LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 29 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN27 Junij. Bij Kon. besluit zijn de buitengewone Hoogleeraren aan onze Hoogescliool A. E. Simon Thomas, II. Halberlsma en R. P. A. Dozy, en aan de Hooge- school te Utrecht, L. C. van Goudoever en C. H. D. Buys Ballot, bevor derd tot gewone Iloogleeraren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen, bedroeg gedurende deze week dagelijks 111 tot 124 personen. Het testament van Keizer Napoleon I zal zijne uitvoering erlangen, wat betreft de oude militairen van hel Keizerrijk, die vreemdelingen zijn geworden of wel builen Frankrijk hunne woonstede hebben gevestigd. 500 van die dappere veteranen zijn geroepen, om daarvan genot ie hebben. De Staten van Z. 31. den Koning der Nederlanden en Groothertog van Luxemburg, komen voor dil getal in eene ruime en eervolle verhouding voor: immers mogen zij daartoe voor een tiende aanspraak maken. Bij elke toekenning van een jaargeld is de titel toegevoegd van: Legataris van Na poleon I. Wat het verleenen van die legaten betreft, de wijze daarvan wordt thans geregeld in overeenstemming lusschen het Fransche gezantschap en de Regering van Z. 31. den Koning. Te Boskoop en omstreken zijn er in dit jaar zooveel aardbeziën, dat ouden van dagen zich daarvan geen voorbeeld kunnen herinneren. Door het warme weder worden ze lot volkomen rijpheid gebragt en vinden steeds tot redelijke prijzen goeden aftrek. Bij de te Delft gehouden examina aan de Kon. Akadcmie, voor de be trekking van Oost-Indiscbe ambtenaren der lstc klasse, hebben voldoende blijken van bekwaamheid gegeven de Heeren 31™. J. F. van der Aar, W R. Bergsma, W. de Booy, J. A. van der Chys, H. B. van Davelaer, W.F. C. de Eerens, N. N. Grobbee, G. G. van UarcncarspelJ. Heringa, C. G. Hultman en II. C. 31. van Kervel. De gewone jaarlijkscbe wedstrijd der Koninklijke Nederlandsche Yaeht- Club, op de rivier de 31aas voor Rotterdam, zal plaats hebben op Zaturdag 18 Jul ijen in zee op Maandag 20 Julij 1857. Te Rotterdam is het berigt ontvangen dat het Nederlandsche stoom schip MaasKapt. J. Voroluievan Bristol naar Antwerpen stoomende, bij Kaap Lezard is gezonken. Alles is verzekerd. Eerstdaags zullen van Rotterdam met het schip Joan, Kapt. LeSueur, naar de Kaap de Goede Hoop en omstreken wederom 72 jongelieden ver trekken. Het getal dergenen die zich hebben aangeboden bedraagt onge veer het dubbel van dal hetwelk geplaatst kan worden. De berigten zoo wel van daar als uit den Oranje-Vrijstaat luiden eenstemmig omtrent de welvaart en den vooruitgang die aldaar heerschen. Landbouwers, hand werkslieden en industriëlen worden daar zeer verlangdzoodat er voor ondernemende personendie lust tol arbeid hebbenveel kans is wèl te zullen slagen. Aan de Arnh. Cour. werd dezer dagen geschrevenHet is bekend dat de meeste veroordeelden in strafzakenverwisseling, vermindering of kwijtschelding der him opgelegde straffen bij verzoekschrift vragen, al be staat er ook volstrekt geen kans voor de inwilliging van het verzoek, en al is er in de toedragt der zaak of in den staat der schuldig verklaarden, sedert de behandeling ter openbare leregtzitting, volstrekt geene verandering gekomen. De departementen van algemeen bestuur worden daardoor noode- luos bemoeijelijkl en het ten uitvoer leggen der vonnissen wordt zeer ge stremd. Ten einde dit tegen te gaan, vernemen wij, zou thans als regel verreweg overal zijn aangenomen steeds Z. BI. den Koning tot afwijzing van het verzoek te adviseren in alle gevallenwaarin de Regler reeds bij het, vonnis volgens art. 463 van het Wetboek van Strafregt verzachtende om standigheden heeft aangenomenen in de zaak sedert de uitspraak geene verandering is ontslaan. Ook verzekert men ons, dat er bij Regls-Collegiën in Nederland zou zijn aangedrongen om de dronkenschap, waarin een strafbaar feit gepleegd is, niet meer, gelijk sommigen doen, als eene ver zachtende, maar als eene verzwarende omstandigheid aan te nemen. Uit Friesland wordt gemeld dat wegens gebrek aan werkvolk in de v«en grave rijende arbeidslooneu nagenoeg de helft hooger zijn dan in ge wonetijdenterwijl tevens op ver na niet die hoeveelheid turf gemaakt wordt, welke voor het gewoon verbruik noodig schijnt. Daarenboven wordt de-turf door de aanhoudende sterke droogte zoo verbrokkelddat een aan zienlijk deel daarvan te loor gaat. Van den te llarlingen te huis behoorende Groenlandsvaarder Dirkje Adama, is berigt ontvangen dat de vangst tot op 2 Mei niet gunstig was uitgevallen. Te Zwolle is op Woensdag en Donderdag II. de jaarlijkscbe algemeene vergadering van de Nederl. Blaalschappij lot bevordering der geneeskunde gehouden. Uit Coevordcn wordt hel volgende gemeld: Eene behoeftige weduwe is Dingsdag morgenna alles verkocht te hebbenmet een vreemd mans persoon verdwenen, nadat zij 2 barer kinderen naar een dorp, een paar uren van daar, een boodschap had gezonden; bij limine terugkomst vonden de ongelukkige kinderen letterlijk eene ledige woning. Onlangs werd aan de Dedemsvaart eene vergadering gehouden van ecnige ingelanden en eigenaren van het Staphorsterveldniet het doel om dil thans bijna onnutte veld te verveenenonder verpligting van hel in te polderen, door stoomkracht droog te maken en droog te houden. In die vergadering heeft de Heer 31. Wcslveer, Rijkslurfmeeter-taxateur te Zwartsluis, aan belanghebbenden medegedeeld, dat de oppervlakte van liet Staphorsterveld 6000 bunders bedraagt, waarvan 4000 bunders kunnen verveend worden. Uit zijne opgaven bleek verder, dat het terrein, dat verveend kan worden, ongeveer 50 millioen gulden turf kan opleveren, en dat na de verveening de uitgeveende plas weder drooggemaakt, voor deu landbouw meer waarde hceR dan tegenwoordig. Aan die onderneming is thans reeds een begin van uilvoering gegeven. In Noordbrabant heerscht er, volgens een berigt in de Amst. C.in vele streken een zoodanig gebrek aan water, dat men in de weilanden het vee met den emmer moet drenken, dewijl in de slooten hoegenaamd geen water te vinden is. Naar uien verneemt, moet men zelfs in Loon-op-Zand liet water koopen. In 'sBosch worden de grachten opgestopt, om toch hjj voorkomende ongelukken water te hebben. Niemand heeft eenige heugenis van de zonderlinge gesteldheid des weders. Op sommige plaatsen heeft men overvloed van regen gehad, op andere heeft men sedert Paschen geen regen gekend. Het hooge land is totaal óf verbrand óf afgevroren. De aardap pelen hebben ontzettend veel geleden, evenwel rooit men ze reeds ten ver koop; de qualiteit Iaat niets te wensehen over. 31et den hooibouw gaat hel middelmatig; in de Langstraat is men algemeen druk bezig, en hoewel de qiuuilileit niet gelukkig is mag men echter over de qualiteit niet klagen. 'sGRAVENHAGE, 27 Junij. Z. 31. heeft den lsten Luit. 1). 3V. van BVinsheymvan hel en den 2(le" Luit. Jhr. F. van Spengler, van het 8ste reg. infanterie, in hunnen rang overgeplaatst bij hel reg. genadiers en jagers. 7,. D. H. de Erfprins van Saksen-Bleiningen is, met gevolg, in de re sidentie aangekomen. Ten eere vail Z. D. H. is er heden middag bij ff. 31. de Koningin-Bloeder een groot diner, dat door de leden der Koninklijke familie wordt bijgewoond. Eergisteren heeft in eene algemeene vergadering van den Hoogen Raad der Nederlanden de pleglige installatie plaats gehad van den nieuw be noemden Advocaat-Generaal bij dat hoogste reglerlijk collegie, den Heer 3Ir. F. F. Karsehoom, laatstelijk Advocaat-Generaal bij hel Prov. Geregtsliof in Noordholland. Gisteren heeft de Heer 3Ir. S. P. Lipman, thans nog Advocaat te Amster dam, voor den lloogen Raad der Nederlanden, den eed als Advocaat hij dat collegie afgelegd. De Blinislcr van Koloniën zal op Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Door den Minister van Binnenl. Zaken is aan de Slaten-Generaa! medegedeeld het verslag over de verrigtir.gen aangaande het armbestuur over 1855. De commissie van rapporteurs voor het ontwerp van wet op het lager onderwijs heeft, na kennisneming van den inhoud, zoo der Blemorie van Beantwoording op het Voorloopig Verslag, als van het gewijzigd wets ontwerp, geen nader onderzoek te dezer zake in de afdeelingen der Kamer noodig geoordeeld. De Heeren van AkerlakenBieruma Oosting, Dirks, Godefroi, Nolthenius, Sander, Slicher van Domburg, Storm van 's Gravesande, Taets van Amc- rongen en Wintgens, hebben aan het oordeel der Kamer onderworpen een amend, op art. 22 van liet gewijzigd wets ontwerp, daartoe strekkende, om alinea 4 van art. 22 geheel weg te laten. Die alinea luidt aldus: «Waar de kinderen van het bezoeken der openbare school, uit hoofde van godsdienslige bezwaren der ouders, worden teruggehouden, en deze bezwaren, na een zorgvuldig onderzoek, niet kunnen worden uit den weg geruimd, wordt, indien hieraan kan te gemoet gekomen worden door de oprigling van eene bijzondere schooltot het oprigtcn en onderhouden van zoodanige school, des gevorderd, hulp verleend, door middel van een Rjjks subsidie. Het verleenen van zoodanige subsidie geschiedt door de wet,.™ 'jj De Heer Blaupot ten Gate heeft de volgende 0 amendementen voorgesteld

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1