moeder Vrouwe JOHANNA JACOBA BUYN, eerder Weduwe van den Ileer Jacob Titsix-gh, later van den Heer Mr. Willem van Lelyveld. Bloemlust, onder OegstgeestALB. KLEYNENBERGII 24 Junij 1857. J. J. KLEYNENBERGH ,geb. Titsingb. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van mijnen gelief den Echtgenoot, betuig ik bij deze, ook namens mijne Familie, mijnen welmeenenden dank. Wed. H. J. HOFSTEDE, Skaazen. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van ons oudste Dochtertje, beluigen wij onzen opregten dank. P. L. RIJKE, Leyden, 27 Junij 1857. J. RIJKE, geb. Hamaker. a Tegen eenig Salaris wordt op een Handelskantoor geT 1§&\, vraagd, een JONG MENSCH, eene goede hand schrijvende, en goed kunnende rekenen. Daartoe inclinerende adresseere men zich met eigenhandig geschreven Brief, met opgave van Ouderdom en Woonplaats, onder de Letter II. bij den Boekhandelaar JAC'. HAZEN BERG Corn'zoon, in de Kloksteeg alhier.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3