I", in de 2,1c" alinea van arl. 10 te lezen: «worden een, meer of alle vak ken" in plaals van: «worden een of eeuige der vakken." 2°. Na de 3Ue alinea van art. 19 als 4Je alinea op te nemen: «Boven de vaste jaarwedde wordt hem een veranderlijk inkomen uit de schoolgelden toegekend, naar evenredigheid van het getal der schoolgaande kinderen." Vervolgens de voorlaatste alinea aldus aan te vangen: «De vaste jaarwedde, hel verander lijk inkomen en de toelagen worden" enz. 8". In de 3Je alinea van art. 22 achter de woorden: «worden gesteld," te laten volgen: «door den gemeen teraad, nadat deze den onderwijzer, die zich aan het hoofd der school be vindt, alsmede den dislricts-sehoolopzicner, daarover heeft gehoord." 4°. De 4dc alinea van art. 22 le laten wegvallen. 5°. Aan het einde van art. 42 hij le voegen: «verbonden met proeven van geschiktheid lot het geven van onderwijs." 6°. De lslc en 2dc alinea van art. 52 te doen vervangen door de woorden: «De leden der plaatselijke schoolcommissie worden benoemd door den gemeenteraad, terwijl in gemeenten, beneden de 3000 zielen, de Burgemeester en Wethouders steeds lot die commissie belmoren." lie lieer Nolihenius heeft voorgesteld bij art. 4 het volgende te voegen: «geene kinderen worden hij lager openbaar schoolonderwijs toegelaten dan na inlevering van een bewijs dat zij behoorlijk gevaccineerd zijn, of van eene verklaring, dat zij de natuurlijke kinderziekte gehad hebben." BCITEXLAIVDSCUE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 25 Junij. In eene zitting van den Geheimen Raad heeft de Koningin aan haren echtgenoot, Prins Albert, den titel van prince consort (Prins-gemaal) ver leend die hem al de voorregten van een Engelschen Prins geeft. De Aartshertog Maximiliaan zal Zalurdag morgen naar Belgie ver trekken. De vroeger aangekondigde vergadering, ter beraadslaging over de mid delen die aangewend zouden kunnen worden ter verbreiding van onderwijs onder de lage volksklasse, is thans onder voorzitting van Prins Albert ge houden. Z. K. 11. zeide o. a. daarbij dat het doel der bijeenkomst niet was de behandeling van geschilpunten ter zake van het onderwijs, maar alleen om te beraadslagen over een opmerkelijk feit, namelijk, dat zeer vele kin deren in Engeland niet of slechts kortstondig onderwijs genoten. Er werd toch door deskundigenna gedaan onderzoekverzekerd dat van de 4,908.696 kinderen tusschen 3- en 15-jarigen ouderdom, die in Engeland en Wales thans naar raming aanwezig warenslechts 2,046,848 ter school gingen, terwijl 2,861,848 geen onderwijs hoegenaamd ontvingen, dat van de twee millioen schoolgaande kinderen ruim anderhalf milliocn slechts twee jaren of nog korteren lijd op de school bleven, en dat onder die twee mil lioen slechts omstreeks 600,000 van meer dan 9-jarigen ouderdom waren. Dit noemde de spreker verbazende feilen; hij oordeelde dat alle verbetering der scholen nutteloos zou zijn, zoo lang het met het schoolgaan zoo ge steld bleef. Het was dan ook, zijns inziens, volstrekt noodig, dat de natie naar middelen tot verbetering omzag, en dat was dan ook het doel der bijeenkomst. Hij voegde er nog bij, dat onder het aantal niet-schoolgaande kinderen, slechts 600,000 waren, die tot het verrigten van een of anderen arbeid gebezigd werden. Na hem voerde ook de Bisschop van Oxford het woord; volgens hem kon men thans in Engeland zonder overdrijving zeg gen dat de moeijelijkheid niet zoo zeer was scholen voor de kinderenals wel kinderen voor de scholen te vinden. De vergadering heeft zich daarna in afdeelingen gesplitst, om de zaak naauwlteurig te onderzoeken. De leden hebben nu reeds eenslemming verklaard, dat het meerendeel van de kinderen der arbeidende volksklasse te vroeg de school verlaat en dat het noodig was, zedelijken en godsdiensligen invloed bij ouders en kinderen aan te wenden om dat euvel tegen le gaan; dat le dien einde hier en daar met vrucht het middel van prijzen en loffelijke getuigschriften le werk ge steld is. In hel Hoogerhuis is door "de Regering medegedeeld, dat de expeditie, welke drie jaren geleden door het Ministerie van Koloniën was uitgezonden om het binnenland van Australië te onderzoeken, terug gekomen was, en dat zij eene grootc uitgestrektheid vruchtbaar land ontdekt had. Later zou hieromtrent uitvoeriger verslag gedaan worden. De derde lezing van de nieuwe wet op het afleggen van den eed door de leden van het Parlement is doorgegaan, zoodat die wet is aangenomen. Het plan lot het aanleggen eener spoorweg-gemeenschap van de Syri sche kust tot en langs den Euphraat naar de Perzische Golf is door de daarvoor gevormde vcreeniging nog niet opgegeven. Dezer dagen, heeft zij eene deputatie, bestaande uil Parlementsleden, naar Lord Palmerslon ge zonden om le verzoeken dat aan de onderneming van rijkswege eene bepaalde opbrengst gewaarborgd zou worden. Er worden alhier pogingen aangewend lot oprigling van een gedenk- leeken voor Robert Clivc, die nu honderd jaar geleden met 3000 man het 55,000 man sterke leger van Surajah Dowlah, in Indie, versloeg, en der. grond legde voor onze heerschappij in die gewesten. Het gedenkteeken zal te Shrewsbury, geboorteplaats van Cliveworden opgerigt. Te Manchester heeft eene vergadering plaats gehad van fabriekanten van katoenen sloffen. Zij gelooven dat het om verschillende redenen nood zakelijk is, dal men zich, wat de levering van katoen betreft, onafhanke lijk make van Amerika. Daarom is besloten een adres aan de vertegen woordiging le rigten, waarin wordt aangetoond, dat in het afgeloopen jaar voor 38,000,000 aan katoenen goederen zijn vervaardigd en dat van de 900 millioen ruwe katoenwelke bewerkt werden700 millioen uit Amerika kwamen. Als een blijk van den vermetelen varensgeest der Amerikanen, wordt gemeld dat eerstdaags een vaartuigje van 23 ton met 5 koppen bemand. I van New-York naar Liverpool zal vertrekken; het is voor 90 dagen van leeflogt voorzien. De laatste heriglen uit de Vereenigde Staten zijn onbelangrijk. Te Havannah hebben bekwame dieven het hoofd der policie van 20.000 dollars- in zilver en 300 dollars in goud beroofd. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Junij. De Keizer is naar Plombières vertrokken. Tevens is eene afdeeling dra gonders van Epinal derwaarts gezonden. De uitslag van de verkiezingen is nu, met uitzondering van Corsica, volledig bekend. Van de 267 verkiezingen waren 261 geldig, zoodat er slechts 6 herbenoemingen moeten plaals hebben, en wel 3 te Parijs en 3 in de provinciën, namelijk eene in het dep. Marne et Loire, eene in het dep. Ia Soumie en eene in Ia Mayenne. Het is der oppositie dus slechts ge lukt 5 van hare Candidaten door le drijven. De Generaal Cavaignac heeft nergens een genoegzaam aantal stemmen op zich kunnen vereenigen. Zeven voormalige Afgevaardigdende cenigen die door de Regering bestreden wer denhebben het onderspit gedolven, namelijk de llceren de Montalembert ChevalierDesmollesde Civrac DavidLeroy Beaulieu en de Hertog d'Uzès. Te Rijssel heeft zich bij de verkiezing een opmerkelijk verschijnsel voor gedaan. Aldaar is een Candidaat der Regering en een van de oppositie ge kozen. De eerste heeft eene meerderheid van 600 stemmen en de laatste eene meerderheid van 7000 stemmen verkregen. Als men nu dit aantal stemmen bij elkander rekent, dan heeft de oppositie-partij 6 a 7000 stem men meer gehad dan de Regering. Volgens officiële opgave hebben zich hier van de 356,748 ingeschreven kiezers, 140,885 van stemming onthouden. Het nieuwe handelsverdrag tusschen ons rijk en Rusland, behelst voor Frankrijks onderdanen zeer gunstige bepalingen. Daaronder behoort de be paling dat de uit Marseille en andere havens van de Middeilandsche zèèj. of onder Fransche vlag uit vreemde havens aangevoerde goederen in Rusland niet langer aan de betaling van hooger invoerregt onderworpen zijn, als mede dat Fransche onderdanen in Rusland vaste goederen kunnen verwer ven en bezitten, zonder de hoedanigheid van buitenlander le verliezen en zonder aan zwaardere belastingen onderworpen te zijn, dan de onderdanen van het Russische rijk. Ook behelst het verdrag waarborgen tegen het namaken van merken van Fransche fabricalen, en de bepaling, dat eene overeenkomst tot wederzijdsche waarborging van den eigendom van letter vruchten en kunstgewrochten zal aangegaan worden. Bij het Ministerie van Marine is verslag uilgebragt over eene nieuwe uitvinding, namelijk van een duikersschip, door middel waarvan de geheele bemanning van het vaartuig lot den bodem van het water kan nederdalen er zonder eenig levensgevaar 6 a 7 uren verblijven, zich als op den oever bewegen en in vrije aanraking met den bodem komenja zelfs daarop werken kan. De verkoop van de nagelaten schilderijen, kunstwerken enz. van Paul Delaroche heeft in 't geheel 240,500 fr. opgebragt. Gisteren kwam alhier aan een hotel in de straat S'. Lazare een paard aan, dat, zonder bestuurd le worden, uit het bosch van Boulogne zijnen meester terugbragt, die in de cabriolet gezeten, overleden was. Hij was door het bosch van Boulogne rijdende door eene beroerte getroffen. Het schrandere paard had zonder eenig ongevaldoor verscheiden lanen van het bosch, door de avenue deI'lmpe'ratricedoor de Champs Elyse'es, over het plein de la Concorde enz. te midden van talrijke hindernissen het rijtuig veilig te huis gebragt. Den 21"™ heeft men te Marseille een schok van aardbeving waar genomen. SPANJE. MADRID, 23 Junij. In de Cortes is thans het ontwerp van wet lot regeling van het open baar onderwijs een punt van beraadslaging. Natuurlijk geeft dit aanleiding lot zeer niteenloopende gevoelens. Daar het ontwerp nog al in vrijzinnigen geest is opgesteld, vindt het bij vele leden afkeuring, die vermeenen dat de revolutionaire beginselen in Spanje alleen kunnen beteugeld worden door hel onderwijs geheel in handen der geestelijkheid te laten. Te Gibraltar is door een Noord-Amerikaansch schip een stuk geschut aangebragt, door ingezetenen van de Vereenigde Staten geschonken ter wapening van de Sardinische vesting Allessandria. In Mexico stelt men alles in het werk om een inval van Spaansche troepen krachtdadig af le weren. ITALIË. Even als le Bologna hebben ook de ingezetenen van Ravenna een adres aan den Burgemeester dier stad ter hand gesteldom aan den Paus le overhandigen. In dit adres, wordt met eerbiedige bewoordingen het lijden des lands afgeschilderd en aangedrongen op middelen tot herstel. Vooral wordt daarbij gewezen op de niet-uitvoering der wetten, in 'tbijzonder der gemeentewet die in 1850 afgekondigd, nog altijd zonder toepassing is ge bleven. De' Burgemeester, die in 'tbegin aarzelde, heeft zich echter later met de overbrenging belast. Hel adres is gelcekend door de aanzienlijkste burgers van Ravenna, waaronder 15 leden van den Gemeenteraad. Dit laatste is te opmerkelijker, daar de leden van dien Raad door de Regering zijn benoemd. Tc Rome is de goede verstandhouding tusschen de Pauselijke en do Fransche troepen weder hersteld. De Koning van Saksen heeft op 14 Junij le Florence eene plegtige zitting van de Academie, waarvan hij lid is, bijgewoond. Z. M. heeft zich

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2