SIGAREN FABRIEKANTEN. PBirilSEK. BERLIJN, 21 Junij. Dr. F. A. Leowiens pholographische kopiën van 63 bladzijden uit den te Upsala aanwezigen Codex Argcnteus van Uifilas, bij herhaling ver meld werden, en W. Hertz alhier, doen in een prospectus de mededeeling, dat ten gevolge van veelzijdige uitnoodiging ecne zoo groote menigte van pholographische kopiën van die 63 platen op papier genomen zal worden, als bestellingen inkomen. De prijs van een exemplaar van 63 bladen met den ophelderenden tekst, is op 85 thalers gesteld. TeGosshau, een dorp nabij Duren, is de bliksem geslagen in de kerk, ■op het oogenblik dat de dienst aldaar verrigt werd. 6 personen bleven op de plaats dood, terwijl 41 meer of min gewond werden. Men verneemt dat de stoomboot Thorntoebehoorende aan de maat schappij voor de scheepvaart op de Weichsel, den I7dcn dezer bij Neder-Nov- gorod is gesprongen. Al de aan boord zijnde personen werden gedood of gekwetst. De werklieden in de verwerijen te Elberfeld en te Barmen hebben dan arbeid geslaakt en verlangen verhooging van loon. OOITENR1JH. WEENEN, 20 Junij. Donderdag is alhier het feest der Maria-Theresia-Orde met het losser, van 101 kanonschoten geopend. Onder het bevel van Vorst van Schwar- zenberg had er eene parade plaats. Ten 9 ure verscheen de. Keizer, met de insigniër. van de genoemde Orde versierd en door verscheidene Aartsher togen en andere voorname personen begeleid. Na het houden eener mis defileerden de troepen. Des namiddags werd er een gastmaal op bet kasteel van Schönbrunn gehouden en des avonds eene opvoering van het Camp van Wallenstein van Schiller in den schouwburg. Onder de Bidders die uit den vreemde zijn overgekomen merkt men op de Napelsche Generaal Filangieri, de Russische Generaals Juchosanel en Paniutine, de Engelsche Admiraal Fairfax Moresby en de Engelsche Gene raal Lord Seaton. TURKTE. De Onder-Koning van Egypte heeft zich naar Smyrna begevenom den Sultandie hij vermeende aldaar te zullen vinden zijne hulde te brengen. Uithoofde het reisplan van den Sultan is veranderd, zal nu ook de Onder- Koning weder naar Alexandrië vertrekken. Naar men wil zou aan den Zaakgelastigde van België bij de Porte zijne passen zijn uitgereikt. Reeds sedert lang was er geklaagd over zijne bemoeijingen in de zaken van de Donau-Vorstendommenwaarvan bij gaarne de vereeniging onder het gezag van een der zonen van Koning Leopold zoude zien. De Belgische Regering had getracht het gedrag van haren vertegenwoordiger te reglvaardigen, maar de Porte had met de gege ven ophelderingen geen genoegen genomen. Te Konslantinopel is een neef van Vorst Daniëlo, Stefo Petrovitsch terwijl hij een wandeling deed, door een pistoolschol doodelijk getroffen. De ongelukkige was verwittigt dat men het op zijn leven toelegde. De dader is ontkomen. STARS RERBfiTENI. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leydcn, Donderdag den 25stcn Junij 1857, 's namiddags ten 2 ure. Onderweipen 1». Benoeming van een Commissaris der Stedelijke Gazfabriek, tengevolge van periodieke aftreding. 2°. Stukken betreffende de plaatselijke directe belasting 1857. 3°. Rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis 1854. 4°. Idem, 1855. 5". Idem van de Gazfabriek1850. 6°. Idem van Vrouwenkraammoeders, 1856. 7°. Idem van de Onderwijzers kweekschool, 1856/7. 8°. Verhuring van de Gehoorzaal aan het Muziekgezelschap Musis Sacrum. 9°. Adres van A. van 't Hooft, om gemeentegrond. 10°. Idem van E. van der Valk c. s., tot het vervroegd openen van deMorschpoort. 11°. Verzoek van C. Stegerhoek, tot benoeming van zijnen zoon C. C. Ste- gerhoek tot Adjunct-Pikeur. 12°. Verzoek van Diakenen der Ned. Herv. gemeente om het gebruik van het schoollokaal op de Haarlemmerstraat. 13". Concept-verordening op het verkenen van termijnen van crediet voor de betaling der belasting aan handelaren in steenkolen. 14°. Requeslen om gebruik van gemeentewerken en bezittingen. AKADEME-TBEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOE. Den 22sten Junij de lieer R. S. Tjaden Modderman, van Winschoten, in -de Wis- en Natuurkunde, na openbare verdediging van zijn Academisch Proefschrift: de Leer der Osmose. Den 23slen Junij de Heer J. M. Vorstman, van Rotterdam, in de Godge leerdheid, na openbare verdediging van zijne Disquisilio de Testamentorum XII Patriarcharum origine et pretio. Denzelfden dag de Heer J. G. R. Hora Siccama, van Hoogezand (Gro ningen), in de Reglen met Theses. PROMOTIEN AAN DE GRONINGSCHÉ UOOGESCHOOL. Den 18dcn Junij de Heer S. M. S. de Savornin Lobman, van Groningen, in de Regtenmet Theses. Den 205tc" Junij de Heer J. W. ten Cale Iloedemaker, van Gronau (Westphalen), na verdediging van eene verhandeling: over de diagnostiek der longtuberkels. Denzelfden dag de Heer J. J. Modderman, van Groningen, in de Regten, aiet Theses. KERKNIEUWS. GOUDA, 22 Junij. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente is uit het vroeger vermelde 12-tal Predikanten, het volgende 6-tal gevormd: DD. van Ameromte Bolsward; van Griethuysen, te Waddingsveen - llooykaas Her- derseheê, te Nijmegen; Moens, te EdamRoldanus, te Leerdam en Zeeman, te Welsum. HOORN, 21 Junij. Door den Kerkeraad der Hervormde Gemeente is, ter vervulling der vacature wegens het aanslaande vertrek van D». van den Broek naar 's tlage bet volgende 12-lal Predd. gevormd: d'Ardenna Ankringa, te Geervliet; Ternooy Apèlte Koog aan de Zaan; Boers, te Stolwijk; Damsle', te Wilsum bij Kampen; Westerbeek van Eerlente Üeulichem; van den Iloofakker Houtzagers, te Terneuzeu van Lingen, te Hensbroek; Moens, te Edam; Stemberg, te Renswoude; Tol, te Zevenho ven; de Visser, te Monniekendam en de Wijs, te Schoonhoven. PB O GRAMMA der Jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden. Ter aanvulling van het artikel in de Leydsche Courant van 19 Junij 11. N». 73 diene het volgende De Maatschappij heeft in hare 91slc Jaarlijksche Vergadering uitgeschre ven de navolgende prijsvragen I. Eene geschiedenis ran den oorsprongden voortgang en de ont wikkeling van kennis en wetenschap in Noord Nederlandtot op het einde der 13de eeuw. II. Eene beredeneerde bibliographie der Noord-Nederlandsche Kronij- ken tot op het jaar 1555, vooral met betrekking tot hare bronnen en onderlinge verwantschup. III. Eene levenschets en beoordeeling van Diederik Sonny. Nog diene ter verbetering van de namen der gekozene inlandsche leden aldaar voorkomende: Dr. P. S. van Limburg Brouwer, lees: P. A. S. v. L. B. Dr. C. A. Engelbrecht, Engelbrcgt. J. J. A. Gouverneur, Goeverneur. En van de buitenlandsche: E. de Coussemaker, te Gent, te Duinkerken. J. T. Booei. Nijenhuis, Secretaris der Maatschappij. RE AZTEKEN!. Op den eersten blik is elke bezoeker overtuigd, dat hij in deze opmerke lijke menschjes geene voorwerpen voor zich ziet welke behooren tot de klasse, die men gewoonlijk met den naam van dwergen bestempelt. Deze hebben iels terugstootends; de Azteken daarentegen iels zoo aantrekkelijks dat men zich lang en aangenaam met hunne beschouwing kan bezig houden en die niet ligtelijk vergeet. Men is geneigd met hen te spelen gelijk men het zoude doen met een schoothondje. En inderdaad heeft dan ook Profes sor Owen van hen gezegd, dat hij van meening was, dat zij volstrekt geene kenteekens vertoonden waardoor zijmeer dan andere menschclijke wezens, de dierenwereld zouden naderen. Terwijl zij aan de eene zijde niet hoogcr zijn dan een gewone wandel stok, en het ligchaam, ligt als eene veder, bedekt wordt door eene olijf kleurige huid, die zoo zacht is als zijde, is het hoofd naar evenredigheid niet gelijk gewoonlijk bij dwergen groolermaar kleiner. Het voor hoofd dat uitermate klein iswijkt naar achterterwijl de kleine hersenen evenzeer geene bijzonder uitstekende plaats innemen. In die buitengemeen kleine kopjes is veeleer geen orgaan bepaald meer dan het andere ontwik keld, zoodat zij schier nog harmonischer gevormd zijn dan die van de bij zonder schoon gevormde miniatuur Zuid-Afrikanenwelke hen vergezellen en uit de nabijheid der Oranje-rivier afkomstig zijn. Daarbij hebben die kleine volwassen wezens iels zoo goedigs en aantrekkelijksdat men tea sterkste met hen wordt ingenomenen zich gaarne met hen bezig houdt. Dat alles zal den bezoeker bewijzen, dat de Azteken een hoogst merk waardig verschijnsel zijn, hetwelk men zelfs meer dan eens in oogenschouw zal willen nemen. AD YERTENTIEK. Voor de vele bewijzen van deelneming beloond bij de voltrekking van ons Huwelijkbetuigen wij onzen harlelijken dank. S. ENDTZ Med. et Art. Obsl. Doctor te Sneek. Soeteryvoude 18 Junij 1857. A. E. ENDTZ van Mannekes. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons gegeven bij het overlijden van onzen Zoon of Behuwd-Zoon in de Oosl-lndiën, betuigen wjj bij deze onzen harlelijken dank. II. C HUYSER. Leyden 23 Junij 1857. A. M. HUYSER, de Vassy. Voor de onlvangene blijken van belangstelling en deelneming, zoo bij de ziekte en na hel overlijden van mijn geliefden jongslen Zoon C. H. KLUIT, betuig ik den welmeenendsten dank. W. P. KLUIT, Leyden, 24 Junij 1857. Mede namens zijne Broeders en Zusters. De Ondergeteekende heeft het genoegen 11H. Fabriekanten te berigtendat bij hem is gevestigd het eenig dépót voor Holland, van geslagen Dek bladen, Hoeken en Randen voor Sigaren Kistjes. Zij zijn uit een der voornaamste Fabrieken van Engeland afkomstig, en de prijs is in be trekking tot de keur van werk zeer billijk. Tevens zijn bij hem voorhan den of worden vervaardigd alle soorten van gesteendrukte Eliquetlen. II. J. T. MATVELT, Magazijn van binnen- en buitenlandsche Papieren Kantoor-, School- en Schrijjbehocften alhier.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3